انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نا سازگاری macintel با windows

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

نا سازگاری macintel با windows

پستتوسط مهمان » 16 ژانویه 2006, 13:10

سلام به تمام مک یوزرها

حتما این خبر رو شنیدید که ، با اینکه اپل پردازنده خودشو از پاور پی سی تبدیل کرده به اینتل ولی اجازه نصب مستقیم و اجرای سیستم ویندوز رو به دستگاهاش نمیده ،

چرا ؟

فکر نمیکنید به خاطر (کمک به بچه های برره) که مایکروسافت به اپل میده باشه (همون توافق نامه ۷ -۸ سال پیش) که این سیستم عامل و برای اینتل نده ودر عوض ماکروسافت اولین سری افیس رو برای مک بده بیرون !

یعنی اینقدر زور مایکروسافت زیاده که دنیا رو مجبور میکنه از این ویندوز پر سوسک استفاده کنه ؟

به هر حال اپل قدرت خودشو نشون داده که میتونه یک سیستم عامل کاملا ایده ال و ساده و کارآمد درست کنه برای هر دو مدل پردازنده IBM و Intel

حالا یه سوال دیگه
VPC تکلیفش چی میشه اون هم که افتاده دست مایکروسافت
مهمان

پستتوسط Ali.Samadi » 16 ژانویه 2006, 14:33

نه دوست عزیز،
مسئله این نیست که کامپیوترهای اپل از ویندوز پشتیبانی نکنه، بلکه مشکل این هست که ویندوز از سیستم EFI (Extensible Firmware Interface) پشتیبانی نمیکنه. EFI از اینتل به تازگی تولید شده و جای BIOS را خواهد گرفت این و وینندوزهای قدیمی هنوز از این سیستم پشتیبانی نمیکنه ولی قرار است که نسخهٔ بعدی ویندوز این سیستم هم بجای BIOS از EFI پشتیبانی کنه. اونوقت کارها بسیار آسان میشن. در ضمن هم اپل و هم مایکروسافت آمادگی خود را برای پشتیبانی ویندوز روی کامپیوترهای اپل اعلام کرده‌اند
MacBookPro 15inch/ 2.66/ 4GB Ram
PearC/ i7 4x3,06/ 6GB Ram/ 6TB HD :-)
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط Ali.Rastegar » 16 ژانویه 2006, 23:04

سلام،
علی پاسخ داد اما من هم مواردی رو تکمیل می‌کنم.
مهمان نوشته است:[نمایش]
حتما این خبر رو شنیدید که ، با اینکه اپل پردازنده خودشو از پاور پی سی تبدیل کرده به اینتل ولی اجازه نصب مستقیم و اجرای سیستم ویندوز رو به دستگاهاش نمیده ،

اولا که پاسخ رسمی اپل این بوده که ما نه رسما از ویندوز پشتیبانی می‌کنیم و نه مانعی سر اجراش ایجاد می‌کنیم. دلیل پیشبینی ناسازگاری(اگر اشتباه نکنم هنوز کسی امتحان نکرده و فقط پیشبینیه) ویندوز با مکهای جدید همون EFI هست. که این ناسازگاری ظاهرا با یه ماژول سازگارکننده قابل حله نمی‌دونم اپل اون ماژول رو قرار داده یا نه. البته Vista و نسخه‌های ۶۴ بیتی ویندوز از EFI پشتیبانی می‌کنن اما قرار نیست پشتیبانی از BIOS های فعلی در Vista قطع بشه. فعلا باید صبر کرد و نتایج بررسیها رو دید.
فکر نمیکنید به خاطر (کمک به بچه های برره) که مایکروسافت به اپل میده باشه (همون توافق نامه ۷ -۸ سال پیش) که این سیستم عامل و برای اینتل نده ودر عوض ماکروسافت اولین سری افیس رو برای مک بده بیرون !

توافقنامه سال ۹۷ شامل ۵ مورد میشد که هیچ کدوم اون چیزی که شما تصور کردید نیست. قرار شد مایکروسافت توسعه MS Office برای مک رو ادامه بده اپل هم IE رو همراه Mac OS توزیع کنه. در ضمن بسیاری از برنامه‌های مجموعه آفیس زندگیشونو روی مک شروع کردن بنابراین نمیشه گفت این اولین سری آفیس برای مک بوده.
و اما قرارداد اخیر به این معناست که مایکروسافت حداقل تا ۵ سال دیگه باید توسعه آفیس برای مک رو ادامه بده. تا الان هم این توسعه متوقف نشده بود این توافقنامه بیشتر برای دادن اطمینان خاطر به کاربرها بود.
اما نکته جالب برای من اینه که فرض کنیم مایکروسافت به اپل اجازه عمومی کردن Mac OS X رو نداده باشه. البته من با این حرف شما موافق نیستم. اما به هرحال این چه ربطی به اجرا شدن و نشدن ویندوز در مک داره؟
یعنی اینقدر زور مایکروسافت زیاده که دنیا رو مجبور میکنه از این ویندوز پر سوسک استفاده کنه ؟

پس مایکروسافت میخواد دنیا رو مجبور کنه از ویندوز استفاده کنن اما اجازه استفاده از ویندوز در مک رو نمیده؟!
حالا یه سوال دیگه
VPC تکلیفش چی میشه اون هم که افتاده دست مایکروسافت

VirtualPC برای مکهای اینتلی باید به کلی بازنویسی بشه. الان مایکروسافت با همکاری اپل داره روش کار میکنه تا به بهترین ایده و نتیجه برای نسخه جدید برسه.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط huge » 17 ژانویه 2006, 11:55

سلام
خوب حالا یه مشکلی ممکنه بوجود بیاد اون هم اینه که کمپانی های بزرگ نرم افزاری پیش خودشون حساب میکنن که برنامه شون روی ویندوز داره کار میکنه برای (مک اینتل و اینتل ) پس چرا دوباره به خودشون زحمت بدن و دوباره اونو روی OS X بنویسن و این باعث ضعف OS X بشه

البته من خودم ۱۵ ساله مک یوزرم و از طرفداران OS X هستم و اینو هم بگم که اولین سایت Irmug رو من و علی عظیمی در شبکه ماورا راه اندازی کردیم (البته من فقط سرمایه گذاری کردم)
این بحث ها رو اینجا راه میندازیم تا اطلاعات دوستان عزیز اینجا نتقش ببنده
huge

پست‌ها : 107

پستتوسط Ali.Rastegar » 17 ژانویه 2006, 18:22

سلام،
این مسئله در صورتی که اپل Red Box که همیشه فقط در حد شایعه بوده رو به Mac OS X اضافه کنه ممکنه اتفاق بیافته. اگر به خاطر داشته باشید سال ۹۷ که جابز به اپل برگشت و بحث Rhapsody شروع شد دو جعبه رسما معرفی شدن و یک جعبه شایعه باقی موند. Yellow Box که بر روی مک و ویندوز و یونیکس امکان برنامه نویسی شی گرا میداد که الان با نام Cocoa می‌شناسیم و محدود به Mac OS X شده. Blue Box که یه نسخه از Mac OS 8.x رو اجرا میکرد برای سازگاری با برنامه های قدیمی بود که الان با نام Classic Environment و البته با اجرای Mac OS 9.2 می‌شناسیم. Red Box هم که فقط شایعه بود قرار بود برنامه های ویندوز رو در Rhapsody اجرا بکنه.
اما در این شرایط که کلی برنامه برای Mac OS X نسخه PowerPC وجود داره و برنامه‌های Cocoa با کمترین دردسر قابل انتقال به اینتل هستن خیلی جای نگرانی نیست. به هر حال این اقدام اپل ریسک زیادی داره.
از اینکه یه کاربر قدیمی مک و از موسسین ایرماگ آقای عظیمی اینجا رو میخونه خیلی خوشحالم.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط مهمان » 20 ژانویه 2006, 00:02

سلام به همه
اجازه بدهید این مطلب را نیز من اضافه بکنم : نسخه‌ی بتای ویستا ( vista beta ) که هم از bios و هم از EFI پشتبانی می‌کند٫ هم اکنون قابل نصب روی ماک اینتل نیست. از چند روز پیش من iMacTel را دارم. هم ویندوز XP و هم Vista را امتحان کردم٫ نشد. شاید که اپل EFI خود را به نوعی قفل زده باشد.
( اسم من ق.خ است و اما کلمه‌ی عبور یادم نیست !)
مهمان

پستتوسط huge » 20 ژانویه 2006, 03:21

سلام
من به جای برنامه VPC که به دست مایکرو سافت افتاده و معلول نیست که چه بلایی سرش بیاد برنامه wintel2 رو گیر آوردم که به نظر میرسه با سرعت بالایی از کامپیوتر میتونه ویندوز رو روی مک اینل نصب و اجرا کنه .
لطفا به این سایت یه سری بزنین

با تشکر
بهروز

http://www.macnn.com/articles/06/01/17/ ... or.mactels
huge

پستتوسط Ali.Rastegar » 20 ژانویه 2006, 21:22

ق.خ نوشته است:[نمایش]
سلام به همه
اجازه بدهید این مطلب را نیز من اضافه بکنم : نسخه‌ی بتای ویستا ( vista beta ) که هم از bios و هم از EFI پشتبانی می‌کند٫ هم اکنون قابل نصب روی ماک اینتل نیست. از چند روز پیش من iMacTel را دارم. هم ویندوز XP و هم Vista را امتحان کردم٫ نشد. شاید که اپل EFI خود را به نوعی قفل زده باشد.
( اسم من ق.خ است و اما کلمه‌ی عبور یادم نیست !)

خوش به حال شما که یکی از این سیستمها دارید، نه به خاطر سرعت و امکانات بلکه به خاطر نکات جدیدی که میشه کشف کرد. EFI موجود در مکهای اینتلی -بر طبق وبلاگ زیر- می‌تونه APM (Apple partition map), GPT (GUID Partition Table) و FAT (File Allocation Table) رو بخونه. برای همین CD/DVD ویندوز بوت نشده.
http://nak.journalspace.com/
اما EFI رو میشه جایگزین کرد، براش driver نوشت و... بنابراین اگر رسما از طرف اپل و مایکروسافت راه حلی ارائه نشه حتما گروها و شرکتهای متفرقه راه حلهایی ارائه خواهند کرد.
برای لینوکس و حتی شاید ویندوز میشه به این پروژه هم امیدوار بود:
http://elilo.sourceforge.net/cgi-bin/blosxom
برای حل مشکل فراموش کردن password به اینجا مراجعه کنید:
http://irmug.com/portal/user.php?op=los ... stPassword
پس از پرکردن فرم بالا شما ایمیلی از آدرس ایمیل من دریافت خواهید کرد اما این به این معنا نیست که من به پسورد شما دسترسی دارم فقط به این دلیل است که در تنظیمات سایت ایمیل خودم را وارد کرده ام تا اگر سرور ایرماگ هم از کار افتاد کاربران امکان تماس با من رو داشته باشن.
huge نوشته است:[نمایش]
من به جای برنامه VPC که به دست مایکرو سافت افتاده و معلول نیست که چه بلایی سرش بیاد برنامه wintel2 رو گیر آوردم که به نظر میرسه با سرعت بالایی از کامپیوتر میتونه ویندوز رو روی مک اینل نصب و اجرا کنه .
لطفا به این سایت یه سری بزنین

VirtualPC بر طبق اعلام رسمی مایکروسافت با همکاری اپل در حال انتقال به اینتل است پس خیلی جای نگرانی نیست.
اما WinTel و iEmulator که هردو ادعای اولین و تنها شبیه سازهای مخصوص اینتل رو می‌کنن هردو تاحالا از شبیه سازهای بازمتن Bochs و Qemu استفاده می‌کردن برای نسخه PowerPC. بنابراین کارشون خیلی راحتتر بوده چون QEMU و Bochs هر دو نسخه x86 دارن. اما تا جایی که به خاطر دارم Qemu فقط با کمک Qemu accelerator که رایگانه اما بازمتن نیست به سرعت تقریبا native دسترسی پیدا می‌کنه. پس باید دید سازنده های WinTel و iEmulator تغییر روش دادن یا فقط خواستن بازار گرمی کنن.
من که در PowerPC ، شبیه ساز Q رو به هردوی اونها به شدت ترجیح میدم از امکانات گرفته تا رابط کاربر ساده. رایگان و بازمتن هست و همچنین مبتنی بر Qemu :
http://www.kberg.ch/q/
موفق باشید
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar در 05 اکتبر 2006, 18:07.
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 20 ژانویه 2006, 22:45

huge نوشته است:[نمایش]
البته من خودم ۱۵ ساله مک یوزرم و از طرفداران OS X هستم و اینو هم بگم که اولین سایت Irmug رو من و علی عظیمی در شبکه ماورا راه اندازی کردیم (البته من فقط سرمایه گذاری کردم)
این بحث ها رو اینجا راه میندازیم تا اطلاعات دوستان عزیز اینجا نتقش ببنده

سلام بہروز؛

من هم می‌خواهم به شما به سایت ایرماگ که در واقع سایت خودتان است خوش آمد بگویم. خیلی خوشحالم که یکی از بنیان گذاران ایرماگ ۱ نیز عضو این سایت است و به آن سر می‌زند.

در مورد مسئلهٔ امکان نصب ویندوز و از آن طریق راندن برنامه‌های آن برروی مک های اینتلی نیز نظر من این است که این مسئله فکر نمی‌کنم به مسئلهٔ توسعهٔ نرم افزارهای مخصوص مک یا حتی از دست دادن بازار برای محصولات اپل تاثیر داشته باشد. دلیل آن نیز بیشتر علاقمندی کاربران اپل به سیستم عامل آن است که باعث جذب آنها به این پلاتفورم می‌شود اصطلاحا look and feel سیستم عامل مک است که برای ماها جذاب است و نه چیز دیگر و تا زمانی که اپل این مشتریان را دارا باشد شرکت‌های مختلف نیز برای آنها نرم‌افزار تهیه خواهند کرد که به آنها بفروشند. همانطور که می‌دانید اپل حدود ۵٪ از بازار جهانی کامپیوتر را دارد این تعداد کوچکی نیست اگر که آنها را بخواهید حساب کنید. به یاد داشته باشید که در زمینه‌های نشر روی‌میزی، انتشارات و گرافیک در اروپا و آمریکا حدود ۸۰٪ بازار را در اختیار اپل است. در ژاپن ۱۳٪ کل بازار و در اروپا اگر اشتباه نکنم چیزی در حدود ۲۰٪. پس می‌بینید این بازاری است که هیچ شرکتی حاضر نیست آنرا از دست بدهد و برای جلب مشتری در بخشهای نامبرده شده بسیاری از شرکتها با هم به رقابت خواهند پرداخت. چند سال پیش در یکی از جراید سوئد، که من در اینجا زندگی می‌کنم، خواندم که ۹۰ درصد روزنامه‌های سوئدی برای کار صفحه آرائی و سایر کارهای انتشاراتی خود از مک استفاده می‌کنند. شما فکر نکنید که مثلا شرکت ادوبی و یا مایکروسافت از روی ترحم برای پلاتفورم اپل برنامه می سازند، خیر، تنها دلیل این کار این است که در این بخش مشتری برای محصولاتشان وجود دارد و از این راه درآمد هنگفتی به دست می‌آورند. به هر حال این نظر من در این مورد است.

در مورد VPC نیز مایکروسافت رسما اعلام کرده که با کمک اپل در حال بازنویسی آن برای مک است اینکه این مسئله تا چه اندازه بروی سرعت آن در آینده تاثیر خواهد داشت نمی دانم ولی مطمئن هستم که در این مورد بهبود چشمگیری را ملاحظه خواهیم کرد. بهترین راه شاید امکان راندن ویندوز در یک پارتیشن دیگر موازی با سیستم عامل مک باشد. راستی تجربه شما از شبیه سازی با کمک wintel چیست آیا در مقایسه با VPC سرعت بیشتری را ملاحظه می‌کنید؟

احمد
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Ahmad در 21 ژانویه 2006, 00:28.
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط مهمان » 20 ژانویه 2006, 23:45

سلام دوباره و ممنون جهت راهنمایی.
در مورد WinTel 2 تازه برای ماک اینتل٫ سری به تجربه‌ی این آقا بزنید. گویا نتیجه افتضاح است.
http://homepage.mac.com/ravenzachary/PhotoAlbum1.html
مهمان

پستتوسط huge » 22 ژانویه 2006, 03:56

سلام احمد جان
من متاسفانه مکینتل ندارم که امتحان کنم ولی مثل اینکه نتایج زیاد جالب نیست .
باید منتظر بود و دید آینده چه میشود .
من تنها نرم افزاری که روی مک کم دارم اتوکد است . من با برنامه فوق العاده بهتری برای نقشه کشی به نام
VECTOR WORKS کار میکنم ولی برای انتقال به دوستان که از اتو کد استفاده میکنند دچار مشکل هستم
برای همین فقط به دنبال ویندوز سریع روی مک هستم
huge

پستتوسط مهمان » 22 ژانویه 2006, 18:29

با سلام،
شما این پروژه رو میشناسید؟
http://darwine.opendarwin.org//
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 22 ژانویه 2006, 18:36

بهروز/huge شما از چه نسخه VectorWorks استفاده می‌کنید؟ چون ظاهرا در نسخه 11 پشتیبانی از فرمت AutoCad 2004 اضافه شده و در نسخه 12 هم حداقل همین پشتیبانی باید باشه درسته؟ البته من با این مجموعه چندان آشنایی ندارم.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 22 ژانویه 2006, 18:46

با سلام،
شما این پروژه رو میشناسید؟
http://darwine.opendarwin.org//

بله، ظاهرا در مکهای اینتلی خیلی خوب عمل می‌کنه البته ریشه اصلی این پروژه Wine هست که اون همچنان از نسخه های جدید AutoCAD به هیچ وجه پشتیبانی نمی‌کنه.
CrossoverOffice هم به زودی مبتنی بر همین Darwine منتشر خواهد شد.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط alish » 22 ژانویه 2006, 20:32

Huge سلام دوست قدیمی از Irmug ماورا.
نظر من خیلی متفاوت با همه شما می باشد.
تجسم کنید که ویندس بروی Mac کارکند ولی بدون شبیه سارز (Native). پس از گذشت چند سال شرکتهای بزرگ برنامه نوسی مثل Adobe برنامه به عنوان مثل Photoshop را برای مک و ویندوز می بایستی کمپایل کنند. به خود می گویند، مکیوزرها می توانند سویچ کنند بر روی محیط ویندز تا PS را اجرا کنند. خوب پس چرا ما سرمایه ای بگذاریم و برنامه را هم برای Mac and Win کمایل کنیم. مکیوزر میتونه موقعی که PS نیاز داشت بره روی Windows. شاید بگین برنامه نوشته شده برای Windows با یک خط قابل port کردن است. (نقل از آقای استیو جابز) ولی به همین راحتی نیست. به چند دلیل:
۱- در جواب استیو جابز CEOشرکت Adobe گقت که به این سادگی نیست.
۲- اگر اینطور باشد، چرا شرکت Autodesk نرم افزار Autocad رو برای مک نمیده؟! (به قول استیو با یک خط تغییر قابل اجرا است!) و اگر امروز ده میلیون Autocad میفروشن میتوانند به یازده میلیون برسانند!
۳- چرا شرکتها بازی نویسی خودشون Mac version به بازار ارزه نمیکنند، میشه با یک خط تغییر روی مک راه انداخت. پس شرکت های MacSoft و غیره ۱ خط برنامه را تغییر میدن و چند میلیون دلار قیمت دارند؟!!!
۴- من تحصیلات روی برنامه نویسی بوده و پروژه ام بر روی مک بوده و با جاوا نوشتم. حتی شاید باور نکنید که جاوا هم به این راحتی port نمیشه!

همزمان با Adobe شرکت آشقال MS که نه تنها با Windows بازار OS را درست گرفته، با Office بازار نرم افزار اداری را در دست داره نمیاد support کننه.

بعد چی میشه:
به مرور زمان Mac OS می مونه با softwareهای iLife,iWork,Final Cut Pro, و غیره. و بقیه (نمیشه گفت ۱۰۰٪ و اکثریت) میگن مکیوزها میتونن برن روی Windows و بصورت Native برنامه ما را اجرا کنند.

بعد چی میشه:
Mac OS به مرور زمان نابود میشه. Apple میشه تولید کنند فقط Hardware و بعد ....

امیدورام که این اتفاق پیش نیاد. ولی من چی حدس میزنم.
احتمال نسب شدن Win روی مک در آینده هست. ولی به نوعی خواهد بود که برای یک یوزر ادعی خیلی خیلی خیلی سخت هست. هر چند VPC جدید فکر کنم در حد نیاز ما را برآورده خواهد کرد، ولی نه بصورتی که شما تصور می کنید (On start Mac ask, you would start MacOS or Window)
با تشکر
alish

پست‌ها : 7

بعدی

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان