انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشورت برای خرید مک

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

پاسخ: مشورت برای خرید مک

پستتوسط SepehrM » 19 ژوئیه 2018, 12:04

سپاس از شما.
من دستگاه 21.5 اینچی و 4K را سفارش خواهم داد.
اما در مورد پردازشگر و کیبرد مطمئن نیستم.
کدام یک از زبان‌های Magic Keyboard برای کاربران فارسی زبان بهتر است؟ نسخه International یا Arabic یا US English؟

کدام یک از دستگاه‌های سفارشی شده زیر در فایل پیوست را پیشنهاد می‌فرمایید (از نظر طول عمر مفید بدون نیاز به تعویض دستگاه یا قطعات و قیمت).

چرا این دستگاه نزدیک به 3000 درهم ارزان‌تر از دستگاه مشابه در سایت اپل است؟
https://uae.souq.com/ae-en/latest-apple-imac-mne92-desktop-intel-core-i5-3-4-ghz-dual-core-27-inch-retina-5k-1tb-fusion-drive-8gb-4gb-vga-radeon-pro-570-eng-keyboard-mac-os-sierra-silver-international-version-23065261/i/#specs
با تشکر.
پیوست‌ها
comp.png
SepehrM

پست‌ها : 22

پستتوسط Ilia » 19 ژوئیه 2018, 21:15

تفاوت قیمت در افزایش رم به ۳۲ گیگ است که شما انتخاب کرده ای (عکس پایین شما دیگر حالت پیشفرض (دیفالت) نیست چون شما رم را زیاد کرده ای).

نکتهٔ مهم این است که اپل پول بسیار زیادی را برای افزایش رم به دستگاه اضافه میکند و خریدن رم بیشتر برای دستگاهی مثل آیمک که رم آن براحتی قابل تعویض است از اپل کار معقولی نیست.

من جای شما باشم دستگاهی با این مشخصات در عکس زیر خواهم خرید:
iMac24.jpg

یعنی:
- پراسسور سریعتر i7
- حداقل رم
- داشتن کارت ویدئوی بالاتر ۴ گیگی، بجای ۲ گیگی مدل پایین تر
- هارد SSD (حداقل ۵۱۲ گیگ)
- و کیبورد دارای کیپد (مثل عکس زیر):
Keyboard.jpg

بعد رمش را از جای مطمئنی میخریدم و خودم به ۳۲ افزایش میدادم.
همین ۳۲ گیگ رم که اپل ۶۰۰ دلار آمریکایی به قیمت دستگاه اضافه میکند را میشود ۳۰۰ دلار خرید:
Ram_iMac21_OWC.jpg

https://eshop.macsales.com/shop/memory/ ... -21.5-inch
مطمئنم که رم قابل اطمینان در ایران پیدا میشود. دوستی بود که قبلا در همین ایرماگ در این باره پست میزد.

چند نکته:
- برای کار حرفه ای حتما کیبورد بزرگتر که شامل کیپد (کلیدهای اعداد) هم هست بخرید. علتش این است که در برنامه های حرفه ای گرافیک (مثل ایندیزاین و غیره) میشود برای استایل ها و غیره شورتکات با دکمه های این کیپد درست کرد که کار را بسیار سریع میکند. حالا کیبوردش عربی باشد یا انگلیسی را من نمیدانم، چون با کیبورد عربی اپل اصلا کار نکرده ام. من بودم همان انگلیسی آمریکایی اش را میخریدم.
- احتمالش هست که اپل همین روزها آیمک را آپدیت کند چون یک سال از معرفی این مدل گذشته. اما اصلا حتمی نیست چون از طرف دیگر سابقه داشته که یک سال آیمک را آپدیت نکرده بوده.
- این آیمک برای کارهای معمولی گرافیک بایستی بخوبی بتواند جواب بدهد. اما آنرا برای کارهای سنگینی مثل ساعتهای متوالی پردازش های سنگین ویدئو و غیره توصیه نمیشود.
- خرید هارد SSD بجای فیوژن علاوه بر سرعت زیاد، این مزیت را دارد که احتمال خراب شدنش کمتر است. باز کردن این آیمک ها برای تعویض هارد مکانیکی ای که مسلما ممکن است خراب بشود، کار ساده ای نیست. برای جای بیشتر از یک هارد خارجی سریع استفاده کنید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Arzhang » 19 ژوئیه 2018, 21:58

ایلیا جان مطمئنی که تعویض رم آیمک ساده است؟ من این ویدئو رو از همون سایتی که آدرسش رو داده بودی دیدم:
https://eshop.macsales.com/installvideo ... _2012_mem/
کل دل و جیگر آیمک رو باید در آورد تا رسید به رم.

راستش من هم در شرف خرید یک آیمک هستم و این پیشنهادت خوشحالم کرد اما با دیدن این ویدئو ترس برم داشت. خصوصاً مرحله‌ی اولش که باید آن ابزار را بیندازی لای شیشه‌ی مانیتور و آن را جدا کنی واقعاً برای یک آیمکی که نو خریده‌ای خیلی دست و دل آدم را می‌لرزاند.

از این گذشته، قیمت رم‌ ۳۲ گیگ همین مارک OWC را در آمازون جست‌وجو کردم و قیمت حدود ۶۲۰ دلار به من داد که با مالیاتش می‌شود تقریباً ۷۱۰ دلار. همین را اپل استور می‌دهد به ۷۲۰ (با مالیات ۸۲۸ دلار) یعنی اختلاف قیمت حدود صد دلار است نه آن قدرها که تو نوشته‌ای. البته صد دلار هم خودش صد دلار است ولی به لرزیدن دست و دل آدم نمی‌ارزد.

داشتم فکر می‌کردم شاید بهتر باشد به جای ۲۱/۵ اینچ، ۲۷ اینچ بگیرم که رمش عین آدمیزاد و به راحتی عوض می‌شود و در فاز بعدی شاید بعدتر آن را ارتقا بدهم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ilia » 19 ژوئیه 2018, 22:28

دمت گرم که چک کردی ارژنگ. حرف شما درست است. این مدل دنگ و فنگ دارد. من به اشتباه فکر کردم که مثل ۲۷ اینچی راحت در دسترس است. چون خودم در اداره رم مدل ۲۷ اینچی را مثل آب خوردن عوض کرده بودم:
iMac27Ram.jpg

پس اصلاح میشود. رم این مدل ۲۱.۵ اینچی را میشود عوض کرد ولی به سختی. من که باشم جرئت نمیکنم پدر این دستگاه آکبند را برای ۳۰۰ دلار در بیاورم و میگذارم که همان اپل نصب کند و قیمت آن مدل ۲۱.۵ اینچی خواهد شد ۲۶۳۰ دلار آمریکایی.

…که آنوقت این مدل ۲۷ اینچ بنظر من خرید بهتری خواهد شد:
iMac_27-i5.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 19 ژوئیه 2018, 22:33

SepehrM نوشته است:[نمایش]
کدام یک از زبان‌های Magic Keyboard برای کاربران فارسی زبان بهتر است؟ نسخه International یا Arabic یا US English؟

من فکر می‌کنم هیچ‌کدام این‌ها ارجحیتی بر دیگری ندارد چون شما وقتی کیبورد را توی زبان‌ها فارسی انتخاب می‌کنی، مهم نیست که کیبوردت در اصل به چه ترتیبی چیده شده است. به زبان ساده‌تر وقتی شما در زبان‌های سیستم، فارسی را اضافه می‌کنی، اگر کیبوردت مثلاً انگلیسی باشد وقتی روی حرف M کلیک می‌کنی، حرف «پ» تایپ می‌شود. حالا اگر کیبورد عربی خریده باشی، وقتی مثلاً روی «و» کلیک کنی، حرف «پ» تایپ می‌شود. نمای ظاهری کیبوردت فقط تفاوت می‌کند. بنابراین من همیشه ترتیب انگلیسی را ترجیح می‌دهم چون به هر حال با زبان‌های لاتین و خصوصاً انگلیسی ما سر و کار خواهیم داشت.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 19 ژوئیه 2018, 22:34

Arzhang نوشته است:[نمایش]
…از این گذشته، قیمت رم‌ ۳۲ گیگ همین مارک OWC را در آمازون جست‌وجو کردم و قیمت حدود ۶۲۰ دلار به من داد که با مالیاتش می‌شود تقریباً ۷۱۰ دلار. همین را اپل استور می‌دهد به ۷۲۰ (با مالیات ۸۲۸ دلار) یعنی اختلاف قیمت حدود صد دلار است نه آن قدرها که تو نوشته‌ای. البته صد دلار هم خودش صد دلار است ولی به لرزیدن دست و دل آدم نمی‌ارزد.

داشتم فکر می‌کردم شاید بهتر باشد به جای ۲۱/۵ اینچ، ۲۷ اینچ بگیرم که رمش عین آدمیزاد و به راحتی عوض می‌شود و در فاز بعدی شاید بعدتر آن را ارتقا بدهم.

این را الان دیدم. خب وقتی میشود از خود OWC خرید، چرا بروی سراغ آمازون دو برابر پول بدهی. OWC هم معتبرتر است و هم مطمئن.

و بله منهم باشم میروم سراغ ۲۷ اینچ. علاوه بر نصب رم، کلا مانیتور فوق العاده ای هم دارد…

منهم خودم در فکر خرید مک هستم و فعلا میان مدل ها گیر کرده ام.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط SepehrM » 19 ژوئیه 2018, 23:58

سپاس فراوان از شما دوستان.
- بین پردازشگرها کدام‌یک را برای کاربری گرافیک دوبعدی توصیه می‌کنید؟ i5 یا i7؟
- در مورد SSD؛ خوانده‌ام که نوشتن یا overwrite زیاد از حد و یا rewrite بیش از حد نیز عمر آن‌ها را کاهش می‌دهد. با این حساب هنوز هم نسبت به Fusion بهتر است؟
- آپدیتی که می‌فرمایید بیشتر در چه زمینه‌ای خواهد بود؟
SepehrM

پستتوسط Ilia » 20 ژوئیه 2018, 00:21

برای کار مورد نظر شما این i5 کاملا بایستی کفایت کند. البته اگر i7 باشد کمی سریعتر میشود اما وقتی که بودجه محدود باشد، میشود اغماض کرد. در آن آیمک ۲۱ و نیم اینچی تفاوت نسبتا محسوس بود اما اینجا نه آنقدر. این جدول را ببین:
https://www.geekbench.com/blog/2017/06/ ... june-2017/
SingleCore.png

و
MultiCore.png

چیز مهم در این مرحله کارت ویدئوی قویتر است که از آن نباید اغماض کرد.

و در مورد هارد SSD شما درست میگویی، اما کلا باز عمرش بیشتر از هارد معمولی است. کامپیوتری که من الان در اداره استفاده میکنم یک مک پروی ۲۰۱۳ با یک ترابایت هارد SSD است که بعد از پنج سال کوچکترین مشکلی نداشته. مک ها کلا از بهترین نوع این هاردها استفاده میکنند. اما به هر حال هر چیزی عمری دارد.

از آپدیت منظورم این بود که مدل جدیدی امسال بیرون بدهند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 20 ژوئیه 2018, 00:48

من الان چک کردم و یک مقایسه‌ای کردم بین قوی‌ترین آی مک ۲۱/۵ و ضعیف‌ترین آی مک ۲۷ اینچ. جالب این است که در ۲۱/۵ اینچ شما می‌توانی سی‌پی‌یوی ۳/۶ را انتخاب کنی اما ۲۷ فقط بهت سی‌پی‌یوی ۳/۴ می‌دهد. و کارت گرافیکش ۲۱/۵ اینچ هم Radeon Pro 560 است در مقابل ۲۷ اینچ که کارتش Radeon Pro 570 است. یعنی با خریدن یک ۲۷ اینچ تقریباً چیز خاصی گیرت نمی‌آید الا یک مونیتور با کیفیت‌تر. برای ۴۰۰ دلار به نظرم منطقی نیست.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 20 ژوئیه 2018, 02:11

موافق نیستم. بنظر من اختلاف اندازهٔ مانیتور ارزشش را دارد.

اما ارژنگ، اگر جدی هستی در خرید، از صفحهٔ کامپیوترهای ریفربیش شدهٔ اپل هم غافل نشو:
https://www.apple.com/ca/shop/browse/ho ... ac/imac/27

این یکی مخصوصا خیلی اذیت میکند: :weary: ((:
پیوست‌ها
3795ECE1-35BB-4F00-95F1-28F162F42F27.jpeg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 20 ژوئیه 2018, 02:21

ای والله. فراموشم شده بود بالکل. البته به فکر خرید قسطی بودم اما این ایده واقعاً‌ به نقد خریدنش می‌ارزد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط SepehrM » 21 ژوئیه 2018, 17:27

در یک تماس تلفنی با یکی از فروشندگان آی‌مک در ایران، ایشون هشدار دادن که حتی با خرید از اپل استور‌های رسمی در دبی ممکنه توسط یکی از روش‌های زیر کلاه‌برداری بشه!

• یکسان نبودن پارت نامبر با چیزی که در سایت نوشته شده
• دست دوم بودن یا ریفربیشد بودن
• کاستومایزشده‌ی کارخونه نبودن؛ یعنی اینکه مدل دیفالت توسط کارکنان اپل استور دبی باز شده و بصورت دستی خودشون تغییراتی توش داده باشن
• ویترینی بودن

و اینکه کیبورد عربی مشکل سازه!

به نظرتون چقدر از حرفهای ایشون درسته؟ آیا با خرید از اپل استور رسمی هم باید اینقدر شکاک بود؟!
SepehrM

پستتوسط Ahmad » 21 ژوئیه 2018, 19:06

Ilia نوشته است:[نمایش]
موافق نیستم. بنظر من اختلاف اندازهٔ مانیتور ارزشش را دارد.

اما ارژنگ، اگر جدی هستی در خرید، از صفحهٔ کامپیوترهای ریفربیش شدهٔ اپل هم غافل نشو:
https://www.apple.com/ca/shop/browse/ho ... ac/imac/27

این یکی مخصوصا خیلی اذیت میکند: :weary: ((:

ارژنگ جان
حتما ۲۷ اینچ بخر؛ نه یک اینچ کمتر نه یک اینچ بیشتر :) به نظر من بهتر است نو بخری، اگر امکان پرداخت یکجا نداری به اقساط بخر. من اینکار کردم و راضی هستم.

موضوع بسیار بسیار مهم دیگر نوع هارددیسک است، حتما فیوژن باشد و یا بهتر از آن اس اس د باشد ولا غیر.

موفق باشی.
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ilia » 21 ژوئیه 2018, 20:07

من همین الان یک ۲۷ اینچی ریفربیش شده را از اپل سفارش دادم. i7 با ویدئوی ۸ گیگی و ۲ترابایت فیوژن و ۸ گیگ رم. بعدا خودم ۱۶ تا ۳۲ گیگ رم به آن اضافه خواهم کرد. از جایی که پولش را مجبورم از بانک قرض بگیرم، از خیر SSD گذشتم. ولی سه سال از اپل ضمانت گرفتم که ۲۰۰ دلار کانادا آب خورد.

خرید ریفربیش شده ۵۰۰ دلار از قیمتش کم کرد که خب کم پولی نیست.

از خرید کامپیوتر قبلی من هفت سال میگذرد که هنوز هم بدون مشکل کار میکند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط SepehrM » 21 ژوئیه 2018, 21:12

دوستان پارت نامبر امارات مشکلی داره؟
SepehrM

قبلیبعدی

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 16 مهمان