انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

دلیل استفاده اپل از سی پی یو های اینتل چیه؟

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

دلیل استفاده اپل از سی پی یو های اینتل چیه؟

پستتوسط satdw » 04 فوریه 2012, 21:14

دوستان سلام.یه نکته ذهن منو درگیر کرده که چرا اپل میاد از محصولات مایکروسافت که رقیب سرسختش هست استفاده می کنه ؟مثل مایکروساف آفیس. واصلا خودماکروسافت برا اپل برنامه تهیه می کنه .ودیگه اینکه چرا اپل از موتورولا خداحافظی کرد وسمت اینتل رفت ؟
satdw

پست‌ها : 3

Re: دلیل استفاده اپل از سی پی یو های اینتل چیه؟

پستتوسط Behnam » 04 فوریه 2012, 22:17

راستش من هم از کسانی هستم که نوستالژی دوران پیش از اینتل را دارم!
ولی دلیل این انتقال، در یک کلام، انگیزهٔ اقتصادی و گسترش بازار بود. در همان زمان که اپل در آستانهٔ ورشکستگی بود، همه می‌گفتند تنها راه نجات اینتلی کردن تراشهٔ سیستم است. اما جابز مقاومت می‌کرد چون نمی‌خواست از موضع ضعف به قوانین بازار تن دهد. وقتی که اپل آیپاد را بیرون داد و سپس آن را با سیستم ویندوز همساز کرد و بسیاری از کاربران ویندوز را از آن طریق به دنیای مک معرفی و به مشتریان بالقوهٔ مک تبدیل کرد، آنگاه از موضع قدرت به سیستم اینتلی مهاجرت کرد. این برداشت من است البته.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Pooria Azimi » 04 فوریه 2012, 22:22

در مورد اینتل: پردازنده‌های PowerPC که از خانوادهٔ RISC هم هستند، معماری بسیار بی‌نظیر و زیبایی دارند. در نقطهٔ مقابلش CISC ـهای اینتله (خصوصاً پنتیوم و قبلی‌هاش) که به‌شدت کثیف و سرهم‌بندی‌شده هستن و یک عمر legacy رو مجبورند در خودشون جا بدن (منظورم دستورالعمل‌های دههٔ ۸۰ ـیه که دیگه نیازی بهشون نیست و استفاده نمی‌شن، اما اینتل مجبوره برای backward compatibility در پردازنده‌هاشون اونها رو همچنان در پردازنده‌های مدرنش هم قرار بده که معماری رو کثیف‌تر می‌کنه (البته جدیداً دست از این کار کشیده، اما ۵-۶ سال پیش وضعیت همین‌شکلی بود)). همچنین به‌خاطر معماری پیشرفته‌تر و بهتر PowerPC (مخصوصاً خط لولهٔ دستورالعمل کوتاه‌تر)، پردازنده‌های PPC سریعتر از اینتلی بودند. یعنی، ۳۰۰ مگاهرتز PPC قدرتش (در عمل) مثل ۸۰۰ مگاهرتزی پنتیوم بود. این ویدئوی ۸ دقیقه‌ای رو حتماً تماشا کنید: http://www.youtube.com/watch?v=PKF9GOE2q38

اما مشکل بزرگتری که جابز ادعا می‌کرد PPC داره، مصرف انرژی بیشترشه. یعنی، برای مثلاً انجام دادن یه عملیات ضرب float، پنتیوم ۱ وات و پاور‌پی‌سی ۵ وات انرژی مصرف می‌کرد (الآن یه‌جورایی اوضاع برعکس شده و ARM مصرف انرژی‌ش تا همین اندازه از پردازنده‌های «فعلی» اینتل کمتره و برای همین در دستگاه‌های موبایل از ARM معمولاً استفاده می‌شه). یعنی، با وجود این‌که پاورپی‌سی قدرتمندتر و بهتر و سریع‌تر از پنتیوم بود، اما به‌خاطر همین مشکل قابل استفاده در لپتاپ‌های اپل نبود (چون باطری‌ش به‌جای ۳ ساعت می‌شه ۴۰ دقیقه)، و اپل هم جزو شرکت‌هایی پیشرو در زمینهٔ لپتاپ‌ها بوده و من که ویدئوهای معرفی محصولات اپل در اوایل ۲۰۰۰ رو تماشا کرده‌م، در تقریباً تمام اونها به این مسأله اشاره شده. اگر اپل به سمت پاورپی‌سی نمی‌رفت، بناچار بازار موبایل خودش رو از دست می‌داد.

این ویدئوی ۳ دقیقه‌ای هم «امیدوارم» مربوط به صحبت‌های جابز در مورد Power consumption زیاد از حد PPC نسبت به اینتل باشه، هر چند چون سرعت اینترنتم پایینه و ویدئو لود نمی‌شه نمی‌تونم مطمئن باشم: http://www.youtube.com/watch?v=RoQcwkHwCmw

در کنفرانس D5 همراه با بیل گیتس، یه مسألهٔ جالبی مطرح می‌شه: تقریباً حول‌وحوش زمانی که اپل از PPC به اینتل کوچ کرد، مایکروسافت برای Xbox سراغ PPC رفت! و اتفاقاً هر دو کار درستی می‌کردند، چون اپل نیاز به پردازندهٔ قوی‌ای که انرژی کم مصرف بکنه داشت (اینتل) و مایکروسافت نیاز به یه پردازندهٔ قدرتمند (PPC)، اما مایکروسافت لازم نبود نگران انرژی باشه، چون Xbox قراره به یه منبع برق وصل باشه و portable نیست: http://itunes.apple.com/us/podcast/stev ... d256972720

------

در زمانی که جابز به اپل برگشت، مایکروسافت هم یک سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری در اپل انجام داد (دقیقاً یادم نمی‌آد، ولی فکر کنم حدود ۵ درصد شرکت در اون زمان می‌شد). یعنی، الآن مایکروسافت صاحب ۵ درصد سهامِ non-voting در اپله (اگر فرض ۵ درصدی من درست باشه، اون مبلغ الآن ارزشش ۲۰ میلیارد دلاره) و بعد تعهد کرد آفیس و IE رو برای مک دوباره ارائه بکنه و در عوض، اپل IE رو براوزر پیش‌فرض در مک قرار داد و دو شرکت دعواهای حقوقی‌شون رو هم متوقف کردند. این حرکت یه بازی برد-برد برای هر دو شرکت (بیشتر برای مایکروسافت) بود. اپل که نابودشدنی نیست (در کوتاه‌مدت)، پس بهترین استراتژی برای مایکروسافت ادامهٔ همین روند و عرضهٔ آفیس برای مکینتاشه؛ چون روزبروز استفاده از مک در دنیای تجارت داره زیاد می‌شه، و آفیس پرسودترین تجارت مایکروسافته (دومیش ابزارهای سرور و سومی، ویندوزه). اگر نخواد آفیس مک رو ادامه بده، خودشه که به‌شدت ضرر می‌کنه، چون گوگل و اپل (و حتی اوراکل!!) منتظرند تا جایگاه مایکروسافت کمی متزلزل بشه تا سریع جاش رو با محصولات آفیس خودشون پر بکنن.

در کل، این دو تا شرکت در خیلی زمینه‌ها رقیب بودند، اما الآن رقابتشون کمتر شده، و مایکروسافت نیاز داره محصولات اپل رو پشتیبانی بکنه تا بتونه جایگاه خودش رو حفظ بکنه.

(من مجبور شدم خیلی سریع این مطلب رو بنویسم و اگر ناقصه لطفاً دوستان تصحیحش بکنند. فرصت هم نشد [citation needed] ها رو پر بکنم و لینک برای حرف‌هام بذارم.)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Pooria Azimi » 04 فوریه 2012, 22:26

فقط ۲ لینک سریع که به‌نظر جالب می‌آن (فرصت نکردم کامل بخونمشون):
http://www.everymac.com/mac-answers/mac ... intel.html - مخصوصاً نقل‌قول از جابز رو بخونید که قشنگ توضیح داده.

http://en.wikipedia.org/wiki/Apple's_tr ... rs#Reasons
http://en.wikipedia.org/wiki/Apple's_tr ... f_the_move
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط satdw » 04 فوریه 2012, 22:32

یعنی با فرمایشات شما دوستان گرامی دلیل برتری ماکروسافت بر اپل نیست ؟ضمنا چرا خود اپل نمیتونه یه برنامه کامل وبی نقص مثلا مشابه برنامه پرقدرتی مثل آفیس مایکروسافت برای سیستم عامل خودش بنویسه؟
satdw

پستتوسط Pooria Azimi » 04 فوریه 2012, 22:45

satdw نوشته است:[نمایش]
یعنی با فرمایشات شما دوستان گرامی دلیل برتری ماکروسافت بر اپل نیست ؟ضمنا چرا خود اپل نمیتونه یه برنامه کامل وبی نقص مثلا مشابه برنامه پرقدرتی مثل آفیس مایکروسافت برای سیستم عامل خودش بنویسه؟

اپل الآن iWork رو داره که بسیار برنامهٔ بسیار خوبیه و با ابن‌که الآن ۳ ساله که آپدیت نشده و همین‌روزها باید نسخهٔ جدیدش سر برسه، من که (حتی اگر قیمتش از آفیس ارزون‌تر نبود) باز هم اون رو تهیه می‌کردم (جنازهٔ Numbers رو به اکسل ترجیح می‌دم). نسخهٔ آی‌پد iWork هم که واقعاً عالیه. مشکل بزرگ iWork اینه که نسخهٔ ویندوز و نسخهٔ کاملِ تحت‌وب نداره.

مسأله مهمتر اینه که شرکت‌های بزرگ (که مهمترین مشتری محصولات آفیس هستند - در حد ۹۵٪)، خیلی تغییر رو دوست ندارند. شرکت x با ۱۰۰۰۰۰ کارمند، از ۱۵ سال پیش با مایکروسافت کار می‌کرده و 20n میلیون دلار تا حالا خرج لایسنس آفیس و پشتیبانی و ... کرده. اگر بخواد همه‌چیز رو منتقل بکنه به iWork، باید 2n میلیون‌دلار هزینه بکنه، در حالی که آپگرید به نسخهٔ جدید آفیس n/8 میلیون‌دلار هزینه داره. چرا باید همچین کاری بکنه (تازه این رو با فرض این گفتم که اپل روزی iWork رو برای ویندوز هم بده. تا موقعی که این‌کار رو نکنه که اصلاً صحبت مهاجرت از آفیس به iWork رو هم نمی‌شه کرد)؟

مایکروسافت آفیس الآن در تمام دنیا برنامهٔ اداریِ de facto ـه و حتی اگر رقباش هم بهتر باشند، باز هم جایگاه خودش رو حفظ می‌کنه چون یه شرکت بزرگ ترجیح می‌ده کارمندانش با آفیس کار بکنند و کمی ناراضی باشند، تا n میلیون‌دلار از دستمزدشون کم بکنه و مهاجرت بکنه به iWork و اونا رو خیلی ناراضی بکنه.

---

من ۳-۴ سالی بیشتر نیست که با اپل آشنا شده‌م و الآن هم در یه موقعیتی هستم که باید با عجله پاسخم رو بنویسم و خیلی دقیق نمی‌تونم منظورم رو بیان بکنم، برای همین احتمالاً جوابهایی که از دوستان قدیمی‌تر و بااطلاع‌تر خواهید گرفت بهتر و دقیق‌تر خواهند بود.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ilia » 04 فوریه 2012, 22:50

من یک چیز مختصری در این مورد اینجا نوشته بودم:
viewtopic.php?f=16&t=3066#p31629

نکتهٔ اصلیش بنظر من اینه که از یک طرف، IBM دیگر تمایلی برای سرمایه‌گزاری برای رقابت با اینتل را نداشت. بزرگترین مشتری IBM برای اینکار اپل بود که آنهم داشت آنموقع ورشکست میشد و بدون خرج عظیم نمیشد محصولی بهتر و سریعتر از اینتل که تخصص و کارش تقریبا به این محدود میشود ساخت. و IBM هم کلا داشت از تولید سخت افزار خارج میشد. و از طرف دیگر استفادهٔ اپل از پاورپیسی همیشه مشکل ناسازگاری (چه نرم افزاری) و مخصوصا سخت‌افزاری را با محصولات دیگر داشت. یعنی همهٔ سخت‌افزارها مثل اسکنر و کارت‌ها و غیره باید مخصوص اپل درست میشدند که نتیجه‌اش این میشد که همیشه گرانتر از مشابه ویندوزیشان بودند (حداقل به علت تولید کمتر)، یا عقب‌تر و کندتر بودند، چون شرکت‌ها بازار بزرگتر ویندوز را ترجیح میدادند.

با مهاجرت به اینتل، قال همهٔ این مشکلات کنده شد. هر چند اگر به اپل باشد، من مطمئنم که اگر بتوانند از چیزی منحصر به خودشان باشد استفاده کنند، حتما خواهند کرد. همانطور که در مورد پراسسور آیپد مثلا اینکار را کردند.

پوریا جان، مایکروسافت مدتها پیش از اینکه سهام اپل به این قیمت برسد (فکر میکنم به پیشنهاد بالمر نابغه) آن سهام اپلش را فروخت! :-)

در ضمن وقتی قضیهٔ تجارت است، دشمنی چندان معنی ندارد. شرکت‌ها هر جا که به نفعشان باشد با هم همکاری و هر جا صلاح دیدند، دمار هم را در می‌آورند. این ذهنیتی که مثل دشمنی اپل و مایکروسافت یا گوگل و اپل و غیره است، بیشتر در ذهن مردم عادیست. یعنی مثلا اپل در عین اینکه برای دفاع از بازارش از شرکای گوگل مثل سمسانگ و HTC شکایت میکند، همان موقع هم از سرویس‌های گوگل در محصولاتش استفاده میکند، چون میداند بهترش نیست و اگر نکند، محصول خودش بدتر خواهد بود. مایکروسافت هم هر چه بتواند در پلتفرم اپل محصول داشته باشد، هم برایش سود بیشتر خواهد آورد و هم محصولاتش فراگیر بودنشان را از دست نخواهند داد (این چیزی است که برای مایکروسافت بسیار مهم است).
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط satdw » 04 فوریه 2012, 23:08

ضمن تشکرازدوستان که کمک کردند. یعنی الان اپل مثل قبلا محصولاتش انحصار خودش نیست واضحتر بگم :اپل با غیرانحصاری کردن محصولاتش قدرت وکیفیت اونا رو پایینتر نیاورده؟
satdw

پستتوسط Ilia » 04 فوریه 2012, 23:35

هیچ شرکتی همهٔ اجزاء دستگاه‌هایش را خودش نمی‌سازد. آنموقع هم که از پاورپیسی استفاده میکرد مال خودش نبود. شرکت‌های دیگر آنرا برایش میساختند.

شما بیشتر بایستی نگران روزی باشی که مایکروسافت نخواهد که این برنامه‌های آفیس مزخرفش را برای اپل بسازد تا بر عکسش! :-) چون آن واقعا یعنی اعلام جنگ مایکروسافت به اپل و معنی آن این خواهد بود که تقریبا هیچ شرکت بزرگ و ادارهٔ دولتی‌ای مک نخواهد خرید. اما این برای مایکروسافت صرف ندارد و گر نه میکرد.

مایکروسافت همیشه بزرگترین شرکت تولید نرم‌افزار برای اپل بوده و هنوز هم هست! داستان اصلا احساسی نیست. مردم احساسی‌اش کرده‌اند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Nyaiesh » 05 فوریه 2012, 01:12

این تولید آفیس از قدیمی‌ترین کارهای مایکروسافت است و مال امروز نیست یکی از اولین محصولات مایکروسافت آفیس واسه مک بوده است و آن زمان بیل گیتس کلی از اپل تعریف می‌کرد و اپل را یکتا رایانه جامع می‌دانست.
مایکروسافت اولین آفیس مکینتاش را سال ۱۹۸۹ تولید کرد و آن زمان رقابت نبود بلکه خیلی هم خوشحال بود که با این سیستم عامل می‌تواند بازار داشته باشد و محصولش را بفروشد. مایکروسافت در آن زمان از تولید آفیس سود خوبی می‌کرد و امروز هم ادامه دارد ضمنا بدانید تولید برنامه برای سیستم عامل رقیب یکی از راهکارهای نفوذ به آن هم هست مثلا اپل با آیتیونز و آیپاد و آیفون و آیپد سافاری همان کارها را تکرار می‌کند یعنی این‌ها طوری ساخته می‌شوند که معرف مک باشند و مستقل هم کار کنند اما اگر بخواهید به رایانه وصلشان کنید باید از آیتیونز کمک بگیرید که خود بهترین تبلیغ است.
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 9 مهمان