انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکل برای اتصال هارد دیسک اکسترن

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

مشکل برای اتصال هارد دیسک اکسترن

پستتوسط ali.moini » 15 آوریل 2007, 19:17

سلام
من قبلا یوزر پی سی بودم و حالا یک مک بوک خریدم و خیلی هم راضی هستم.
ولی یک مشکل دارم
من از قبل یک هارد دیسک اکسترنال maxtor onetouch lll
دارم که خب همه اطلاعات من روی این هست.
ولی مک بوک من فقط میتونه اطلاعات رو بخونه و نمیتونم هیچ اطلاعاتی رو روی این هارد دیسک بریزم.
چیکار باید بکنم؟
مرسی
ali.moini

پست‌ها : 70

پستتوسط Behnam » 15 آوریل 2007, 21:25

اگر می‌توانید اطلاعات را بخوانید پس مشکل اتصال ندارید. چیزی که هست این است که شاید این دیسک بصورت دیفالت بصورت read only قفل شده باشد. با دکمهٔ راست موش (یا Control Click) روی پوشهٔ کل دیسک کلیک کنید و Info آن را باز کنید (این کار را با حساب administrator بکنید) و اگر بصورت read only قفل شده است، آن را تغییر دهید.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 15 آوریل 2007, 22:13

من احتمال میدم که شما Permission کافی برای دسترسی به این هارد ندارید. امیدوارم که این با تغییر در Info بتونید حق نوشتن در اون هارد رو بدست بیارید.
البته اگر من جای شما بودم، کل هارد رو (اگر احتیاج به اتصال مجدد به PC ندارید) بعد از back up کامل، با Disk Utility فرمت میکردم (Mac OSX Extended). و دوباره فایلها رو روش کپی میکردم. البته در این صورت، این درایو روی Windows اتصال پیدا نخواهد کرد.
ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

Re: مشکل برای اتصال هارد دیسک اکست

پستتوسط Ahmad » 15 آوریل 2007, 22:26

ali.moini نوشته است:[نمایش]
ولی مک بوک من فقط میتونه اطلاعات رو بخونه و نمیتونم هیچ اطلاعاتی رو روی این هارد دیسک بریزم.
چیکار باید بکنم؟

سلام علی؛

فرمات هارددیسک شما NTFS است. سیستم عامل مک این فرمات را بطور کامل پشتیبانی نمی‌کند به این دلیل شما فقط می توانید اطلاعات را از این هارددیسک بخوانید و قادر نیستید که اطلاعات را بروی آن ذخیره کنید. سیستم عامل مک، اما از فرمات FAT32 بطور کامل پشتیبانی می کند لذا پیشنهاد من این است که :

۱- اطلاعات موجود را به هارددیسک سیستم یا هارددیسک دیگری، بطور مؤقت انتقال دهید
۲- هارددیسک خارجی خود را به کمک ابزار Disk Utlities که در پوشهٔ Application---> Utilities قرار دارد فرمات مجدد کنید. برای اینکار دیسک خارجی را به مک خود متصل نمائید و سپس این ابزار را راه بیندازید. از ستون سمت چپ هارددیسک خارجی خود را انتخاب کنید و سپس روی دکمهٔ Erase کلیک کنید. سپس Volume format خود را یا MS-DOS انتخاب کنید (که در اینجا همان FAT32 خواهد بود) اگر مایل هستید که دیسکتان قابل اتصال به مک باشد و هم به ویندوز ولی اگر مایلید که فقط به مک وصل کنید فرمات(Mac OS Extended(Jurnaled را انتخاب نمائید و سپس رهنمودهائی را که روی صفحه ظاهر می‌شوند را دنبال کنید.
پس از اتمام اینکار می توانید هم اطلاعات را به این دیسک اضافه کنید (روی آن ذخیری کنید) و هم از روی آن بخوانید. یک اشکال که در هنگام فرمات کردن به فرمات FAT32 بروز می کند این است که اندازهٔ هر فایل ذخیره شده بروی آن نمی‌تواند بیش از ۴ گیگابایت باشد ولی احتمالا بعنوان کاربر سابق ویندوز از این مسئله آگاه هستید

*****توجه کنید*****
که حتما در برنامهٔ Disk Utilities هارددیسک خارجی را انتخاب کنید نه دیسکی که سیستمتان روی آن نصب شده است.

موفق باشید
احمد 
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط R_Behnood » 16 آوریل 2007, 11:00

سلام
یک راه حل دیگه اینه که از برنامه های تبدیل فرمت استفاده کنید. و به این ترتیب بدون فرمت کردن هارددیسک فرمت رو تغییر بدید. به هرحال تغییر فرمت یک محدودیت حجم هم داره. شما ناچارید برای تبدیل به FAT32 پارتیشن های هارد دیسکتون رو حداکثر در 32GB محدود کنید.

یک راه دیگه استفاده از برنامه های جنبی برای خوندن و نوشتن در NTFS هست.
به این لینک نگاهی بندازید:
http://www.lifehack.org/articles/lifeha ... -os-x.html
R_Behnood

پست‌ها : 334

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 21 مهمان