انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشورت برای خرید مک

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

پاسخ: مشورت برای خرید مک

پستتوسط AliGhz » 18 اوت 2022, 15:29

سلام به دوستان عزیز. مدت‌هاست که خیلی اخبار سخت‌افزارهای مک را جدی پیگیر نبوده‌ام. و همیشه برای آپگرید مک‌بوک پرو فعلی‌ام که در حال ۱۳ ساله شدن است(!!!)، به یک دستگاه هیولا فکر می‌کردم :) و برای همین چنین ارتقایی مدام به تعویق می‌افتاد.

دیروز دست دوستی یک مک‌بوک پرو ۱۳ اینچ M1 دیدم که ۸ گیگ رم داشت و فکر می‌کنم ۲۵۶ گیگ هارد SSD. اولین مکِ او بود و از آن برای رندر کردن ویدیوهای فول‌اچ‌دی و 4K (با Adobe Premiere)، برای ارسال در یوتیوب، استفاده می‌کرد و خیلی از آن راضی بود. به فکر افتادم که یکی از این مک‌ها بگیرم. ظاهرا همین مک‌بوک پرو سایز ۱۳ اینچی اخیرا با پردازنده M2 معرفی شده. آیا کسی از این دستگاه تجربه‌ای از نزدیک دارد؟ آیا نرم‌افزارهای مهم (مثل گسترهٔ نرم‌افزارهای ادوبی، ملل، آفیس و…) برای این پردازنده نسخه ارائه کرده‌اند؟ کلا گزارش خاصی از آنها آمده؟

شاید امکانش باشد که مثلا مک‌بوک پرو M1 با هارد و رم بیشتر بگیرم که از لحاظ قیمتی نزدیک به M2 با رم و هاردِ کمتر خواهد بود. کدام انتخاب منطقی‌تر خواهد بود: دستگاه جدیدتر یا مدل قبلی؟

در حالتی که هر دو دستگاه با رم و هارد یکسان و مثلا ۸ گیگ و ۵۱۲ گیگ باشند (که M1 ارزان‌تر درخواهد آمد)، با توجه به اینکه ظاهرا بعدا امکان ارتقای هارد و رم وجود ندارد، کدام انتخاب بهتری خواهد بود؟
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2143

پستتوسط Ilia » 18 اوت 2022, 20:11

من پارسال یک مکبوک‌ایر M1 ریفربیشد با ۱۶ گیگ رم خریدم و بسیار از آن راضیم. اما اگر الان جای تو بودم این مکبوک پروی ۱۴ ریفربیشد میخریدم:
Refurbished 14-inch MacBook Pro Apple M1 Pro Chip with 8‑Core CPU and 14‑Core GPU - Space Grey

https://store.apple.com/ca/xc/product/FKGP3LL/A

به کمی خرج بیشتر می‌ارزد و واقعا ارزشش را دارد. من برای شما ۱۶ گیگ رم و حداقل هارد ۵۱۲ را پیشنهاد میکنم که با این دو ارتقاء قیمت دستگاه تقریبا معادل همین مدل ریفربیشدی میشود که در بالا آدرس دادم در حالی که آن مدل ۱۴ اینچی خیلی مزایای بیشتری دارد.

چند نکته:
- هارد ۲۵۶ مدل m2 بسیار کندتر از M1 است.
- روشنایی صفحهٔ نمایش مکبوک پرو یا ایر ۱۳ چندان زیاد نیست. در اتاق مسئله‌ای نیست اما بهتر میبود که روشنتر میبود.
- مکبوک‌پرو یا ایر M1 سیزده اینچی حدود ۲۰-۲۵ درصد کندتر از M2 است ولی همان کار را میکند فقط کمی کندتر.

زیاد نمیخواهم وارد جزئیات بیشتر بشوم. نمیدانم حداکثر بودجهٔ شما چقدر است. اما اگر از پسش بر بیایی آن مدل ۱۴ اینچ واقعا بهترین خرید است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6174

پستتوسط AliGhz » 19 اوت 2022, 01:14

Ilia نوشته است:[نمایش]

چند نکته:
- هارد ۲۵۶ مدل m2 بسیار کندتر از M1 است.

ممنون ایلیا جان. دلیل اینکه هارد مدل بالاتر، کندتر از مدل قبلی است، چیست؟
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Ilia » 19 اوت 2022, 01:37

کسی نمیدونه بخاطر کمبود قطعه یا صرفه‌جویی، اپل بجای دو تا، از یک فلش مموری NAND در مدل ۲۵۶ گیگی استفاده کرده. اگر هارد رو ۵۱۲ یا بالاتر بگیرید، سرعت مثل قبل بالا خواهد بود:
https://www.macrumors.com/2022/06/26/ba ... sd-speeds/

برای آدم‌های معمولی چندان فرق نمیکنه، اما برای کپی تعداد زیاد فایل یا فایل‌های بزرگ محسوسه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 22 اوت 2022, 08:09

علی ق، این ریویو رو ببین:
https://youtu.be/oCtYBqcN7QE
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 25 اوت 2022, 23:45

علی ق، این ریویو رو ببین:
https://youtu.be/oCtYBqcN7QE

ممنون ایلیا جان، خیلی خوب بود.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 26 اوت 2022, 00:16

این ویدیو هم در خصوص توان ادیت ویدیویی مک‌بوک پرو ۱۴ اینچ در مقایسه با یک دسکتاپ هیولا، جالب بود. جایی مثال قشنگی در خصوص باز کردن یک بسته توسط یک گوریل و یک انسان زد و آن را با نحوهٔ ادیت ویدیو توسط دو دستگاه مقایسه کرد که خیلی قشنگ موضوع را جا انداخت و به‌اصطلاح مخاطب را شیرفهم کرد:

https://www.youtube.com/watch?v=ikHtRuXjEnI
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط iSam » 11 ژانویه 2023, 15:44

متأسفانه امروز وسط کار با آیمک ۲۷ اینچ مدل ۲۰۱۳ که دارم، آیمک باعث شد که فیوز خانه بپره و الآن دیگه روشن نمیشه.
اپل قراره ببینه که میتونه کاری بکنه یا نه و اگر قطعه لازم باشه بدلیل قدیمی بودن تعمیر نمیکنه و من باید یک مک تازه بگیرم.
کسی ایده ای داره که چی بگیرم؟
من هر روز از خونه برای ERP برنامه نویسی میکنم و تقریبا نیاز به حمل مک و داشتن یک مک بوک ندارم.
از اونجایی که آیمک فعلی فقط ۲۴ اینچ داره و طراحی اون رو اصلا دوست ندارم، تمایلی به خریدش ندارم و مک مینی هم که خیلی وقته آپدیت نشده.
کسی ایده ای داره آیا؟
ممنون.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1997

پستتوسط Ilia » 11 ژانویه 2023, 20:03

سلام سامان. از جایی که مک‌مینی فعلی یک مقدار زیادی از معرفی‌اش گذشته و احتمال آمدن مدل جدیدش زیاده، الان خریدش توصیه نمیشه. اما ارزانترین مدل مک‌استودیو احتمالا بخوبی کارت را راه می‌اندازه ولی میمونه مانیتور. مانتور اپل خیلی گرونه. اگر خریدیش که هیچ، اما اگر حتما ‌5K بخواهی، LG هنوز این را میفروشه:
https://www.lg.com/us/monitors/lg-27md5 ... ed-monitor

ولی اگر 4K بخواهی مانیتورهای زیادی هست که بتوانی بینشان یکی را انتخاب کنی.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط iSam » 11 ژانویه 2023, 21:29

سلام سامان. از جایی که مک‌مینی فعلی یک مقدار زیادی از معرفی‌اش گذشته و احتمال آمدن مدل جدیدش زیاده، الان خریدش توصیه نمیشه. اما ارزانترین مدل مک‌استودیو احتمالا بخوبی کارت را راه می‌اندازه ولی میمونه مانیتور. مانتور اپل خیلی گرونه. اگر خریدیش که هیچ، اما اگر حتما ‌5K بخواهی، LG هنوز این را میفروشه:

ممنون ایلیا از توجهت.
راستش اصلا متوجه استودیو نبودم، شاید چون گرافیست ها و انیماتورها زیاد دنبالشن، ولی الآن میبینم که ارزان‌ترین مدلش هم برای من عالیه.
مانیتور همان 4K میگیرم، چون دوتا لازم دارم و اینجوری 5K خیلی برام پرهزینه میشه.
ببینم اپل استور تا جمعه بهم خبر میده، که اگر تعمیر شدنی نیست حتما نو نوار بشم ((:
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط iSam » 16 ژانویه 2023, 17:16

امروز اپل بودم و تصمیم به خرید استودیو داشتم که طرف نظرم را عوض کرد که با اینکه نیاز به دستگاه قابل حمل ندارم، یک مک بوک پرو M2 بگیرم که با هزینه یک مانیتود و کیبورد و ماوس میشه تقریبا مثل استودیو.
تو جای من باشی چه تصمیمی می گیری؟
البته طرف میگفت، تو که ۱۶ گیگ رم برایت کافیست، همین مک مینی فعلی را بگیر و تا مارس برای مک مینی جدید صبر نکن که شاید اصلا نیامد!
خلاصه نظرت بین مک بوک پرو ۱۳ اینچ M2 و مک استودیو ارزان‌ترین مدل، کدام است؟
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Ilia » 16 ژانویه 2023, 20:30

من جای شما بودم یا صبر میکردم یا استودیو را میخریدم. مک مینی M1 در نوامبر ۲۰۲۰ معرفی شده و الان بیشتر از ۲ سال از ساختش میگذره و احتمال آپدیت شدنش زیاد است.

اگر شما یک کامپیوتر امروز لازم داری و نمیتوانی صبر کنی و مجبوری یک دستگاه حتما بخری، دو حالت داره. یا اولویتت دستگاهیه که سالهای بیشتری برایت کار کنه و از پس هزینهٔ بیشترش میتوانی بر بیایی، آنوقت فکر کن که همین استودیو همان آپدیت مک‌مینی هستش که میخواهی منتظرش بمانی. بخر و دیگر فکرش را هم نکن. اما اگر هزینه‌اش برایت مهم است و یا نمیتوانی صبر کنی یا واقعا به آنقدر قدرت اصلا احتیاجی نداری، آنوقت مک‌مینی بسیار معنی پیدا میکند. در آن صورت مک‌مینی را میخری و اگر همین ماه دیگر هم دستگاه بهتری هم آمد افسوس نباید بخوری چون چاره یا نیازی به آن نداشته‌ای.

همهٔ اینها به کنار، مک‌مینی دستگاه خیلی خوبیه. اگر دو سال از معرفی‌اش نگذشته بود منهم در خریدش تردید نمیکردم. آن فروشندهٔ اپل هم منطقش غلط نیست. اپل قبلا شده بوده که سال‌ها مک‌مینی را آپدیت نکرده بوده. اما الان که پراسسورش را خودش میسازه، من بعید میدانم که مثل قدیم چند سال آنرا ولش کنه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط iSam » 16 ژانویه 2023, 20:52

من جای شما بودم یا صبر میکردم یا استودیو را میخریدم. مک مینی M1 در نوامبر ۲۰۲۰ معرفی شده و الان بیشتر از ۲ سال از ساختش میگذره و احتمال آپدیت شدنش زیاد است.

اگر شما یک کامپیوتر امروز لازم داری و نمیتوانی صبر کنی و مجبوری یک دستگاه حتما بخری، دو حالت داره. یا اولویتت دستگاهیه که سالهای بیشتری برایت کار کنه و از پس هزینهٔ بیشترش میتوانی بر بیایی، آنوقت فکر کن که همین استودیو همان آپدیت مک‌مینی هستش که میخواهی منتظرش بمانی. بخر و دیگر فکرش را هم نکن. اما اگر هزینه‌اش برایت مهم است و یا نمیتوانی صبر کنی یا واقعا به آنقدر قدرت اصلا احتیاجی نداری، آنوقت مک‌مینی بسیار معنی پیدا میکند. در آن صورت مک‌مینی را میخری و اگر همین ماه دیگر هم دستگاه بهتری هم آمد افسوس نباید بخوری چون چاره یا نیازی به آن نداشته‌ای.

همهٔ اینها به کنار، مک‌مینی دستگاه خیلی خوبیه. اگر دو سال از معرفی‌اش نگذشته بود منهم در خریدش تردید نمیکردم. آن فروشندهٔ اپل هم منطقش غلط نیست. اپل قبلا شده بوده که سال‌ها مک‌مینی را آپدیت نکرده بوده. اما الان که پراسسورش را خودش میسازه، من بعید میدانم که مثل قدیم چند سال آنرا ولش کنه.

درست میگی ایلیا جان، همان استودیو را بخرم از هر چیزی برایم بهتر است، ضمن اینکه دستگاه قابل حمل نیاز ندارم و مک بوک های الآن هم زیاد چنگی به دلم نمی زند.
می‌روم که استودیو را با اپل کر و یک دیسپلی 4K بگیرم.
باز هم ممنون.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Ilia » 17 ژانویه 2023, 07:06

الان شایعه در اومده که اپل فردا سه‌شنبه معرفی محصول داره. تا ببینیم درسته یا نه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط iSam » 17 ژانویه 2023, 14:50

الان شایعه در اومده که اپل فردا سه‌شنبه معرفی محصول داره. تا ببینیم درسته یا نه.

الآن داشتم میرفتم که بگیرم، ولی تا فردا دست نگه میدارم ((:
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

قبلیبعدی