انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

تعویض درایو نوری مک بوک با هارد

در اینجا می‌توانید نسخه اصلی نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مورد نظرتان را تقاضا کنید

پستتوسط papiyoon » 30 مه 2012, 13:41

من چند ماهی هست که هارد مک بوکم رو درآوردم و به جاش ssd گذاشتم و حالا احساس می کنم که فضا کم دارم و می خوام درایو نوری رو در بیارم و به جاش هارد بذارم
حالا تعویض این هارد مشکلی نیست و به اندازه کافی آموزش براش هست روی یوتوب اما سوالم اینه که آیا کسی قاب تبدیل کننده هارد 2.5 اینچی برای قرار دادن تو محل درایو نوری سراغ داره ؟ من هرچی گشتم پایتخت و پاساژهای ولیعصر رو پیدا نکردم
گفتم شاید اینجا کسی همچین تجربه ای داشته و بدونه از کجا میشه پیدا کرد اون قاب رو
همچنین یه باکس هم برای تبدیل درایو نوری اینترنال مک به اکسترنال لازم هست این وسط
ممنون میشم اگر کسی اطلاعاتی برای خرید این لوازم داره در اختیار بذاره
MacBook Pro 15" i7 2.2 Quad + 16GB DDR3 + SSD 120GB + OS X Mavericks
iPhone 5S 64GB Space Gray
iPad (3rd Generation) 64GB White
http://twitter.com/Mehrdad
نماد کاربر
papiyoon

پست‌ها : 27

Re: تعویض درایو نوری مک بوک با هارد

پستتوسط Pooria Azimi » 30 مه 2012, 14:20

متأسفانه من هم حدوداً یک سال پیش کمی دنبال همچین چیزی گشتم و پیدا نکردم. این رو فقط برای اطلاع سایر دوستان قرار می‌دم: چیزی که مهرداد دنبالشه اگر اشتباه نکنم همچین چیزیه (که مارکو آرمنت، سازندهٔ برنامهٔ Instappaper پارسال دو بلاگش گذاشته بود):

تصویر

دقت کنید که در بالا یک SSD هست و در پایین، به‌جای سوپردرایو یک هارد مغناطیسی قرار داره که به کمک وسیله‌ای به‌اسم Data Doubler در اون‌جا سفت شده (چون اندازهٔ هارددیسک از درایو نوری کوچک‌تره): http://eshop.macsales.com/item/Other%20 ... /DDAMBS0GB

من در تهران این Data doubler رو پیدا نکردم، اما اگر در خارج از ایران بودم حتماً درایو نوری رو دور می‌انداختم چون در ۳ سالی که MBP دارم کلاً ۲ بار هم ازش استفاده نکرده‌م...

http://www.marco.org/2011/09/07/the-new-setup
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط papiyoon » 30 مه 2012, 15:58

آره دقیقا همچین چیزی می خوام
تو ایران متأسفانه اصلا نیست حتی از شرکت هایی که کار تعمیر و گارانتی هم می کنن سوال کردم نداشتن همچین چیزی
آخرش احتمالا مجبور شم یکی رو پیدا کنم برام بیاره ...
MacBook Pro 15" i7 2.2 Quad + 16GB DDR3 + SSD 120GB + OS X Mavericks
iPhone 5S 64GB Space Gray
iPad (3rd Generation) 64GB White
http://twitter.com/Mehrdad
نماد کاربر
papiyoon

پست‌ها : 27

پستتوسط alireza3335 » 08 مه 2013, 10:18

سلام؛
در یوتیوب و ... آموزش‌های مناسبی برای تعویض قطعات داده می‌شوند، اما می‌خواهم بدانم ابزار مناسب این کار (پیچ گوشتی و ...) چه مدل باید باشد و از کجا می‌توان آن را تهیه کرد؟

MBP 13-inch, Early 2011

با تشکر
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط nasraa » 08 مه 2013, 16:25

من قبل از تعویض هاردم با هارد جدید دفترچه راهنمای مک بوکم را نگاه کردم . آنجا در مورد پیچ گوشتی طرح فیلیپس نوشته بود که برای باز کردن پین هایی بود که به جا پیچهای خود هارد وصل میشوند و در نگهدارنده های پلاستیکی داخل کامپیوتر جا می خورند. آچار خور پینها به شکل گل از داخل هست .ولی یادم نیست که شش گوش بود یا پنج گوش .اگر شش گوش باشد که اسم آچارآن آلن هست . من از همین مجموعه پیچ گوشتی های کوچک که به درد باز کردن موبایل هم می خورد ، خریدم کارم راه افتاد. حالا اگر شما درایو نوری را با هارد می خواهید عوض کنید هم این ابزارها احتمالا بدرد می خورد.
برای ثابت کردن هارد در جای خود اگر به قطعات پلاستیکی مخصوص اینکار دسترسی ندارید ، می توانید آن را از بقایای پلاستیکی وسایل دیگر جور کنید ولی حتما قطعه پلاستیکی را به جایی در داخل کاپیوتر با پیچ های ریز ثابت کنید و هارد را هم به قطعه پلاستیکی پیچ کنید. اما به یاد داشته باشید هیچگاه از چسب و یا پیچهای خودکار (آنهایی که نوک تیز هستند) استفاده نکنید.
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط Amir_S » 09 مه 2013, 14:21

آچار باز کردن در بدنه چهارسوی معمولی سایز 00 ه و برای هارد و اگه اشتباه نکنم اپتیک درایو، پیچ گشتی مورد نیاز رو تو ایران به اسم ستاره ای میشناسن.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پاسخ: تعویض درایو نوری مک بوک با هارد

پستتوسط eelia.vision » 06 ژوئن 2013, 00:25

papiyoon نوشته است:[نمایش]
من چند ماهی هست که هارد مک بوکم رو درآوردم و به جاش ssd گذاشتم و حالا احساس می کنم که فضا کم دارم و می خوام درایو نوری رو در بیارم و به جاش هارد بذارم
حالا تعویض این هارد مشکلی نیست و به اندازه کافی آموزش براش هست روی یوتوب اما سوالم اینه که آیا کسی قاب تبدیل کننده هارد 2.5 اینچی برای قرار دادن تو محل درایو نوری سراغ داره ؟ من هرچی گشتم پایتخت و پاساژهای ولیعصر رو پیدا نکردم
گفتم شاید اینجا کسی همچین تجربه ای داشته و بدونه از کجا میشه پیدا کرد اون قاب رو
همچنین یه باکس هم برای تبدیل درایو نوری اینترنال مک به اکسترنال لازم هست این وسط
ممنون میشم اگر کسی اطلاعاتی برای خرید این لوازم داره در اختیار بذاره

از لینک پایین میتونید تهیه کنید.
تنها وارد کننده کیت هارد برای جایگزینی در مکبوک پرو و آیمک

★★★HDD CADDY :اضافه کردن هارد SSD یا HDD (اضافه) روی مکبوک پرو و هر نوع لپتاپ+باکس تبدیل درایو نوری اینترنال به اکسترنال
http://forum.persiantools.com/t384477.html
ضمن اینکه تمام آموزشها و سوالات رو میتونید از خود دوستانی که توی ۱ماه اخیر که از آوردن این قطعه میگذره و نصب کردن بپرسید

تصویر
مشاوره 09305217810
Macup
http://www.hddcaddy.ir
نماد کاربر
eelia.vision

پست‌ها : 46

پستتوسط Arzhang » 02 مه 2015, 10:58

روش افزودن هارد اس‌اس‌دی (SSD) به یک مک‌بوک
اگر بتوانید به مک‌بوک‌تان یک هارد اس‌اس‌دی اضافه کنید، به شکلی که سیستم عامل را روی آن نصب کرده و اطلاعات شخصی‌تان را روی هارد قدیمی، هم به حجم کامپیوترتان افزوده‌اید و هم سرعت و کارآیی سیستم را بیش‌تر خواهید کرد. اما برای جا گذاشتن هارد جدید، باید درایو نوری (DVD) سیستم را در بیاورید و اس‌اس‌دی را جای آن بگذارید. برای جا گذاری اس‌اس‌دی به جای DVD به قطعه‌ای نیاز دارید که به آن CADDY می‌گویند. اس‌اس‌دی داخل آن جا می‌گیرد و داخل مک‌بوک قرار داده می‌شود.
من برای مک‌بوکم که ۵۰۰ گیگ هارد داشت، یک هارد اس‌اس‌دی سامسونگ ۲۵۰ گیگ تهیه کردم و آن را جا گذاری کردم. مراحل کار را این‌جا برایتان می‌نویسم که اگر دوست داشتید این کار را بکنید، مسیر را بدانید.

پیش از هر چیز، بدیهی‌ست که باید از اطلاعاتتان بک‌آپ بگیرید. سپس مراحل زیر را پی‌بگیرید:

مرحله‌ی اول: فرمت کردن اس‌اس‌دی
پس از اتمام بک‌آپ اس‌اس‌دی را باید فرمت کنید. راه حل ساده، اتصال اس‌اس‌دی با یو‌اس‌بی است. برای این کار باید از رابطی استفاده کنید که می‌تواند اس‌اس‌دی را به یو‌اس‌بی وصل کند. این اتصال، مبدل SATA به USB است و در برخی هاردهای اکسترنال وجود دارد. در این نوع هارد‌های اکسترنال، می‌توان قطعه‌ی مذکور را جدا کرد و آن‌ها را به عنون هارد داخلی استفاده کرد. اگر از این نوع هاردها دارید، قطعه‌ی بالایی‌اش را به صورت کشویی بیرون آورید و به اس‌اس‌دی وصل کنید. من از هارد Seagate مدل 1D8ADF-500 استفاده کردم.
Seagate 1.JPG

Seagate 2.JPG

اما اگر این قطعه را ندارید باید مسیر سخت‌تری را بروید.
۱ـ۱ـ باید اس‌اس‌دی را داخل CADDY بگذارید و آن را جای DVD قرار دهید.
۱ـ۲ـ سپس کامپیوتر را روشن کنید و اس‌اس‌دی را فرمت کنید.
۱ـ۳ـ دوباره کامپیوتر را خاموش کنید و جای اس‌اس‌دی را با هارد قدیمی عوض کنید.
۱ـ۴ـ مرحله‌ی کپی سازی (Clone)‌ را انجام دهید.
سپس بقیه‌ی مراحل را به صورتی که بعداً گفته می‌شود ادامه دهید.
تمام جزئیات مراحل ۱ـ۱ تا ۱ـ۴ در ادامه توضیح داده می‌شوند.
به هر صورتی که اس‌اس‌دی را به مک‌بوک وصل کرده‌اید، از طریق دیسک یوتیلیتی آن را فرمت کنید.
A ـ این برنامه را از این مسیر باز کنید: Application/Utilities
B ـ شاخه‌ی بالایی اس‌اس‌دی را انتخاب کرده سپس روی Partition کلیک کنید
HDD.png
HDD.png (16.52 KiB) - بازدید 14241 بار

C ـ در Partition Layout عبارت 1 Partiton را بگزینید.
D ـ در Format عبارت Mac OS Extended (Journaled) را بگزینید
E ـ در پایین روی Option کلیک کرده و GUID را بگزینید
F ـ حالا برای اس‌اس‌دی‌تان اسمی بگذارید Apply را بزنید تا هارد اس‌اس‌دی فرمت شود. من نام OSX را برایش گذاشتم.

مرحله‌ی دوم: انتقال سیستم عامل
اگر می‌خواهید روی اس‌اس‌دی‌تان یک سیستم عامل جدید نصب کنید این مرحله را رد کنید. اما اگر می‌خواهید سیستم عامل شما عیناً روی اس‌اس‌دی منتقل شود، مراحل زیر را پیش بروید. این نکته را توجه داشته باشید که با این روش، تمام تنظیمات سیستم عامل شما و تمام تنظیمات برنامه‌های شما (مثلاً بوک‌مارک‌های بروزر شما)، عین به عین به هارد جدید منتقل می‌شوند.
۱ـ برنامه‌ی Carbon Copy Cloner را از این‌جا دانلود کنید.
https://www.bombich.com/download
این برنامه رایگان نیست اما نسخه‌ی آزمایشی‌اش، کار شما را راه می‌اندازد.
۲ـ پس از نصب، آن را باز کنید و در بخش Source هاردی را انتخاب کنید که سیستم عامل روی آن است و در بخش Destination هارد اس‌اس‌دی‌تان را.
۳ـ در قسمت Clone عبارت Selected files… را بگزینید و در فهرست پایین برای همه‌ی فایل‌ها به جز فایل‌های شخصی‌تان که نمی‌خواهید کپی شوند، تیک بگذارید.
۴ـ بگذارید در بخش SafetyNet عبارت SafetyNet On انتخاب شود تا فایل‌های نالازم پس از پایان کار، پاک شوند.
Clone.png

۵ـ در پایین راست پنجره روی Clone کلیک کنید.
عملیات دوقلوسازی شروع می‌شود و بسته به میزان و حجم آن زمان بیش‌تری طول می‌کشد. فایل‌های من ۱۷۸ گیگا بایت بودند و دوقلوسازی‌شان حدود سه ساعتی طول کشید.

مرحله‌ی سوم: نصب سخت‌افزاری
این مرحله را نمی‌شود به صورت مکتوب نوشت چون پر از ریزه‌کاری‌ست. بنابراین ویدئویی تهیه کرده‌ام که در لینک‌های زیر می‌توانید ببینید:
https://www.youtube.com/watch?v=5nXdnrhAkGM&feature=youtu.be
http://www.aparat.com/v/cmufW
توجه داشته باشید که مک‌بوک من ساخت نیمه‌ی ۲۰۱۰ است و قطعات داخلی‌اش با برخی مک‌بوک‌های دیگر فرق می‌کند. اما اصول کار یکی‌ست.

مرحله‌ی چهارم: بازخوانی سیستم عامل
۱ـ مک‌بوک را روشن کنید و Option را نگه دارید.
۲ـ اس‌اس‌دی را انتخاب کنید تا کامپیوتر از روی آن بوت شود.
۳ـ پس از بالا آمدن سیستم عامل مطمئن شوید آن‌چه را می‌خواسته‌اید منتقل شده است.
۴ـ حالا می‌توانید تمام فایل‌های سیستم و برنامه‌هایتان را از هارد پیشین پاک کنید. برای این کار شاید برنامه‌ی CleanMyMac که فایل‌ها را بدون بردن در Trash پاک می‌کند به کارتان بیاید. برخی فایل‌ها را که بخواهید پاک کنید، ممکن است از شما رمز عبور بخواهد. من با دستور عملی که این‌جا آمده است، فایل‌های مخفی را هم پاک کردم و فقط فایل‌هایی را نگه داشتم که مطمئن بودم لازم دارم.
۵ـ به System Preferences بروید و روی Startup Disk کلیک کنید
۶ـ هارد اس‌اس‌دی‌تان را انتخاب کنید. (اگر فقط هارد اس‌اس‌دی را می‌دیدید، باز هم آن را انتخاب کنید)
۷ـ روی Restart کلیک کنید. با این کار، از گول خوردن سیستم و رفتن سراغ هارد قبلی جلوگیری می‌کنید. اتفاقی که ابتدا من را نگران کرد چون سیستم بالا نمی‌آمد و مرتب خطا می‌داد و ری‌استارت می‌شد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط AliGhz » 04 مه 2015, 15:39

سپاس ارژنگ جان برای تهیۀ این راهنمای گام به گام نوشتاری و تصویری! خوب است اینطور مطالب را جایی از ایرماگ در دسترس داشته باشیم که لابه‌لای مطالب و پست‌ها گم نشوند.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Ahmad » 05 مه 2015, 14:58

ارژنگ عزیز،
ممنون بابت نوشتن این مطلب مهم و مفید
احمد
نماد کاربر
Ahmad