انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشورت برای خرید مک

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

پاسخ: مشورت برای خرید مک

پستتوسط zahrak » 15 ژوئن 2015, 20:37

سلام دوستان عزیز. قبل از هر چیز، متشکرم که سؤالم رو بی پاسخ نميزاريد.
من دوس دارم مک بخرم. دکتری مهندسی شیمی ميخونم.
میخواستم بدونم نرم افزارهایی که باهاشون کار میکنم مثل Hysys ، Aspen plus، Aspen B-jac و Matlab روی مک نصب میشن و مشکلی ندارن?
zahrak

پست‌ها : 3

پستتوسط نیما » 16 ژوئن 2015, 02:03

سلام خوش اومدید :-)

از نرم‌افزار‌های فوق فکر می‌کنم فقط متلب بر روی مک اجرا بشه. برای بقیه باید سراغ نصب در ماشین مجازی یا شبیه ساز‌ها بروید.

البته می‌تونید ویندوز رو کنار مک نصب کنید و برنامه‌ها رو اونجا داشته باشید.
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط zahrak » 17 ژوئن 2015, 18:51

نیما نوشته است:[نمایش]
سلام خوش اومدید :-)

از نرم‌افزار‌های فوق فکر می‌کنم فقط متلب بر روی مک اجرا بشه. برای بقیه باید سراغ نصب در ماشین مجازی یا شبیه ساز‌ها بروید.

البته می‌تونید ویندوز رو کنار مک نصب کنید و برنامه‌ها رو اونجا داشته باشید.

متشکرم.
خب نصب ویندوز کنار مک گفتن که کار جالبی نیس!
میشه در مورد نصب در ماشین مجازی بیشتر توضیح بدید. ممنون میشم.
شما خودتون انجامش دادید?
zahrak

پستتوسط AliGhz » 17 ژوئن 2015, 20:59

سلام زهرا خانم. به ایرماگ خوش آمدید. در خصوص نرم‌افزارهای تخصصی، بهترین کار مراجعه به سایت تولیدکننده یا تماس مستقیم با آنهاست تا در خصوص بودن یا نبودن نسخهٔ مخصوص مک، پرس‌وجو کنید.

اما ماشین مجازی، در واقع شبیه‌سازی کامل ویندوز است بر روی مک. یعنی شما در یک پنجره، انگار که یک برنامه باشد، ویندوز را دارید و آنجا می توانید نرم‌افزارها را نصب و با آنها کار کنید. ماشین‌های مجازی یا شبیه‌سازها هم بسته به نوع و قیمت، امکانات مختلفی دارند که چون من خودم فقط چند سال پیش با یکی از آنها کار کردم، خیلی اطلاعات دقیقی در موردشان ندارم و حتماً دوستان دیگر بهتر راهنمایی می‌کنند و البته اگر بگردید، در تاپیک‌ها و مباحث دیگر مفصل دربارهٔ اینها صحبت شده است.

به عنوان یک پیشنهاد کلی، اگر بالای پنجاه درصد از کار شما با ویندوز سپری شود (یعنی اگر نرم‌افزارهای پرکاربرد شما نسخهٔ مک نداشته باشند) بهتر است مک نخرید. چون استفاده از ماشین مجازی هم به سیستم فشار بیشتری می‌آورد و هم چیز ناهمگونی در محیط مک است، گویی یک زگیل روی مک درآمده باشد!

اما اگر مک را دوست دارید، یک راه دیگر می‌تواند داشتن کامپیوتر ویندوزی برای کارهای مهندسی شیمی باشد و یک مک برای سایر کارها. مک چیزی است که آدم تا تجربه‌اش نکند، خیلی نمی‌تواند درک کند که چیست و چه اثری می‌تواند روی زندگی آدم داشته باشد. مک، بر خلاف کامپیوترهای بی‌هویت ویندوزی، بر مبنای یک فلسفه و بینش عمیق از جهان هستی و انسان ساخته شده و در تعامل و تماس با آن و از طریق آن، اگر کاربر هشیار باشد، می‌تواند به نگاه‌های تازه ای از زندگی برسد. در این خصوص اصلاً اغراق نکرده‌ام و خودِ ایرماگ که اگر نگاه کنید مباحث و مطالب آن خاص است، هستی‌اش وابسته به مکینتاش بوده است و در واقع اگر مک نبود، این آدم‌ها دور هم جمع نمی‌شدند و این حرف‌ها را نمی‌زدند. تصور این‌که چنین جمعی برای ویندوز یا اندروید بخواهد شکل بگیرد، ridiculous است.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط zahrak » 19 ژوئن 2015, 02:15

سلام علی آقا.
متشکرم از توضیحات روشنگرانه و جالب تون ;)
فک کنم همون پیشنهاد آخرو عملیش کنم.
بازم ممنونم. موفق باشید.
zahrak

پستتوسط pooriya.kh » 21 ژوئن 2015, 01:13

با عرض ارادت خدمت دوستان
بنده فردا با اجازه شما مک بوک قدیمی رو میفروشم و برای خرید کامپیوتر جدید اقدام میکنم ! متاسفانه بنده روی مک قبلی ۲،۳ سالی به دلیل کمبود رم اذیت شدم ، و حالا دچار بیماری " فوبیای کمبود رم " شدم ! مک بوک پرو رتینا ۱۳ اینچی که گزینه اول بنده هست با ۸ گیگ رم عرضه میشه . متاسفانه داخل ایران ارتقا و خرید مک کاستومایز شده بسیار گران هست ، پس باید یا دنبال مدل ۱۵ اینچی برم یا همون ۱۳ اینچی رو با ۸ گیگ رم بخرم که خب تفاوت قیمت زیاد هست ! کار روزانه بنده که به کنار ، ۸ گیگ رم کافی هست اما متاسفانه کار اصلی من با ویندوز هست (بوت کمپ) ! با توجه به اینکه در محیط ویندوز برنامه نویسی میکنم آیا فکر میکنید ۸ گیگ رم برای من کافی باشه ؟ در حال حاضر تمام مدت مقدار خالی رم روی ویندوز ۷ صفر هست ! کار مجازی سازی هم گاهی اوقات روی مک انجام میدم اما نه خیلی سنگین ، در حد بوت کردن اوبونتو و اجرای چند برنامه برای برنامه نویسی !
متشکرم
pooriya.kh

پست‌ها : 530

پستتوسط AmiN.D » 21 ژوئن 2015, 10:46

به نظر من چون بیشتر کار شما با ویندوز هست، و قبلا هم البته تجربه ی مک داشتید. اشتباه هست که مک بخرید. بهتره یه کامپیوتر ویندوزی بخرید و مک و هم نگه دارید برای کارهای غیر ویندوزی تون. شما الان ۳۰۰۰۰ میلیون گیگ رم هم بزارید براش. مک برای ویندوز نیست و برعکس. مثل اینکه روی بنز موتور پیکان سوار کنید و بگید: اگه توربو شارژر بزارم بهتر راه میره؟
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط pooriya.kh » 21 ژوئن 2015, 13:22

AmiN.D نوشته است:[نمایش]
به نظر من چون بیشتر کار شما با ویندوز هست، و قبلا هم البته تجربه ی مک داشتید. اشتباه هست که مک بخرید. بهتره یه کامپیوتر ویندوزی بخرید و مک و هم نگه دارید برای کارهای غیر ویندوزی تون. شما الان ۳۰۰۰۰ میلیون گیگ رم هم بزارید براش. مک برای ویندوز نیست و برعکس. مثل اینکه روی بنز موتور پیکان سوار کنید و بگید: اگه توربو شارژر بزارم بهتر راه میره؟

امین جان بابت پاسخ متشکرم !
تقریبا ۷ سال هست که کاربر مک هستم و این سیستم رو با هیچ چیزی عوض نمیکنم ! متاسفانه اکثر برنامه های مورد نیاز من در زمینه کاری (الکترونیک) یا نسخه مک ندارن یا قابل مقایسه با نسخه ویندوزی نیستن ، به همین دلیل گاهی اوقات مجبورم از ویندوز استفاده کنم . اگر محدودیت مالی وجود نداشت یک مک مینی برای خونه و یک تینکپد برای کار میگرفتم اما متاسفانه چنین امکانی نیست . نیاز به سیستمی دارم که هر دو کار رو به خوبی انجام بده که به نظرم مک بوک پرو گزینه مناسبی هست . مک بوک قدیمی از پس کار های بسیار ساده هم دیگه برنمیاد ! )):
پ.ن : من هم عین شما دل خوشی از ویندوز ندارم اما در زمینه برنامه های مهندسی ، در ویندوز به مراتب حق انتخاب بیشتری دارید .
pooriya.kh

پستتوسط AmiN.D » 21 ژوئن 2015, 13:50

من خودم به خاطر استفاده از نرم افزارهایی مثل فلوئنت و سایر کارهای مربوط به درسم، سیستم دسکتاپم و راه انداختم و با اون انجام دادم. اگر قرار بود هم به کسی نتایج و فقط نشون بدم، به وسیله ی پارالل اینکارو انجام میدادم. الان قیمت یک مک پرو فکر کنم کم کم۵ میلیون باشه. نظر شما درمورد اینکه یک ایر بخرید و یک لپ تاپ ویندوزی معمولی چیه( ایسر ۴ گیگ رم با پردازنده i5 و گرافیک های اینتلی ) فکر کنم قیمت هاشون در یک محدوده باشه
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط pooriya.kh » 21 ژوئن 2015, 14:04

AmiN.D نوشته است:[نمایش]
من خودم به خاطر استفاده از نرم افزارهایی مثل فلوئنت و سایر کارهای مربوط به درسم، سیستم دسکتاپم و راه انداختم و با اون انجام دادم. اگر قرار بود هم به کسی نتایج و فقط نشون بدم، به وسیله ی پارالل اینکارو انجام میدادم. الان قیمت یک مک پرو فکر کنم کم کم۵ میلیون باشه. نظر شما درمورد اینکه یک ایر بخرید و یک لپ تاپ ویندوزی معمولی چیه( ایسر ۴ گیگ رم با پردازنده i5 و گرافیک های اینتلی ) فکر کنم قیمت هاشون در یک محدوده باشه

امین جان گفتم مک بوک پرو نه مک پرو ! حقیقت من تا الان روی مک با ویندوز مشکلی نداشتم . حتی خیلی هم خوب بوده و از همه مهمتر آدم از دست نصب درایور و کارهای مشابه هم راحته ! نصب ویندوز روی مک راحت تر از نصب ویندوز روی کامپیوتر های ویندوزی هست :lol: :lol:
pooriya.kh

پستتوسط Arzhang » 21 ژوئن 2015, 15:09

من هم با pooriya.kh موافقم. آن اوایل که نیاز به ویندوز داشتم، همین کار را می‌کردم. داشتن دو کامپیوتر مصیبت است. pooriya.kh را درک می‌کنم ولی اصلاً دلم نمی‌خواهد جایش باشم :)
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط pooriya.kh » 21 ژوئن 2015, 15:40

Arzhang نوشته است:[نمایش]
من هم با pooriya.kh موافقم. آن اوایل که نیاز به ویندوز داشتم، همین کار را می‌کردم. داشتن دو کامپیوتر مصیبت است. pooriya.kh را درک می‌کنم ولی اصلاً دلم نمی‌خواهد جایش باشم :)

ارژنگ جان این همدردی باعث تسکین درد شد، متشکرم! در رابطه با سوال بالا هم کمک کنی لطف بزرگی کردی.
pooriya.kh

پستتوسط Arzhang » 21 ژوئن 2015, 17:54

راستش پوریا جان من طرف مشورت خوبی نیستم چون کلاً زمینه‌ی کاری‌ام باهات فرق می‌کند. من مک بوکم ۸ گیگ رم داشت از روز ازل. همان موقع هم که از پاراللز استفاده می‌کردم، خیلی از سرعت عملش کیف می‌کردم و برایم با لپ تاپ ویندوزی که داشتم قابل مقایسه نبود. البته چون من کار تصویر می‌کنم، کل بار کارهای تصویری‌ام را گذاشته بودم روی مک. فقط در ویندوز بیش‌تر کارهای تایپی می‌کردم و چون یک چیزهایی را روی مک بلد نبودم هنوز، می‌رفتم روی ویندوز. باز هم می‌گم مطلقاً کار تصویری روی ویندوز نمی‌کردم. اما ویندوزم خیلی وقت‌ها روشن بود آن زیر و کارش را می‌کرد. حتی رویش آنتی ویروس نصب بود و آپدیت می‌شد برای خودش. اما وقتی ویندوزم روشن بود، معمولاً کارهای تصویری‌ام را نمی‌کردم. خب اگر کسی از من بپرسد در شرایط مشابه کاری خودم پیشنهادم چیست، می‌گویم اگر می‌خواهی هم زمان تدوین کنی و فوتوشاپ‌ات با افتر باز باشد، دیگر پاراللز جواب نمی‌دهد. اما در تمام مدت این چند سال، این ۸ گیگ رم برایم دست و پا گیر نبوده است. کارهایی بوده است که انجام می‌داده‌ام و کمبود رم خودش را نشان می‌داده ولی تأکید می‌کنم «دست و پا گیر نبوده» یعنی نگفتم این بابا از دست این سیستم چه کار کنم؟ خب بعضی پروژه‌هایم که خیلی سنگین بوده‌اند، صبر بیش‌تری طلب می‌کرده‌اند.
نمی‌دانم این تجربیات تا چه حد به دردت خورده است؟
اما یک سؤال: این مک بوک‌های جدید تا آن‌جایی که من می‌دانم خیلی‌شان چهار هسته‌ای هستند. در حالی که مک من دو هسته‌ای‌ست. آیا اگر یک چهار هسته‌ای بگیری با ۸ گیگ رم، مسأله حل نمی‌شود؟ البته نمی‌دانم سی‌پی‌یو در کاری که تو می‌خواهی انجام دهی چه قدر مهم است؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط pooriya.kh » 21 ژوئن 2015, 18:41

Arzhang نوشته است:[نمایش]
راستش پوریا جان من طرف مشورت خوبی نیستم چون کلاً زمینه‌ی کاری‌ام باهات فرق می‌کند. من مک بوکم ۸ گیگ رم داشت از روز ازل. همان موقع هم که از پاراللز استفاده می‌کردم، خیلی از سرعت عملش کیف می‌کردم و برایم با لپ تاپ ویندوزی که داشتم قابل مقایسه نبود. البته چون من کار تصویر می‌کنم، کل بار کارهای تصویری‌ام را گذاشته بودم روی مک. فقط در ویندوز بیش‌تر کارهای تایپی می‌کردم و چون یک چیزهایی را روی مک بلد نبودم هنوز، می‌رفتم روی ویندوز. باز هم می‌گم مطلقاً کار تصویری روی ویندوز نمی‌کردم. اما ویندوزم خیلی وقت‌ها روشن بود آن زیر و کارش را می‌کرد. حتی رویش آنتی ویروس نصب بود و آپدیت می‌شد برای خودش. اما وقتی ویندوزم روشن بود، معمولاً کارهای تصویری‌ام را نمی‌کردم. خب اگر کسی از من بپرسد در شرایط مشابه کاری خودم پیشنهادم چیست، می‌گویم اگر می‌خواهی هم زمان تدوین کنی و فوتوشاپ‌ات با افتر باز باشد، دیگر پاراللز جواب نمی‌دهد. اما در تمام مدت این چند سال، این ۸ گیگ رم برایم دست و پا گیر نبوده است. کارهایی بوده است که انجام می‌داده‌ام و کمبود رم خودش را نشان می‌داده ولی تأکید می‌کنم «دست و پا گیر نبوده» یعنی نگفتم این بابا از دست این سیستم چه کار کنم؟ خب بعضی پروژه‌هایم که خیلی سنگین بوده‌اند، صبر بیش‌تری طلب می‌کرده‌اند.
نمی‌دانم این تجربیات تا چه حد به دردت خورده است؟
اما یک سؤال: این مک بوک‌های جدید تا آن‌جایی که من می‌دانم خیلی‌شان چهار هسته‌ای هستند. در حالی که مک من دو هسته‌ای‌ست. آیا اگر یک چهار هسته‌ای بگیری با ۸ گیگ رم، مسأله حل نمی‌شود؟ البته نمی‌دانم سی‌پی‌یو در کاری که تو می‌خواهی انجام دهی چه قدر مهم است؟

متشکرم بابت پاسخ، سی پی یو های چهار هسته فقط روی 15 اینچی ها هستن. جوابت خیلی کمک کرد، متشکرم. فکر میکنم همون 8 گیگ برای من زیاد هم هست چون معمولا من کار مجازی سازی رو همزمان با کارهای دیگه انجام نمیدم. باز هم متشکرم :thumbs_up:
pooriya.kh

پستتوسط ali.aoq » 25 ژوئن 2015, 19:01

سلام خسته نباشید
برای عضو شدم که از سر درگمی در بیام اینم اولین نوشتمه
اول باید ی اطلاعاتی رو بدم که بهتر نتیجه بگیرم
پولدار نیستم که پول این لپ تاپ ها بستنی باشه برام و اگه بخوام مک ایر ( 3 تومنیه ) رو بخرم یک سال طول میکشه تا جمع شه پولش
1 : این همههههههههه پول برا خریدش می ارزه
2 : استفاده ام و اولویت ها : وب گردی ، فیلم ، حالا موسیقی و اینا هم داهاش دیگه ( کل استفاده ام همینه )
3 : چند روز پیش توی ی کامپوتر فروشی همین ک گفتم میخوام این مدلو بخرم گفت نخر ، چررررا ؟؟؟؟؟؟؟
اهمیت طراحی و سبکی برام اولویت داره و مهمتر و مهمتر از همه اینا هنگ نکردنه ، مک ها هنگین ( هنگ میکنن ؟؟؟؟؟؟ )
4 : من pc دارم مال 6 ساله دارم و هنوز دارم ازش استفاده میکنم ، این مک ک بخوام بخرم تا 6 سال دیگه جوابگو هست ، (مثلا میخوایم دانشجو شیم دیگه ، pc رفت برا داداش )
5 : من جنبوبی ام ، اینجا هوا گرمه ، میگن جدیدا فن ندارن ، منم موقع استفاده تلپ میشم روی کامپوتر ( رعایت رعایتم 6 ساعته ) ی جایی خوندم گرمای زیاد لحیم هاشو خراب میکنه و اتصالی و سوختن و بدبختی ، راسته ؟
6 : اگه خراب شه ( خدایا هیچ وقت ) راحت میتونم درستش کنم ( خودم نه ، نمایندگی )
ا7 : با گارانتی بخرم یا ن
8 : بازی خیلی برام مهم نیست ، ن اینکه بازی نکنم چرا ، اما جزء اولویت هام نیست
ى توضیح : شاید بگین برو ویندوز بگیر چ کاریه ولی . . . . . دله دل چیکارش کنم ، به خدا اگه بخرم 15 درصد بخاطر کلاسش 75 تای دیگه ب خاطر طراحی و زیبایی و این ک میگن میتونی مدت دار ازش استفاده کنی ، راسته ؟؟؟؟؟
ببینید دوستان پولی ک میخوامفبدم برا مک ، رو هوا نیومده ک اگه بعدا بتونم راحت ازش بگذرم ، نود درصد میفهمید چی میگم ، پس ی راهنمای درست و حسابی ، تشکر تشکر
ali.aoq

پست‌ها : 10

قبلیبعدی

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان