انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

درگذشت استیون هاکینگ

بخش موضوعات متفرقه

پاسخ: درگذشت استیون هاکینگ

پستتوسط Amir_S » 11 آوریل 2018, 20:21

AmirT نوشته است:[نمایش]
بحث ما در دور تکرار افتاده و من حقیقتا خسته شدم.
هرچه که فکر میکنم لازم بود را گفتم. جواب این سوال‌هایی که پرسیدی میشود همان چیزهایی که گفتم با جمله بندی متفاوت.
و چیزی که خسته‌ام میکند این است که فهم ما از علم و منطق تفاوت‌های اساسی دارد و شما گاردی در برابر Science داری که هرچیزی من میگویم را با مغلطه در هم میکنی. اینطور به هیچ نتیجه‌ای نمیرسیم.
روز خوش.

بله، من هم موافقم که در این یکی دو پیام اخیر، خیلی حرف جدیدی گفته نشده و این هم برای خودمان و هم برای خوانندگان خسته‌کننده‌است.
من گاردی در مقابل Science ندارم،‌ عقل من می‌گوید هرچیزی ابزار و روش خودش را دارد، همانطور که نمی‌توان پیچ دوسو را با پیچ‌گشتی چهارسو باز کرد، نمی‌توان برای پاسخ به همه سوال‌ها هم از یک روش استفاده کرد،‌ همانطور که جواب یک سوال ریاضی یا یک مساله روانشناسی را نمی‌شود با فیزیک داد. این شمایید که روی روش‌تان تعصب و در مقابل بقیه روش‌ها گارد دارید و هر روشی که باب میلتان نباشد را انکار می‌کنید.
همچنین مغلطه‌ای در استدلالم نمی‌بینم. یک مشاهده کاملا واضح (وجود تغییر گسسته و منظم در عالم) و یک سوال که در آخرین لایه، چه چیزی این تغییر را انجام می‌دهد که خودش مشمول همان سوال نشود؟ و در جواب شما یک سری تئوری و مدل ارائه می‌دهید که چیز‌هایی دیگر را توضیح می‌دهند و نتیجه می‌گیرید چون یک کسانی برای یک چیز‌هایی با یک روش‌هایی یک مدل‌هایی ارائه داده‌اند، پس هیچکس نباید از روش دیگری استفاده کند. یا اول می‌گویید عقل و استدلال معیار است،‌ بعد می‌گویید استدلال عقلی ممکن است با فرضیات درست به نتایج نادرست برسد و… ولی روشی که بخش زیادی از آن مبتنی بر فرضیات و نظریات اثبات نشده‌است، حتما روش بهتری است. و در آخر من را به مغلطه و سفسطه متهم می‌کنید.
خلاصه اینکه با شما موافقم: بعید است اینطور به نتیجه واحدی برسیم. بهتر است قضاوت را به خواننده ثالث بی‌طرف بسپاریم.
Ilia نوشته است:[نمایش]
فکر نمیکنم که کسی در اینجا کس دیگری را بتواند قانع کند. همینقدر که تبادل افکار کردیم نیک بود. خسته نباشید.

از اول هم قرار نبود کسی طرف مقابل را قانع کند. اگر به چند تا پیام می‌شد اینکار را کرد که الان همه یک آئین داشتند… هدف مبادله فکری و یادگیری بود که حداقل برای من تا حدی صورت گرفت.
Amir_S نوشته است:[نمایش]
این بحث را برای بهبود دانش خودم و آنهایی که واقعا دنبال جواب هستند ادامه می‌دهم.

امیدوارم این بحث ما برای همه حاضرین مفید بوده باشد. از همه بخصوص AmirT به خاطر همراهی‌اش تشکر می‌کنم.
و این احتمالا آخرین پست من در این مبحث است.
وسلام…
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط AliGhz » 30 آوریل 2018, 18:44

این مقالهٔ نیوساینتیست، خیلی خوب و روان و کامل دستاوردهای علمی هاوکینگ را شرح داده است.
پیوست‌ها
85579F97-ECD7-4E24-B3E6-2F068DB687DF.jpeg
16C37115-18C7-4318-8576-1FD1C0031CFD.jpeg
D3886E09-1295-4CBD-A920-46862355E8A1.jpeg
D1DE33B0-4175-496B-9235-FC05691FC789.jpeg
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط rezag5 » 17 ژوئن 2018, 08:47

چقدر دیر دفنش کردن
​​​​​​​استیون هاوکینگ فیزیکدان مشهور بریتانیایی به خاک سپرده شد

استیون هاوکینگ فیزیکدان و کیهان‌شناس مشهور بریتانیایی در کلیسای وست مینستر در شهر لندن به خاک سپرده شد. افراد خانواده، همکاران و حدود ۱۰۰۰ نفر از دوستداران او از سراسر جهان در این مراسم حضور داشتند.فرمول نظریه مشهور سیاه‌چاله‌های استیون هاوکینگ فیزیکدان و کیهان‌شناس مشهور بریتانیایی بر سنگ مزار او در کلیسای وست مینستر در شهر لندن به چشم می خورد. افزون بر آن روی سنگ قبر او این متن نوشته شده است: «اینجا بقایای استیون هاوکینگ قرار دارد». گور هاوکینگ در نزدیکی گور دانشمندانی چون آیزاک نیوتون، فیزیک‌دان، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و فیلسوف و چارلز داروین، زیست‌شناس و زمین‌شناس انگلیسی قرار دارد. در کنار دوستان و خویشاوندان استیون هاوکینگ هزار نفر از دوستداران او از سراسر جهان حضور داشتند. این افراد از میان ۲۵ هزار نفری انتخاب شده بودند که از سراسر جهان می‌خواستند در مراسم خاک‌سپاری شرکت کنند. بندیکت کامبربچ، بازیگر و تهیه‌کننده انگلیسی در مراسم خاک‌سپاری سخنرانی کرد. کامبربچ در یک فیلم تلویزیونی نقش استیون هاوکینگ را بازی کرده بود. ارسال سخنان هاوکینگ به سیاه چاله‌ها آژانس فضایی اروپا هم‌زمان با خاک‌سپاری، یک ضبط رادیویی از سخنان هاوکینگ را به سوی یکی از سیاه‌چاله‌های کهکشان فرستاد. این پیام شش دقیقه‌ای هاوکینگ که چندسال پیش ضبط شده بود، در باره حفاظت از سیاره است. این پیام باید 3500 سال نوری بپیماید تا به سیاه‌چاله برسد. در این ضبط رادیویی صدای هاوکینگ بر بستری از یک قطعه موسیقی ساخته شده از وانگلیس، هنرمند یونانی، قرار داده شده است. لوسی هاوکینگ، دختر این فیزیکدان و کیهان‌شناس مشهور بریتانیایی، این اقدام آژانس فضایی اروپا را حرکتی "زیبا و نمادین" خوانده است. استیون هاوکینگ در سن ۷۶ سالگی درگذشت. او با نظریه سیاه‌چاله‌ها و کتاب‌های علمی پرفروشش مشهور شد. او معتقد بود جهان هستی "خودبه‌خود" به وجود آمده و برای پیدایش آن به "خدا" نیازی نیست. هاوکینگ نه تنها یکی از مشهورترین و مهم‌ترین دانشمندان این عصر بود، که مثالی بود برای قدرت روح انسان که می‌تواند مرزها و محدودیت‌های جسم و رنج و درد را درنوردد. او که متولد سال ۱۹۴۲ بود، از ۲۱ سالگی مبتلا به بیماری عصبی حرکتی اسکلروز جانبی آمیوتروفیک شد. هاوکینگ بر اثر این بیماری توان حرکت را از دست داد و از سال ۱۹۸۵ دیگر قادر به سخن گفتن نبود. با از دست دادن قدرت حرکت انگشت‌هایی که حرف‌هایش را تایپ می‌کردند، تنها راه مکالمه او با جهان در پایان حرکت چشم‌هایش بود با کمک حسگرهای اشعه مادون قرمز که این حرکات را ثبت می‌کردند.

لینک خبر از رادیو دویچه وله آلمان
http://www.dw.com/fa-ir/%D8%A7%D8%B3%D8 ... 3-xml-mrss
نماد کاربر
rezag5

پست‌ها : 300

قبلی

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 16 مهمان