انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فلسفه آرم شرکت اپل (سیب گاززده!)

بخش موضوعات متفرقه

فلسفه آرم شرکت اپل (سیب گاززده!)

پستتوسط مهمان » 31 مه 2006, 13:11

اول از همه از اینکه این تاپیک را اینجا میزنم معذرت ! موضوع بهتری براش پیدا نکردم !
من یادمه از معلم کامپیوترم تو دبیرستان پرسیدم گفت وقتی اولین اپل ساخته میشه و اونها اون رو به یک کمپانی برای خرید و تکثیر میبرند اون کمپانی قبول نمیکنه و بعد از خروج مخترعین اپل (شاید جابز) اون مدیر شرکت سیب نیم خوردش رو از پنجره میندازه پایین !
و اینها هم این ایده به ذهنشون میاد تا آرم رو همین سیب کنند !

درست و اشتباه رو نمیدونم از دوستان میخوام تصحیح کنند ! ;-) :blush:
مهمان

پستتوسط مهمان » 31 مه 2006, 14:14

تو سیب رو گاز بزن تا برای همیشه از بهشت پی سی به بیرون پرتاب بشی
مهمان

پستتوسط مهمان » 31 مه 2006, 14:34

Anonymous نوشته است:[نمایش]
اگه پی سی بهشته، اپل کمالِ بهشته.
مهمان

پستتوسط مهمان » 31 مه 2006, 14:36

بعدشم حواست باشه تو که تو بهشته ویروسیت داری دست و پا میزنی تو این سایت چی میگی.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
مهمان

پستتوسط رضاافشار » 31 مه 2006, 14:40

بعدشم حواست باشه تو که تو بهشته ویروسیت داری دست و پا میزنی تو این سایت چی میگی.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
من فقط میتونم تائید کنم.
رضاافشار

پست‌ها : 96

پستتوسط Ali.Rastegar » 31 مه 2006, 14:42

من فسلفه دلیل گاز زده بودن رو درست به خاطر ندارم. اما خروج جابز مربوط به خیلی بعد از ارائه اولین کامپیوترهای اپل هست. اپل قبل از مکینتاش کامپیوتر شخصی میساخت اما مکینتاش ویژگیهای خاصی داشت که دوباره اپل رو مطرح کرد. مدتی بعد از ارائه مکینتاش بود که جابز از اپل رفت.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 01 ژوئن 2006, 02:27

این صرفاً یک طرح از طرح های یک طراح لوگوهای تجاری بود که استیو جابز پسندید و برگزید. به احتمال زیاد هیچ فلسفهٔ خاصی در بر ندارد بجز اینکه از نظر استتیک گیراست.
من مطلبی را از تاریخچهٔ لوگوی اپل ترجمه کرده ام که اگر arta_adobeco یا کس دیگری به من بگوید چگونه می‌توان عکس را در کالبد متن گنجاند (و نه بصورت ضمیمهٔ جداگانه) آن را در اینجا پست خواهم کرد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط مهمان » 01 ژوئن 2006, 02:44

بهنام جان عکست را در جای دیگه ای در یک فضای رایگان یا هاست همین سایت آپ لود کن بعد در متن هرجاییش که خواستی عکس بیاری
آدرس عکست رو بین دو تگ قرار بده عکس لود میشه !؟
درضمن نمیدونم منپوظرت این بوده یا نه ؟ اگه فضا نداری من میتونم یه دعوتنامه persiangig برات بفرستم !!!
اگه هم نه میتونی عکسها رو برام میل کنی من Upload میکنم بعد لینکش رو بهت میدم آی دی من در یاهو : arta_adobe_lover
راستی این تاپیک رو من زدم ولی لوگین نشدم اسمم رو مهمان زده !

یه چیز دیگه من نمیتونم قبول کنم بی دلیل یه سیب نصفه شده آرم یه شرکت در ضمن معلمم هم فکر نکنم الکی گفته باشه !
مهمان

پستتوسط arta_adobeco » 01 ژوئن 2006, 02:47

پست بالا رو من دادم ولی لوگین نشده بودم ببخشید حواسم نبود !!!
تصویر
[left]My gallery site:http://www.techparty.net[/left]
نماد کاربر
arta_adobeco

پست‌ها : 11

پستتوسط arta_adobeco » 01 ژوئن 2006, 02:51

راستی بچه ها لطفا اپل و ماکروسافت رو به دو طرف رینگ بکس تبدیل نکنید !!!
هر دو از کمپانی های با سابقه و قدرت مند هستند !
ولی من همیشه میگم اپل هم ضعف داره نه به اندازه ماکروسافت !
تصویر
نماد کاربر
arta_adobeco

پستتوسط مهمان » 01 ژوئن 2006, 03:14

با سلام به دوستان:
در تاریخچه اپل در مورد فلسه ی اپل صخبت نکرده ام بخاطر اینکه کاملا اطمینان ندارم از صحت این فلسفه؛
۱- اطمینان دارم که بخاطر علاقه استیو جابز به سیب نام شرکت اپل شد.
۲- لوگوی حال اپل در سال ۱۹۷۷ توسط راب جانوو طراحی شد پس ربطی به خروج استیو جابز از شرکت نداره.
۳- لوگوی قبلی شرکت اپل سیب بالای درختی بود که روی سر نیوتن افتاد احتمالا این گاز رو هم نیوتن به لوگوی حاضر زده باشه!
۴- ولی معتبر ترین فلسفه این است که این پیام را به شما بدهد ... به سادگی گاز زدن از یک سیب از کامپیوتر خود استفاده کنید ...

برام جالبه که یکی از میهمانان بنویسد که پی سی بهشت است! سیب میوه بهشت است و کامپیوتر های بهشت نیز سیب می باشد!!
مهمان

پستتوسط FarsiApple » 01 ژوئن 2006, 03:39

در ادامه مطلب بالا که به صورت مهمان نوشتم!

چه کسی برای همیشه از بهشت خارج شده؟ آیا تا ابد اینجا می مانید؟ نه به جایی بر می گردیم که سیب ها فراوانند ... بهشت هم بروز رسانی شده!!
نماد کاربر
FarsiApple

پست‌ها : 2

پستتوسط arta_adobeco » 01 ژوئن 2006, 03:54

نه پی سی بهشته نه اپل !
بهشت جای دیگه است نه در این دنیا !
آقا جان مادراتون بیخیال بحث های فلسفی بشید !
من هم میدونم یکی این آرم و طراحی کرده به خدا و استیو هم قبول کردش !
ولی واقعا فلسفه اینه؟
تصویر
نماد کاربر
arta_adobeco

پستتوسط Behnam » 01 ژوئن 2006, 05:23

من عکس ها را بصورت ضمیمه upload کردم تا بتوانم در کالبد متن بگنجانم. تایپ کردن درست [img] و [img/] هم در rtl این جعبهٔ نگارش کار حضرت فیل بود ولی سرانجام موفق شدم. حالا اگر کسی بعدها به این پست سر و سامانی داد چه بهتر.

اما دوکلام هم از مادر عروس!

گمان نمی‌کنم که استیو جابز بیاید و رک و پوست‌کنده بگوید قضیه از چه قرار بوده است. همانطور که می‌دانید او از گسترش شایعات پیرامون اپل استقبال می‌کند. حتی چند سال پیش «شایعهٔ» سری جدید کامپیوترهای اپل را خودش قبل از اعلام رسمی راه انداخته بود! او یک جانور بازار یاب است و خوب می‌داند چگونه اذهان همه را متوجه اپل سازد! خوشبختانه (و احتمالاً ضرورتاً) بسیار خوش سلیقه و کیفیت پسند هم هست و کسی از بازیهای تبلیغاتی او شکایت نمی‌کند. این ترکیب شایعه پراکنی از یک سو، و راز داری و مخفی کاری افراطی اپل از سوی دیگر برای جابز خیلی موفقیت آمیز بوده است.
برای تکمیل مطالبی که در بالا آمده است (و برای آزمایش عکس در متن!) این را اضافه می‌کنم.

در مورد چرائی انتخاب سیب برای نام کمپانی، رایج ترین روایت این است که استیو جابز و استیو وُزنیاک هر دو از طرفداران پرشور گروه بیتل ها بودند و کمپانی موزیکی که صفحات بیتلز را توزیع می‌کند اپل نام داشت. آنها هم به عنوان بزرگداشت این گروه موسیقی، نام اپل را برای شرکتشان برگزیدند. لازم به تذکر است که «مکینتاش» هم نوع بخصوص سیب است که در آمریکای شمالی بسیار رایج است.
جالب اینجاست که این هواخواهی تاکنون برایشان بسیار گران تمام شده است زیرا شرکت توزیع موسیقی اپل که از حقوق گروه بیتلز محافظت می‌کند بارها اپل کامپیوتر ساز را به اتهام سوء استفاده از نام تجاریشان به دادگاه کشیده است!

اما در مورد چونی و چرائی گاز زده بودن سیب، من خلاصه ای از متن مندرج در دائرةالمعارف WIKIPEDIA را می‌آورم به همراه روایتی که دست‌کم به اندازهٔ کافی اعتبار داشته است که در این دائرةالمعارف به آن اشاره شود. با اینکه به آن روایت مهر تأیید نزده است.

لوگوی اولیهٔ اپل توسط استیو جابز و رونالد وِین طراحی شد که نیوتون را زیر درخت معروف سیب مجسم می‌ساخت. دست‌کم می‌توان گفت که پرتاب سیب گاز زده از پنجره نمی‌تواند الهام بخش این لوگوی اولیه باشد مگر اینکه قدرت تجسم هنری جابز را خیلی دست‌کم گرفته باشیم!

تصویر

وِین در مونتاژ Apple I به استیو وُزنیاک که به همراه جابز از پایه گذاران اپل بود کمک کرد. قبل از اینکه به بقیهٔ تاریخچهٔ لوگوی اپل بپردازم بد نیست بگویم که وِین ده درصد از سهام اپل را در اختیار داشت ولی بفاصلهٔ کوتاهی پس از تأسیس کمپانی اپل، سهامش را به قیمت نهصد دلار فروخت. اگر آن سهام را نگه داشته بود، امروزه حدود شش میلیارد دلار ارزش داشت!

این طرح اولیه به زودی با لوگوی معروف «رنگین‌کمان» اپل جایگزین شد. راب جنوف Rob Janoff طراح این لوگو بود.

تصویر

این طرح یکی از طرح های پیشنهادی وی بود که در سال ۱۹۷۶ به استیو جابز عرضه شده بودند.

یکی از شایعات این است که رنگین‌کمان تجلیلی است از Alan Turing پدر دانش کامپیوتری مدرن که هموسکسوئل بود. وی با تقلید از داستان «سفید برفی و هفت کوتوله» با گاز زدن سیبی که به سیانور آلوده کرده بود اقدام به خودکشی کرد.
این البته به احتمال قریب به یقین یک «شایعهٔ شهر» است (Urban Legend) زیرا این لوگو دو سال پیش از انتخاب رنگین‌کمان به عنوان نماد غرور هموسکسوئل‌ها طراحی شده است و ترکیب رنگهای آن نیز از آن نماد تبعیت نمی‌کند.

در سال ۱۹۹۸ اپل رنگین‌کمان را از لوگوی خود برداشت و امروزه با رنگی یکسان استفاده می‌شود که این رنگ هم استاندارد ثابتی ندارد و روی کالاهای مختلف اپل تفاوت دارد.

تصویر

برای اطلاعات بیشتر و مفصل تر در مورد تاریخچهٔ اپل:

http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Computer
پیوست‌ها
Apple_first_logo.jpg
Apple_first_logo.jpg (48.93 KiB) - بازدید 19528 بار
Striped_apple_logo.png
Striped_apple_logo.png (6.71 KiB) - بازدید 19528 بار
Apple-logo.png
Apple-logo.png (7.78 KiB) - بازدید 19528 بار
نماد کاربر
Behnam