انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

MacBook Pro - OR - MacBook Air

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

?Air OR Pro

Air
0
بدون رای
Pro
8
100%

کل آرا : 8

MacBook Pro - OR - MacBook Air

پستتوسط tirdad » 29 دسامبر 2009, 20:03

با عرض سلام

می خواستم بدونم فرق بین Air و Pro چیه به جز ظاهر و ...

یعنی چه کسایی از Air و چی کسانی از Pro استفاده می کنند

می شه کارایی که با pro کرد با Air کرد یا نه

ممنون
پیوست‌ها
0,1425,sz=1&i=178816,00.jpg
0,1425,sz=1&i=178816,00.jpg (20.64 KiB) - بازدید 12955 بار
tirdad

پست‌ها : 6

پستتوسط amirazizi » 29 دسامبر 2009, 23:48

اگر زیاد جا به جا می شوید و در طول روز دائم در حرکت هستید و وزن لپتاپ براتون مهمه بدون تردید Air بگیرید , من همین الان هم بیشتر data ها رو با flash جا به جا می کنم و کمتر به CD-Rom نیاز پیدا می کنم . البته خود من Mac book دارم .

برای Internet , Presentation , Office work و خیلی از کارهای دیگه بنا به وزن کمترAir
عالی است ولی DVD نداره و external باید تهیه کنید

تقریبا تمام کارهای Pro رو می تونید با Air انجام بدید , مثل تدوین ویدیویی و ... ولی سرعت Pro در شرایطی که CPU برابر باشه کمی بالاتره

اگر زیاد در سفر های بین شهری نیستید بهتره Mac Book Pro بگیرید , سیستم قوی تری داره , بدنه محکم تر و قیمت پایین تر .
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط abdol » 13 ژانویه 2010, 19:10

دوست عزیز خریدن نوت بوک شبیه خرید لباس میمونه. شما باید ببینی چه قدر پول داری سایزت چقدره و چی کار میخوای باهاش بکنی و در نهایت از مدل لباس خوشت بیاد. مسلما خرید لباس اسکی واسه ی چله ی تابستون اشتباه.
pro و air هردو خوبند اما منهای قیافه فرقهای سخت افزاری باهم دارند که عبارتند از:
۱-تاچ پد متفاوت.
۲- ایر CDROM ندارد و اگر CDROM لازم داری باید یک CDROM اکسترنال که apple اون رو support می کنه بخری و با خودت جابجا کنی مگر اینکه به CDROM نیازی نداشته باشی ضمنا وزن اون رو هم در نظر بگیر.
۳-air یک درگاه usb داره.
۴- سرعت کمتر CPU در ایر:البته apple سعی کرده که با گذاشتن ۶ MB حافظه cache بجای 3 MB اونرو جبران کنه ولی با این حال chipset های این دو با هم متفاوت اند. برای کاربردهای سبک مثل wordو یا powerpointوinternet وبرخی برنامه های هم رده ی اینها هر دو بخوبی جوابگو هستند.
۵- air باتری کم ظرفیت تری نسبت به pro داره که البته به دلیل ظریف تر و باریک بودنش است.
۶- airآداپتوری کوچک و زیبا داره ولی از لحاظ توان اسمی برای شارژ ضعیفتر است که یعنی زمان شارژ کمی طولانی تر داره.
۷- HDD کمتر و دور پایین تر دارد(۴۲۰۰ دور در دقیقه که باز هم به دلیل کاهش مصرف برق و باریکی است). اگر می تونید SSD دار بخرید که در این صورت سرعت access بالاتری دارید ولی در هر صورت گنجایش هارد pro بیشتره.
۸ـ ایر firewire ندارد.
۹- ایر SD Card Reader ندارد.
۱۰-هردو دارای یک چیپ گرافیکی هستند اماچون حافظه air و macbook هر دو share هستند و ۲ گیگ کمتر از ۴ گیگ است پس در کارهای گرافیکی و بازی های خفن ضعیف تر عمل می کنه.
۱۱-RAM موجود در ایر کمتر از pro است(رم ایر تا آنجایی که من میدونم قابل زیاد شدن نیست).
۱۲- وزن سبک تر ۱/۳۶ گرم + سی دی رام اکسترنال و وزن کمتر آداپتور حدود ۴۰۰ تا ۸۰۰ گرم سبکتر.
۱۳- طراحی بسیار زیبا و س ک س ی.
۱۴- فوق العاده باریک.
به نظر من نمیشه گفت که کدو بهتره و کدوم بدتره و این یک انتخاب شخصی براساس نیازها وعلایق افراده.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط abdol در 17 ژانویه 2010, 19:25.
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط tirdad » 15 ژانویه 2010, 12:50

درود
با تشکر از شما دوست عزیز اقای Abdol
واقعا سپاسگذارم از راهنمایی های شما دوستان
tirdad

پست‌ها : 6

پستتوسط abdol » 15 ژانویه 2010, 17:36

خواهش می کنم.
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پستتوسط javadkh65 » 15 ژانویه 2010, 19:46

با سلام خدمت دوستان عزیز

با توجه به اینکه دوستان اطلاعات کافی در مورد مکبوک ایر ندارن و متاسفانه می بینم که کاملا سطحی در مورد این دستگاه نظر می دن مجبور شدم که بیام و یک سری روشنگری هایی رو انجام بدم!

در جواب دوستمون آقای عزیزی باید بگم که مکبوک ایر در بررسی های سایت های مخصوص و حرفه ای اندازی گیری و مقایسه قدرت بدنه به عنوان مقاوم ترین مکبوک اپل و حتی از مکبوک پرو هم مقاوم تر شناخته شده که البته من این مطلب رو چند ماه قبل دیدم و الان باید دوباره بگردم لینکش رو بگذارم.

در جواب abdol جان:

۱- منظور شما از دکمه ی فشاری چیه؟ مکبوک ایر مانند مکبوک های قدیمی پلاستیکی و پاوربوک و آی بوک دارای یک دکمه ی فشاری هستش که از بیرون هم دیده می شه و مثل پرو زیر تاچ پد نیست و این به نظر من خیلی بهتر از این دکمه های جدیده که زیر روکش تاچ پد یک دکمه قرار داده شده.

۲- نبود CD-ROM برای هر کسی کاهش وزن محسوب می شه و اصولا یک نکته منفی نیست و هر کس باید با توجه به نیازش از اون استفاده کنه، من ۱یک سال و نیم هست که مکبوک ایر دارم و تابحال ۱۰ بار از DVD-Drive اکسترنالش استفاده نکردم

۳- داشتن یک پورت USB نکته بسیار منفی ای است و من در این زمینه با شما موافقم

۴- سرعت CPU در این قدرت های بالا به چشم نمیاد اما اگر کار heavy کنید، پرو بهتر است

۵- باتری مکبوک های پرو هم چندان کمی از ایر در تمام شدن زودرس ندارند و کلا روی این مساله بین همه اختلاف است!

۶- آداپتور ضعیفتر وزن کمتر و هیکل کوچکتر و ظاهر زیباتری دارد و متاسفانه آداپتور MacBook Pro اندازه ی پاوربوک من که مال سال ۲۰۰۱ هستش هیکل داره!

۷- متاسفانه دقت ندارید که SSD Drive مکبوک ایر ۱۲۸ گیگابایت است و هارد درایو آن ۱۲۰ گیگابایت، درسته که تفاوت کمه اما این لپتاپ به عنوان دیتاسنتر که نیست، لپتاپه

۸- فایروایر اصولا توسط خود اپل برای رقابت با USB  ساخته شد و از USB شکست سختی خورد و با آمدن USB 3.0 محو خواهد شد هرچند همین الان هم هیچ ارزش سخت افزاری ای ندارد و تمامی دوربین های و ابزارهای اکسترنال دارای درگاه USB هستند و فایروایر بی استفاده می ماند

۹- در این مورد نظری ندارم

۱۰- برای انجام بازی گرافیکی خفن باید یک پی سی خرید و اصولا بازی های چندانی هم برای مک نیست هرچند که اخیرا تعدادشون زیاد شده اما کارت گرافیک مکبوک ایر اصولا قوی نیست

مکبوک پرو برای ۹۰٪ افراد انتخاب مناسبیه و مکبوک ایر برای تعداد کمی که لزوما کور یا کچل یا پولدار نیستند...

جابه جایی مکبوک ایر برات بسیار راحت خواهد بود و جابه جایی پرو بسیار سخت. اگر وزنت رو می نوشتی می شد بهتر نظر داد اما الان دوره ی نتبوک (Netbook)های یک کیلوگرمی است نه لپتاپ های ۲ کیلویی با نیم کیلو شارژر

نظر شخصی این یکی نویسنده:
ایرانی ها اصولابا کامپیوترشون اینترنت هم نمیرن اما موقع خریدن کامپیوتر گیر می دن که ۱۲ مگ کش داشته باشه و ۸ گیگ رم بعلاوه یه کارت گرافیک خفن برای دیدن فیلم های با رزولوشن ۸۰۰ در ۶۰۰!!!

دوست عزیز اگر می خوای مکبوک ایر رو برای کار همیشگیت بگیری این بزرگترین اشتباهه

در کنار مکبوک ایر همیشه به یک کامپیوتر دیگه برای نگهداری فایل هات و انجام کارهای بسیار سنگین و یا حتی سوزاندن CD و DVD نیاز داری

به مکبوک ایر میگن Rolls-Royce of Laptops اما بدون شک مکبوک پرو بهترین مکینتاش حال حاضر دنیاست

در ضمن تیرداد جان اون عکسی که گذاشتی اون که کنار مکبوک ایره، پاوربوکه، مکبوک پرو قدیمی نیست دقت داشته باش

ببخشید روده درازی کردم!

موفق باشی...
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط Ilia » 16 ژانویه 2010, 00:21

جواد جان، متشکر از توضیحاتت. البته متاسفانه با نکتهٔ شمارهٔ ۸ نمیتوانم موافقت کنم.

Firewire اصولا به USB یک و دو ارجحیت داره و هنوز هم خیلی از وسایل حرفه‌ای صوتی و تصویری آن را شامل میشوند. برای همین هم بود که وقتی اپل آنرا از نوتبوک‌هایش حذف کرد آنقدر با مقاومت روبرو شد که مجبور شد برش گردونه.

البته منهم حدس میزنم که اپل آنرا با USB 3 در کامپیوترهای سری بعدش عوض کنه و آنرا فقط برای مدلهای بالایش تا چند سال نگه دارد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط javadkh65 » 16 ژانویه 2010, 01:11

ایلیا جان سلام!

اینها نظرات شخصی منه! دلیلی بر درست بودنشون هم نیست اما خوب تجربه ی من اینجوری نشون میده

در مورد فایروایر هم شما استاد مایی اگر اوضاع وسایل صوتی-تصویری به این صورته که میگی خوب من در اشتباهم!

اما هرگز حاضر نمی شم یه وسیله که فقط فایروایر داره بخرم و USB رو در ۱۰۰٪ موارد به اون ترجیح می دم
javadkh65

پستتوسط abdol » 16 ژانویه 2010, 20:27

اوووف بحث داغ شد.
البته من قصدم این نبود که بگم کدوم بهتره و کدوم بدتر! اگه بحث بهتری و بدتری است من حرفی ندارم چون pro و ایر دو مقوله ی جدا از هم اند. اما چون تفاوتهاش رو خواستن من هم در حد سوادم نوشتم تو مملکت ما شما باید چش بسته خرید کنی و قبل خرید نمی دونی چی می خری! بعدش که خریدی می فهمی که بدردت می خوره؟ عیبش چیه و ...
منظورم این بود که تاچ پدش مثل بقیه یک تکه نیست و دگمش زیر تاچ پد نیست. فارسیم کمی ضعیفه!
البته در مورد USB و firewire هر کدام کاربرد خاص خودشون رو دارن وبا نظر جواد موافق نیستم. خیلی از وسایل از درگاه firewire استفاده می کنن که فقط به دلیل قیمت بالاتر مورد استفاده ی عموم نیستن.
آخرین ویرایش توسط abdol on 17 ژانویه 2010, 19:30, ویرایش شده در 2.
abdol
Banned

پستتوسط abdol » 16 ژانویه 2010, 21:05

برای آشنایی با firewire لطفا به این لینک مراجعه کنید:
http://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_1394_interface
اینم لینک تمامی protocol های انتقال داده:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_device_bandwidths
لینکهای اضافی جهت آشنایی بیشتر:
http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=75471
www.ioneconnects.com/downloads/IEEE1394Architecture.pdf
http://www.usb.org/developers/docs
و در باره ی شکست و پیروزی هم من اطلاعی در این باره ندارم.
بدرود دوستان.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط abdol در 17 ژانویه 2010, 19:33.
abdol
Banned

پستتوسط Ilia » 16 ژانویه 2010, 21:39

قبل از اینکه جواد جوش بیاره، من از همگی خواهش میکنم که بحث‌ها رو دوستانه نگه دارید.

بخدا میشه در بارهٔ چیزی صحبت کرد بدون اینکه به هم جسارت کنیم. :-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط abdol » 16 ژانویه 2010, 23:23

:joy:
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پستتوسط javadkh65 » 17 ژانویه 2010, 02:13

نه ایلیا جان من جوش نمیارم نگران نباش!

عبدل عزیز:

من کلی نگرم شما جزیی نگری، تفاوت من و شما در دیدگاهمونه، شما از یکطرف میگی که مکبوک ایر برای آدمهایی هستش که پول زیادی دارن از اونطرف میگی که وسایل تو چقدر حرفه ای هستند؟ مگه مکبوک ایر حرفه ایه؟ یک دستگاه کاملا فانتزی با کارکرد متوسط رو به بالاست، و از طرف دیگه باید برای یک دستگاه حرفه ای پولی بالاتر از حد متوسط داد، خودت حرف خودت رو نقض می کنی

من به جامعه نگاه می کنم و تو به خودت و چند تا دوست اطرافت که کار حرفه ای می کنن... دیدگاهت رو به همه نعمیم نده، شما باید در یک بررسی دقیق هزینه-اثر بخشی کنی تا بتونی چنین متقن نظر بدی

بازهم با قدرت و اطمینان کامل میگم که Firewire از USB بدجوری شکست خورده و با مراجعه به بازار و شمردن تعداد مادربردهایی که USB دارن و تعدادی که در کنار اون، Firewire هم دارن متوجه می شی که کی شکست خورده، من آدم منتطقی ای هستم و طرفداری کورکورانه از اپل نمیکنم، فایروایر رو اپل ساخته که ساخته، از USB شکست خورده و لا غیر...

شما اگر یه سری بزنید به دانشگاه تهران یا هر دانشگاه دیگری که در نزدیکی شماست در تمامی محوطه اون حتی نمی تونید یه دستگاه پیدا کنید که پورت فایروایر داشته باشه، من عمرا نمیرم یه هارد اکسترنال فایروایر بخرم چون روزی بالغ بر ۱۵ گیگابایت دانلود دارم و شما چه توصیه ای به من برای آوردن فایل هام از دانشگاه یا محل کارم داری؟ یه هارد فایروایر بخرم؟!!

در مورد IEEE 1394 مطالب زیادی رو خوندم اما ادعا نمیکنم که USB از اون بهتره، USB از فایروایر بیشتر و در دسترس تره و هر چیزی که مردم بیشتر ازش استفاده می کنن موفق تره دوست عزیز نه چیزی که دل شما یا استیو جابز می خواد، همونجوری که مایکروسافت از اپل موفق تره چون مورد استفاده ی افراد بیشتریه! (اما امیدوارم این موفقیتش به زودی به پایان برسه!)

ویکی پدیا به نظر من بهترین سایت اطلاعات عمومی در اینترنت هستش و کاملا قبولش دارم (اما نه زیاد در زمینه های تخصصی) در کامپیوتر ویکی پدیا اغلب معتبره

در مورد مسایل فنی هم باید بگم که متاسفانه شما بدون استفاده از یک ابزار در مورد اون نظر می دید

من الان با پاوربوک G4 867MHz 15 inch فیلم هم ادیت میکنم اما خوب از مکبوک پرو کند تر!!

چند نفر در دنیا و ایران با نرم افزارهایی مثل MATLAB روی مک کار میکنن؟ اونا باید برن پرو بخرن، مگه من گفتم که ایر قویه؟ ایر متوسطه اما از پاوربوکم که باهاش فیلم نیز ادیت می کنم خیلی قویتره، شما از تیرداد پرسیدی که می خواد با چه نرم افزاری کار کنه یا به چه میزان قدرت نیاز داره؟ یا عالم الغیب هستی نکنه؟

دوتا مکبوک پرو و ایر رو بگذار کنار هم و باهاشون heavy از اینترنت دانلود کن تا باطریشون تموم شه، پرو حدود ۴۵ دقیقه بشیتر دوام میاره (پرو ۱۳ اینچ رو عرض می کنم) این واقعا پرو هستش؟؟

ادپتور باید به قیافه دستگاه بخوره، مکبوک ایر با سرعتی حدود ۸۵٪ پرو شارژ می شه و برای من که قابل قبوله، این نظر شخصی منه و نظر شما هم برای من محترمه اما دستگاهی که با شارژرش یک کیلوگرم از پرو با شارژرش سبک تره به نظر من خوب کار می کنه

من هارد HDD مکبوک ایر رو با درایو SSD اون مقایسه کردم اما شما از قرار معلوم چون سوتی دادید مغلطه می کنید و هارد ۲۵۰ رو با ۱۶۰ مقایسه می کنید و من رو هم به زعم خودتون دست می اندازید! البته این رفتار از کسیکه دوتا پست بالاتر یک سوتی فاحش داده قابل پیش بینیه، لازم به ذکره که ۸۰ گیگابایت هارد مکبوک ایر هم به عنوان فضای Temporary برای من مطرحه و در منزل بالغ بر ۶ ترابایت هارد هست که فایل هام رو روش نگه دارم

کارت گرافیکی nVidia 9400m بدترین کارت گرافیک دنیا برای بازی کردنه، شما لطفا به فروم های درپیت جفنگ که Gamer های خفن و درپیت که از شما معلوماتشون فوق العاده کمتره توش هستن یه سری بزنید تا تنویر بشید

بسیاری از مردم نیازی به ۸ گیگ رم ندارند و سرور شما دلیلی بر نیاز عامه مردم بر این مقدار رم نیست اگرچه کسیکه به این میزان نیاز دارد باید اون رو برای خودش فراهم کنه، اما انسان با توجه به نیازش باید خرید کنه و از اینکه نیازش برطرف شده مسرور باشه

متاسفانه از ابزارهایی مثل CoolBook که باتری مکبوک من رو که سری اول هم هست به ۴ ساعت می رسونن مطلع نیستید و نظر می دید

من برای دادن فایل هام به اساتید از سی دی رام منزل استفاده می کنم و البته سی دی رام اکسترنال مکبوک ایر که مال خود اپله و باید اشراف داشته باشید که ازش بشتیبانی می کنه رو هم دارم اما نیازی به اون نیست

نبودن دگمه زیر تاچ پد از نظر من یه فاکتور مثبته و از نظر شما یک فاکتور منفی، شما چرا قضاوت رو به خود فرد محول نمیکنی و برای دیگران نسخه می پیچی؟ حالا کی نظرات شخصی خودش رو اعمال می کنه؟ من یا شما؟

شما حق ندارید به بهانه ی مزاح به دیگران توهین کنید، من دوست سایبری شما هستم اما در دنیای واقع با واکنش های تندی روبرو می شید

پروتکلی که به دست آوردنش منوط به خریدن یک مادربرد ۲۰۰-۳۰۰ هزار تومانی به بالا و دوربینهای دیجیتال بسیار گرانقیمت با قیمت های غیر منطقی است به درد والده ی مکرمه ی استیو جابز می خوره

راستی عبدل جان، من کاملا محترمانه حرف می زنم اما شما من رو با دوست های چندین و چند سالت در طرز صحبت کردن اشتباه گرفتی، داریم با هم بحث می کنیم اما اگر قرار باشه که بی احترامی ادامه پیدا کنه ترجیح می دم به احترام ایلیا و علی رستگار و فروم خوبشون که خیلی بهشون احترام می ذارم از ادامه بحث صرفنظر کنم...
javadkh65

پستتوسط javadkh65 » 17 ژانویه 2010, 18:01

javadkh65

پستتوسط abdol » 17 ژانویه 2010, 19:00

من پست خودم رو edit می کنم تا جواد دوست خوب سایبری من اینقدر دلگیر نباشه. :-)
راستی تو لینک usb.org که گذاشتم یه سری به اسپانسرهاش حتما بزنین:
۱- اینتل
۲- مایکروسافت
۳-...
abdol
Banned

بعدی

بازگشت به سخت‌افزارهای مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 2 مهمان