انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشورت برای خرید مک

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

Re: مشورت برای خرید مک

پستتوسط Mazdak » 25 مه 2012, 15:50

ممنون از دوستان.
ایلیا جان، کلی لذت بردم از مثال ها و مقایسه هایی که کردی. جان به جانمان کنی ایرانی هستیم با خدا سال سابقه تاریخی و فرهنگی و...
اصلا از ابتدا ایشان یک پی سی دسکتاپ با قطعات دلخواه تدارک دیده بودند که به همین مبلغ ختم می شد. استفاده از مک و فاینال کات پیشنهاد من یود برای آشنایی با یک سیستم خوب و آینده دار.
در مورد هارد 7200 و افزایش رم حق با شماست، و مورد توجه قرار گرفت.
با این تفاسیر احتمالن تصمیم این می شود که ایشان همان پی سی را خریداری کنند و بعد از پول سازی با آن ( قصد ایشان از خرید ) اقدام به خرید مک پرو نمایند.
Mazdak

پست‌ها : 113

پستتوسط Pooria Azimi » 25 مه 2012, 16:36

[نمایش]
بعد از پول سازی با آن ( قصد ایشان از خرید ) اقدام به خرید مک پرو نمایند.

امیدوارم که ایشون پول خرید مک پرو رو در بیارن (بالاترین مدل مک پرو الآن فکر کنم 10-20 میلیون باشه در تهران :-) )، اما این اپلی که من می شناسم، جدی جدی مک پرو رو منقرض خواهد کرد و دوست شما باید به آیمک اقناع بکنه.

-------

گذشته از این، قصدم از پست زدن این بود که بگم حواستون به هکینتاش هم باشه... درسته مک نمی شه، اما اگر قصد کار با فاینال کات جدیه هکینتاش بهتر از ویندوزه و در رحمت اپل هنوز کاملاً بروی دوست شما بسته نیست :-) بهتره تحقیق کنید یه سیستمی بخرید که قطعاتش (مادربورد و سی پی یو و کارت گرافیک) راحت با نسخه های هکینتاشی که هستند کار می کنند.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Mazdak » 25 مه 2012, 19:33

ممنون پوریا جان. اتفاقن به نکته خیلی خوبی اشاره کردی، به هکینتاش اصلن فکر نکرده بودیم!
در مورد آیمک هم اولین پیشنهادم بود که مقبول نیفتاد!
Mazdak

پست‌ها : 113

پستتوسط Alireza321 » 20 اوت 2012, 07:49

با سلام
من یک مهندس عمران تازه کارم
می خواستم macbooc air MD231 بگیرم با 128GB حافظه ی SSD
چند تا سوال در این رابطه داشتم:

1)آیا این درسته که حافظه ی SSD الارغم اینکه سرعت بالا تری نسبت به HDD داره اما عمر کارکردش کمه؟ (چون Air ها پُلُم هستند آیا می شه این حافظه رو در آینده تعویض کرد؟)
2)با توجه به تحقیقی که انجام دادم word,exel,powerpoin ای که در mac نصب میشه قابلیت تایپ فارسی ندارند مگر اینکه از نرم افزارهای فارسی نویسی چوم xMary استفاده کرد که این کار در موارد اسناد طولانی کسل کننده خواهد بود...آیا برای کار با office باید در کنار mac ویندوز را هم نصب کرد?پروژه های office روی iWork قابل باز شدن به شکل صحیح هستند یا نه؟
3)این مشکل فارسی نویسی در autoCAD و photoshop هم وجود دارر؟میشه درستش کرد یا نه

در کل نصب ویندوز کنار مک لازم میشه یا نه؟چون با نصب ویندوز دیگه از 128 گیگابایت چیزی واسه خودم نمیمونه
دلیل اینکه می خوام ایر بگیرم هم زیبایی ظاهریشه و فکر نکنم نرم افزارایی مثل autoCAD سخت افزار آنچنانی نخواد(آخه یه فیلم تو اینترنت دیدم که داشت روی ایر Modern war fare3 رو بازی می کرد!!!!)
Alireza321

پست‌ها : 26

پستتوسط ehs.ehsan » 20 اوت 2012, 12:31

سلام دوست عزیز.
۱- اصلا این طور نیست و قضیه کاملا برعکس هست. SSD‌ها بسته به این که ساخت چه شرکتی هستند چیزی حدود ۱ ملیون ساعت(۱۴۴ سال) عمر می‌کنند.
۲- اینجا بحث مفصل و کاملی در مورد نرم افزار برای تایپ فارسی در مک شده. حتما مطالعه کنید. viewtopic.php?f=3&t=2699
۳- نرم‌افزارهای Adobe فارسی را کاملا پشتیبانی می‌کنند و از این نظر فوق‌العاده هستند. Autocad هم تا آنجا که خاطرم هست فونت‌های فارسی خودش که در ویندوز هست توی مک قابل استفاده‌اند.
خرید مک زمانی توجیه پیدا می‌کند که شما بیش از ۹۰ درصد کارتان توی مک باشد. غیر از این باشد خرید عاقلانه‌ای نخواهد بود. از طرفی جدا از بحث کمبود فضا ویندوز مک‌بوک ایر را زجرکش می‌کند چون زیاد از cpu کار می‌کشد.نسخه‌ی مک Autocad با همان کارت گرافیک اینتل هم خوب کار می‌کند که البته بستگی دارد به سنگینی پروژه شما.
اما توصیه‌ای که از همه مهمتر است این که اگر برای خرید مصر هستید حتما نسل جدید مک‌بوک ایر را که حدودا ۲ ماه است آمده را خرید کنید. این سری از پردازنده‌های Ivy Bridge استفاده می‌کنند که قدرت بالاتر و مصرف کمتری دارند. ضمن اینکه کارایی گرافیکی این پردازنده‌ها ۶۰ درصد بهبود یافته. این موضوع برای موجود ظریفی مثل ایر بسیار مهم است و اگر این سری وارد بازار ایران نشده حتما صبر کنید که ارزشش را دارد.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط Masiha » 20 اوت 2012, 16:38

ehs.ehsan نوشته است:[نمایش]
خرید مک زمانی توجیه پیدا می‌کند که شما بیش از ۹۰ درصد کارتان توی مک باشد.

دقیقا،
یکی از دوستان خوش ذوق من که مهندس معماری است، مک‌یوک‌پرو خریده بود ولی از لحاظ کاری برایش مناسب نبود، آن زمان برای مک اتوکد نبود و هنوز هم تری‌دی‌مکس ندارد. از آنجایی که سیستم اداری مبتنی بر ویندوز است، به کمک بوت‌کمپ، ویندوز نصب کرده بود تا پروژه‌هایش را انجام دهد. (اون موقع، ویندوز سون تازه اومده بود و بعضی از سخت‌افزارها رو درست حسابی نشناخته بود)

Alireza321 نوشته است:[نمایش]
با سلام
من یک مهندس عمران تازه کارم
می خواستم macbooc air MD231 بگیرم با 128GB حافظه ی SSD
چند تا سوال در این رابطه داشتم:

1)آیا این درسته که حافظه ی SSD الارغم اینکه سرعت بالا تری نسبت به HDD داره اما عمر کارکردش کمه؟ (چون Air ها پُلُم هستند آیا می شه این حافظه رو در آینده تعویض کرد؟)
2)با توجه به تحقیقی که انجام دادم word,exel,powerpoin ای که در mac نصب میشه قابلیت تایپ فارسی ندارند مگر اینکه از نرم افزارهای فارسی نویسی چوم xMary استفاده کرد که این کار در موارد اسناد طولانی کسل کننده خواهد بود...آیا برای کار با office باید در کنار mac ویندوز را هم نصب کرد?پروژه های office روی iWork قابل باز شدن به شکل صحیح هستند یا نه؟
3)این مشکل فارسی نویسی در autoCAD و photoshop هم وجود دارر؟میشه درستش کرد یا نه

در کل نصب ویندوز کنار مک لازم میشه یا نه؟چون با نصب ویندوز دیگه از 128 گیگابایت چیزی واسه خودم نمیمونه
دلیل اینکه می خوام ایر بگیرم هم زیبایی ظاهریشه و فکر نکنم نرم افزارایی مثل autoCAD سخت افزار آنچنانی نخواد(آخه یه فیلم تو اینترنت دیدم که داشت روی ایر Modern war fare3 رو بازی می کرد!!!!)

در مورد شما هم همینطور،
از توضیحاتتان مشخص است که به ویندوز وابستگی دارید، اگر قرار باشد کارهایتان را روی ویندوز انجام دهید، خرید مک کار درستی نیست.
همچنین مهاجرت از یک سیستم‌عامل به یک سیستم‌عامل دیگر، نیازمند صرف وقت و داشتن حوصله و علاقه است.
اِیر تا حدی قادر است کارهای گرافیکی سنگین را انجام دهد ولی برای این کار طراحی نشده چون دمای پردازنده خیلی بالا رفته و فن به حداکثر دور خود خواهد رسید و این نوع کارکرد، عمر سیستم را کاهش می‌دهد.

در نهایت تصمیم با شماست
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط Alireza321 » 21 اوت 2012, 12:33

با تشکر از ehs.ehsan و Masiha عزیز
باید بگم که من در خانه یک pc قوی برای game دارم و از Air به جز office , photoshop,autoCad ,web browsing o dowload کار دیگه ای نمی خوام انجام بدم
به جز مشکلات جزیی فارسی نویسی در office امیدوارم با بقیه ی گزینه ها به مشکلی بر نخورم

دو تا سوال کوچیک دیگه هم داشتم
1)با توجه به دو لینک زیر اسلاد SDcard در پرو از نوع SDXC است ولی در ایر از نوع SD است،این یعنی اینکه ایر مموری های SDHCوSDXC رو نمی خونه؟کسی Air 13" MD231 نداره ببینه SDHC می خونه یا نه؟
http://store.apple.com/us/browse/home/s ... air/select
http://store.apple.com/us/browse/home/s ... pro/select

2)با توجه به اینکه Air کارت شبکه Lan ندارد ایا می توان از تبدیلات 3 هزار تومانی usb به lan که در بازار موجود است استفاده کرد یا باید تبدیل 30 دلاری ساخت اپل را خرید؟من در خونه Wifi دارم اما در دانشگاه باید از Lan استفاده کنم(استفاده از Lan هم کم است)
Alireza321

پستتوسط Masiha » 21 اوت 2012, 17:35

با تشکر از ehs.ehsan و Masiha عزیز
باید بگم که من در خانه یک pc قوی برای game دارم و از Air به جز office , photoshop,autoCad ,web browsing o dowload کار دیگه ای نمی خوام انجام بدم
به جز مشکلات جزیی فارسی نویسی در office امیدوارم با بقیه ی گزینه ها به مشکلی بر نخورم

دو تا سوال کوچیک دیگه هم داشتم
1)با توجه به دو لینک زیر اسلاد SDcard در پرو از نوع SDXC است ولی در ایر از نوع SD است،این یعنی اینکه ایر مموری های SDHCوSDXC رو نمی خونه؟کسی Air 13" MD231 نداره ببینه SDHC می خونه یا نه؟
http://store.apple.com/us/browse/home/s ... air/select
http://store.apple.com/us/browse/home/s ... pro/select

2)با توجه به اینکه Air کارت شبکه Lan ندارد ایا می توان از تبدیلات 3 هزار تومانی usb به lan که در بازار موجود است استفاده کرد یا باید تبدیل 30 دلاری ساخت اپل را خرید؟من در خونه Wifi دارم اما در دانشگاه باید از Lan استفاده کنم(استفاده از Lan هم کم است)

خواهش می‌کنم

در مورد تایپ فارسی، به صورت مفصل در این انجمن بحث شده، به عنوان پیشنهاد می‌توانید از LibreOffice یا ‌NeoOffice استفاده کنید:
ترفندهایی از NeoOffice و LibreOffice

در مورد سوال اول:
اسلات SDXC تا ۲‌ترا‌بایت پشتیبانی می‌کند و فعلا مک‌بوک‌پرو این اسلات را دارد.
اسلات SD که در اِیر وجود دارد، قاعدتا نبایستی از کارت‌های SDHC پشتیبانی کند، ولی کارت SDHC 8GB من را می‌شناسد،
همین سوال در اِستور مطرح شده و آنجا کاربری به این موضوع اشاره کرده

پاسخ سوال دوم:
من تا به حال تبدیل اترنت ارزان قیمت ندیده‌ام، البته خیلی بعید می‌دانم که با مک سازگار باشد
این نوع تبدیل توسط خود «اَپل» و شرکت «موشی» تولید شده و در بازار موجودند
Apple USB Ethernet Adapter
USB to Ethernet Adapter
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط Alireza321 » 23 اوت 2012, 13:20

آقا من خیلی دلم روی Air-MD231 رفته و می خوام بخرمش
اما هر روز با یه مشکل جدید روبه رو می شم
من مهندس عمرانم و چند سال دیگه باید با نرم افزارای تخصصی مثل sap,land,etab,safe سرو کله بزنم
هر چی تو اینترنت گشتم این نرم افزار ها رو برای مک پیدا نکردم
می خوام اینارو روی ویندوز نصب کنم
می خواستم از دوستان بپرسم آیا کار با این نرم افزار ها اونم روی ویندوز برای سخت افزار جدید Air در طولانی مدت واقعا خدا وکیلی ضرر داره؟؟؟؟چقدر؟؟؟؟چه ضرری؟؟؟؟
آیا این نرم افزارها برای مک هم تولید می شن که من نفهمیدم یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Macbook Air-MD231 <3 <3 <3
Alireza321

پستتوسط AmiN.D » 23 اوت 2012, 14:45

آقا من خیلی دلم روی Air-MD231 رفته و می خوام بخرمش
اما هر روز با یه مشکل جدید روبه رو می شم
من مهندس عمرانم و چند سال دیگه باید با نرم افزارای تخصصی مثل sap,land,etab,safe سرو کله بزنم
هر چی تو اینترنت گشتم این نرم افزار ها رو برای مک پیدا نکردم
می خوام اینارو روی ویندوز نصب کنم
می خواستم از دوستان بپرسم آیا کار با این نرم افزار ها اونم روی ویندوز برای سخت افزار جدید Air در طولانی مدت واقعا خدا وکیلی ضرر داره؟؟؟؟چقدر؟؟؟؟چه ضرری؟؟؟؟
آیا این نرم افزارها برای مک هم تولید می شن که من نفهمیدم یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Macbook Air-MD231 <3 <3 <3

کلا استفاده از ویندوز روی مک توصیه نمیشه.در خصوص air این توصیه نشدن و دوبرابر کنید! چون اونوقت شما همش با ویندور کار خواهید کرد و عمل پول بی خود و بی جهتی و پرداخت میکنید و لذت استفاده از مک و نخواهید داشت. در سایت اصلی هر کدام از این برنامه ها هم شما میتونین ببینم برای مک تولید میشوند یا نه.
در کل حتی اگر ویندوز هم بگیرید هرگز قدرتی که در پی سی هست و از لپ تاپ ها نباید انتظار داشته باشید.به نظر من پی سی قوی بگیرید و برای حمل و نقل و ادیت های کوچک از یک لپ تاپ استفاده کنید.
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Alireza321 » 23 اوت 2012, 22:14

آقا بازم سوال...ساری...ساری...ساری...
1)این جمله یعنی چی؟1.8GHz dual-core Intel Core i5 processor Turbo Boost up to 2.8GHz
یعنی پنج هسته هر کدوم 1.8 یا دو هسته هر کدوم 1.8؟؟....توربو بوست دیگه چیه؟؟

2)سوال دومم از آقای AmiN.D هست...اولین مک بوک مربوط به دوستم هست که ((3 سال پیش)) خریدتش و روی آن علاوه بر اینکه ویندوز 7 نصب کرده، در محیط ویندوز Call of duty:MW3 هم بازی می کند و تا حالا هم به مشکلی بر نخورده...و اما مک بوک دوم ، مک بوکی است که قصد خریدنش رو دارم و ((فقط و فقط)) به خاطر نرم افزارهای تخصصیم و نه Game می خوام روش 7 نصب کنم....درسته ایر هست ولی سخت افزارش خیلی قوی تر از مک بوک دوستم هست...بازم نظرتون اینه که ویندوز برای سخت افزارهای ایر مشکل ساز میشه؟؟؟اگر تجربه ای داشتید یا اینکه مقاله ای خوندید ممنون دارتون می شم اگر بیان کنید...هر چی باشه شما اطلاعاتتون از من تازه وارد بیشتره....چون من این سوال رو داخل دو تا فروم دیگه هم بیام کردم و اونا گفتند مشکلی پیش نمیاد!!!
macbook MC516LL/A
2.4GHz Intel Core 2 Duo2
2GB1066MHz DDR3 SDRAM
nVIDIA GeForce 320M with 256MB DDR3 SDRAM Shared
production year:2004
............................................................................................
macbook Air MD231
1.8GHz dual-core Intel Core i5 processor Turbo Boost up to 2.8GHz
4GB 1600MHz DDR3L
Integrated Intel HD Graphics 4000
production year:2012
Alireza321

پستتوسط AmiN.D » 23 اوت 2012, 23:30

آقا بازم سوال...ساری...ساری...ساری...
1)این جمله یعنی چی؟1.8GHz dual-core Intel Core i5 processor Turbo Boost up to 2.8GHz

2)سوال دومم از آقای AmiN.D هست...اولین مک بوک مربوط به دوستم هست که ((3 سال پیش)) خریدتش و روی آن علاوه بر اینکه ویندوز 7 نصب کرده، در محیط ویندوز Call of duty:MW3 هم بازی می کند و تا حالا هم به مشکلی بر نخورده...و اما مک بوک دوم ، مک بوکی است که قصد خریدنش رو دارم و ((فقط و فقط)) به خاطر نرم افزارهای تخصصیم و نه Game می خوام روش 7 نصب کنم....درسته ایر هست ولی سخت افزارش خیلی قوی تر از مک بوک دوستم هست...بازم نظرتون اینه که ویندوز برای سخت افزارهای ایر مشکل ساز میشه؟؟؟اگر تجربه ای داشتید یا اینکه مقاله ای خوندید ممنون دارتون می شم اگر بیان کنید...هر چی باشه شما اطلاعاتتون از من تازه وارد بیشتره....چون من این سوال رو داخل دو تا فروم دیگه هم بیام کردم و اونا گفتند مشکلی پیش نمیاد!!!
macbook MC516LL/A
2.4GHz Intel Core 2 Duo2
2GB1066MHz DDR3 SDRAM
nVIDIA GeForce 320M with 256MB DDR3 SDRAM Shared
production year:2004
............................................................................................
macbook Air MD231
1.8GHz dual-core Intel Core i5 processor Turbo Boost up to 2.8GHz
4GB 1600MHz DDR3L
Integrated Intel HD Graphics 4000
production year:2012

من نظر شخصی خودم و گفتم وسیستم های مک بوکی که روشون ویندوز بود و دیدم.اینجوری نیست که شما نصب کنید و مک تان به فضا پرتاب شود! اما قطعا مشکلاتی پیش خواهد آمد.چون بزرگترین شعار برای همین مک بوک ها به نظر من سازگاری ۱۰۰٪قطعه و سیستم عامل است.
این لینک را ببنید: http://store.apple.com/us/browse/guide/windows
اما خب شما برای چه مک می خرید؟فقط چون یک سیبی روشن میشود؟؟! وقتی اکثر استفاده شما در نرم افزارهای تخصصی هست.
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Ilia » 23 اوت 2012, 23:58

… این جمله یعنی چی؟ 1.8GHz dual-core Intel Core i5 processor Turbo Boost up to 2.8GHz

- اینتل نام شرکتی است که این پراسسورها را می‌سازد.
- Intel Core نام برندی است که این شرکت برای پراسسور‌هایش انتخاب کرده است.
- Dual Core یعنی دو هسته‌ای.
- i5 و i7 و غیره مدل‌های خاص پراسسور اینتل هستند.
- Turbo Boost هم حالتیست که در پراسسورهای i5 و i7 وجود دارد که اینها میتوانند برای مدت خاصی بجای چند هسته بصورت یک هسته‌ای اما با سرعت بالاتر عمل کنند.
- آخریش هم سرعت پراسسور است در حالت توربوبوست (در مثال بالا سرعت معمولی پراسسورها 1.8 گیگاهرتز است که در حالت توربوبوست میتواند برسد به 2.8 گیگاهرتز).

لینک در مورد پراسسورهای اینتل:
http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Core

و توضیح فارسی در بارهٔ توربوبوست:
http://fa.wikipedia.org/wiki/توربو_بوست
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Ilia » 25 اکتبر 2012, 01:55

مقالۀ ارس در مورد اینکه آیا صرف هزینۀ بیشتر برای خرید i7 بجای i5 کار درستی است یا نه؟
http://arstechnica.com/gadgets/2012/10/ ... tra-juice/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط rostami.mohsen » 28 نوامبر 2012, 00:47

درود
برای خرید مک بوک پرو نیازی برای هزینه کردن بابت گارانتی هست ؟
rostami.mohsen

پست‌ها : 43

قبلیبعدی

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان