انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مکبوک ایر و لوگوی اپل

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

مکبوک ایر و لوگوی اپل

پستتوسط masoudk » 18 اکتبر 2013, 14:41

سلام

مک بوک من وقتی که خاموش باشه و صفحه ال سی دیش باز باشه از رو به رو اگه کمی دقت کنی لوگو اپل پشت صفحه نمایش را میشه دید. آیا دوستان دیگه هم همچین چیزی را تجربه کردند؟ من تازه خریدمش می خواستم بدونم اگه مشکل از لپ تاپ من هستش لپ تاپم را بدم واسه تعویض چون گارانتی تعویض داره
masoudk

پست‌ها : 27

پاسخ: مک بوک ایر و لوگو اپل

پستتوسط Ilia » 18 اکتبر 2013, 18:43

کامپیوتر شما هیچ ایرادی از این نظر ندارد. نگران نباشید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پاسخ: مکبوک ایر و لوگوی اپل

پستتوسط mani3552 » 09 دسامبر 2013, 20:21

من واسه یکی دوستانم که قصد خرید مک بوک ایر سری 2013 مدل 761 رو داشت، الماس پایتخت رو پیشنهاد دادم و او هم خرید خود را از آنجا انجام داد و بعد از یک هفته مک بوک ایر نو با مشکل عدم شارژ که مشکل از خود مک بوک ایر بود روبرو شد که توسط فروشنده تعویض شد(البته دستگاه دارای گارانتی بود) و دستگاه جدید که دریافت شد پس از دو هفته کار با مشکلی عجیب رو برو شده است و اون اینکه پس از چند ساعت کار به صورت ناگهانی مک بوک ایر خاموش میشود ، پس از کلی صحبت یا فروشنده قرار شد دوباره سیستم عامل موریکس که یکبار خودم نصب کرده بودم را رویش دوباره نصب کند البته نمیدانم این مشکل سخت افزاری است یا با آپدیت 10.9.1 اپل حل میشود و همچنین جایی در مورد ریست کردن smc و همچنین ریست کردن nvram یا pram خوندم که نمیدونم با این کار حل میشه یا نه؟
در ضمن خودم هم به تازگی یه مک بوک ایر 711 خریدم که در یک ماه گذشته دو بار به طور ناگهانی خاموش شده است اگر دوستان تجربه یا راه حلی دارند راهنمایی کنند ؟
با تشکر مانی
MacBook Air (Early 2013), macOS 11.1
MacBook Pro (Early 2020), macOS 11.1
iPhone 3GS 16GB
نماد کاربر
mani3552

پست‌ها : 93

پستتوسط iShahin » 09 دسامبر 2013, 21:59

mani3552 نوشته است:[نمایش]
من واسه یکی دوستانم که قصد خرید مک بوک ایر سری 2013 مدل 761 رو داشت، الماس پایتخت رو پیشنهاد دادم و او هم خرید خود را از آنجا انجام داد و بعد از یک هفته مک بوک ایر نو با مشکل عدم شارژ که مشکل از خود مک بوک ایر بود روبرو شد که توسط فروشنده تعویض شد(البته دستگاه دارای گارانتی بود) و دستگاه جدید که دریافت شد پس از دو هفته کار با مشکلی عجیب رو برو شده است و اون اینکه پس از چند ساعت کار به صورت ناگهانی مک بوک ایر خاموش میشود ، پس از کلی صحبت یا فروشنده قرار شد دوباره سیستم عامل موریکس که یکبار خودم نصب کرده بودم را رویش دوباره نصب کند البته نمیدانم این مشکل سخت افزاری است یا با آپدیت 10.9.1 اپل حل میشود و همچنین جایی در مورد ریست کردن smc و همچنین ریست کردن nvram یا pram خوندم که نمیدونم با این کار حل میشه یا نه؟
در ضمن خودم هم به تازگی یه مک بوک ایر 711 خریدم که در یک ماه گذشته دو بار به طور ناگهانی خاموش شده است اگر دوستان تجربه یا راه حلی دارند راهنمایی کنند ؟
با تشکر مانی

مانی جان مک‌بوک وقتی بیش از حد داغ میکنه خاموش میشه اتوماتیک. البته اگر خیلی داغ میکنه شاید مشکلی داره که زیاد داغ میکنه اما تا جایی که من میدونم شما باید دنبال رفع ایراد داغ کردن باشی در این مورد.

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط mani3552 » 10 دسامبر 2013, 18:45

آقای شاهین عزیز
سلام ، خیلی ممنون از راهنماییت ، راستش اون مک بوک ایر اصلاً داغ نمیشه که خاموش بشه بعد از یک ساعت کار کاملاً معمولی به طور ناگهانی خاموش میشه
iPhone 3GS 16GB
نماد کاربر
mani3552

پستتوسط Ali.Rastegar » 10 دسامبر 2013, 23:33

مانی جان لطفا اینجا را چک کنید:
http://support.apple.com/kb/ht1237
ببینید آخرین نسخه EFI Firmware و SMC را دارید؟
برای چک کردن نسخهٔ EFI Boot ROM و SMC به این ترتیب عمل کنید:
- از منوی اپل About This Mac را کلیک کنید.
- دکمهٔ System Report را کلیک کنید.
- روی بالاترین گزینه که Hardware است کلیک کنید، از صفحهٔ سمت راست این اطلاعات به کارتان می‌آید:
Model Identifier : مطمئن می‌شوید که مدل مک‌بوک ایر شما کدام است تا بتوانید در آدرسی که در بالا دادم مدل را شناسایی کنید.
Boot ROM Version : نسخهٔ EFI Firmware است که باز با همان آدرس مقایسه کنید.
SMC Version (system) : نسخهٔ SMC را هم با همان آدرس بالا مقایسه کنید.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط mani3552 » 12 دسامبر 2013, 01:10

با سلام خدمت استاد ارجمند جناب آقای رستگار
من نسخه SMC و EFI Firmware را چک کردم هر دو جدیدترین و نسخه فعلی بودند. با توجه با کمکها شما آیا با ریست کردن smc یا nvram مشکل حل میشه یا راه حل دیگه داره؟
خیلی خیلی ممنون
مانی
iPhone 3GS 16GB
نماد کاربر
mani3552

پستتوسط Ali.Rastegar » 12 دسامبر 2013, 02:24

مانی جان استفاده از عنوان استاد برای من مناسب نیست، به هر حال ممنون از نظر لطف شما :)
ضرر ندارد SMC و PRAM را ریست کنید، در ادامه مراحلش را می‌نویسم، اما اطلاعات بیشتری لازم داریم که بفهمیم دقیقا مشکل شما و دوستتان چیست و مشابه هم هست یا نه:

- دستگاه کاملا خاموش می‌شود یا اینکه اسلیپ می‌شود ولی از اسلیپ خارج نمی‌شود؟
- این اتفاق در زمانی که نزدیک به زمان اسلیپ شدن مک هست پیش می‌آید یا احتمال دارد دست شما موقع تایپ کردن به دکمهٔ Power روی کیبورد خورده باشد؟

من شخصا با مک‌های جدیدی که دکمهٔ Power را روی کیبورد دارند تجربه‌ای نداشته‌ام اما اینطور که از مطالب دیگران خواندم تا قبل از موریکس وقتی این دکمه فشار داده می‌شد پنجره‌ای نمایش داده می‌شد که گزینه‌های Sleep و... را داشت اما از موریکس به بعد بدون پرسیدن از کاربر دستگاه اسلیپ می‌شود.
حالا فرض کنیم موقع کار اشتباها دست شما به این دکمه بخورد، متوجه نشوید و بلافاصله دکمهٔ دیگری را فشار دهید، که در هر مک دیگری این کار مشکلی ایجاد نمی‌کند و مک دوباره در دسترس خواهد بود. اما ظاهرا بعضی، و متاسفانه شاید همه، مک‌بوک ایرهای ۲۰۱۳ وقتی در همان آغاز فرایند اسلیپ بلافاصله دکمه‌ای فشار داده شود تا مانع اسلیپ شود بین اسلیپ و حالت عادی گیر می‌کنند. افرادی با این مشکل را در این دو مبحث می‌توانید مشاهده کنید:
https://discussions.apple.com/thread/51 ... 0&tstart=0
https://discussions.apple.com/thread/54 ... 0&tstart=0
بعضی نوشته‌اند که با نصب Firmware Update مشکلشان برطرف یا کمتر شده است و بعضی همچنان مشکل دارند، که در مورد شما اگر مشکل همین باشد چک کردید و آخرین نسخه را دارید.

اما اگر اصلا مشکل متفاوتی دارید لطفا بررسی کنید که دقیقاً در چه شرایطی اتفاق می‌افتد تا شاید بتوانیم راه حلی پیدا کنیم.

به هر حال این مراحل را هم انجام دهید ضرری ندارد:
برای reset کردن PRAM
۱. دستگاه خود را خاموش کنید.
۲. جای کلیدهای Command، Option، P و R را پیدا کنید که در گام چهارم به آنها احتیاج خواهید داشت.
۳. دستگاه را روشن کنید.
۴. پیش از آنکه صفحهٔ خاکستری نمایش داده شود کلیدهای Command، Option، P و R را همزمان فشار دهید و نگهدارید.
۵. کلیدها را نگهدارید تا زمانی که دستگاه restart شود و برای بار دوم صدای راه‌اندازی(Startup Sound) را بشنوید.
۶. کلیدها را رها کنید.
این کار بعضی از تنظیمات را به حالت اولیه بر می‌گرداند که با مراجعه به System Preferences می‌توانید آنها را دوباره به دلخواه تنظیم کنید.
اطلاعات بیشتر در سایت اپل:
http://support.apple.com/kb/ht1379

برای reset کردن SMC
تذکر: این راهنما برای مک‌بوک‌هایی است که باطری آنها توسط کاربر قابل تعویض نیست، یعنی MacBook Pro از سری ابتدای ۲۰۰۹ به بعد، تمام مدل‌های MacBook Air، و MacBook مدل انتهای ۲۰۰۹. اگر فردی در آینده با جستجو به این مبحث وارد می‌شود و مک متفاوتی دارد باید راهنمای reset کردن SMC را مطابق دستگاه خود از سایت اپل مشاهده کند.
۱. دستگاه را خاموش کنید.
۲. آداپتور MagSafe را به برق و مک خودتان متصل کنید.
۳. کلیدهای Shift-Control-Option در سمت چپ صفحه‌کلید را همزمان با کلید Power فشار دهید.
۴. دستتان را همزمان از روی هر ۵ کلیدی که در گام قبلی نگهداشته بودید بردارید.
۵. دستگاه را با دکمهٔ Power روشن کنید.
چراغ MagSafe حین reset کردن SMC ممکن است تغییر رنگ دهد یا خاموش شود.
اطلاعات بیشتر:
http://support.apple.com/kb/ht3964
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 6 مهمان