انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

چند سئوال در باره مک

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

چند سئوال در باره مک

پستتوسط شن » 20 مه 2006, 10:47

روی لپ تاپهای مک پورت سریال وجود ندارد بنابراین کلی از کارهای من لنگ می ماند مثل وصل شدن به پی ال سی ببخشید اینجا نمیشه فارسی و انگلیسی را با هم نوشت
aya dar in laptop ha emkane ezafe kardane kart PCMCIA barye ezafe kardan porte serial vojood darad. :?:
شن

پست‌ها : 2

پستتوسط مهمان » 20 مه 2006, 12:27

سلام
چرا از آدابتور usb to serial استفاده نمیکنی ؟توی بازار که خیلی زیاد هستش ، در ضمن من نمیدونم برای PLC فقط rx و tx استفاده میشه یا handshake هم لازمه ؟ اگه Handshake هم لازم باشه ادابتور های full protocol لازم داری که یه مقدار گرونتر هستند
موفق باشی
huge
مهمان

پستتوسط شن » 20 مه 2006, 14:08

خواهش می کنم یکی بمن بگه که انگلیسی و فارسی را چطور اینجا میشه نوشت؟
Ba tashakkor az HUGE aziz
PLC hayee ke dar arkhanye ma az anha estefadeh shodeh ast hame az port serial baraye ertebat ba computer estefadeh mikonnad. az mobadelhaye usb be serial baraye ertebat ba unha nemitavan estefadeh kard, chon toye in mavared javab nemidahand. man az bazar darbareye laptop haye mamooli (windows os) porsidam hamin javab ra beman dadand va goftand ke tanha rahe estefadeh motmanen az porte serial dar laptop haye jadid (ke port serial nadarand) estefadeh az kart PCMCIA ast .nemidanam ke shoma cheghadr dar in bare ettelaat darid vali hamin ghadr begooyam ke slate PCMCIA dar laptop daghighan moadele slot PCI dar desktop ast va az tarighe un mitavan hardware hayee ra ke dar laptop vojood nadarand, be un ezafe kard manande karte shabake(ke rooye laptop ghadimi toshiba dar mahalle karam nasb ast) porte serial, blue tooth, infrared, wifi, modem,...
motmaen bashid ke mobaddel haye usb be serial dar kheili az mavared kar nakhahand kard (ke in mozooa ra rooye laptop khodam hljphk kardeham) va faghat bayad az kart haye PCMCIA ke standard hastand estefadeh kard.
va hal soale man in ast ke rooye computer haye mac in moshkel chegoone hal mishavad ba farze inke mobaddel haye usb be serial javab nemidahand?
شن

پست‌ها : 2

پستتوسط Behnam » 20 مه 2006, 18:18

راستش انگلیسی و فارسی نوشتن در اینجا روی مک که آب خوردن است. روی ویندوز نمی‌دانم چه مشکلی پیش می‌آید. روی مک، صفحه‌کلید فارسی را برای فارسی نوشتن انتخاب می‌کنم و سپس صفحه‌کلید انگلیسی را برای انگلیسی نوشتن... به همین سادگی! ترکیب Commad+Space هم بطور دیفالت میان دو صفحه‌کلید آخری که استفاده کرده‌ای جهش می‌کند. البته من ناچار شدم این ترکیب کلید دیفالت را به Control+Space تغییر دهم زیرا اپل با حواس پرتی همان ترکیب Command+Space را برای فراخواندن Spotlight مورد استفاده قرار داده است!
در مورد مشکل سریال, من اطلاعات فنی ندارم ولی یک تجربهٔ شخصی دارم که چندان امیدوار کننده نیست.
چند سال پیش من یک Scanner ویژهٔ نگاتیو و اسلاید خریدم که تنها پورت ارتباطی آن Serial بود و البته با Power Mac قدیمی‌ام هیچ مشکلی نداشتم (بجز کندی وحشتناک کامپیوتر قدیمی من برای کار کردن روی فایل‌های حجیم در فتوشاپ)
وقتی که iMac G4 خود را خریدم، متوجه شدم که پورت سریال ندارد. اصولاً مک‌های جدید بجز در سری Power Mac که در آنها CPU در بدنه‌ای جدا از مونیتور قرار دارد، از سریال پشتیبانی نمی‌کنند.
راستش من دو مبدل سریال به USB و سریال به FireWire را خریدم و آزمایش کردم و فایده نکرد. در مورد سریال به USB من موفق شدم که فرمان Scan را استفاده کنم ولی بقیهٔ کنترل‌ها را از دست دادم. خلاصه این قضیه به اندازهٔ کافی دردسر داشت که در آینده مراقب باشم که یا ابزاری که می‌خرم از همان نوع ارتباطات کامپیوترم استفاده کنند و یا اینکه Power Mac (یا هرچه که در سری اینتلی آن نام خواهد گرفت) بخرم که هم سریال دارد و هم جای اضافی برای اضافه کردن module.
دیروز من یک پرینتر لیزری خانگی brother خریدم که پورت سریال هم دارد. ولی در جریان بررسی هائی که پیش از خرید در مورد انواع پرینتر می‌کردم، متوجه شدم که بسیاری از پرینترها دیگر اصلاً پورت سریال ندارند و صرفاً از USB 2 استفاده می‌کنند. گمان می‌کنم که تکنولوژی ارتباط سریال رفته رفته از میدان خارج می‌شود. FireWire هم آنطور که اپل امید داشت عمومیت پیدا نکرد و صرفاً در ابزاری که فایل‌های خیلی حجیم تولید می‌کنند مانند دوربین های عکاسی و ویدئویی حرفه‌ای و اسکانرهای با resolution بسیار بالا مورد استفاده قرار گرفته است و در بقیهٔ موارد همان USB 2 است.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali.Rastegar » 21 مه 2006, 00:19

متاسفانه یا خوشبختانه MacBook Pro از تکنولوژی جدیدتر ExpressCard/34 slot استفاده می‌کنند که در حقیقت PCI Express برای laptop است اما متاسفانه با دستگاههای مخصوص PCMCIA سازگاری ندارد.
MacBookهای جدید(دقت کنید بدون پسوند Pro) ظاهرا نه PCMCIA دارند و نه ExpressCard/34!
اما تا جایی که به خاطر دارم PowerBook G4 از PCMCIA پشتیبانی می‌کرد.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط مهمان » 21 مه 2006, 10:51

سلام
من یه بار دیگه دقیقتر توضیح بدم
در پورت سریال ۹ تا سیم وجود دارد، که یکی بدنه یا منفی ،یکی دیتا مثبت یکی دیتا منفی یکی مثبت یکی ارسال ،یکی دریافت ،یکی hand shakeمنفی ،یکی hand shake مثبت
ترتیب اونها رو هم اگه بخواهید براتون میفرستم ، خوب اکثر لوازم جانبی که از پورت سریال استفاده میکنند فقط از سه تا سیم منفی،rx و tx استفده میکنند و یرخی دیگر از پنج سیم ،ولی در خیلی موارد نادر که قطع و وصل دیتا باید توسط خود پورت سریال کنترل شود از hand shake هم استفاده میشود که در اکثر مبدلها بخاطر قیمت بالا وجود ندارد .
در اکثر کارتهای pcmcia این موضوع رعایت شده ولی در مبدلهای usb به سریال به خاطر قیمت از handshake خبری نیست ،
پس بنابر این شما باید مبدلی تهیه کنید که از تمام پوروتکلهای سریال پشتیبانی میکند و قیمتش حدودا ۳ برابر معمولی هاست .

با تشکر
huge
مهمان

پستتوسط Behnam » 21 مه 2006, 18:56

ببخشید. تجربه‌ای که من داشتم در مورد اسکازی (SCSI) بود و نه سریال. مبدل هائی که برای اسکازی وجود دارد روی بعضی ابزار کار می‌کنند و روی بعضی دیگر نه. متأسفانه اسکنر من از موارد مشکل ساز بود. اکثر فروشگاه ها آن را ندارند و باید سفارش داد و اگر هم داشته باشند تأکید می‌کنند که پس از فروش پس گرفته نمی‌شود چون می‌دانند این مبدل ها با خیلی از ابزار ها ناسازگاری دارند. به هر حال من کمی جستجو کردم و مبدل هائی را برای اسکازی و سریال پیدا کردم. شاید مبدل برای سریال قابل اعتمادتر باشد اما برای اطمینان از اینکه از handshake هم پشتیبانی می‌کنند باید بیشتر تفتیش کرد. در آدرس‌هائی که من پیدا کردم این اطلاعات وجود ندارد.
http://www.2ndwave.com/details.asp?Prod ... RQRSWW8693
http://www.2ndwave.com/details.asp?Prod ... RQRSWW8693
http://www.usb-port.com/converters.html
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط مهمان » 22 مه 2006, 10:12

از کمک همه شما ممنونم.
یک سئوال دیگر

mac osx را می توان بر روی vmware یا نرم افزارهای شبیه آن نصب کرد.
آیا احتمال دارد که در آینده بتوان mac osx را بر روی pcهای معمولی در کنار windows نصب کرد.
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 22 مه 2006, 15:37

با تشکر از توضیحات بهروز و بهنام عزیز.
---
برای نصب Mac OS X بر روی PC و Vmware تاپیکهای زیادی بوده. به قسمت جستجو برید:
http://irmug.com/portal/index.php?name= ... ile=search
و عبارت vmware و SSE2 را جستجو کنید.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878