انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

سطوح سازگار با مجیک موس 2

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

سطوح سازگار با مجیک موس 2

پستتوسط Iman17 » 02 اوت 2020, 23:12

بنده مدتی است که به‌دنبال خرید مجیک موس ۲ هستم ولی در کمال تعجب هر چی جستجو کردم به نتیجه نرسیدم.
می‌خواستم ببینم که مجیک موس ۲ روی سطوحی مثل فرش یا مبل یا پتوی تخت جواب میده یا حتما لازمه که موس‌پد داشته باشه؟
Iman17

پست‌ها : 3

پاسخ: سطوح سازگار با مجیک موس 2

پستتوسط Ilia » 03 اوت 2020, 00:39

کلا ماوس‌ها روی چیزهای پرز دار یا خیلی صیقلی مشکل پیدا میکنند. این ماوس هم مستثنا نیست.

اما در کل بنظر من با پول مجیک ماوس میشه ماوس‌های بهتری خرید. مثلا من یک ماوس خوب لاجیتک رو ترجیح میدم. و اگر دستگاه تکان نمیخوره (مثل مک‌مینی یا آیمک)، مدل سیمی راحت‌تره چون خیال آدم از شارژش هم راحته.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط amirazizi » 03 اوت 2020, 17:19

Ilia نوشته است:[نمایش]
مثلا من یک ماوس خوب لاجیتک رو ترجیح میدم.

ای گفتی ایلیا جان، من اصلا نمیتونم با مجیک موس کار کنم و تنها محصول اپل که به هیچ وجه توصیه نمیکنم ولی در عوض موسهای خوب لاجیتک عالیه و توی کار خیلی خیلی کمک میکنه.

من موسی دارم که ۷ تا دکمه قابل برنامه ریزی داره که ۷ تا از مهم ترین شورت کات های برنامه ای که کار میکنم رو بهشون نسبت میدم و عالیه واقعا. خوبی اش هم اینه که خودش پروفایل سویچر هم داره و مثلا شورت کات های فاینال کات و افتر افکت اش متفاوته و از طرفی سه دکمه ای بودنش برای برنامه های Cinema 4D and Maya خیلی حیاتی و باید موس حتما ۳ دکمه ای باشه.

از همه اینا بهتر اینکه توی خود بایوس موس میمونه و نیاز نیست جای دیگه روی سیستم دیگه برنامه اش نصب بشه و این موس همه اونها رو توی حافظه خودش داره.

اینها همه مزایایی که هیچکدومش رو مجیک موس نداره و قیمت نجومی خیلی مضحکی داره.
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط Ilia » 03 اوت 2020, 19:25

:-) آره. اپل ماوس کاربردی نمیتونه درست کنه. :-)

من یکی از ماوس هاکی‌پاک شاهکارش رو یادگاری نگهداشتم!
B4BD5666-90DC-4770-892C-3EE45EC7B963.jpeg

این ماوس در تاریخ طراحی صنعتی نمونهٔ اشتباه در افراط در اولویت فرم به کاربرد شده.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط amirazizi » 03 اوت 2020, 20:24

این ماوس در تاریخ طراحی صنعتی نمونهٔ اشتباه در افراط در اولویت فرم به کاربرد شده.

من اولین مک که خریدم یک G4 - 400 بود که موس اش دقیقا همین بود و یک فاجعه تمام و کمال بود. )):

همونطوری که گفتی این اولین سوتی بزرگ جانی ایوی بود. بعدها استیو جابز خیلی مهارش کرد، ولی تا فوت شد و جانی ایو با قدرت رفت سراغ سوتی های بعدی که کنار این موس در موزه گذاشته بشه. از Mac Trash Can گرفته تا حذف همه پورتهای مک بوک پرو، تا تاچ بار و butterfly keyboard این جنون جانی ایو برای باریک کردن مک و ایفون و ایپد و سادگی بیش از حد اینقدر ادامه پیدا کرد که اخرش همه به نتیجه رسیدن که با تمام نبوغ این ادم در دیزاین نباید کار اصلی رو دست اش سپرد و به شکل محترمانه اخراج شد، شاید چون نمیشد downgrade اش کرد.

در ضمن این هم بگم که من با اینکه خیلی شاکی ام از دست اش و گند های کبیر کم نزده (نمونه اش کیبورد باترفلای) وقتی دیزاین جدید MacOS Big Sur رو دیدم کاملا حس کردم جاش خالیه. درک جانی ایو از دیزاین و سادگی خیلی شبیه نگاه zen موبانه استیو جابز بود که متاسفانه از تعادل خارج شد ولی این دیزاینر جدید اپل اصلا در حد و اندازه های جانی ایو نیست و دیزان افتضاح اون ایکون باتری که انگار توی میدون فردوسی یکی با فوتوشاپ طراحی کرده بود و اخرش یک bevel داده بود، یک نمونه کوچیک از خراب کاری هاشه. این سایه های بد و هایلایت های چیپ و حالت مضحک سه بعدی جدید Big Sur خیلی بی کلاسه و اصلا اون پرسیتیژ مک او اس رو نداره.

battery.png

تمام زبان طراحی مک او اس روی shape language بود که خیلی درسته و خیلی خوبه، وقتی روی shape خیلی کار میکنی و فرم اصلی اینقدر خوب و تمیزه، میشه خیلی بزرگ یا کوچیک اش کرد، میشه ازش تابلو درست کرد یا سر برگ، میتونه یک مهر باشه یا یک دکمه سر استین، میتونه توی نور خوب دیده بشه یا توی ضد نور silhouette خوبی داشته باشه، در کثری از ثانیه شناسایی میشن و اصلا واکنش مغز نسبت بهشون به شکل سخت افزاری متفاوته. اگر یک لوگو مثل Nike یا اپل iconic میشه به خاطر فرم shape اصلی شه نه جک و جواد بازی های مسخره و سایه و هایلایت های چیپ و افکت های 3D مضحک بچه گانه، این ادا اصول ها خیلی سریع کهنه میشه ولی چیزی که فرم خوبی داره سالهای سال میمونه و باز هم خوبه،‌ نمونه اش دیزاین خود ایمک یا مک بوک پرو.

این دفعه پاندول به شکل مسخره اومده به سمت معکوس. امیدوارم درست اش کنند و از جک و جواد بازی های مدل سامسونگ و هواوی دست بردارن. Design Language شون الان رسما اماتوریه.

macos‌ big sur2.jpeg
macos‌ big sur2.jpeg (10.9 KiB) - بازدید 7119 بار

macos‌ big sur.jpg
amirazizi

پستتوسط Ilia » 03 اوت 2020, 22:49

آیا این رو خریده بودی؟
https://everymac.com/systems/apple/powe ... 4_400.html

این اولین مدل پاورمک جی۴ بود که منهم یکی از آن خریدم. کارت گرافیک این مدل PCI بود و ساختش خیلی مبتنی بود بر ساختار دستگاه‌های G3 پیشین اپل. که این موضوع باعث شد که مثل نسل بعدی با کارت گرافیک AGP که به فاصلهٔ کمی بیرون آمد، قابل ارتقا نباشد. خلاصه خیلی زور داشت که این همه پول داده بودم و دستگاهی خریده بودم که با مدلی که شاید فقط حدود فقط ۳ ماه بعد بیرون آمد قابل مقایسه نبود. ولی بیچاره سالها برایم کار کرد. امیدوارم که تو اقلا مدل AGP را خریده بوده باشی. :-)

راستش من خیلی طرفدار جانی ایو بودم و هستم. هر کسی بالاخره جایزالخطاست. اما در کل بودنش هزار بار بهتر از نبودنش بود. در مورد گرافیک Big Sur موافقم. اما فکر میکنم که این هنوز نهایی نباشه. من از اینکه آیکان‌های قبلی شکلشان ثابت نبود بیشتر خوشم می‌آمد تا این مدل جدید که همه بدون استثنا مربع هستند. اما باید در عمل ببینمش. اینجوری نمیشود قضاوت کرد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط amirazizi » 04 اوت 2020, 02:37

اما باید در عمل ببینمش. اینجوری نمیشود قضاوت کرد.

کاملا موافقم. باید توی عمل ببینیم چی میشه، البته این ایکون باتری رو بعد از کلی مسخره شدن عوض کردن ولی خوب همین که هی دارن تغییر میدن مشخصه که یک زبان دیزاین دقیق و محکم ندارند که مثل ستون روش باشن و این تغییرات بر اساس نظر عموم یا مسخره شدن خیلی موضوع جالبی نیست.

من هم با تفاوت ایکون ها خیلی موافقم. این حالت مربعی خیلی یک نواخته، درسته با iOS یکی شده ولی متاسفانه زیبایی قبل رو نداره.

همونطور که گفتم به نظرم جانی ایو خیلی دیزاینر خوبی بود. زمانی که دیزاین iOS تخت شد و از حالت اسکیمورفیک در اومد من خیلی خوشحال شدم، ولی الان متاسفانه برگشته به حالت عجیبی که متاسفانه اصلا معلوم نیست چیه.

جایز الخطا بودن تردیدی درش نیست ولی این محصولات بارها و بارها قبل از عرضه تست میشن و حتما باید توی فضای حرفه ای کار و زیر بار کار قرار بگیرند. کیبورد باترفلای خیلی افتضاح بود...خیلی...همه جوره بد بود، چه از نظر فنی و تکنیکی چه از نظر تجربه تایپ کردن. بالاترین میزان برگشتی و تعویض قطعه توی مک بوک پرو ها داشت و اینکه با تمام این تفاسیر بازهم کسی با تعصب روی تصمیم اش بمونه به نظر من خیلی بچه گانه است.... یا خود شیفتگی و خود بزرگ بینی حاده.

از طرفی اگه تعادل بین فرم و فانکشن توی موس هاکی پاک از بین رفته بود توی مک پرو های Trash Can دیگه کلا اصلا وجود خارجی نداشت که بخواد از تعادل خارج بشه. این سری مک پرو ها بسیار زیبا هستن و واقعا ارزش زیبایی شناسی خیلی بالایی دارند ولی به عنوان یک مجسمه ابسترکت مدرن خوب اند نه یک کامپیوتر کاربردی، نکته خیلی مهمی رو جانی ایو نادیده گرفت...

جالبه اون مک پرو های ۲۰۱۰ هنوز خیلی محبوب هستند و همین الان کارت گرافیک جدید AMD X580 روشون نصب میشه‌! ۱۲۸ گیگ رم ساپورت میکنند، کلی اسلات پی سی ای دارند که میشه NVME روشون نصب کرد، سی پی یو شون به روز میشه و حتی Maverick رو کامل ساپورت میکنند. دستگاهی که مال ده سال پیشه!‌ ولی هنوز خیلی محبوبیت داره. در مقابل اون Trash Can یک سیستم کاملا بسته است و واقعا مضحکه که اسم پرو داره! میزان ارتقای سخت افزاری اش اندازه iMac!

متاسفانه به نظر من MacPro Trash Can اوج خود خواهی و خود شیفتگی Johny Ive بود و به نظر میاد که دیگه پیش هیات مدیره اپل تمام کوپن های طلایی اش برای سوتی های بزرگ تموم شد.

من این همه از تیم جدید دیزاین اپل انتقاد کردم یک نکته مثبت هم بگم. دیزاین Airpod Pro که کار تیم جدیده به نظر من خیلی بهتر از Airpod. در ضمن این MacPro جدید هم خیلی نکات جالبی داره و شاید مثل Trash Can زیبا نباشه ولی شما از ۱۰۰ تا ادم حرفه ای بپرسید ۹۹ تاشون این رنده پنیر جدید رو انتخاب میکنند، این رسما یک دستگاه حرفه ای برای حرفه ای ها!
amirazizi

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان