انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مقایسهٔ مک‌بوک پروی رتینا با مک‌بوک پروی معمولی

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

Re: مقایسهٔ مکبوک پروی رتینا با مکبوک پروی معمولی

پستتوسط Pooria Azimi » 15 ژوئن 2012, 00:15

یک سؤال:

در این تصویر:
تصویر

به نظر میرسه همون جور که گفته ن واقعاً glare صفحه کمتر شده. واقعاً اینجوریه یا محیط تاریک بوده که اینجوری نشون داده شده؟
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 15 ژوئن 2012, 00:45

من از وقت ناهاریم استفاده کردم و به فروشگاه که خیلی نزدیک ادارهٔ من است رفتم. امروز اولین روزیست که آنها را اینجا به نمایش گذاشته‌اند. از در که وارد شدم خوشبختانه یکی از آنها آزاد بود که از روی نداشتن اسم مکبوک پرو بر رویش سریع شناختمش و رفتم سراغش.

MBPR_onDisplay.jpg

پوریا جان، انعکاسش کمتر است اما هنوز وجود دارد. همینطور تصویرش را وقتی با زاویه نگاه میکنی، شیفت خیلی کمتری از مدل‌های قبلی میکند.

بسیار از مکبوک پروی ۱۵ اینچی معمولی جمع و جورتر بنظر می آید و نیم کیلویی هم سبکتر است. مثل قبلی‌ها بسیار شیک و زیباست (هر چند که برای من مستقیم باید برود داخل محافظ چون اصلا نمیتوانم به آلمینیومش برای حساسیتم دست بزنم).

راستش من شاید بخاطر کارم که گرافیک است روی تصویر خیلی حساسیت دارم. چیزی که برای من در این خیلی جالب بود همین کیفیت صفحهٔ نمایشش بود که بسیار زیباست. این خطوط بین پیکسل‌ها را کلا من نمیتوانستم ببینم و بسیار یکدست و شفاف بود. این را ما هم در آیپد و هم در آیفون قبلا دیده بودیم اما دیدن این کیفیت به این سطح واقعا زیباست.

کامپیوتر از جایی که از چنان هارد سریعی استفاده میکند و بخاطر مشخصات دیگرش بسیار سریع جواب میدهد که البته برای من جای تعجب نبود و انتظارش را داشتم.

برنامه‌هایی که اپل برای رتینا آپدیت کرده بسیار شفاف و زیبا هستند. برنامه‌های دیگر هم باگرافیک معمولی افتضاح بنظر نمیرسند و کیفیتشان قابل قبول است. یعنی همانطور است که باید باشد.

با کنترل پنل Display در این کامپیوتر میشود رزلوشن را بصورت مجازی پایین و بالا برد. که در سه عکس زیر میتوانید کارش را ببینید:

1_DisplaySetting_Default.jpg

2_DisplaySetting_LargerText.jpg

3_DisplaySetting_MoreSpace.jpg

کلا همه چیز را برای رزلوشن بالای آن آماده کرده‌اند مثل این صفحهٔ کیبورد که تا تمام صفحه راحت میشود بزرگ و کوچکش کرد:

4_DisplaySetting_Keyboard.jpg

خلاصه دستگاه جالبیست. نگران من هم زیاد نباشید. فعلا با مکبوک ایرم شادم. یعنی چاره‌ای هم ندارم. مگر اینکه… اوم‌م‌م…
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Pooria Azimi » 15 ژوئن 2012, 01:11

[نمایش]
همینطور تصویرش را وقتی با زاویه نگاه میکنی، شیفت خیلی کمتری از مدل‌های قبلی میکند.

اگر اشتباه نکنم این به خاطر اینه که یه لایه شیشه رو از صفحه نمایش حذف کرده ن و الآن تصویر (مثل یکی از گوشیهای جدید اچ تی سی اگر اشتباه نکنم) مستقیم روی بیرونی ترین شیشه نمایش داده میشه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط rostami.mohsen » 15 ژوئن 2012, 10:27

اینجوری من فهمیدم اکثر نقد ها مثبت بوده و بزرگترین ایراد قیمت ان است . از لحاظ نرم افزاری فکر کنم به خوبی ساپورت شود الان گوگل کروم بتا برای صفحه رتینا مک پرو امده است .
rostami.mohsen

پست‌ها : 43

پستتوسط nasraa » 15 ژوئن 2012, 10:33

اینطور که در عکس ها دیده می شود گویا ترک پد هم بزرگتر شده. همینطور است؟
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط Ilia » 15 ژوئن 2012, 20:19

سایت ABC هم یک مقاله‌ای در مورد این مکبوک پروی رتینا دارد:
http://abcnews.go.com/Technology/apple- ... d=16561507

آخرش را اینطوری تمام میکند:

And there's the rub. It's pretty clear that the MacBook Pro with Retina Display is one of the finest laptops ever to grace this Earth; it's beautiful to look at in more ways than one. But you do have to pay a premium for what is all around the most premium laptop now on shelves.

Now, if you have the money for a high-end laptop, the answer is simple: this is the one to buy. The blend of the screen, size, and power is unmatched. Those who want something cheaper, and perhaps smaller, can pick up one of the other MacBook Pros or the 13-inch MacBook Air, which likely provides enough performance for most people in an even thinner and smaller package. It really depends on what your needs are.

But do yourself a favor: if you don't have any intention of buying the MacBook Pro with Retina Display, avoid looking at its screen at all costs -- all that practical advice might just seem, well, very blurry.

… و مشکل این است. واضح است که مکبوک پرو با نمایشگر رتینا یکی از بهترین لپتاب‌هاییست که تا به حال بوجود آمده و از جهات متفاوت زیباست. اما شما بایستی پول کلانی برای مرغوبترین لپتاپی که الان در بازار است، برایش بپردازید.

حالا، اگر شما پول برای خرید لپتاپ سطح بالا را دارید، جواب ساده است؛ این چیزیست که شما بایستی بخرید. ترکیب صفحهٔ نمایش، اندازه و قدرتش بدون رقیب است. اما آنهایی که چیزی ارزانتر و احتمالا کوچکتر میخواهند، میتوانند مکبوک پروهای دیگر یا مکبوک ایر ۱۳ اینچی را بگیرند که به احتمال بسیار قدرت کافی حتی در اندازهٔ کوچکتر را هم خواهد داشت. این واقعا بستگی به نیاز شما دارد.

اما یک لطفی به خودتان بکنید؛ اگر قصد خرید این مکبوک پروی رتینا را ندارید، به هر قیمتی از نگاه به صفحهٔ نمایشش خود داری کنید. وگرنه تمام این نصیحت‌ها کاملا تار بنظر خواهند آمد!

راست میگه، من نگاه کردم و بعدش دیگه این منطق ـه کار نمیکنه بدمصب! :-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط nasraa » 15 ژوئن 2012, 20:26

فن ها هم برای افزایش بازدهی برای کار در پهنای کمتر دوباره طراحی شده. فن ها از نوع سانتریفوژ هستند که در این مک بوک پروی جدید با دقت در شکل تیغه های پروانه آن میزان هوادهی (دبی هوا) بیشتر شده است.
نماد کاربر
nasraa

پستتوسط Ilia » 15 ژوئن 2012, 22:26

یک چیزی رو که من یادم رفت که بنویسم این بود که در آیتونز این کامپیوتر رتینا چند تا کلیپ چند دقیقه‌ای فیلم 1080p بود که من اونها رو برای تست بازشون کردم. رزلوشن این کامپیوتر اینقدر زیاده که این فیلم‌ها که اندازه‌شان 1920 × 1080 است یک چیزی حدود دو سوم عرض کامپیوتر (۲۸۰۰ پیکسل) را بیشتر نمیگیرند به همین جهت وقتی که تمام صفحه تماشایشان میکنید، یک کمی تار میشوند!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط nasraa » 16 ژوئن 2012, 11:11

Ilia نوشته است:[نمایش]
یک چیزی رو که من یادم رفت که بنویسم این بود که در آیتونز این کامپیوتر رتینا چند تا کلیپ چند دقیقه‌ای فیلم 1080p بود که من اونها رو برای تست بازشون کردم. رزلوشن این کامپیوتر اینقدر زیاده که این فیلم‌ها که اندازه‌شان 1920 × 1080 است یک چیزی حدود دو سوم عرض کامپیوتر (۲۸۰۰ پیکسل) را بیشتر نمیگیرند به همین جهت وقتی که تمام صفحه تماشایشان میکنید، یک کمی تار میشوند!

جالبه.
سه سال پیش هم وقتی داشتم مک بوک می خریدم تقریبا هیچ لپ تاپی LED نبود. احتمالا یکی دو سال دیگر موج این صفحه نمایشها بقیه کمپانی ها را هم تکان می دهد.
نماد کاربر
nasraa

پستتوسط Ilia » 16 ژوئن 2012, 17:00

تصویر

مک‌ورد مدل‌های جدید را تست سرعت کرده است:
http://www.macworld.com/article/1167300 ... _pros.html
و ایر:
http://www.macworld.com/article/1167290 ... mance.html
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 17 ژوئن 2012, 18:29

nasraa نوشته است:[نمایش]
Ilia نوشته است:[نمایش]

جالبه.
سه سال پیش هم وقتی داشتم مک بوک می خریدم تقریبا هیچ لپ تاپی LED نبود. احتمالا یکی دو سال دیگر موج این صفحه نمایشها بقیه کمپانی ها را هم تکان می دهد.

واقعا یادم رفته بود که سه سال پیش اکثر لپ‌تاپ‌ها ال‌سی‌دی بودند؛ و مک با نمایشگرهای LED-Backlitاش می‌درخشید (و هنوز هم می‌درخشد و خیلی متمایزتر از سایرین است). اما اختراع «رتینا» کار بزرگی بود و هست که اپل با آی‌فون ۴ انجام داد و در حال پیش بردنش است. من به‌شخصه، تا پیش از آی‌فون ۴ و مخصوصا تا پیش از آن‌که خودم آی‌فون داشته باشم، این را به‌عنوان یک واقعیت پذیرفته بودم که تصاویر و متن‌ها روی نمایشگرها، «پیکسلی» هستند (یعنی می‌توانی پیکسل‌ها را ببینی. کنار حروف، پله‌پله حالت شطرنجی دارد. دایره‌ها گردِ گرد نیستند مگر در برنامه‌های وکتوری...).

الان اپل کاری کرده که این مک‌بوک پرویی که من دارم با این صفحه نمایشِ همچنان شگفت‌انگیزش، معنای وجودی‌اش را کم‌کم از دست بدهد. این حروف تار و محو و این آیکان‌هایی که می‌شود پیکسل‌هایش را شمرد... یکی از نویسندگان مک‌ورلد نوشته بود که در مک‌بوک پرو رتینا، حتی برای خواندنی پیام‌های سیستم عامل هم ذوق داشته و جزئیاتی را در خود سیستم عامل دیده که تا پیش از آن اصلا متوجه‌اش نشده بود. راست می‌گوید. من که هنوز این موجود دلربا را از نزدیک ندیده‌ام، اما حتی یک مقایسه کوچک آی‌پد ۲ با آی‌پد رتینا، مثلا آیکان اپلیکیشن موسیقی، نشان می‌دهد که pattern این آیکان و الگوهای رنگی‌اش اصلا در آی‌پد ۲ خودشان را نمی‌توانند ابراز کنند. حالا این را بگیر و برو...

استیو رفتی و نمی‌بینی که این رتیناهایت با ما چه کرده :-) به‌امید روز نزدیکی که هر ایرماگی، یک مک‌بوک پرو رتینا داشته باشد!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Pooria Azimi » 17 ژوئن 2012, 18:40

در آخرین نسخۀ لاین، در پنل Display میشه حالت های High-DPI رو روی همین مکبوکهای عادی (یا روی مانیتورهای خارجی) تست کرد. من روی مکبوک پروی 15 اینچم وقتی تست میکردم واقعاً خیره کننده بود میزان جزئیات نمایش داده شده... پیشنهاد می کنم یه نگاهی بهش بیاندازید.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 17 ژوئن 2012, 19:00

ممنون پوریا جان. ظاهرا برای فعال کردنش باید xcode رو دانلود کرد:
http://osxdaily.com/2012/01/12/enable-h ... -os-x-lion
درسته؟
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Pooria Azimi » 17 ژوئن 2012, 19:08

اگر اشتباه نکنم، خیر. اون مقاله مال زمان 10.7.2 ـه که تازه HiiDPI داشت آماده میشد. در 10.7.3 اوضاع بهتر شد و در 10.7.4 در System Preferences قرار گرفت...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 17 ژوئن 2012, 19:13

ولی من در 10.7.4 نمی‌بینمش...
پیوست‌ها
Screen Shot ۱۳۹۱-۰۳-۲۸ at ۱۹.۱۱.۵۲.png
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz