انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشورت برای خرید مک

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

پاسخ: مشورت برای خرید مک

پستتوسط ehs.ehsan » 13 ژوئن 2013, 14:28

mohsenz65 نوشته است:[نمایش]
بنظرتون اگر من یک مک ایر 13" بخرم و بعد در صورت نیازم یک مک مینی بخرم برای اینکه زیاد روشن بمونه و ...
کاره به صرفه تری نیست؟
مک مینی قدرتش در حد یک دستکتاپ خوب هست؟

به نظر من با توجه به این که شما با مک کار گرافیک دو بعدی و سه بعدی می‌خواهید انجام دهید در میان سیستم‌های موجود در بازار باید نمونه‌های با گرافیک مستقل را مد نظر قرار دهید. اما از طرفی گرافیک مستقل فقط روی مدل‌های ۱۵ اینچ مک‌بوک پرو معمولی و رتینا موجود هست. گرافیک‌های intel HD 4000 کنونی هم خیلی معمولی هستند و قابل مقایسه با HD 5000 که با پردازنده‌های جدید هسول اینتل آمده‌اند نیستند. البته ایر جدید با HD 5000 آمده اما متاسفانه بقیه مدل‌ها به‌روز نشده‌اند.
حالا شما چند گزینه دارید که خودتان باید تصمیم بگیرید:
۱- اگر نمی‌توانید صبر کنید و هزینه هم برایتان مهم نیست رتینای ۱۵ اینچ با گرافیک geforce 650(به احتمال زیا در پاییز به گرافیک قدرتمندتری مجهز خواهد شد.) قیمت پایه آن در بازار داخل بالای ۷ میلیون است. با قیمت کمتر و همین گرافیک و پردازنده مک‌بوک پرو ۱۵ اینچ معمولی هم هست که ۵۰۰ گرم سنگین‌تر و ۱ میلیون ارزانتر است.
۲- مک‌بوک ایر جدید با پردازنده هسول و intel HD 5000 که طبق ادعای اینتل در حد geforce 650 قدرت دارد. اما نه من و نه دوستان دیگر پیشنهاد نمی‌کنیم روی این موجود نحیف ویندوز نصب کنید یا هر روز با آن رندر بگیرید و دود از سیستم بلند کنید!
۳- تا پاییز و آمدن مدل‌های جدید صبر کنید.
۴- مک مینی موجود بسیار نازنینی است اما آن هم گرافیک مستقل ندارد.
راستش توی این شرایط من اگر پول زیادی نداشته باشم فقط صبر می‌کنم.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط scnima » 13 ژوئن 2013, 15:30

من نمیدونم چقد باید صبر کنم آخه از دوسال پیش میخاستم بخرم و یکسال پیش تالا منتظر مدل جدیدم یادمه گرونترین مک بوک پنج میلیون بود الان شده ده میلیون منتظر مدل جدید بودم ولی مشکل اینجاس اپل هرچی جدید هم بده دیگه قیمت ههای نجومیش فرقی نمیکنه و مدل های قبل خیلی قدیمی میشه و بدتر از اون میدونم هرچی بخرم دو ماه بعدش مدلای جدید میاد و مک بوک من دیگه به درد نمیخوره
البته من انیماتور حرفه ای نیستم و با مایا هم خیلی کار نمیکنم ولی فاینال کات شاید استفاده داشتم باشم بیشتر
شما خودت الان چی داری؟
scnima

پست‌ها : 19

پستتوسط Pooria Azimi » 13 ژوئن 2013, 16:19

یه فردا رو هم صبر کن ببین نام چه کسی (یا کدوم دو نفر) رو از صندوق در میارن. اگر جلیلیِ عشق تحریم و فرهنگ جهادی بینشون باشه (این پست رو ببینید: viewtopic.php?p=39352#p39352) که همین شنبه هر چی گیرت اومد بخر که اگر صبر کنی شاید چهار ماه دیگه بشه صد میلیون. اگر هم نه که باز طبق شرایط باید تصمیم بگیری...

[نمایش]
هرچی بخرم دو ماه بعدش مدلای جدید میاد و مک بوک من دیگه به درد نمیخوره

این حرف بیشتر البته احساسیه. مکبوک من مال چهار سال پیشه (Core 2 Duo 2.53GHz, 8GB RAM) که قدرت خامش تقریباً یک پنجم مدلی خواهد بود که شما خواهی هرید، و البته درسته که کار پیشرفتۀ گرافیکی نمیکنم، اما برنامه نویسی و کامپایل دائم نیاز به قدرت زیاد پردازنده داره، و راستش من که تا سال آینده هیچ نیاز (منطقی) به خرید سخت افزار جدید حس نمی کنم. پس نگران این حرفها نباشید.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط ehs.ehsan » 13 ژوئن 2013, 17:49

بحث من فقط قدرت کارت گرافیک هست نه پردازنده. همه پردازنده‌ها حتی دو هسته‌ای‌ها هم الان قدرت فوق‌العاده‌ای دارند. اما اگر کار شما آنقدر حرفه‌ای نیست مطمئنا برای مدلینگ و رندرینگ حتی ایر هم کفایت می‌کند. من خودم مک‌بوک پرو ۷۲۳ دارم که مال اوایل ۲۰۱۱ هست و واقعا ازش راضی هستم. هنوز هم پردازنده و گرافیک اون فوق‌العاده هست. فقط با وزنش مشکل دارم که اون هم توی شهرستان چندان مهم نیست.
نصیحت پوریا رو هم که من بهش توجه نداشتم حلق‌آویز گوشتون کنید. اگر فردا دوستان خط مقاومت رای آوردن یا مستقیم برید پایتخت برای خرید یا برید فردوسی بقیه ریالها رو دلار کنید!
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط scnima » 13 ژوئن 2013, 21:10

البته من فک کنم هرکی بیاد هفته اول خوبه و حتی کاهش پیدا کنه تا بعدش که داغون بشه دوباره
هرچی گشتم مدلای مک بوک پرو حدود پنج میلیونی چیزی خوب نداره رتینا هم نمیخام اصن خیلی گرونه ایر هم به درد کار نمیخوره خیلی نحیفه برا کارا عادی و وبگردی میخوره
مدلای جدید هم پاییز ممکنه بیاد و تا اونموقع خدا فقط رحممون کنه بزار اپل هم که تو ایران ربطی به مدلای جدید و قدیم نداره
فعلا که نمیدونم چی کار کنم تا بعد
راسی پرو بوک های اچ پی هم جالبه و برخی مدلای سامسونگ و سونی ولی ویندوز 8ه نمیدونم اصن لپ تاپ جدیدا اکثرشون هم هیبریدی ان با صفحه تاچ عین اسباب بازی شده
scnima

پستتوسط scnima » 19 ژوئن 2013, 16:42

چرا دیگه هیچ کس نیس؟
کنفرانس تموم شد مک بوک جدید تا پاییز خبری نیس
برادران خط مقدم هم که ریاستو نگرفتن
نمیدونم واقعا چیکار کنن
گیج شدم
scnima

پستتوسط AliGhz » 19 ژوئن 2013, 17:01

scnima نوشته است:[نمایش]
چرا دیگه هیچ کس نیس؟
کنفرانس تموم شد مک بوک جدید تا پاییز خبری نیس
برادران خط مقدم هم که ریاستو نگرفتن
نمیدونم واقعا چیکار کنن
گیج شدم

یک راه عملی و کاربردی برای خریدن هر چیزی ــ از جمله مک ــ وقتی همۀ اطلاعات را جمع کرده‌ای و باز سر دو راهی مانده‌ای این است: آیا واقعا الان بهش نیاز دارم؟

می‌توانی یک هفته هم مثلا به خودت فرصت بدهی (بسته به کالایی که می‌خواهی بخری این زمان متفاوت است). اگر بعد از این زمان دیدی هنوز می‌توانی بدون آن کالا زندگی کنی، پس هنوز وقتش نرسیده که بخری‌اش. اگر نه، همین الان آن را بخر و به اتفاقات بعدی هم اصلا فکر نکن.

البته باز تاکید می‌کنم؛ این روش مناسب زمانی است که همۀ اطلاعات را جمع کرده‌ای و باز سر دو راهی مانده‌ای.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط scnima » 19 ژوئن 2013, 17:50

برادر من من از همین دوش رفتم که هنوز نخریدم دیگه وگرنه چن سال پیش با دو و نیم میلیون خریده بودم هی گفتم وایسم جدید میاد و فعلا نیازی بهش نیس شد الان
مثلا اینایی که آیفون 4 را میکنن 5 مگه 4 جوابگو نیازاشون نیس !!؟ یا مگه تلفن عادی و بی سیم جوابگو نیاز ها نبود که موبایل اختراع شد !
نمیدونم والا
scnima

پستتوسط Ilia » 19 ژوئن 2013, 20:18

مشکل اصلی اقتصاد ایران (تحریم‌ها بخاطر شفاف نبودن مسئلهٔ غنی سازی و راه نیامدن با کشورهای دیگر) هنوز فرقی نکرده. یعنی تحریم‌ها و مشکلات انتقال پول و غیره سر جاشونند. بعلاوهٔ اینکه کلا اقتصاد از پایه مشکلات اساسی داره (مثل پول در گردش زیاد و سرگردان یا نبودن برنامهٔ کوتاه یا بلند مدت و مدیران نالایق یا خائن).

یعنی تنها چیزی که الان با قبل از انتخابات فرق کرده، فقط خوشبینی مردم به اینکه شاید در آینده گردشی بشه و بجای روش تقابل با دنیا و شعارهای توخالی با عواقب زیانبار برای زندگی مردم، راه کنار آمدن و حل مشکلات را انتخاب کنند.

بنابر این میشه تقریبا با اطمینان گفت که در طولانی مدت هیچ چیزی که قراره با دلار خریده بشه و خود دلار ارزان نخواهد شد. البته من غیبگو نیستم و امیدوارم که این پیشبینی غلط از آب در بیاد. اما فعلا که آینده اینطوری بنظر میاد.

شما هم اگر کامپیوتری میخواهی بخری این فاکتور رو که پارسال قیمتش چقدر بود و سال دیگه چقدر خواهد شد رو از معادلاتت خارج کن. با انجام این کار احتمالا تصمیم‌گیری برایت آسانتر خواهد شد. بجای اینکه بخواهی غصه بخوری که اگر این رو پارسال خریده بودم اینقدر پول میدادم، یا اینکه تا گرانتر نشده، الان بخرم. بعدش هم بگی که حالا نکنه بخرم و ارزون بشه. این قبیل فکرها رو کلا از ذهنت بیرون کن. بعد نگاه کن که چه چیزی نیاز داری، بعد ببین که با پولی که داری اون رو میتونی بخری یا نه. اگر جنس دلخواهت رو میتونی بخری و واقعا نیازش داری، برو بخرش و بعد از خرید، دیگه نه قیمتش رو چک کن و نه فکرش رو بکن. و اگر خواستی که الان نخری و صبر کنی، پولت رو تبدیل به دلار کن تا دیگه نگران نوسان قیمت دلار نباشی.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط scnima » 19 ژوئن 2013, 22:10

ممنون از راهنماییتون پولم دلاره میخاستم ببینم اگه سیر نزولی ادامه پیدا کنه با ریال بخرم که حالا مهم نیس اون
حالا شما با این خصوصیات و کاربرد های من چه مدلی را پیشنهاد میدی که ههم از نظر قیمت خوب باشه هم از نظر سخت افزاری متوسط رو به بالا باشه
ممنون از راهنماییتون
scnima

پستتوسط Ilia » 19 ژوئن 2013, 23:16

راسش من قصد خرید یه لپ تاپ دارم و اغلب کارای گرافیکی مثل فتوشاپ یا تدوین ویا برنامه هایی مث مایا میخام کار کنم…

به شما بر نخوره، اما از هر کسی که میپرسی معمولا میگه میخواد روی مایا یا برنامه‌های تدوین کار کنه. :-)

من بدون رودربایسی جواب شما رو میدهم. اگر بصورت تفننی میخواهید روی این قبیل برنامه‌ها کار کنید، تقریبا همهٔ نسل اخیر مک‌ها کار شما را راه می‌اندازند.

در این صورت، اگر جابجایی دستگاه برای شما مهم نباشد، مک مینی با همچین مشخصاتی دستگاه خوبیست:
min_Early2013.png

اگر بتوانید نسل قبلی مک مینی (آنکه کارت گرافیک مستقل داشت) را هم گیر بیاورید، کار شما را راه خواهد انداخت.
همینطور احتمالا مک مینی هم حداکثر تا دو سه ماه دیگر بایستی بروز بشود و آن مسلما دستگاه بهتر و سریعتری نسبت به مدل فعلی خواهد بود.

اگر جابجایی دستگاه برایتان مهم باشد، یعنی نوتبوک میخواهید، من جای شما باشم این را خواهم خرید:
MBA_13_2013.png

یا این:
MBP13R.png

اما اگر این کارتان جدی است و قرار است واقعا بیشتر از نیم ساعت روی این قبیل برنامه‌ها کار کنید، بسیار بهتر است که یک مکی بخرید که کارت گرافیک مستقل و قوی‌ای داشته باشد.
مثل این:
MBP15_Reg.png

(این آخری را میشود ۱۰۰ دلار بیشتر داد و مانیتورش را مات و با رزلوشن بالاتر گرفت).

مک بوک پروی رتینای ۱۵ هم که کلا از بودجهٔ شما خارج است و من فکر میکنم که به هر حال بهتر باشد که نسل بعدیش را خرید.

همهٔ مکهای فعلی بخوبی از پس فتوشاپ بر می‌آیند.

برای کار جدی روی برنامه‌هایی که ذکر کردید، مانیتور جدا با آداپتورهای مربوطه‌اش (حدود ۳۰ دلار) را هم بایستی به حساب بیاورید.

من اصلا از اینکه در ایران چه گیر می‌آید یا قیمتش چند است و همینطور از دنیای زیبای ویندوز ۷ و ۸ و غیره اطلاعی ندارم.

همینطور من دستگاه‌ها را کاستوم کرده‌ام. به آن هم دقت کنید. داشتن رم و هارد بیشتر و بزرگتر اگر پولش را داشته باشید، بسیار ارجح است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط AliGhz » 20 ژوئن 2013, 02:04

برادر من من از همین دوش رفتم که هنوز نخریدم دیگه وگرنه چن سال پیش با دو و نیم میلیون خریده بودم هی گفتم وایسم جدید میاد و فعلا نیازی بهش نیس شد الان
مثلا اینایی که آیفون 4 را میکنن 5 مگه 4 جوابگو نیازاشون نیس !!؟ یا مگه تلفن عادی و بی سیم جوابگو نیاز ها نبود که موبایل اختراع شد !
نمیدونم والا

نیما جان شاید من نتوانستم منظورم را روشن بیان کنم. همیشه برای خرید، ترسی وجود دارد. شما الان با پولت بی نهایت انتخاب برای خرید داری؛ در حالی که با خرید مثلا مک، کل پول تو تبدیل به یک مک شده است. و شما می ترسی که اگر آن مک چیزی نباشد که واقعا تصور می کردی، پشیمان و متضرر خواهی شد. برای این که از این مرحله عبور کنی، لازم است هیجان مثبت ات (عشق ات به آنچه می خواهی) از ترس ات بیشتر شود. و برای این که عاشق شوی، باید تشنه شوی. و برای این که تشنه شوی، باید هر چه بیشتر درباره کالای دلخواهت اطلاعات جمع کنی، خودت را در حال کار با آن تصور کنی، عکس اش را به در و دیوار بچسبانی، اگر دوستی آن را دارد از نزدیک با آن کار کنی و...

اگر شما بیش از دو سال است مک را نخریده ای، با این که شاید به آن نیاز داشته باشی، دلیلش این است که هنوز می ترسی. در نهایت، باید جایی دل به دریا بزنی. من قول شرف می دهم که نسخه بعدی مک، از مک های موجود بهتر و قوی تر خواهد بود. اما اگر همیشه منتظر مک های بعدی باشی، چه چیزی را از دست می دهی؟ لذت کار کردن با مک از الان را.

اگر هنوز مک نخریده ای با این که پولش را داشته ای، علتش این است که هنوز به قدر کافی عاشق و تشنه مک نیستی. هنوز می ترسی و اجازه داده ای این ترس، تو را زندانی کند.

خود من زمانی که خواستم مک بگیرم، اول از همه اطلاعات جمع کردم. به سایت اپل سر می زدم. به ایرماگ. در فروم اپل می گشتم. عکس مک بوک پرویی که الان دارم را پرینت کرده و به دیوار اتاقم چسبانده بودم. روی دسکتاپ کامپیوتر ویندوزی ام عکس مک بود. با این همه، وقتی پولش را جور کردم، حدود سه هفته ای ترس داشتم که آیا واقعا خرید مک بهترین انتخاب است؟ با جنبه های مختلف این ترس روبرو شدم؛ یک علت مهم اش این بود که من حتی یک مک را هم از نزدیک ندیده و با آن کار نکرده بودم. در نهایت، فکر کردم حتی اگر مک آن چیزی هم نباشد که فکر می کنم و اگر نیازهای خاص من را نتواند پاسخ بدهد، رویش ویندوز می ریزم. (اگر مک ها صاحب پردازنده اینتل نشده بودند و نمی شد رویشان ویندوز ریخت، شاید هرگز مک نمی خریدم یا شاید خیلی دیرتر می خریدم؛ اما جز مدتی کوتاه که با پاراللز ویندوز را روی مک داشتم، دیگر کاری با ویندوز روی مک نداشته ام.)

خرید مک برای من یک قمار سه میلیونی در آبان سال ۱۳۸۸ بود. کشتی در ساحل امنیت کامل دارد اما برای ماندن در ساحل ساخته نشده. برای کشف سرزمین های جدید باید خطر کنی. و خوشحالم که این قمار را کردم و بردم. کمترین حاصل آن، لذت کشف مک بوده، فرصت حضور در ایرماگ، آشنا شدن با فلسفه خاصی که با محصولات اپل در هم تنیده شده، و خیلی چیزهای دیگر. سه میلیون آن روز را اگر دلار می خریدم و نگه می داشتم، الان حدود ۱۰ میلیون تومان می ارزید. اما آن ۱۰ میلیون تومان هرگز نمی توانست لذت بیش از سه سال تجربه زندگی در دنیای مک را به من بدهد.

لحظه ای می رسد که باید تصمیم بگیری. آیا می خواهی از ترس هایت عبور کنی؟ آیا می خواهی خطر کنی؟ آیا می خواهی ساحل را رها کنی؟

تصمیم بگیر، و هر تصمیمی گرفتی مسئولیتش را کامل بپذیر.

پ. ن.:
مک، بهشت برین نیست. با کوچ به مک از دنیای ویندوز، مشکلات ات (مسائل ات) تمام نمی شود؛ «جنس» مسائل ات عوض می شود. مثل مهاجرت است از سرزمینی به سرزمین دیگر. آمریکا هم که باشی به جای ایران، مسئله داری. تو هستی که تصمیم می گیری دوست داری مسائل ات از چه جنسی باشد. از جنس مک، یا از جنس ویندوز؟ از جنس ایران، یا از جنس آمریکا؟
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط scnima » 20 ژوئن 2013, 10:29

واقعا از راهنمایی هاتون ممنونم llia جان منم که گفتم تا حدی مبتدی هستم و حرفه ای کار تدوین و مایا نمیکنم و با توجه به صحبت ها یه مدل مک بوک بابودجم تو بازار ایران گیر بیارم بهتره فک کنم مک بوک ایر فک نکنم خیلی خوب باشه برام چون گرافیک مستقل میخام همچنین مک مینی هم نمیخام چون میشه یه سیستم عمومی تو خونه و ممنون از راهنماییت
راسی من از هیچ کس ناراحت نشدم و از همه به خاطر کمک هاشون ممنونم
علی آقا منظور شما را هم فهمیدم و ممنون از کمکت داستان خودت خیلی بهم کمک کرد
فک کنم دیگه اولین فرصت یه دودوتا چارتا بکنم و یه مک بوک پرو بگیرم تا پاییز هم که مدل جدید نمیاد اگه هم بیاد مهم نیس چون اگه اونم بگیرم چن ماه بعدش دوباره یه مدل جدید میاد تازه مدل های فعلی زیر نظر استیو هم بوده راسش به طرح های اپل بعد استیو جابز خیلی خوش بین نیستم نمیدونم چرا
به هرحال تشکر از همه ایرماگی ها ایشالا اگه خریدم هرروز اینجا مزاحم میشم ;-)
scnima

پستتوسط scnima » 20 ژوئن 2013, 22:28

فقط اگه ممکنه میشه یه توضیح کوتاهی در مورد این مدل های بدون گرافیک مستقل بدید و اینکه این گرافیک های اینتل در چه حد هستند در حد فتوشاپ و رندر ساده فاینال کات و مایا در حد مبتدی هست یانه؟
میخام ببینم اگه اینجوره و جوابگو هست و مشکلی نداره ایر یا مک بوک پرو 13 اینچی یه مدل را انتخاب کنم که ههم قیمتش کمتره و هم وزنش و حملش راحتتره
گرافیک های اینتل در چه حدی جوابگو هستند؟ باهاش به مشکل بر میخوریم یا نه؟ از نظر قدرت پردازش
scnima

پستتوسط Ilia » 28 ژوئن 2013, 02:59

ارس‌تکنیکا بررسی نسبتا مفصلی از مکبوک ایر ۲۰۱۳ کرده:
http://arstechnica.com/apple/2013/06/sa ... eviewed/2/

این دو تا چارت مخصوصا جالبه.
مقایسهٔ کلی:
2013-MBA-charts.0013.png

و مقایسهٔ کارتهای ویدئو:
2013-MBA-charts.004.png
نماد کاربر