انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

خريد مك

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

پستتوسط fireboy » 21 ژانویه 2006, 18:05

علي جان من هدفم از اين سوالات اين هست كه من وقتي مك رو ميگيرم ذهنم درگير اين نباشه كه ميتونستم با صبر كردن حدود 1 ماه چيز خيلي متفاوتي بگيرم. بالاخره قرار هست پول قابل توجهي بابتش بره و تا مدتها از اين سيستم استفاده بشه به همين دليل سيستم مطمئن و كامل مد نظرم هست با اين مبلغي كه قرار هست بدم.

سوال در مورد سيستم هاي جديد كه اينتلي هست:به نظرتون مشكلي پيش نمياد از لحاظ سخت افزاري مثلا باگي چيزي .
مثل ويندوزهاي 64 بيت كه روي PC براي 64 بيتي ها ساخته شده خوب خيلي وقت نيست كه اومده اما هنوز نميشه ازشون استفاده كرد . شايد مثال خوبي نباشه اما گفتم نكنه مشكلي توشون پيدا شه اونوقت مكافات داشته باشيم؟
..
غير از cpu چيز ديگه اي نديدم كه تو اين سيستم ها تغيير كرده باشه؟
My Photoblog

Now,Graforum> Graphic
تصویر
نماد کاربر
fireboy

پست‌ها : 60

پستتوسط Ali.Rastegar » 21 ژانویه 2006, 20:51

fireboy نوشته است:[نمایش]
علي جان من هدفم از اين سوالات اين هست كه من وقتي مك رو ميگيرم ذهنم درگير اين نباشه كه ميتونستم با صبر كردن حدود 1 ماه چيز خيلي متفاوتي بگيرم. بالاخره قرار هست پول قابل توجهي بابتش بره و تا مدتها از اين سيستم استفاده بشه به همين دليل سيستم مطمئن و كامل مد نظرم هست با اين مبلغي كه قرار هست بدم.

من نگرانی شما رو درک می‌کنم اپل این اواخر iMac رو خیلی زود به زود بروز کرد اما گمان نمی‌کنم دیگه حالا حالاها مدل جدیدی ازش ارائه بشه.
سوال در مورد سيستم هاي جديد كه اينتلي هست:به نظرتون مشكلي پيش نمياد از لحاظ سخت افزاري مثلا باگي چيزي .

اپل به ادعای خودش ۵-۶ ساله داره نسخه اینتل رو توسعه میده و تایگر از اولین نسخه های مخصوص کیت آزمایشی مهاجرت به اینتل بسیار پایدار بود. الان هم گه مکهای اینتلی با نسخه نهایی تایگر اینتلی منتشر شدن به نظرم کاملا پایدار و قابل قبول هست و تا به الان گزارش/مقاله ای بر خلاف این حرف ندیدم.
مثل ويندوزهاي 64 بيت كه روي PC براي 64 بيتي ها ساخته شده خوب خيلي وقت نيست كه اومده اما هنوز نميشه ازشون استفاده كرد . شايد مثال خوبي نباشه اما گفتم نكنه مشكلي توشون پيدا شه اونوقت مكافات داشته باشيم؟

ببینید قطعا مقداری ناسازگاری نرم افزاری پیش میاد اما اکثر قریب به اتفاق برنامه ها با Rosetta اجرا میشن و بقیه هم در ماههای آینده نسخه Universal رو منتشر می‌کنن. اما Adobe Creative Suite 2 و MS Office 2004 و... به راحتی قابل نصب و استفاده هستن با وجود همین Rosetta . به هرحال اوضاع بهتر از ویندوز x64 هست، مطمئن باشید.
غير از cpu چيز ديگه اي نديدم كه تو اين سيستم ها تغيير كرده باشه؟

این مطلبو نخوندی؟
http://irmug.com/portal/modules.php?op= ... =0&thold=0
بعد از خوندن اون مطلب این رو هم ببین:
http://www.appleinsider.com/article.php?id=1467
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط fireboy » 23 ژانویه 2006, 21:49

پس علي جان... الان قطعا , وقت خريدش فرا رسيده ديگه بله؟ آستين ميشه بالا زد؟
My Photoblog

Now,Graforum> Graphic
تصویر
نماد کاربر
fireboy

پستتوسط Ali.Rastegar » 24 ژانویه 2006, 13:24

بله، فقط قبلش یه توضیحی میدم چون مطمئن نیستم با بحث Rosetta آشنا باشی یا نه. Rosetta یه جور مترجم(اصلاح دقیقتریه برای اینکار نسبت به شبیه ساز) بلادرنگ PowerPC به x86 هست که برای اکثر برنامه های PowerPC اینقدر خوب و سریع عمل می‌کنه که کاربر مثل هر برنامه دیگه‌ای روش کلیک می‌کنه و اجرا میشه و سرعت هم اینقدر مناسبه که کاربر اصلا متوجه این عملیات ترجمه یا شبیه سازی نمیشه. اما برای بعضی برنامه‌های سنگین مثل Photoshop کاربر یه مقدار کندی رو احساس می‌کنه. تا حالا تمام برنامه‌های PowerPC با کمک Rosetta اجرا شدن(بر طبق گزارشهایی که خوندم، خودم تجربه‌ای نداشتم) غیر از MS VirtualPC که خوب معلومه باید بازنویسی بشه و محصولات حرفه‌ای ویرایش فیلم و... اپل مثل Finalcut و Logic که از ماه مارس نسخه native یا Universal اونها ارائه میشه.
اما Rosetta یه راه حل موقتیه برای حرکت از PowerPC به اینتل و قطعا جای اجرای Native رو نمیتونه بگیره. راه حل اپل برای اینکه نه سیخ(کاربر PowerPC!) بسوزه نه کباب(کاربر اینتل!) Fat Binary یا Universal Binary یا به صورت خلاصه Universal کردن برنامه‌ها هست. اینجا از قدرت میکروکرنل سیستم عامل مک استفاده میشه، به صورتی که یک برنامه واحد میتونه چندگانه باشه یعنی همزمان روی چند تا معماری سخت افزاری مختلف اجرا بشه. یعنی وقتی میگیم برنامه LiveQuartz یک برنامه Universal هست فایل همون فایله اما هم داخل PowerPC به صورت native اجرا میشه هم داخل اینتل به صورت native.
اما چقدر طول میکشه برنامه ها Universal بشن؟ تا الان تعداد قابل قبولی از برنامه‌ها Universal شدن و شرکتهای بزرگ مثل مایکروسافت و ادوبی هم برطبق برنامه قبلی اپل که قصد داشت ۵-۶ ماه دیگه سیستمهای مک اینتلی رو ارائه کنه برای همون زمان نسخه Universal برنامه‌هاشون رو عرضه خواهند کرد.
پس الان یک مک خریدی که برای بسیاری از برنامه‌ها قدرت و سرعت اصلیش تا ۵-۶ ماه دیگه آشکار نمیشه. من اگر جای شما باشم الان میخرم مگر اینکه مطمئن باشم اگر یکی دو ماه صبر کنم قیمت این مدل در بازار ایران نسبتا قابل تحمل میشه! ولی ۵-۶ ماه صبر کردن رو توصیه نمی‌کنم.
یه مورد دوباره نزدیک بود یادم بره، iMac اینتلی دوباره محدودیت RAM-ش به حداکثر ۲ گیگابایت رسیده.
دیگه فکر کنم هر نکته مثبت،منفی و خنثی که میدونستم گفتم دیگه تصمیم با شماست. البته اگر سوالی داشتید حتما بپرسید.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط fireboy » 24 ژانویه 2006, 13:56

مرسي.
راستي كارت گرافيك سريهاي قبل يادم نيست چي بود كه الان به ATI 1600 تغيير كرده؟
در مورد رم : تا DDR2 قبلا پشتيباني نميشد؟

...
در مورد پشتيباني رم تا 2 گيگ گفتين:
به نظر من پر كردن رم در اين حد شايد كار سختي نباشه اما طرف بايد خيلي بخواد حجيم كار كنه كه اين مقدار رم رو پر كنه.
My Photoblog

Now,Graforum> Graphic
تصویر
نماد کاربر
fireboy

پستتوسط Ali.Rastegar » 24 ژانویه 2006, 16:22

خواهش می‌کنم.
کارت گرافیک قبلی X600 بود الان شده X1600.
رم قبلی DDR2 533 بود الان شده DDR2 677 .
بله به نظر من هم فعلا این محدودیت مهم نیست فقط خواستم تمام تغییرات مدل جدید رو گفته باشم.
موفق باشی
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط fireboy » 24 ژانویه 2006, 17:19

بله درسته. باز هم تشكر. انشاا... جبران كنيم.
..
قضيه رم رو يكم براي اونهايي گفتم كه احتملا اطلاعاتشون از من پايينتر هست و ممكنه بعدا به دردشون بخوره.
My Photoblog

Now,Graforum> Graphic
تصویر
نماد کاربر
fireboy

پستتوسط Ali.Rastegar » 26 ژانویه 2006, 12:26

خواهش می‌کنم جبران برای چی؟ ;-)
..
اتفاقا منم به این قصد که هر کسی تاپیک رو خوند براش مفید باشه سعی می‌کنم همه جوانب رو توضیح بدم.
موفق باشی
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط fireboy » 26 ژانویه 2006, 16:30

بله. انشاا... كه مفيد باشه براي همه.
...
من با يكي از دوستان كه صحبت ميكردم گفت فعلا صبر كن بزار Power mac هاي intel بياد و اون موقع قيمتها خيلي افت ميكنه. من هم فعلا تصميم گرفتم خريدم رو بزارم براي ارديبهشت ماه. شايد جور شد power mac گرفتم البته اگر هم power mac قيمتهاش مناسب نباشه براي من imac ها هم خيلي افت ميكنه. اما حجم و اندازه imac ها براي من خيلي وسوسه انگيزه. واقعا دوست داشتي هستند.
سوالي برام پيش اومد: ميخواستم بپرسم power mac كه كيس داره. مونيتورش به چه صورتي هست! چون محتويات داخل كيس هست مانيتورش كوچيكتره؟
My Photoblog

Now,Graforum> Graphic
تصویر
نماد کاربر
fireboy

پستتوسط مهمان » 26 ژانویه 2006, 19:47

نه عزیز مانیتورش بطور کلی جداست
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 26 ژانویه 2006, 23:37

بله مانیتور رو باید جدا خریداری کنید.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط fireboy » 01 فوریه 2006, 20:07

علي جان ميخواستم بپرسم فكر ميكنيد پاور مك هاي سري اينتل كه بياد؟
My Photoblog

Now,Graforum> Graphic
تصویر
نماد کاربر
fireboy

پستتوسط Ali.Rastegar » 02 فوریه 2006, 01:28

MacKar من پست شما رو پاک کردم چون جای مطالب شما در قسمت عرضه سخت‌افزار هست.
--------
fireboy جان فکر میکنم اپل برای PowerMac های اینتل از پردازنده‌های ۶۴ بیتی Merom استفاده کنه و طبیعتا تا موقعی که اونها آماده نشن خبری از PowerMac جدید هم نخواهد بود. مگر اینکه اینتل پردازنده‌هایی غیر از مدلهای مخصوص لپتاپ که توجه اپل رو هم جلب کنه تولید کنه.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط fireboy » 05 فوریه 2006, 00:11

به نظر من ديگه نبايد اينقدر مس مس كنه . صبر كردنشون براي چي هست خدا ميدونه. يه چيزي كه تست شده رو بعد از نمايشگاه زود بايد بده بياد ديگه.
تا اومدن پاورمك , آي مك ها كلي افت قيمت ميكنند و پاور با قيمت خوبي مياد كه ما هم بهره مند شيم.
اما به نظرت پاور ها تا 2 ماه ديگه فكر ميكني بيان؟
My Photoblog

Now,Graforum> Graphic
تصویر
نماد کاربر
fireboy

پستتوسط fireboy » 05 فوریه 2006, 12:06

چند عكس از G5 و داخل كيس اون.
چون در خود سايت مستقيما از داخل كيس عكسي قرار نداده , گفتم لينكش رو بذارم براي افرادي كه ميخوان ببينند.

http://homepage.mac.com/sjsamaha/PhotoAlbum4.html
My Photoblog

Now,Graforum> Graphic
تصویر
نماد کاربر
fireboy

قبلیبعدی

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 15 مهمان