انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

Glossy or Antiglare

دربارهٔ سخت‌افزار کامپیوترهای اپل مکینتاش

Glossy or Antiglare

پستتوسط Nine » 18 مه 2008, 19:32

با سلام
من یه سوال در مورد انتخاب نوع صفحه نمایش مک بوک پرو دارم
البته می دونم که glossy دارای شفافیت بیشتری است و تصویر رو منعکس می کنه و برای دیدن فیلم بهتره و antiglare حالت تیره تری داره و کیفیت رنگ ها به نسبت glossy کمتر یا شاید واقعیتره و برای کار کرد مداوم بهتره
اما بازم دقیقا حالت تصویر رو تو هر کدوم ندیدم؟ حالا می خوام از کسایی که هر کدوم از این دو مدل رو دارند یه توضیح بیشتری بدن خصوصا نوع Antiglare که من از نظر تئوری فکر کنم برام مناسبتره
چون اکثر مدل ها glossy است کمی در گرفتن این مدل تردید دارم
اگر هم عکسی از کیفیت هر کدوم در دسترستون هست ممنون می شم بذارید یا منبعی که در مورد این دو مدل توضیح داده باشه تو خود سایت اپل که چیزی پیدا نکردم
ضمنا آیا تفاوت قیمتی بین این دو وجود داره؟
ممنون
Nine

پست‌ها : 48

پاسخ: Glossy or Antiglare

پستتوسط Behnam » 19 مه 2008, 05:51

تفاوت قیمت وجود نداره ولی امکان انتخاب تنها در مک‌های pro وجود داره. صفحهٔ نمایش پیشفرض pro مات است و براق را خریدار سفارش می‌دهد. صفحهٔ نمایش مک‌های مصرف عمومی براق است و امکان انتخاب ندارد. فکر نکنم کسی بیشتر از چیزهایی که خودت توضیح دادی بتواند بگوید چون بقیهٔ قضایا به سلیقه و شرایط کار فرد بستگی پیدا می‌کند.
بطور خلاصه اگر کار گرافیکی می‌کنی، مات بهتر است. اگر مصرف گرافیکی داری (تماشای فیلم و غیره) براق درخشان‌تر است. محیط کار هم در انتخاب اهمیت پیدا می‌کنه. من مثلاً در محیط بسته و کم نوری کار می‌کنم که انعکاس نور شدید پنجره در روز یا چراغ در شب بر روی صفحه برای من آزار دهنده است. ولی گویا صفحهٔ براق وضوح نمایش بهتری در هوای آزاد و روز روشن دارد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط R_Behnood » 19 مه 2008, 09:11

من مک بوک دارم و اجبارا صفحه نمایش براق، بنظر من صفحه براق بجز نشون دادن عکس و جلب نظر دوست آشنا بدرد دیگری نمیخوره!
انعکاس نور آزار دهنده است. چه در هوای آزاد و چه در نور لامپ ناچارم جلوی تابش مستقیم نور (یعنی در واقع پشت!) نباشم. خلاصه تجربه قبلیم با نوت بوک سونی و صفحه نمایش مات بهتر بود. البته این نظر شخصی من هست.
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پست‌ها : 334

پستتوسط Ilia » 19 مه 2008, 09:39

با تائید نظر دوستان، این که بیشتر مدلها دارای مانیتور براق هستند دلیل بر ارجحیت آن نیست. برای من انعکاس در مانیتور اصلا قابل تحمل نیست. تمام کسانی که کار حرفه ای گرافیک یا ویدئو میکنند مات را ترجیح میدهند و تمام مانیتورهای حرفه ای اپل هم مات هستند.

نکته جالب اینکه یکی از دلایلی که اپل iMac های ۲۴ اینچی را فقط با مانیتور براق میفروشد، مجبور کردن کاربران حرفه ای به خرید کامپیوترهای Mac Pro با مانیتورهای جداگانه مات به قیمت بالاتر است و الا این مدل آیمک های ۲۴ اینچی فعلی میتوانند به بازار مکپرو لطمه وارد کنند.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط jadi » 19 مه 2008, 10:03

من دو سال با صفحه براق کار کردم، شش ماه با صفحه مات و حالا دوباره یک ماه است که صفحه براق دارم. به نظرم تفاوت عجیبی بین این دو تا نیست. صفحه براق خیلی جذاب تر است و رنگ و فیلم و عکس توش زیباتر اما صفحه مات بیشتر شبیه کاغذ می مونه و بدون درخشندگی. راستش رو بگم انعکاس هیچ وقت برام فاکتور مهمی نبوده و حتی متوجه اش هم نشدم اما شفافیت چرا.

مشکل براق اینه که زیادی درخشان است و گاهی حس می کنم کمی چشم رو خسته می کنه. مثل خیره شدن به تلویزیون. در مقابل صفحه مات نیاز به دقت بیشتری داره تا جزییات توش دیده بشه. اینه که می گم فرق عجیبی ندارند و انتخاب یکی از این دو تا بیشتر به سلیقه و نظر شخصی بر می گرده. منطقا هم اگر یکی از اون یکی بهتر بود، اونی که بهتره کل بازار رو می گرفت (:
MacBook 2GHz Intel Core 2 Duo, OS X 10.5.2, Tehran, ADSL
<a>آزادی کیبرد حق هر انسان است</a>
jadi

پست‌ها : 19

پستتوسط R_Behnood » 19 مه 2008, 11:57

البته بقول شما هر کدوم بازار خودش رو گرفته!
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پست‌ها : 334

پستتوسط GK » 19 مه 2008, 12:41

با سلام
گویا هواداران «شفاف» بیشتر از هواداران «مات» می باشند. پس من نیز یک دفاعکی از شفاف کرده باشم :-D :-D
با هر دو کار می کنم :
- شفاف برای کسانی مثل من که عینکی هستند بهتر است
- از شفافیت یک صفحه شفاف می شود کم کرد ( با دگمه‌ی واقع در دست چپ بالای صفحه کلید)؛ و یا با یک لایه ی فیلم مخصوص کامپیوترهای مک بسیار نازک که موثر هم هست. اما «مات» را نمی شود شفاف‌تر ساخت
بامزه این‌جاست که غالب کاربران مک از مات خوش‌شان می اید و غالب کاربران پی سی، از شفاف !!!
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Nine » 19 مه 2008, 13:51

با سلام
دست همه دوستان درد نکنه بابت راهنمایشون
فقط بهنام عزیز فرمودند صفحه نمایش پیش فرض مک بوک پرو ها مات است و صفحه نمایش براق رو خریدار سفارش می دهد.
این به این معنی است که در حالت عادی تمام مک بوک پرو های بازار ایران مات هستند؟ چون من که می خوام از تهران بگیرم فکر نکنم بشه با فروشنده راجع به این موضوع صحبت کرد چون از یه طرف اینقدر مدل های متنوع ندارند و در بعضی مواقع اصلا این موارد براشون مهم نیست و توجهی بهش نمی کنند
در مورد نوع مصرف من نه من کار گرافیکی نمی کنم بلکه علاوه بر کارهای روزمره و معمول مثل اینترنت و فیلم و عکس کارکرد اصلیم به عنوان دانشجو بیشتر با متن است مثل فایل های ورد و کلا text و نوشتنی ها - و اینکه خیلی از کامپیوتر استفاده می کنم
ممنون
Nine

پستتوسط Behnam » 19 مه 2008, 19:56

فکر می‌کنم فروشندگان در ایران هم چندتایی دم دست دارند ولی ضمناً از داخل ایران سفارش می‌گیرند و از خارج وارد می‌کنند. این است که شاید بتوانی سفارش بدهی. اگر صفحهٔ شفاف می‌خواهی چرا مثل بهنود مک‌بوک معمولی نمی‌گیری که هم ارزان‌تر است و هم جمع و جور تر.
گمان می‌کنم دلیل اینکه صفحهٔ مات اختلاف قیمت ندارد این است که گران‌تر تمام می‌شود چون حجم تولید صفحات براق بسیار بالاتر است و هزینهٔ تمام شده برای یک واحد را پایین می‌آورد. اپل در واقع در این امکان انتخاب دست و دلبازی نکرده است. اگر خریدار صفحهٔ شفاف انتخاب کند، اپل اختلاف هزینه را در جیب می‌گذارد!
به هر حال من در این مورد نمی‌توانم داور بی‌طرفی باشم. من از آن سال‌ها که در تاریکخانه عکس چاپ می‌کردم و فرق کامپیوتر و تخم‌مرغ را نمی‌دانستم از کاغذ براق برای چاپ عکس متنفر بودم!
امروزه هم منتظرم ببینم این تکنولوژی صفحه‌نمایش بازتابی کارش به کجا می‌رسد چون نمایش تصویر از منبع نور محیط واقعاً ایده‌آل است.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Nine » 19 مه 2008, 22:30

ممنون بهنام جان
نه فکر کنم همون مات رو بهتر بپسندم حالا اگه موقع خرید هم امکان دیدن هر دو مدل باشه که چه بهتر
مک بوک رو برای اینکه صفحه اش 13.3 است یه کم اذیت کننده است به نظر من
پس با این وجود مدل هایی که تو ایرانه باید همون مات باشن دیگه درسته؟؟
MacBook MB402LL/A- iran-Dialup, OS X 10.5
Nine

پستتوسط Behnam » 20 مه 2008, 11:45

اگر وارد کننده سلیقهٔ غالب بر بازار را در نظرگرفته باشد شاید از همان اول صفحهٔ شفاف سفارش داده باشد. البته خوب است که امکان مقایسهٔ دو مدل وجود داشته باشد ولی ضروری نیست. حتماً قبل از خرید این مقایسه رو بکن ولی برای این مقایسه، کامپیوترها لازم نیست که حتماً مک باشند.
صفحهٔ نمایش مک از استاندارد بالاتری از استاندارد معمول در صنعت کامپیوتراستفاده می‌کند ولی این استاندارد بالاتر ربط چندانی به مات یا شفاف بودن صفحهٔ نمایش ندارد.
طبیعت تکنولوژی ساخت صفحه‌نمایش‌های LCD بگونه‌ایست که ممکن است یک یا چند سلول هر صفحهٔ نمایش نسبت به یکی از سه رنگ اصلی کور باشد. این را کاریش نمیشود کرد و بصورت رندم پیش می‌آید. اگر هر واحد تولید شده که دارای یک سلول کور رنگ باشد مردود شود و از توزیع خارج گردد، ۹۰٪ صفحه‌نمایش‌های تولیدی مردود شده و به زنجیرهٔ‌بازتولید باز خواهند گشت. این امر هزینهٔ تولید هر واحد صفحه‌نمایش را بسیار بسیار بالا خواهد برد. این است که سازندگان کامپیوتر تولرانسی برای پذیرش یا رد صفحه‌های نمایش اختیار کرده اند. اگر سلول‌های کور رنگ از تعداد مشخصی تجاوز نکنند، آن صفحه‌نمایش قابل استفاده است.
اپل در مقایسه با سازندگان رقیب، معیار سخت‌تری را برای پذیرش این کور رنگی اختیار کرده است.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط GK » 20 مه 2008, 12:21

میگن عجله کار شیطونه !!!!!
من اگر جای شما بودم صبر می‌کردم تا ۹ ژوئن، ۱۹ روز دیگر... چه کسی می‌داند، شاید مک‌بوک‌های جدید، آلومینیومی، ظریف‌تر، و چیزهای دیگر... :-D
راجع به آخر و عاقبت مات و شفافی صفحه‌ها، این را نیز نباید از یاد برد که عمر سیستم lcd به سر رسیده و oled جای آن را دارد می‌گیرد. و این یکی سیستم معیار و ویژه‌گی‌های خود را دارد.
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Nine » 20 مه 2008, 17:03

سلامی دوباره
GKجان در صحبت ها تون فرموده بودید برای کسانی که از عینک استفاده می کنند نمایشگر های شفاف بهتر است می خواستم بدونم برای کسی که از عینک استفاده می کنه نمایشگر های مات می تونه آزار دهنده باشه؟ من به شدت به نمایش واضح کلمات در متون روی نمایشگر حساسم
قضیه مک بوک های آلومینیومی چیه؟مک بوک های جدید هم بازم با صفحه نمایش 13.3 عرضه خواهند شد؟
Nine

پستتوسط GK » 20 مه 2008, 17:29

سلام Nine
راستش من از بیست سالگی محتاج عینکم برای خواندن و نوشتن، و چشمانم نور لازم دارند؛ برای این خاطر صفحه شفاف برایم راحت‌تر و بهتر است.
نه، نمایشگرهای مات برایم هیچ آزاردهنده نیستند ولی، خب چه جوری بگم، گویا نور «کم» می‌آورم...
اگر مثل من از عینک استفاده می‌کنید و به اینجور چیزها حساسید، بهتر اینکه قبل از انتخاب، یکی دو بار این دو صفحه مات و براق را آزمایش کنید
مک‌بوک‌های جدید آلومینیومی خواهند بود، و به احتمال بسیار زیاد با همان صفحه ۱۳.۳ . شاید کمی ظریفتر، multi touch, و نیز... از دست اپل برمی‌یاد... شاید با سورپرایزهایی (شرمنده!) دیگر.
البته، اگر با آلومینیوم زیاد حال نمی کنید و مثل من هوادار آن «سفید»ی مخصوص اپل که تا این اواخر امضای مشخصه‌اش بود هستید، خب می تونید خریدتان را شروع کنید !!!!
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Nine » 20 مه 2008, 22:47

با سلام
من جوابمو گرفتم
ممنون از تمام دوستانی که همراهی کردن
بودن در کنار شما دوستان مطلع و صمیمی واقعا لذت بخشه خصوصا برای ما تازه واردها
ممنون