انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

پرینترهای سه‌بعدی

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

پرینترهای سه‌بعدی

پستتوسط pedram_onebox » 04 ژوئن 2015, 23:39

کاربرد پرینتر های سه بعدی

- تولید ماکت های سه بعدی از پروژه های ساختمانی
- تولید انواع فالب های صنعتی
- تولید انواع هدایای سفارشی با درج نام شخص یا متن مورد نظر
- تولید انواع اسباب بازی
- تولید انواع لوازم تزئینی سفارشی
- تولید انواع دستبند ،انگشترو گردنبند به صورت سفارشی ...
- تولید انواع مدل های آموزشی برای مدارس ،دانشگاه ها و مراکز آموزشی .

از ساخت ابزارآلات ساده‌ی روزمره گرفته، تا تولید اعضای بدن انسان یا استفاده در صنایع فضایی‌، می‌توان روی چاپگرهای سه بعدی حساب کرد. اما آیا می‌دانید این فناوری نسبتا نوظهور، دقیقا چطور کار می‌کند؟ از کجا آمده و قرار است تا به کجا پیش رود؟
این فناوری ارزشمند در ابتدا، به دلیل قیمت بالا و فرایندهای پیچیده‌ای که با خود به همراه داشت، تنها در انحصار گروه کوچکی از تولید کنندگان بزرگ صنعتی علاقه‌مند قرار داشت. اما امروزه، با کاهش بها و افزایش میزان دسترسی افراد، حتی تا سطح مصرف‌کنندگان شخصی و خانگی، چاپ سه‌بعدی این زمان را به لحظه‌ای تاریخی و عمیق در تاریخ صنعت بدل کرده و ابعاد این پدیده، هنوز حتی برای خود صنعت‌گران بزرگ و مراکز تحقیقاتی عظیم، مشخص و قابل پیش‌بینی نیست.
در پرینترهای سه بعدی مواد به صورت لایه به لایه در کنار هم قرار گرفته و شکل مورد نظر را تشکیل می دهند.

برای استفاده از یک پرینتر سه بعدی، نخست به طرح شبیه سازی شده محصول مورد نظر نیاز داریم که از دو راه قابل تهیه است: اول استفاده از نرم افزارهای طراحی سه بعدی در کامپیوتر با فرمت STL یا سایر فرمت‌های پشتیبانی شده‌ی دیگر؛ دوم پویش (اسکن) سه بعدی یک جسم حقیقی با استفاده از لیزر یا دوربین‌های مجهز به عمق سنج مانند کینکت مایکروسافت. چاپگرهای جدید، تقریبا توانایی اجرای هر طرحی را دارند. طراحی مدل‌های سه بعدی در کامپیوتر، بسته به پیچیدگی و گستردکی آن می‌تواند از چند دقیقه تا چند روز به طور بینجامد.
http://www.pazzzle.com
pedram_onebox

پست‌ها : 1

پاسخ: بحث کلی سخت‌افزارها (مک و غیره)

پستتوسط AmiN.D » 14 ژوئن 2015, 23:27

کاش قیمت های پرنتر های سه بعدی در ایران پایین بود وکالای لوکس به حساب نمیومد. این مدل های ۲۰۰ دلاری انگار به ایران نمیان. خیلی دنبالش هستم یکی تهیه کنم! برای رفع کنجکاوی و علاقه
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Amir_S » 15 ژوئن 2015, 09:33

می‌دونستم که با حدود دو میلیون میشه یه پرینتر سه بعدی خونگی خرید، و می‌دونستم که تو کشور‌های دیگه مغازه‌های تاسیسات و ابزارفروشی‌ها و… خدمات چاپ سه بعدی هم می‌دن… ولی این پست اخیر که لینک سایت فروشنده پرینتر‌های سه بعدی رو داشت من رو به هوس انداخت که یه جستجوی داخلی هم بکنم و کلی سایت و فروشگاه پیدا کردم که پرینترهای سه بعدی (حتی ساخت داخل) می‌فروشن و خدمات چاپ هم ارائه میدن… با این حساب فکر کنم بزودی بشه به دستگاه یا سرویس با قیمت مناسب دسترسی پیدا کرد.
پ.ن: راستی تو اگه اهل ساخت و ساز باشید، تو سایت instructable که اپ‌ش رو هم چند روز پیش ایلیا معرفی کرد بود، کلی دستور ساخت پرینتر سه بعدی بصورت DIY وجود داره که قطعات الکترونیکشون هم راحت تو جمهوری (زیر پل حافظ) گیر می‌اد. حتی پارسال من یه مدل پرینتر چاپ شکلات هم توش دیدم :)
پ.پ.ن: قشنگی قضیه اینجاست که بعضی از این پرینتر‌ها با قطعاتی ساخته میشن که چاپ سه بعدی شدن :)
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Ilia » 16 ژوئن 2015, 17:08

این برنامه رو Nasraa معرفی کرده بود.

در مورد پرینت سه‌بعدی این رو ببینید جالبه:
http://go.ted.com/bVUz
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پاسخ: پرینترهای سه‌بعدی

پستتوسط AliGhz » 16 ژوئن 2015, 19:20

وارد دورانی شده‌ایم که خیلی از تغییرات، سریع‌تر از آنی رخ می‌دهند که بتوان فهم‌شان کرد. یعنی چیزی از (Virtually) Endless Possibilities در برابر آدمی گشوده شده در حالی که (شاید) آمادگیِ بهره‌گیری از آنها (هنوز) فراهم نباشد. یک نمونۀ حادش را می‌توان ماشین‌های پرنده یا امکان پرواز برای تک‌آدم‌ها برشمرد. آیا این امنیتِ شکنندۀ جوامع در حضور آدم‌های دوپا، با به میان آمدن آدم‌های پرنده شکننده‌تر نخواهد شد؟ نمی‌دانم چیزی به عنوان «فلسفۀ تکنولوژی» هست یا نه، ولی فکر کنم دنیای امروز پیش از همگانی و فراگیر شدن تکنولوژی‌هایی مثل پرینترهای سه‌بعدی، خیلی به آنها نیاز دارد.

اما عجالتاً (یا اجالتاً درست است ایلیا جان؟) اگر پرینتری ساخته شود که بتواند کتابِ کاغذی چاپی را به شکل دلخواه تحویل دهد، واقعاً با دل و جان می‌پذیرم‌اش :) یعنی مثلاً بخواهی کتابی را در قطع وزیری با کاغذ فلان گرمی و جلد گالینگورِ کاوردار همراه با قاب نفیس تحویل بدهد، و ساعتی بعد این کتاب از دستگاه بیرون بیاید با بوی دل‌انگیز کاغذ و جوهر چاپ...
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Ilia » 16 ژوئن 2015, 19:35

یک روزی میرسد که پسر من به فرزندش خواهد گفت:
یادش بخیر یک زمانی بود که نوشته‌ها را روی یک چیز الکترونیکی که بهش تبلت و کامپیوتر میگفتند میخواندیم. یک جسمیتی داشت. حالا شما جوانها همه چیز را در عینکتان میخوانید…

----
مرسی علی جان. چک کردم، عجالتا درست است. خیلی ممنون!

راستی، انگار سر مالکیت سایت مفید دهخدا دعوا بوده و چند وقتیست که از روی اینترنت برش داشتند. چه سایت مفیدی بود.
در فقدانش من اپ لغتنامه‌های معین و دهخدا را روی آیفونم نصب کردم.
پیوست‌ها
image.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 18 ژوئن 2015, 10:55

اپلیکیشن «واژه‌یاب» را من پیشنهاد می‌کنم. جست‌وجوی آنلاینش رایگان است و لغتنامه‌ی دهخدا را هم دارد. جست‌وجوی آفلاینش خریدنی‌ست و قیمت‌های مناسبی هم دارد. کلاً ۱۷ لغتنامه را در خود دارد (آفلاین و آنلاین)
https://appsto.re/us/c0d85.i
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ilia » 18 ژوئن 2015, 17:34

مرسی ارژنگ جان!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin