انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نگرانی از پایین بودن کارت گرافیک

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

نگرانی از پایین بودن کارت گرافیک

پستتوسط navidjoon » 01 فوریه 2007, 17:10

سلام به همه
ظاهرا این سریال کامپیوتر همراه خریدن من داره زیادی دنباله دار میشه. پس از مطالعه های بسیار زیاد دو تا گزینه اصلی وجود داره، یکی IBM Thinkpad از نوع T60 که امکانات خوبی داره و میتونین اینجا مشخصاتش رو ببینین (D6U) و یکی هم Macbook 2 GH که مشخصاتش رو میدونین (Core2Duo). مشکل اصلیم در حال حاضر میزان کارت گرافیکی Macbook ه که به نظر خیلی پایین میاد. میخواستم بدونم با این میزان کارت گرافیکی چه کارهایی میشه کرد و چه کارهایی نمیشه کرد. البته من کلا چندان کاری با گرافیک ندارم چون گرافیست نیستم ولی حداقل میخوام بتونم بدون دردسر فیلم ببینم و همینطور جلوه های سه بعدی میزکار رو به راحتی استفاده کنم. در ضمن من لینوکس کار میکنم. میخواستم ببینم کسی تجربه نصب لینوکس روی چنین کامپیوترهایی داره؟ علاقه خاصی به ویندوز ندارم بنابراین همینکه چندتا برنامه مثل OpenOffice روش نصب بشه کافیه. یه مساله دیگه اینکه من توی دانشگاه کلی با این دستگاه کار دارم. این دستگاه قابلیت وصل شدن به Video projector رو به راحتی داره؟ کلا هر چیزی که برای یه کاربر روزمره با علایقی مثل برنامه نویسی و فیلم محدودیت ایجاد کنه اگه ذکر کنین ممنون میشم.
ممنون
navidjoon

پست‌ها : 3

پستتوسط navidjoon » 01 فوریه 2007, 17:57

سلام
خب، در مورد لینوکس تقریبا جوابم رو گرفتم چون ظاهرا دنیا پره از کسایی که Macbook خریدن و لینوکس نصب کردن و خوشبختانه چون Macbook کلا 3 تا مدل بیشتر نداره همه چیز سرراسته بخصوص ظاهرا نسخه بعدی Ubuntu (و مسلما عشق من Kubuntu) بدون دردسر روی Macbook نصب میشن ولی همچنان اون مساله کارت گرافیکی برام باقیه. میخوام بدونم کسی تجربه نصب چیزی مثل XGL یا Beryl یا Compiz رو داره؟ اگه چنین چیزهایی بدون مشکل کار کنه دیگه حله. دو تا نکته، من خودم علاقه خیلی زیادی به Eyecandy ندارم ولی همه میدونیم که بهترین راه برای قانع کردن یک مدیر لایق و کارآمد! نشون دادن چند تا جلوه گرافیکی قشنگه :-) مساله بعدی هم اینکه بودجه اجازه خرید Macbook Pro رو نمیده بنابراین پیشنهادهای اینجوری ندین. بازم ممنون.
navidjoon

پستتوسط iSam » 01 فوریه 2007, 18:49

سلام نوید جان . من خودم آشناییم با مک از iMac شروع شد و الآنم در شرکت با MacPro کار میکنم و در خانه iMac . چند وقت پیش یک MakBook قرضی برای یک ماهی دستم بود و اولین تجربه لپ تاپ در مک برام بود ( لپ تاپ پی سی تا دلت بخواد داشتم ) . بسیار عالی بود و هر قابلیتی از جمله وصل شدن به Video projector را داشت . بهت بگم که کارت گرافیکش تا 140mb هم بصورت Share از رم میونه برداره ( اگر میبینی در مشخصات دستگاه ذکر نشده , بخاطر نگرانی مردم از کمبود رم هست ) . اگر دنبال بازی نباشی , مشکلی نداری . دوستم که بهم قرضش داده بود , روش ویندوز با پارالل داشت و روی ویندوزش برنامه Auto Cad داشت و راحت کار میکرد ( اون یک آرشیتکت هست ) . من فکر نمیکنم کارت گرافیک زیاد مطرح باشه ولی اگر برات کمه , برعکس خواست خودت باید بگم که یک MacBook Pro بخر .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Ali.Rastegar » 02 فوریه 2007, 16:04

سلام،
بخش مربوط به لینوکسش رو شرمندم چون اصلا تجربه‌ای روی مک با پردازنده‌ی اینتل و لینوکس ندارم. فعلا این مطلب رو ببین:
http://klepas.org/2006/10/17/beryl-goodness/
درمورد چیپ گرافیکی، اینطور که من در بررسیها خوندم از پس افکتهای Mac OS X Tiger به خوبی برمیاد و عملکردش درمورد بازیها نه افتضاح و نه خوبه! یه چیز متوسط در حد چیپ گرافیکی لپ‌تاپ خوب.
اگر افکتهای Tiger رو به دو دسته‌ی Quartz Extreme و CoreImage تقسیم کنیم از هردوشون توسط این چیپ گرافیکی پشتیبانی میشه. در حالی که CoreImage درمورد کارتهای گرافیک واقعی فقط از Radeon 9600 به بالا و Geforce FX 5200 به بالا رو شامل میشه و در واقع عملکرد CPU در مورد مکهای دارای Geforce FX 5200 بهتر از GPU میشه و در حقیقت بازهم از GPU به طور کامل استفاده نمیشه چون اون کارایی که باید رو نداره.
خلاصه‌ی کلام اینکه MacBook از پس افکتهای فعلی Mac OS X به خوبی برمیاد و میتونی باهاش مدیران لایق رو تحت تاثیر قرار بدی ;-)
---
درمورد وضعیت OpenOffice در Mac OS X در کتاب ۳۰نکته نوشتم. نسخه‌ی لینوکس هم که خوب مثل هر لینوکس دیگه‌ای.
درمورد Video Projector هم مشکلی نیست، منتها خروجی خود MacBook از نوع mini-DVI هست که باید کابل تبدیلش به DVI یا VGA رو بخری:
http://store.apple.com/1-800-MY-APPLE/W ... e=M9321G/B
http://store.apple.com/1-800-MY-APPLE/W ... e=M9320G/A
---
برای پخش فیلم هم کاملا مناسبه و اصلا صفحه‌ی Glossy در MacBook یکی از ویژگیهاش بهتر بودن پخش DVD هست. برای برنامه نویسی برای مک IDE کامل و قدرتمند و رایگان اپل تحت عنوان Xcode هست که علاوه بر خود IDE از برنامه‌های نمونه گرفته تا Frameworkهای مختلف مثل Python و... رو به همراه داره. برای کامپایل هم از GCC استفاده میشه. برنامه نویسی داخل لینوکس هم که فرقی نداره روی مک و PC.
موفق باشی
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Reza.Y » 02 فوریه 2007, 16:53

دقیقا چرا می‌خوای لینوکس نصب کنی؟
Xcode به کنار، یک ادیتور محشر روی Mac هست به اسم TextMate. اگه Javaبازی که IntelliJ IDEA نسخه‌ی مک داره و swing روی مک خیلی دلچسب‌تره. Eclipse هم که هست ولی من swt رو روی مک نمی‌پسندم.
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط iSam » 02 فوریه 2007, 18:41

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
خلاصه ی کلام اینکه MacBook از پس افکتهای فعلی Mac OS X به خوبی برمیاد و میتونی باهاش مدیران لایق رو تحت تاثیر قرار بدی

ولی علی جان من فکر کنم از پس Mac OS X های بعدی هم بر بیاد , چون اپل با دانش بر اینکه داره Leopard میاد , بتازگی MacBook های سری جدید را بیرون داده و همانطور که گفته Leopard با تمام امکانات کاری و جانبی میتونه روی سیستمهای قدیی ترش هم نصب بشه . پس به غیر از بازیهای آنچنانی , MacBook هیچ مشکلی لآاقل تا 4 یا 5 سال آینده نداره , اینطور نیست ؟ تازه مک بوک دوستم روش یک بازی با کیفیت بنام Doom نصب بود که عالی کار میکرد .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Ali.Rastegar » 03 فوریه 2007, 14:30

iSam نوشته است:[نمایش]
ولی علی جان من فکر کنم از پس Mac OS X های بعدی هم بر بیاد ,

من هم همینطور فکر میکنم اما تا اومدن نسخه‌ی نهایی نمیشه مطمئن بود.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط iSam » 03 فوریه 2007, 18:59

منم موافقم . ولی علی جان دیروز یک Mac قدیمی ( مال زمان قبل از OS X ) دیدم که روش یک Tiger نصب بود , نتیجه گرفتم که لآاقل MacBook های فعلی که خودمم تو فکر داشتنش هستم ( چون علی میدونی واقعا MacBook Pro گرونه ) , تا دو یا سه OS بعدی هم ساپورت کنه , ولی بقول خودت باید برای کسب اطمینان صحت این مسئله تا آمدن Leopard صبر کرد .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Parham » 03 فوریه 2007, 19:03

بهر حال lifecycle مک حدود ۵ ساله، بر عکس PC که دو سه سال بیشتر نیست.
نماد کاربر
Parham

پست‌ها : 841

پستتوسط iSam » 03 فوریه 2007, 19:05

درسته پرهام , با این فرق که مال مک به 8 سالم میرسه ولی مال پی سی بنظر من حداکثر 2 سال .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط navidjoon » 05 فوریه 2007, 20:59

Reza.Yeganeh نوشته است:[نمایش]
دقیقا چرا می‌خوای لینوکس نصب کنی؟
Xcode به کنار، یک ادیتور محشر روی Mac هست به اسم TextMate. اگه Javaبازی که IntelliJ IDEA نسخه‌ی مک داره و swing روی مک خیلی دلچسب‌تره. Eclipse هم که هست ولی من swt رو روی مک نمی‌پسندم.

سلام
خب، دلیل اصلیش اینه که من عاشق KDE ام و از اون گذشته با توجه به مسائلی که در کتاب ۳۰ نکته خوندم فعلا وضع پشتیبانی فارسی در لینوکس بهتر از Mac ه و از طرف دیگه هم کارم با لینوکس ارتباط زیادی داره. بعدش هم من Python کارم بنابراین فکر نکنم مشکل خاصی برام پیش بیاد چون تا جایی که می‌دونم نسخه Python موجود روی Mac همیشه به‌روزه و از نظر کارآیی هم خیلی خوبه.

راستی یه سوال حاشیه‌ای، می‌دونم که معمولا سری‌های اول Mac یه مشکلاتی دارن ولی از سری دوم به بعد مشکلات رفع میشن. حالا من یه جا پیدا کردم که Macbook Core 2 Duo 2 GH رو بدون گارانتی میده 1,440,000. به نظر شما ارزش داره بگیرم؟ چون اگه بخوام با گارانتی بگیرم پایین‌ترین قیمتی که دارم 1,700,000 ه که همین دومیه بدون گارانتی رو میده 1,600,000. به نظر شما به ریسکش میارزه؟
navidjoon

پستتوسط iSam » 05 فوریه 2007, 23:19

من که بدون گارانتی آبم نمیخرم ! حتی اگر 1 ماه جنسی گارانتی داشته باشه , مطمئن تره . به نظر من پول بیشتر = آسوده خیالتر ( انگلیسیها میگن ما هنوز اینقدر پولدار نشدیم که جنس ارزون بخریم , و نسل جدیدشون میگن ما هنوز اینقدر ولخرج نشدیم که جنس بدون گارانتی بخریم ) . به هر حال من که توصیه نمیکنم , خود دانی .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Reza.Y » 06 فوریه 2007, 12:41

نسخه python روی تایگر 2.3 هست. یا ruby روی تایگر یه کوچولو باگی‌ه. البته macports (سابقا Darwinports) واست کار نصب یه همچین چیزایی رو راحت می‌کنه. اگه تحت وب کار می‌کنی هم که من با فریم‌ورک‌هایی مثل djnago هیچ مشکلی ندارم. ترمینال و vim عزیز هم که هست. سیستم عامل ۱۰ هم که سازگاره با POSIX.
من نمی‌دونم گارانتی تو ایران اصلا یعنی چی. به درد من که نخورد.
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط Ali.Rastegar » 10 فوریه 2007, 21:33

نوید جان والا من اصلا لازم نشد از گارانتی که همراه دستگاه بود استفاده کنم و بنابراین نمیتونم راهنمای خوبی باشم در این مورد.
اما در مورد پشتیبانی فارسی، من برتری در طرف لینوکس نمیبینم، البته منظورم رابط فارسی نیست، قابلیتهای اولیه‌. فقط در مکهای اینتلی در زمینه‌ی Font باگهای بیشتری هست که تستهای یکی از دوستان از Mac OS X 10.4.9 نشون داد که برطرف شده.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Behnam » 10 فوریه 2007, 23:27

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
نوید جان والا من اصلا لازم نشد از گارانتی که همراه دستگاه بود استفاده کنم و بنابراین نمیتونم راهنمای خوبی باشم در این مورد.

حالا برای اینکه همهٔ جوانب را بررسی کنی، من هم نمونهٔ خودم را بگویم. وقتی آیمک مدل چراغ رومیزی‌ام را خریدم (آن مدل نیم کره‌ای که با بازوئی مونیتور را دور خود می‌چرخاند!) پس از یکی دو ماهی دچار اشکال شد. از پشتیبانی تلفنی اپل برای انجام چندین آزمایش کمک گرفتم و سپس به توصیهٔ تلفنی، آن را به مغازه بردم. آنها هم جداگانه مقداری تست کردند و سپس آن را به مرکز تعمیرات اپل فرستادند. اپل هم تمام مونیتور آن را عوض کرد و دوباره به مغازه فرستاد و من از آنجا تحویل گرفتم... یک شاهی بجز مقداری وقت تلف شده و بنزین سوخته شده خرج نشد.
اگر مک من در گارانتی نبود، همان بازو و مونیتور در آن زمان حدود ۱۰۰۰ دلار خرج روی دستم می‌گذاشت!
اما از این گونه موارد که بگذریم، مک اصولاً خراب نمی‌شود.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان