انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

koron and sori

مکانی برای طرح پروژه‌ها و پیشنهادهایی که نیاز به همیاری گروهی دارند

پاسخ: koron and sori

پستتوسط pedramp » 20 فوریه 2009, 01:21

سلام
بهنام جان خسته نباشی
درباره اسامی به نظرم چون یک جورایی داری فینگیلیش اش رو مینویسی شاید اگر اسامی مثل ؛تکیه؛ tekiyeh با h آخر نوشته بشه بد نباشه (البته نظر منه)

راستی یک مساله که نمیدونم چطور میشه درستش کرد: همه علامت های (دیز، کرن، بمل و...) که در کنار نت زینت یا تریل(tr) قرار میگیرند به همان ابعاد نت زینت‌ (کوچکتر) نوشته میشند، و یک مورد دیگه که ارتفاع بعضی از این علامت ها تغییر میکنند یعنی مثلا مکنه یک سیاه داشته باشیم که بالای اون علامت های (راست و عدد انگشت یا هر دو علامت دیگر) قرار بگیره، اون وقت یکی از این دو باید در بالا تر نوشته بشند. این موضوع رو گفتم چون از تکنیک و امکانات ایجاد فونت ها بی خبرم و بنظرم یک مشکل اومد.

راستی کی میتونه این نتی که بالا نوشتی رو اجرا کنه :lol: عجب ملودی باحالی میشه اگر یکی بزنه :P

موفق باشی.
pedramp
 
پست‌ها : 142
تاریخ عضویت: 13 ژوئیه 2006, 17:42

پاسخ: koron and sori

پستتوسط Behnam » 20 فوریه 2009, 04:55

ممنون پدرام. اول بطور گذرا چیزی را بگویم تا بعد برویم سراغ موضوع اصلی.
از وقتی که من مبلغ اضافه کردن هٔ صدادار به صفحه‌کلید شده‌ام، از آن سوی دیگر هٔ صدادار را در لاتین با é می‌نویسم چون آن ه صدای ھ نمی‌دهد صدای اِ می‌دهد.
ولی از آنجا که از کیفیت کار نام‌های با اکسنت در ابزار قلم‌سازی‌ام مطمئن نیستم، اکسنت آن را برداشته‌ام. حالا اگر شد آن را دوباره می‌گذارم. مثلاً tekiyé.

از کل مطلبت نتیجه می‌گیرم که علامت‌ها شکل و شمایل قابل قبولی دارند. اینکه اصلاً سامان متوجه نشده بود که موضوع از چه قرار است خود نشانهٔ مثبتی بود!
اما در مورد اندازه‌های مختلف و مکان‌های مختلف علامت‌ها، این کاری نیست که قلمی که من ساخته‌ام انجام دهد. این کولاژی هم که می‌بینی کار قلم نیست. من تنها علامت‌ها را از قلم برداشتم و در یک ترکیب کاملاً دست‌ساخته کنار هم گذاشتم تا شکل و اندازهٔ علامت‌ها را بتوان در context بررسی کرد.
من تنها در قلم یک نمونهٔ «خام» از علامت‌های ویژهٔ فارسی را به همراه نمونه‌های خام علامت‌های دیگر موسیقی که یونیکد به رسمیت شناخته است در یک مجموعهٔ واحد جمع‌آوری کرده‌ام تا از یک سو مأخذی برای عرضهٔ نمونه باشد و از سوی دیگر، اگر روز و روزگاری نرم‌افزار موسیقی نگاری برای موسیقی ایرانی توسعه پیدا کرد، بتواند از این مجموعه استفاده کند. خارج از این چارچوب این قلم برای نوشتار موسیقی هیچ خاصیتی ندارد!
یکی از نرم‌افزارهایی که می‌خواهد کرن و سری را به سیستمش اضافه کند LilyPond است. http://lilypond.org/web/
نرم‌افزار دیگری که قبلاً این کار را کرده است فاینال است که البته متن باز نیست. http://www.finalemusic.com/

اینگونه نرم‌افزارها هستند که ابتدا تا آنجا که بشود تغییرات را مستقیماً روی یک گلیف خام انجام می‌دهند (کوچک کردن یا بالای یکدیگر قرار دادن) و اگر نشود گلیف‌های کمکی را به قلم اضافه می‌کنند. مثلاً یونیکد برای شماره‌هایی که برای مشخص کردن ضرب موسیقی بکار می‌رود کُد ویژه ندارد و به احتمال زیاد نگارشگر موسیقی باید ازگلیف‌های ویژه‌ای برای نمایش رقمی ضرب موسیقی استفاده کند زیرا اعداد معمولی کار را راه نمی‌اندازند.
ضمناً خط عمودی وارد بر نُت سیاه بسته به مکان از بالا می‌آید یا از پایین. این هم از چیزهایی است که بهتر است از سوی نرم‌افزار رتق و فتق شود و نُت با خط بالا را که گلیف دارد on the fly چپه کند و در مکان مناسب قرار دهد. خطوط اتصال نُتهای چنگ و دولاچنگ و غیره هم تنها از طریق نرم‌افزار ممکن است و نه قلم.
تنوع علامات موسیقی (نه به صورت خام بلکه در نمایش کاربردی آنها) بقدری وسیع است که من تازه با این تجربه‌ای که داشتم به درجهٔ زحمات توسعه‌دهندگان نرم‌افزار موسیقی‌نگار بهتر پی برده‌ام.

مسئولیت اجرای آن خط موسیقی با خودتان است. من هیچ مسئولیتی در مورد عواقب آن به عهده نمی‌گیرم!
نماد کاربر
Behnam
 
پست‌ها : 3533
تاریخ عضویت: 27 مه 2004, 04:44
محل سکونت: کانادا

پاسخ: koron and sori

پستتوسط Reza.Y » 21 فوریه 2009, 20:02

واقعا دست مریزاد. خصوصا که این علامات ویژه را هم گنجانده‌ای. اون e با اکسان را هم کاملا درست می‌گویی. فقط جسارتا این سری و کرن زیادی curvy نشدند؟ در کتاب‌هایی که من دیده‌ام و همین طور اسکن‌هایی که برایت فرستادم، سری مثل یک علامت بزرگتر < است، همین طور کرن مثل یک بمل است که به جای گردی مثلث متساوی‌الاضلاع دارد. یعنی لبه‌های این مثلث بیرون نزده.
Reza.Y
 
پست‌ها : 435
تاریخ عضویت: 30 مه 2006, 20:19

پاسخ: koron and sori

پستتوسط Behnam » 21 فوریه 2009, 21:37

حرفت درست است و من فُرم‌های کرن و سری را با اشکال هندسی ساده امتحان کردم ولی به دلایل گوناگون تصمیم نهایی من این بود به این فُرم‌ها «بدنه» و انحنا بدهم. اتفاقاً این عکس را به یکی از کسانی که سعی دارد کرن و سری را به LilyPond اضافه کند نشان دادم و اولین واکنش او این بود که این علامات از کرن و سری قلم مورد استفاده در Final خیلی قشنگ‌تر هستند!
معیار محوری این تصمیم نهایتاً همان aesthetics بود. ولی دلایل دیگری هم وجود داشت.
اشکال هندسی سادهٔ مشابه < قبلاً در یونیکد برای مصارف دیگری به رسمیت شناخته شده‌اند. این شکل «گوشت‌دار»ی که من برای < طراحی کرده‌ام و حالت بال‌های هواپیمای جنگنده گرفته است (چه تشبیه شاعرانه‌ای!) در تمام علامت‌های ویژهٔ موسیقی فارسی مثل ۷ و ۸ و ترکیبات مختلف آن مورد استفاده قرار گرفته است که از نظر نمایشی نوعی «خویشاوندی» میان این علامات ایجاد می‌کند. از سوی دیگر، همین علامات سری و کرن، مانند علامات دیز و بمول، با اندازه‌هایی کوچکتر در درون متن موسیقی هم مورد استفاده قرار می‌گیرند و اگر طرح اولیه تنها شامل خطوط باریک هندسی باشد، در اندازه‌های کوچکتر با مشکل وضوح نمایش روبرو می‌شود. اگر هم از ابتدا خطوط موازی هندسی طرح اولیه را درشت اختیار می‌کردم (که آزمایش کردم) جلوه‌ای بسیار زمخت و ناخوشایند به خود می‌گرفت.
در کرن هم همه رقم را امتحان کردم. اگر آن خط عمودی بر انتهای < بنشیند از نظر نمایشی «بالانس» نخواهد بود.

در نمونه‌هایی که تو برای من فرستادی کرن و سری شکل هندسی ساده دارند. اما استدلال من این است که این علامات در وجه اول با هدف اضافه کردن اطلاعاتی به خط موسیقی خلق شده‌اند که علامات موجود در موسیقی نویسی غربی ندارند. با همین هدف، موسیقی نویسان غربی هم احتمالاً برای «بمول» یک bی ساده و بدون فُرم را نقش می‌کردند و تنها به مرور زمان، و با توجه به ملاحظات aesthetics بوده که آن b یک شکل ویژه و ثبت شده به خود گرفته است.
نماد کاربر
Behnam
 
پست‌ها : 3533
تاریخ عضویت: 27 مه 2004, 04:44
محل سکونت: کانادا

پاسخ: koron and sori

پستتوسط Reza.Y » 22 فوریه 2009, 17:57

از جهت فنی و استتیکی قانع کننده است. فقط این‌ها را به یک دوست تارنواز نشان می‌دهم ببینم نظرش چیست. باز هم دست مریزاد.
Reza.Y
 
پست‌ها : 435
تاریخ عضویت: 30 مه 2006, 20:19

پاسخ: koron and sori

پستتوسط Reza.Y » 25 فوریه 2009, 14:24

بهنام جان دراب باز چیست؟ دراب یک مضراب راست/چپ/راست است که در سرعت سه لاچنگ یا چهارلاچنگ اجرا می‌شود و اگر قرار به دراب باز شود، می‌شود یک مضراب راست/چپ/راست.
آن تریل هم trill است که در موسیقی غربی هم علامتش وجود دارد. البته آن‌جا اول علامت tr اولش نوشته می‌شود و این به دنبالش گذاشته می‌شود که برای این trill آن tr را نمی‌گذارند. علامت غربی را یک نگاهی بکن ببین tr بهش چسبیده؟ تریل با یک مضراب نام زیباتری دارد: «پژواک». اگر ساز زهی کار کرده باشی همان tapping خودمان است. چپ‌ریز را هم فراموش کرده‌ای (یک ۷ بالای T). بم هم یک 8 (لاتین) است در صورتی که روی یک نت اجرا شود و روی خط حامل قرار می‌گیرد و اگر قرار باشد یک جمله اجرا شود یک 8 ابتدای جمله و به دنبال آن نقطه‌چین تا انتهای جمله و زیر خط حامل قرار می‌گیرد.
هنگام هم «مضراب به چپ به هنگام» است. هنگام نام سیم پنجم تار است.
آن درابی هم که زیرش یک دایره (شبیه نت سفید) است،‌ اگر دراب استکاتو هست، باید یک نقطه زیرش داشته باشد. اجرا با سبابه دست راست هم یک 1 زیرش دارد که البته این‌ها هم بالای خط حامل قرار می‌‌گیرند.
اگر کلمات مجزای فارسی را هم جدا کنی بهتر است. در یونیکد هم گویا قابل قبول است و نباید سر هم باشد.
گردی بالای تکیه بمل هم یکم بزرگ است.
U که روی سی (نت ۳ تا به آخر) گذاشته‌ای باید شبیه U انگلیسی باشد (یعنی پهن نیست). اگر سربالا باشد یعنی یک نت به سمت بالا نواخته می‌شود و روی نت اول برمی‌گردد (به شکل نت زینت) و اگر U سرپایین باشد یک نت به پایین و بازگشت به نت اول. این از ابداعات داریوش طلایی است. در موسیقی غربی چیزی که من دیده‌ام برای نت گیتار الکتریک یک H و P بالای ۳ تا نت می‌گذارند (یعنی Pull و Hammer). تا جایی هم که بحث کردیم اسم درست و حسابی ندارد. اسم حالت هارمونی کلاسیکش بورودری به بالا و بورودری به پایین است (نمی‌دانم انگلیسی‌اش چطور نوشته می‌شود).
با تشکر از اشکان رهبر و بابک صفرنژاد برای کمک‌هایشان.
Reza.Y
 
پست‌ها : 435
تاریخ عضویت: 30 مه 2006, 20:19

پاسخ: koron and sori

پستتوسط Behnam » 26 فوریه 2009, 03:51

خب رضا جان حالا که تو وزیری را داری و character palette را هم در مک داری، همان pdf را بردار و ویرایش کن. با توضیحات فارسی و ترجمهٔ انگلیسی. علامتی هم اگر کم یا زیاد آورده شده است در همان pdf تشریح کن و برایم بفرست. من به هر حال خیال دارم شکل کرن و سری را یک بررسی دوباره بکنم. آن علامت‌های دیگر و pdf توضیحات را هم تغییر خواهم داد.
اما در مورد نام آنها به انگلیسی، این‌ها نام «یونیکدی» علامات نیست. نام گلیف در فونت است که به همین صورت سر هم نوشته می‌شود. البته اگر به دنبال توضیحات تو تغییر نام ضرورت یافت، تغییر خواهد کرد ولی فقط به منظور اینکه به شکلی مختصر علامت را معرفی کرده باشد و اشتباهی در آن نباشد. ولی به هر حال سر هم خواهد بود.
برای نام‌گذاری یونیکدی هنوز خیلی وقت هست و نیز خیلی کار!
من هم از اشکان و بابک تشکر می‌کنم.
نماد کاربر
Behnam
 
پست‌ها : 3533
تاریخ عضویت: 27 مه 2004, 04:44
محل سکونت: کانادا

پاسخ: koron and sori

پستتوسط Reza.Y » 28 فوریه 2009, 21:14

چشم بهنام جان. می‌فرستم برایت.
Reza.Y
 
پست‌ها : 435
تاریخ عضویت: 30 مه 2006, 20:19

قبلی


بازگشت به همیاری گروهی


کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 2 مهمان