انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نيازمند راهنمايي در انتخاب MacBook

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

نيازمند راهنمايي در انتخاب MacBook

پستتوسط R_Behnood » 22 فوریه 2007, 02:15

سلام
تصمیم گرفتم یک Laptop تهیه کنم و دنبال مدلی هستم که قابل حمل و برای کاربردهای عمومی مناسب باشه. از اونجا که با معرفی Mac های مبتنی بر Intel امکان نصب windows روی اونها فراهم شده با خودم فکر کردم این تجزبه خوبیه.
حقیقتش درسته که من OSX رو نمیشناسم ولی ابدا از windows راضی نیستم. درگیری با خرابیهاش و از کارافتادنهای کامپیوتر برای من دیگه عادی شده! یک زمانی فکر میکردم بخاطر OEM بودن و اصل نبودن ویندوز اینطوره ولی من پیشتر 2 تا Laptop یکی sony و قبل از اونهم HP داشتم و گرچه تعداد موارد کمتر بود ولی همیشه دردسر داشتم!
با مقایسه کلاسهای موجود Applw بالاخره MacBook رو انتخاب کردم. ولی موضوع به همین انتخاب تموم نشد!
با چندین روز گشتن در اینترنت و زیر و رو کردن انواع و اقسام سایتهای بررسی و انجمنها و همینطور خواندن تقریبا تمام پستهای مرتبط با این موضوع در irmug.org سوالهای جدیدی برام پیش آمده که بعد از ایم مقدمه طولانی خواهش میکنم راهنماییم کنید.
با خوندن مطالب اینجا و همینطور راهنمایی آقای رستگار تونستم تقریبا با همه عرضه کننده های Apple در تهران صحبت کنم و لی چیزی که متوجه شدم قیمتهای بشدت متفاوت اونها و اینکه بقول یکی از دوستان بعضی از این فروشنده ها با طرز برخورد، شکل شرکت و اطلاعاتشون اعتماد آدم رو جلب نمیکنن. ضمن اینکه قیمتها هم بشدت متفوته و نه تنها با مقایسه قیمتهای دلاری بلکه با همدیگه هم جور در نمیاد! یعنی گذشته از اینکه از معادل ریالی قیمت در سایت رسمی 300-400 تومن بالاتره بلکه با همدیگه هم حتی تا 100 تومن در یک مدل فرق میکنه.
تنها جایی که دیدم همه مدلها رو داره و البته از روی فروش Laptop های PC میدونم که سابقه خوبی داره شرکت نقش بود. البته رادان ، نویسه و همراه پردازان جهان هم سری کاملی دارن و خوب هم راهنمایی کردن (جدا از تفاوت قیمت که من سر در نیاوردم چرا اینقدر زیاده!) ولی من باهاشون آشنایی ندارم. حالا بطور مشخص در باره موارد زیر لطفا راهنماییم کنید:
1- آیا این نوتبوکها خیلی داغ میشن؟ (ممکنه بگین داغ یعنی چقدر گرم؟ خلاصه اینکه میشه راحت روی دست گرفت و بغل کرد یا روی پا و شکم گذاشت!) HP که داشتم بقدری داغ میشد که دست رو میسوزوند (واقعا) ولی Sony خیلی عالی بود (از این نظر)
2- موضوع Shutdown شدن های ناگهانی که خیلی جاها بهش اشاره شده در سری جدید حل شده یا هنوزم ممکنه پیش بیاد؟ از کجا میشه فهمید که آیا این MacBook ایراد داره یا نه؟
3- موضوع از بین رفتن رنگ هنوزم هست یا حل شده؟ (و بازم مثل سوال قبل از کجا میشه کنترل کرد که MacBook مورد نظر این مشک رو داره یا نه؟)
4- بنظر شما برای یه کاربر معمولی کدوم مدل مناسبه؟ لطفا این www.naghsh.net رو ببینین و شماره مدلش رو بگین
5- اگر windows نصب کردید (با Parallel یا Bootcamp) نسبت به PC کارایی قابل قبولی داره؟
6- آیا Mightymouse و USB Modem رو هم پیشنهاد میکنین (کسی استفاده کرده؟)

من رو ببخشید که این همه مطلب رو یک جا نوشتم و خسته تون کردم.
پیشاپیش از وقتتون سپاسگزارم.
بهنود
R_Behnood

پست‌ها : 334

پستتوسط Reza.Y » 22 فوریه 2007, 03:00

من همین دیشب یک Macbook Intel Core 2 Dou 1.83 از نقش با usb modem و wireless mighty mouse برای یکی از دوستان گرفتم. الان هم اینجا خوابه داره برای بار اول full charge می‌شه. مشکلات ۱ و ۲ و ۳ توی مک‌بوک‌های جدید کاملا حله (حواست باشه Core 2 Dou بگیری) مدل low end مک‌بوک (MA699LL/A) چیز مناسبیه. ویندوز هم خیلی خوب کار می‌کنه. درایور همه‌ی سخت‌افزارهاش هم هست. من با Prallels شخصا کار نکردم، چون اینتل ندارم. mighty mouse هم که اگر ۹۰ هزار تومانش مهم نیست واست، خیلی موس باحالیه. usb modem هم نظر به اینکه در ایران عزیزی واجبه، میگن بعضی مودم‌های دیگه هم کار می‌کنه من تست نکردم.
کلا این نقشیه خوب تخفیف داد. مواظب باش دور و بر کریستال هم نری!
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط hamed » 22 فوریه 2007, 11:41

مشکل تغییر رنگ ظاهرا هنوز توی یک سری از macbook ها هنوز هست. یکی از دوستان من چند هفته پیش یک macbook سفید گرفت الان جای دستش مونده و پاک هم نمی‌شه :-( ولی بقیه ظاهرا حل شده.

درباره‌ی مودم usb شما چی گرفتی؟ همون apple modem یا چیزه دیگه؟
hamed

پست‌ها : 24

پستتوسط salehara » 22 فوریه 2007, 13:30

تو ایران نقش عالیه از همه بهتر روی مک گارانتی میده و تخفیف هم میده نگران اونش نباش و جای دیگه هم نرو من خودم مک بوکم ماله نقشه البته این رو هم در نظر داشته باش اینجا ایرانه و گارانتیش هم ایرانیه! ولی بودنش بهتر از نبودنشه یا معتبر نبودنشه این از این.
برای کارهای معمولی مک بوک معمولی عالیه فقط شاید 60-80 گیگ برات کم بیاد ول اگه پول داری چرا پرو نگیری ;-)
فقط دقت کن Intel Core 2 Dou بگیری با DVD writer مواظب باش بهت قدیمی نندازن اون فروشگاهی که رضا اسم برد چند وقت پیش یه titanum قدیمی رو به یکی فروخته بود.
مودم هم apple بگیر فقط ولاغیر گرچه من خودم گرفیتم ولی هنوز که هنوزه آک بند مونده و استفاه نکردم ولی خب شاید یه روزی به درد خورد
موس هم اگر کار گرافیکی می کنی به دردت می خوره وگر خود مک بوک خیلی حال میده باهاش کار کردن
راجع به داغ کردن، باید بگم که زیاد خوب نخوندی review ها رو گویا. متاسفانه مک بوک ها زیادی داغ می کنند البته نه مثل HP که گفتی ولی خب داغ می کنند ولی خب می تونی رو پات بگذاری اگه جین پوشیده باشی!
راجع به ویندوز هم عین هلو نصب میشه با بوت کمپ (آخرین ورژن رو دانلود کن) ( من با پارالل کار نکردم) همه چیزش رو هم کامل می شناسه ویندوز حتی iSight رو. هلاصه نگران ویندوز نباش لامصب عین سرطان هر جا بری باهات هست!
منم مثل خودت 6 ماه پیش وارد دنیای مک شدم بدون اینکه چیز زیادی ازش بدونم ولی الان اصلا پشیمون نیستم و اصلا فکرش رو هم نمی کنم که بعدا که بخواهم ارتقا بدم به ویندوز برگردم.فقط یک چیزی تو اون یکی دو هفته اول سخته همه کاری برات حتی کلیک کرد. کلا وارد یک دیای جدید می شی ولی بعد ا اون مدت دیگه همه چیز معرکست.
آها راجع به رنگ و شات دان شدن هم اصلا برای من پیش نیومده.
راستی این تاپیک ها رو هم بخودن که وقتی من می خواستم لپ تاپ بگیرم پدر بچه های ایرماگ رو در آوردم ;-)
http://irmug.com/portal/index.php?name= ... sc&start=0
http://irmug.com/portal/index.php?name= ... ight=#4418
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط salehara در 22 فوریه 2007, 13:34.
salehara

پست‌ها : 187

پستتوسط salehara » 22 فوریه 2007, 13:31

راستی رضا تبریک پس خردیش ;-)
salehara

پست‌ها : 187

پستتوسط R_Behnood » 22 فوریه 2007, 14:12

سلام
پیش از هرچیز مرسی از راهنماییتون
یکمی من مردد شدم، اگر خیلی داغ بشه که نشه رو پا گذاشت که با این حساب این میشه LapDesk بجای Laptop!
از اینکه همه از اجرای ویندوز رضایت دارن خیالم راحت شد.
اما متوجه نشدم چطور میشه یه مدل را جای دیگری فروخت؟!!!
من توی سایت اپل جایی برای کنترل شماره شریال پیدا نکردم که بتونم وضعیت دستگاه رو پیش از خرید کنترل کنم، مثلا از کجا میشه فهمید که Refurbish هست یا نه؟
در مورد رنگ هم بنظرم مشکی خیلی بهتره! ولی از این سیاست اپل سر درنیاوردم که چرا یک مدل مشکی با کمی اضافه فضای HDD اینقدر گرونتره!
من MacBook رو به این جهت نسبت به Macbook pro انتخاب کردم که جمع و جورتر و قابل حمل تره.
بازم ممنون میشم اگر شما و بقیه دوستان تا ختم بخیر شدن این ماجرا من و تنها نگزارید و راهنمایی کنید.
ارادتمند
بهنود

پ.ن. امروز رفتم پایتخت از نزدیک ببینمشون. من واقعا سر در نمیارم که اچرا این معتبرترین! مرکز فروش کامپیوتر اینجوریه! فروشنده هاش (حالا همه نه ولی اکثریت) نحوه چیدن ویترین ها، برخورد و راهنمایی مشتری! شبیه ه پاساژ قائم و بوتیکهای اونجا شده! بازم صر رحمت به همین نقش و فروشنده هاش.
من از جاهای دیگه دنیا فقط ترکیه بودم و اتفاقا اونجا به یکی از فروشگاههای وسایل دیجیتال رفتم. اولا همه چیز (یعنی همه چیز!) داشت. با همه وسایل از جمله کامپیوترها میتونستی بدون اینکه لازم باشه کسی همراهیت کنه کار کنی و تست کنی. با دوربینها عکس بگیری و چاپ کنی! تا شاید یکی رو بخری!
R_Behnood

پستتوسط Behnam » 22 فوریه 2007, 14:25

اپل اصرار دارد که MacBook هایش را Laptop نام نگذارد و آنها را به عنوان کامپیوترهای portable معرفی کند. توصیهٔ عمومی اپل هم این است که از استفادهٔ آن بر روی lap خودداری شود و بر روی یک سطح صاف قرار داده شود.
ظاهراً یک دلیل آن این است که برای پاها داغ است ولی اپل می‌گوید به این دلیل است که بر روی پا امکان جریان یافتن هوا و خنک شدن کامپیوتر محدود می‌شود.
این را هم اضافه کنم که یکی از دلائل انتخاب اینتل برای اپل این بود که با G5 نمی‌توانست portable با حرارت قابل کنترل تولید کند. core 2 duo کمتر حرارت ایجاد می‌کند ولی ظاهراً این امتیاز را اپل به شیوهٔ دیگری مورد استفاده قرار داده است.
هدف این نیست که با performance کامپیوترهای قبلی، حرارت کمتری تولید کرد. هدف این است که با حرارت قبلی، performance بیشتری ارائه داد. بنابر این گمان نمی‌کنم که portable های اپل به این زودی‌ها حرارت خود را با حساسیت پوست بدن تطبیق دهند.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط iSam » 22 فوریه 2007, 18:45

R_Behnood نوشته است:[نمایش]
من از جاهاي ديگه دنيا فقط تركيه بودم و اتفاقا اونجا به يكي از فروشگاههاي وسايل ديجيتال رفتم. اولا همه چيز (يعني همه چيز!) داشت. با همه وسايل از جمله كامپيوترها ميتونستي بدون اينكه لازم باشه كسي همراهيت كنه كار كني و تست كني. با دوربينها عكس بگيري و چاپ كني! تا شايد يكي رو بخري!

بهنود جان اگر پول داری MacBook Pro بخر , اگر نه MacBook Black عالیه . من بصورت قرضی امتحانش کردم . یه سری هم به سایت Apple Store های ترکیه بزن , خوبه ( لینکش در پایینه ) . لیست و عکس و فیلم فروشگاهاش هم در سمت راست هست و مرکزیش Troy Kanyon Alışveriş Merkezi هست .

www.applecenter.com.tr

مرکزی : http://www.applecenter.com.tr/index.php ... ails&ID=14
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط R_Behnood » 22 فوریه 2007, 20:23

سلام
گرچه اپل میتونه MacBook رو Portable بدونه بجای Laptop ولی من تصور میکنم کامپیوتری که
13.3" صفحه نمایشش هست رو باید بشه با خیال راحت روی مبل نشست و روی پا گذاشت! :-)
سونی 12 که داشتم خنک بود (دقیقترش ولرم!) و خیلی راحت میشد ساعتها روی پا گذاشت. الان هم دو مدل دیگه از سونی رو امتحان کردم خیلی از این نظر (و هم امکانات) خب هستن
Sony Vaio SZ series
Sony Vaio C Series
تنها ایرادی که دارن اینه که Mac نیستن!

ممکنه اگر کسی این MacBook های جدید رو (Core 2 Duo) داره یا باهاشون کار کرده در مورد این موضوع و ژرمای سیستم راهنمایی کنه؟

مظلب دیگه میخواستم نظرتون رو راجع به این مدل که نقش داره بدونم
http://naghsh.net/fa/Portables/moreinfo.asp?code=445
راستش من مشکی رو ترجیح میدم ولی مشکی جدیده خیلی دیگه الکی گرونه!
تنها مضوع در مورد این مدل ،که خواهش کردم ببینین و نظر بدین، اینه که از سری قدیم و ممکنه همه اون ایرادهایی که راجع بهش صحبت شده (یا بعضیهاش رو) داشته باشه.
آیا از روی شماره سریال میشه این موضوع رو بنحوی کنترل کرد؟
ممنون میشم از راهنماییتون.
پایتخت جمعه ها هم دیگه بازه اگه تا فردا جوابی که میخوام بگیرم حتما فردا میخرمش هم خیال خودم رو راحت میکنم هم شما دوستان از شرم خلاص میشین! :-)
ارادتمند
بهنود[/url]
R_Behnood

پستتوسط Ali.Rastegar » 23 فوریه 2007, 00:13

اکثر مسائل رو دوستان جواب دادن و من امشب فرصت نکردم همه‌ی پستها رو کامل بخونم اما این جواب به پست آخر شما:
درمورد حرارت من شخصا تجربه‌ای نداشتم اما در بررسیهایی که خوندم اینطور نتیجه گرفتم که قاعدتا نه به داغی اون HP که شما تجربه کردید هست نه به خنکی اون Sony.
البته شما با ابزار SMC Fan Control یا با یه همچین اسمی، میتونید تنظیمات Fan رو تغییر بدید و احتمالا میتونید دستگاهی با صدای بیشتر اما خنکتر داشته باشید.
مدل مشکی برتری خاصی نداره که به گرونیش بیارزه، مگر اینکه حتما بخواهید مشکی بخرید.
والا مشکل reset شدن های ناگهانی برای سریهای قدیمی(CoreDuo) هم با یه بروزرسانی نرم‌افزاری حل شد. و تا جایی که من میدونم MacBook های Core2Duo نه مشکل reset دارن نه مشکل رفتن رنگ. مگر اینکه دوست hamed از همین سری Core2Duo داشته باشه که بعید میدونم.
من فکر میکنم اگر شماره سریال رو از اینجا چک کنید بتونید بفهمید موضوع refurbish بودن رو.(این سایتو امروز پیدا کردم و شاید قابل اطمینان نباشه، اما شماره سریال iMac G5 منو درست تشخیص داد.):
http://www.chipmunk.nl/klantenservice/applemodel.html
قاعدتا باید جلوی Factory بنویسه Refurbished در صورت refurbish بودن.
لینکی که در سایت نقش دادید مربوط به MacBookهای CoreDuo هست نه Core2Duo، یعنی احتمال مشکل داشتنش هست.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط R_Behnood » 23 فوریه 2007, 03:44

سلام
در مورد لینکی که معری کردم (در سایت نقش) همونطور که گفتم (و آقای رستگار هم اشاره کردن) مدل قدیمی تر MacBook که Core Duo (و نه Core 2 Duo) هست. موضوع اینه که اولا قیمتش خیلی مناسبه و دوما مشکی!
منتها اگر با ارتقاء Firmware و از طریق نرم افزاری مشکلاتی (در صورت وجود) حل بشه میتونه انتخاب خوبی باشه. جدول مقایسه MacWorld رو ببینین:
http://www.macworld.com/2006/11/reviews ... /index.php
بنظر میرسه خیلی تفاوت ندارن. نظرتون چیه؟
اختلاف این دو نسل پردازنده در کاربردهای عادی چقدر محسوس هست؟ با توجه به اختلاف قیمت 350 هزار تومنی که دارن.
با تشکر
R_Behnood

پستتوسط Ali.Rastegar » 23 فوریه 2007, 12:55

مشکل reset شدن CoreDuo برای اکثر کاربرها با بروزرسانی نرم‌افزاری حل شده. اما مشکل رفتن رنگ شانسیه ممکنه این مشکل باشه یا نباشه. اما قاعدتا Core2Duo همچین مشکلی نداره.
دلیل توصیه‌ی من درمورد Core2Duo افزایش سرعت نیست، چون خیلی فرق نداره، منتها همین موضوع که میدونیم آخرین سری هست و قاعدتا مشکلات شناخته شده‌ی سریهای قبلی رو نداره ارزشمنده. مگر اینکه موقع خرید CoreDuo با نقش یا هرجای دیگه که خرید میکنید بتونید شرط بذارید که اگر مشکل رنگ داشت عوض کنن یا اینکه برای تغییر روکش به اپل بفرستن.
اینجا به طور مختصر تغییرات MacBook Core2Duo رو سامان نوشته:
http://irmug.com/portal/modules.php?op= ... le&sid=343
اینکه به تفاوت قیمت میارزه یا نه دیگه خودتون باید تصمیم بگیرید :-)
موفق باشید
اصلاح: مطلب MacBook Core2Duo رو Saman(iSam) نوشته من فقط ویرایش کردم :-)
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط GK » 23 فوریه 2007, 17:11

یکی از تفاوت های عمده‌ی coreDuo با Core2Duo ، در غالب اوقات، 32 یا 64 بیتی بودن پروسسور است (تراشه!؟). این امر هم برای امروز مهم است هم برای آینده. برای مثال، لئوپارد روی کامپیوترهای ۶۴ بیتی مسلماً سریعتر از ۳۲ بیتی خواهد بود. و نیز امکان نصب ویندوز و لینوکس‌های ۶۴ بیتی روی این مک‌ها.
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط iSam » 23 فوریه 2007, 19:04

علی جان چوبکاریمون نکن , چاکراتیم ;-) . حالم خوب شه بیشتر شیطنت میکنم , البته الآنم خوبم ولی مرخصی وقتمو گرفته . :lol: :lol: :lol:
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط iSam » 04 مارس 2007, 01:16

نمیدونم این پستم جاش اینجاست یا نه , ولی میگم . اگر به دو عکس زیر نگاه کنید , در عکس 1 میبینید Vista Ultimate روی مک بوک نصب هست و در عکس 2 با پارالل هم لینوکس و هم Vista و هم XP یکجا روی مک بوک نصب هستند . حالا سوالم اینه با توجه به قدرت مک بوک و دو عکس زیر , آیا لئوپارد راحت روی مک بوک نصب میشه و میشه روی مک بوک حداقل برای 5 سال حساب کرد ؟
پیوست‌ها
1.jpg
1.jpg (87.65 KiB) - بازدید 13000 بار
2.jpg
2.jpg (88.48 KiB) - بازدید 13000 بار
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different