انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

هارد Solid State Drive — SSD

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

پاسخ: هارد Solid State Drive — SSD

پستتوسط 123ali » 20 اکتبر 2015, 20:32

سلام دوستان.
میدانم که سوالم احمقانه است ولی میخواستم در موردش مطمعن شم .:
میخوام یه هارد لسی تاندربولت دارش رو بخرم که نوع تاندربولت ان 1است ، میخواستم بدونم که سرعت انتقال با تاندربولت 1بالاتره یا با usb3؟

اینم مشخصات هارد :
http://www.digikala.com/Product/DKP-759 ... icalspecs/
123ali

پست‌ها : 497

پستتوسط eysun » 20 اکتبر 2015, 20:46

123ali نوشته است:[نمایش]
سلام دوستان.
میدانم که سوالم احمقانه است ولی میخواستم در موردش مطمعن شم .:
میخوام یه هارد لسی تاندربولت دارش رو بخرم که نوع تاندربولت ان 1است ، میخواستم بدونم که سرعت انتقال با تاندربولت 1بالاتره یا با usb3؟

اینم مشخصات هارد :
http://www.digikala.com/Product/DKP-759 ... icalspecs/

تو همین لینکی که خودت دادی جواب سوالت هست. :thumbs_down: :thumbs_down:
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

پستتوسط Amir_S » 25 نوامبر 2015, 19:13

محل کار من یک سری محصولات برند vikingman را بصورت محدود می‌فروشد.
کسی از این برند و رنج قیمت و گارانتی آن در ایران خبر دارد!؟
حافظه SSD را که لینکش در پایین آمده، با حجم ۲۴۰ گیگ، ۳۰۰هزار تومان می‌فروشند.
http://www.vikingman.net/en/products/so ... 11/29.html
اصلا اینها برای مک قدیمی من مناسب هستند!؟
(در نظرم بود که از دوستی که به ایران می‌آید بخواهم از OWC یک جفت رم ۴ گیگ ۱۰۶۶ مگاهرتزی و یک SSD با قاب تبدیل هارد برای جای سوپر درایو (مشابه caddy که آن یکی ایلیا می‌فروشد) بخرد، بنظرتان SSD را از کدام بگیرم بهتر است!؟
اصلا این خرج برای این مک که باتری اش هم تقریبا مرخص است (البته معمولا به باتری نیاز ندارم) به صرفه است؟ یا این را همین شکلی بگذارم برای خانه و سال آینده یک مک نو بخرم؟ (البته در این صورت، باید یک سال با همین سر کنم.)
http://eshop.macsales.com/item/OWC/DDMBSSD240/
http://eshop.macsales.com/item/Other%20 ... 6DDR3S8GP/
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط نیما » 25 نوامبر 2015, 21:34

سلام برادر :)

گارانتی این دیسک‌ها نوین رایانه سگال هست. البته شاید شرکت‌های دیگری هم باشند. فکر می‌کنم با گارانتی در بازار ۳۴۰ یا ۳۵۰ بفروش برن.
یک نکته‌ای که وجود داره، رابط ساتا مک تو احتمالا نسخه ۲ هست و شاید باعث مقداری کاهش سرعت بشه. (به هر حال خریدش توصیه می‌شه چون سرعت کار واقعا بهبود پیدا می‌کنه)
یه باطری، اس‌اس‌دی و ۲ تا رم فکر می‌کنم سیستمت رو زنده بکنه، اما نباید کیفیت سیستم‌های جدید (مصرف کمتر انرژی، حرارت و صدای کمتر، کیفیت نمایشگر عالی و سبکی و نازکی دستگاه) را فراموش کرد.

فکر می‌کنم مک قدیمیت رو زنده کن و یک سالی رو باش رد کن. بی شک این بروز‌رسانی حس لذت بخشی در استفاده خواهد داشت. :thumbs_up:
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط Amir_S » 26 نوامبر 2015, 02:26

ممنون نیما جان!
این برند توی سایتش چیز خاصی در مورد مک ندارد! owc برای مدل های خودش گفته: سری شش گیگابیت در ثانیه ای برای مدل من مناسب نیست و اگر استفاده شود، سرعت یک و نیم می‌دهد، ولی مدل سه گیگابیت در ثانیه‌ای سازگار است و سرعت کامل را می‌دهد!
جایی هست که در این باره برای بقیه برند‌ها هم بشود راهنمایی پیدا کرد!؟
نظر بقیه دوستان چیست!؟
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط ali.messi10 » 03 نوامبر 2016, 20:01

سلام دوستان
من یک مکبوک پروی ۷۲۴ تولید سال ۲۰۱۱ دارم و مدتی هست که سرعتش کم شده. تصمیم به تعویض هارد گرفتم و میخوام هارد SSD بذارم روش. اول اینکه تعویض هارد چقدر تاثیر داره توی سرعت ؟
و اینکه هارد SSD چه برند هایی خوب هستن؟ در نظر خودم هست ظرفیت ۵۱۲ بگیرم حدود قیمتش رو اگه میدونین هم بگین لطفا :دی
پیشاپیش ممنون
ali.messi10

پست‌ها : 16

پستتوسط iShahin » 03 نوامبر 2016, 20:21

ali.messi10 نوشته است:[نمایش]
سلام دوستان
من یک مکبوک پروی ۷۲۴ تولید سال ۲۰۱۱ دارم و مدتی هست که سرعتش کم شده. تصمیم به تعویض هارد گرفتم و میخوام هارد SSD بذارم روش. اول اینکه تعویض هارد چقدر تاثیر داره توی سرعت ؟
و اینکه هارد SSD چه برند هایی خوب هستن؟ در نظر خودم هست ظرفیت ۵۱۲ بگیرم حدود قیمتش رو اگه میدونین هم بگین لطفا :دی
پیشاپیش ممنون

خب تاثیر حتما داره اما عامل برای افزایش سرعت بیشتر رم هست. پایین اومدن سرعت میتونه خـــیلی دلایل داشته باشه. مثلا بدترین دشمن سرعت و عامل خیلی مهم میتونه ویندوز ریختن روی مک باشه. بعد هم برنامه‌های زیاد، هارد خیلی فول و و و …

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط ali.messi10 » 04 نوامبر 2016, 00:06

iShahin نوشته است:[نمایش]
ali.messi10 نوشته است:[نمایش]
سلام دوستان
پیشاپیش ممنون

خب تاثیر حتما داره اما عامل برای افزایش سرعت بیشتر رم هست. پایین اومدن سرعت میتونه خـــیلی دلایل داشته باشه. مثلا بدترین دشمن سرعت و عامل خیلی مهم میتونه ویندوز ریختن روی مک باشه. بعد هم برنامه‌های زیاد، هارد خیلی فول و و و …

نه ویندوز ندارم و برنامه و فایل های حجیم رو پاک کردم سرعت بهتر شد ولی مشکل اینه که همه کار خیلی طول میکشه مثلا باز کردن یه فایل یا فایندر رو که باز میکنم زیاد طول میکشه که فایل های یه فولدر رو نشون بده
ali.messi10

پست‌ها : 16

پستتوسط pooriya.kh » 26 ژوئن 2017, 12:24

باسلام
من یک مک بوک پرو دارم که رابط اس اس دی PCIE داره. چند وقت پیش هارد دیسک لپتاپ پدرم رو با یک اس اس دی سامسونگ (سمسانگ) مدل 850 Evo عوض کردم. رابط کاربری لپتاپ مذکور ساتا ۳ هست. امروز چند تا بنچمارک و تست سرعت گرفتم و با لپتاپ خودم مقایسه کردم. با وجود اینکه از رابط ساتا ۳ استفاده میکنه چند برابر از لپتاپ من سریع تر هست!!!! کمی جست و جو کردم و فکر میکنم این تفاوت عجیب و غریب مربوط به نرم افزار اس اس دی سامسونگ هست. در این نرم افزار چندین گزینه هست برای بهینه سازی کارکرد اس اس دی ، مثل Rapid Mode , Trim و ...
آیا راه مشابهی هم برای مک وجود داره؟ در ضمن تست ها رو ۲ بار انجام دادم و هر ۲ بار اعداد تقریبا مشابهی گرفتم.

متشکرم

سرعت اس اس دی مک بوک پرو در مک او اس
تصویر

سرعت اس اس دی مک بوک پرو در ویندوز
تصویر

سرعت اس اس دی لپتاپ دیگه در ویندوز
تصویر
pooriya.kh

پست‌ها : 530

پستتوسط RezaTheGreat » 19 اوت 2017, 13:05

سلام دوستان گرامی

من مک md101 دارم. میخام حافظه ssd بندازم روش. نحوه جاانداختن رو از نت پیدا کردم ولی نمیدونم چطوری مکینتاش رو روی حافظه ssd نصب کنم! و اینکه هارد قدیمیش رو میخام بیرون بیارم همون یه دونه ssd میخام بزارم باشه.

ممنون میشم راهنمایی کنید.
RezaTheGreat

پست‌ها : 8

پستتوسط Amir_S » 19 اوت 2017, 14:28

سلام،
اگر از مک‌تان یک بک‌آپ کامل روی تایم ماشین داشته باشید، بعد از قرار دادن هارد جدید و وصل کردن هارد تایم‌ماشین، کافی است موقع روشن کردن مک تان کلید option را نگه دارید تا لیست پارتیشن‌های قابل بوت بیاید، بعد از ریکاوری تایم‌ماشین استفاده و بک‌اپتان را روی هارد جدید (بعد از پارتیشن بندی) انتقال بدهید.
در غیر اینصورت (هرچند باز هم طبق معمول ایرماگ، توصیه به داشتن بک‌اپ می‌کنیم) اگر بتوانید هارد قبلی را در یک قابل usb قرار بدهید، می‌توانید اول با آن بوت کرده و بعد آن را با دیسک یوتیلیتی به هارد جدید ری‌استور کنید.
و راه آخر این است که یک فایل نصب سیستم عامل از اپ استور بگیرید و طبق آموزشی که در ایرماگ هم مفصل توضیح داده شده، آن را روی فلش انتقال بدهید و بعد با آن فلش مک را بوت کرده و یک سیستم تمیز نصب کنید.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط RezaTheGreat » 19 اوت 2017, 17:23

Amir_S نوشته است:[نمایش]
سلام،
اگر از مک‌تان یک بک‌آپ کامل روی تایم ماشین داشته باشید، بعد از قرار دادن هارد جدید و وصل کردن هارد تایم‌ماشین، کافی است موقع روشن کردن مک تان کلید option را نگه دارید تا لیست پارتیشن‌های قابل بوت بیاید، بعد از ریکاوری تایم‌ماشین استفاده و بک‌اپتان را روی هارد جدید (بعد از پارتیشن بندی) انتقال بدهید.
در غیر اینصورت (هرچند باز هم طبق معمول ایرماگ، توصیه به داشتن بک‌اپ می‌کنیم) اگر بتوانید هارد قبلی را در یک قابل usb قرار بدهید، می‌توانید اول با آن بوت کرده و بعد آن را با دیسک یوتیلیتی به هارد جدید ری‌استور کنید.
و راه آخر این است که یک فایل نصب سیستم عامل از اپ استور بگیرید و طبق آموزشی که در ایرماگ هم مفصل توضیح داده شده، آن را روی فلش انتقال بدهید و بعد با آن فلش مک را بوت کرده و یک سیستم تمیز نصب کنید.

متشکرم دوست عزیز
من از طریق تایم ماشین نمیخام انجام بدم یعنی این سخت افزار رو ندارم.

محبت کنید لینک نصب مکیناش و پارتیشن بندی و ... رو بزارید.
پس میتونم با یک فلش که فایل نصب مکینتاش دانلود شده روش هست این کار رو انجام بدم درسته؟

مرسی از راهنمایی های شما
RezaTheGreat

پست‌ها : 8

پستتوسط Arzhang » 19 اوت 2017, 20:40

نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1447

پستتوسط Amir_S » 19 اوت 2017, 23:06

البته تایم ماشین سخت افزار خاصی نمیخواهد، یک هارد اکسترنال که به اندازه فضای پر هارد شما (و ترجیحا بیش از دو برابر کل فضای مکتان) حجم داشته باشد و برای مک فرمت شده باشد لازم دارد و در زمانی که فکرش را نمیکنید، زندگی‌تان را نجات می‌دهد.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2