انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکل در نصب وایرلس مک بوک

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

مشکل در نصب وایرلس مک بوک

پستتوسط saman66 » 18 اوت 2014, 00:42

سلام دوستان عزیزم
من بتازگی یه مک بوک اپل خریدم البته استوک خارجی و روش یه سیستم عامل قدیمی منظورم ورژنای قدیمی تر از نسخه lion حالا دقیقا یادم نمیاد کدوم ورژن بود و منم ورژن Mac Os X Lion نصب کردم و حالا مشکلم اینکه کارت شبکه (Wireless)بیسیممو نمیشناسه

اگه سئوالم خیلی ابتدایی به بزرگی خودتون ببخشید اولا اینکه چه جوری درایور این سخت افزارو پیدا کنم!؟
کارت شبکه من : 5416 Atheros
هرچی رو نت گشتم چیزی پیدا نکرد البته واسه مک!!!!! )):

دوما اینکه خواستم از طریق مجموعه های کینگ DVD یه مربوط به نصب Mac os muntian Lion و نصب کنم نتونستم حالا این نظر خودمه که با توجه به اطلاعاتی که کسب کردم فکر می کنم باید نسخه ی هکینتاش سیتم عامل شیر کوهی رو پیدا کنم بدلیل اینکه مک بوک من سی پویوش اینتله در حالی که من مک بوک دارم چرا باید از نسخه هک شده ی سیستم عامل مک رو استفاده کنم این یعنی چی !؟ مگه مک خودش این لب تاپ منو درست نکرده و حالا از سخت افزارش پشتیبانی نمی کنه و من باید هکینتاشو نصب کنم بجای مکینتاش لطفا اینو واسم یه ذره باز کنید و در ثانی پس اید رو تمومه مک بوک های اپل چه مک بوک پرو و چه مک بوک ایر همشون الان از سی پی یو های اینتل استفاده می کنند پس اوناهم باید روشون هکینتاش نصب کرد !؟ :confused:
یه توضیح کوچولوی دیگه هممون میدونیم که یه زمانی اپل سیی پی یو یه خودشو داشته که اگه اشتباه نکنم از سی پو یو های موتورلا استفاده می کرده و الان داره از سیی پی یو های اینتل که معماری X86 هستش داره رو محصولاتش نصب می کنه حالا این Mac os ها مخصوصه اون سری قدیمیه CPU های موتورلاند و نسل قدیمیه و یا نه من فرضم اشتباهه و هیج فرقی تو نسخه های نصبی سیستم عامل مک وجود نداره و این وسط هکینتاش چی کاره است !!؟
ببخشید دیگه این قد زیاد شد!!!! :x
saman66

پست‌ها : 3

پاسخ: مشکل در نصب وایرلس مک بوک

پستتوسط نیما » 18 اوت 2014, 02:47

سلام :)

مکینتاش و هکینتاش هر دو روی پردازنده های اینتل نصب می شن، اما مکینتاش (مک او اس) فقط قراره روی دستگاه‌های ساخت اپل با پردازنده اینتل نصب بشه.

شما یه نسخه مک‌او‌اس رونصب کن همه‌چیز باید حل بشه ;)
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط saman66 » 18 اوت 2014, 06:37

سلام دوست من :angry:

سوال من خیلی خنده دار بوده :blush: خوب چیکار میشه کرد تازه واردیم داداش وگرنه مهندسه(اونم کارشناس ارشدش) این رشته ایم واقعیتش چونکه پول خریدشو نداشتیم باهاش کار نکردم ، بگذریم !!! :disappointed:

مهندس جان یه چیزی !!! آقا پس این نسخه شیر کوهیه ما خیار بوده که نصبش نکرده !!!؟ :( شما فرمودید یه نسخه مک او اس پیدا کن همه چیز حل میشه منم دقیقا همین کار انجام دادم ولی نصب نشد به نظرتون ماله چیشه !!!؟ :!: :!: :!: :?:
حالا فرض محال اگه من نتونستم Mac Os و نصب کنم چه جور می تونم درایور وایرلسشو نصب کنم !؟ :!: :?:
اصن چه دلیلی داره نصب نکرده!!‌؟ :!: :!: :?:
از کجا دانلود کنم !؟ :!: :?:
و چگونه نصب بنمایم!!؟ :!: :!: :?:

بازم مرسی دوست خوبم !!! خیلی آقایی !!! :thumbs_up:
saman66

پستتوسط Pooria Azimi » 18 اوت 2014, 09:13

سلام.

سؤالاتتون مبتدیانه شاید باشه، اما نیازی به عذرخواهی نیست. این انجمن برای همین کاره!

لطفاً پاسخ سؤالات زیر رو بدهید تا بشه بهتر راهنمایی‌تون کرد:

۱) مک‌بوک شما از چه نوعیه؟ مک‌بوک سفید (پلاستیکی)، یا آلومینیومی؟ مک‌بوک پروئه یا مک‌بوک ایر؟ ساخت چه سالیه؟ پشت دستگاه باید یک شماره‌ای مثل MD0000 نوشته شده باشه. اون رو هم بنویسید کفایت می‌کنه. اما هر چه اطلاعات بیشتری بدید بهتر می‌شه راهنمایی کرد. لاین و شیرکوهی روی مک‌هایی که پردازندهٔ Core Duo و Core Solo دارند نصب نمی‌شن: http://support.apple.com/kb/HT4949 و http://support.apple.com/kb/ht5444 – اما بعیده مک شما از این نوع باشه.

۲) چرا به این کارت شبکهٔ وایرلس نیاز دارید؟ اگر بخاطر کارهای تحقیقانیه که هیچی، اما اگر برای کاربردهای عادیه که خود مک شبکهٔ وایرلس (در مدلهای قدیمی‌تر a, b, g و از سال ۲۰۰۸ به‌بعد n و از پارسال هم ac) داره. اما اگر بخاطر کارهای تحقیقاتی و ... است که بحثش جداست. معمولاً بهترین راه برای بدست آوردن درایور (که در دنیای مک بهش kext (یا kernel extension) گفته می‌شه)، گشتن در وبسایت شرکت تولیدکننده‌ست. اگر اونجا نبود، ممکنه بتونید kext مربوطه رو در سایتهای مربوط به هکینتاش (معمولاً با کلیدواژهٔ OSX86) پیدا بکنید و با روش‌هایی که می‌گن نصب بکنید. اما این kext ـها توسط افراد عادی نوشته شده‌اند (روش معمول اینه که kext یک کارت دیگه رو انقدر تغییر می‌دن تا «تقریباً» با کارت جدید کار بکنه و همون رو بعنوان kext کارت جدید میدن بیرون!) و نتیجتاً خیلی خوب عمل نمی‌کنن. طبیعتاً در اون صورت مسئولیت خرابی دستگاه با خود شماست نه اپل و شرکت سازندهٔ کارت شبکه.

۳) لاین قیمتش ۳۰ دلار بود، و شیرکوهی ۲۰ دلار. اما موریکس (جدیدترین نسخهٔ OS X) و یوسمیتی (نسخه‌ای که چند ماه دیگه می‌آد) هر دو رایگان هستند. شما حتی اگر نسخهٔ غیرقانونی اسنولپرد، لاین، یا شیرکوهی رو داشته باشید هم میتونید مجانی و قانونی به موریکس بیایید. تنها کافیه وارد App Store شده و OS X Mavericks رو دانلود کنید (حدود ۴ گیگابایت). بعدش براحتی نسخهٔ جدید نصب میشه براتون. نیازی به اون مجموعه‌ای که اسمش رو بردید هم نیست. از کجا معلوم اون مجموعه بدافزار داخل نصاب قرار نداده باشه؟ یا شاید اصلاً خراب باشه فایلش و به‌همین‌خاطر نتونستید نصبش بکنید. وقتی امکان دریافت نسخهٔ قانونی برایگان فراهم شده (هرچند برای ما در ایران دانلودش کمی سخته)، خیلی فکر خوبی نیست نصب کردنش از راههای دیگه. https://www.apple.com/hk/en/osx/how-to-upgrade/

نکتهٔ جانبی: به سیستم‌عامل مک، «مک او اِس» گفته نمی‌شه (این نام رو الآن برای نسخه‌های قبل از سال ۲۰۰۱ بکار می‌برند)، بلکه «مک او اِس تِن Mac OS X» یا جدیداً «او اِس تن OS X» اطلاق می‌شه (و X رو باید تِن بخونید، نه اِکس!).
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط saman66 » 18 اوت 2014, 23:03

سلام دوست من
عارضم خدمت جنابعالی :
Moc book :
Processor : Intel Core 2 Dou
Memory : 4 GB 667 MHz SDRAM
Graphics: Intel GMA 950 64 MB
Color Display : 13" 1280*800
اینو رو از تو پنجره ی About this Mac ژیدا کردم پست دستگاهم لبلاشو کندن بی مروتا (گفتم که استوکه) ولی داخل همون پنجره یه سریال نامبر نوشته بوده که بقرار زیر است : Serial Number : XXXXX
ببخشید شما که ادمین هستید چرا واسه تاپیکاتون دکمه تشکر نذاشتی آدمو مجبور به تایپ تشکر می کنید ;)
ولی واقعا تشکر و دست مریزاد (دیکته اش درسته) :blush:
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Pooria Azimi در 19 اوت 2014, 07:25.
دلیل: حذف سریال نامبر!
saman66

پستتوسط Ilia » 19 اوت 2014, 06:58

با توجه به این مشخصات، مدل این کامپیوتر بایستی مکبوک اواخر سال ۲۰۰۶ باشد که در اصل با سیستم تایگر یعنی 10.4 آمده:
http://support.apple.com/kb/SP23

برای آنکه بشود روی آن لاین را از فروشگاه اپل نصب کرد، بایستی قبلا آخرین آپدیت سیستم اسنولپرد یا همان 10.6.8 رویش نصب باشد. و گر نه بایستی اینستالر لاین را جداگانه تهیه کرد.

اگر مک شما واقعیست، شما بایستی از نصب هر سیستمی که برای ساختن هکینتاش درست شده بر روی آن خودداری کنید. هکینتاش را برای کامپیوترهای غیر مک یک عده هکر درست میکنند و اریجینال اپل نیست. یعنی بعد از نصب سیستم اپل، میرود میگردد و درایورهای جایگزین را بر روی سیستم مک سوار میکند تا سیستم راه بیفتد. اگر شما مک اصل ساخت اپل را دارید، تمام درایورهای درست اپل روی دیسک اصل اپل هست. اگر مک واقعی دارید دور هکینتاش بازی را خط بکشید و اینستالر اصل اپل را پیدا کنید نه هکینتاش را.

کامپیوترهای مک بقول شما استوک و غیر استوک ندارند. رویشان هم استیکر نمیچسبانند. غیر از مک‌پروها همه در یک جا و در چین تولید میشوند و بس.

شما هم داخل دستگاهت بایستی یک کارت بیسیم مک (که به آن ایرپورت اکستریم میگویند) باشد. مثل این:
https://www.ifixit.com/Store/Mac/MacBoo ... /IF185-038

اما شما میگویی که کارت وایرلس مک شما این است:
http://www.amazon.com/Atheros-Ar5008-Ar ... B008V6WT40

که برای توضیح این تفاوت چند چیز به فکر من میرسد. مثلا شما خواسته‌ای که هکینتاش را نصب کنی و آن اشتباهی کارت وایرلس اپل را این مدل که شما نوشته‌ای تشخیص داده. یا اینکه شما واقعا مک نداری و هکینتاش داری. یعنی یکی یک هکینتاش (یعنی یک لپتاب که در اصل با ویندوز آمده و ساخت اپل نیست ولی رویش سیستم مک را نصب کرده‌اند) را به شما بعنوان مک فروخته.

مک شما اگر ساخت اپل باشد، بایستی شمایلش این شکلی باشد:
macbook.jpg

راستی سایت ایرماگ هم تشکر ندارد. چند بار نظر دوستان را در این مورد پرسیدیم و اکثریت عقیده داشتند که جو سایت را خراب میکند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 13 مهمان