انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

Presentation Secrets - روش‌های ارائه مطلب

بخش موضوعات متفرقه

Presentation Secrets - روش‌های ارائه مطلب

پستتوسط Amir_S » 20 نوامبر 2015, 21:10

اسم تاپیک را از کتاب The Presentation Secrets of Steve Jobs گرفتم، تا ادای دینی هم کرده باشم به بهترین سخنران سال‌های اخیر که از قضا مسبب کنار هم بودن ما نیز هست!
راستش من خیلی آدم درونگرا و کم حرفی هستم، ولی به موضوع صحبت در جمع و به قول قدیمی‌ترها سخنرانی، علاقه زیادی دارم! کتاب‌های زیادی هم در این مورد خوانده‌ام و تجربهٔ نه چندان زیاد ولی خوبی دارم.
بنا به پیشنهاد سامان در مورد ریموت کنترل و پرزنتر، به نظرم آمد که شاید بد نباشد بجای اینکه روش استفاده از آیفون به جای پرزنتر را در آن تاپیک مطرح کنم، یک تاپیک جدا بسازم تا هر از گاهی اگر حوصله کردیم، تجربیاتمان را در این زمینه هم با هم شریک شویم.
___
این لینک آن کتاب بالا در iBook store است:
The Presentation Secrets of Steve Jobs:How to Be Insanely Great in Front of Any Audience by Carmine Gallo
https://itun.es/us/hwDTD.l
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پاسخ: Presentation Secrets - روش‌های ارائه مطلب

پستتوسط Amir_S » 20 نوامبر 2015, 23:13

اما در مورد پرزنتر:
اول کمی در مورد ضرورت استفاده از آن روضه بخوانم:
زبان بدن یکی از عوامل مهم و مؤثر در زمینه اثر بخش بودن «ارائه» است؛ حرکت به موقع و مناسب بدن و بویژه دست‌ها و همچنین به تناسب محیط، راه رفتن در طول صحنه، می‌تواند انرژی و علاقه شما به مبحث و اهمیت آن را به مخاطب منتقل کند و جلسه را از آن حالت کسل‌کنندگی که در اکثر سخنرانی‌ها می‌بینیم، خارج نماید. ضمن آنکه ایستادن پس میز (جایگاه) سخنرانی و تکیه زدن دست بر لبه‌های آن، حس ریاست و تحکم را به مخاطب القا می‌کند. از طرفی اگر بخواهیم سخنرانی را با اسلاید تقویت کنیم، لازم است که با توجه به تناسب زمانی و بدون مکث در میان کلام، اسلاید‌ها را تغییر دهیم. اگر این کار را بدون وسیله جانبی انجام دهیم، خود را به میز و دستمان را به کی‌بورد کامپیوتر مقید کرده‌ایم و در نتیجه تمرکز و آزادی عمل در حرکتمان سلب می‌شود. بنابراین بهتر است در حین صحبت از یک وسیله کوچک و بی‌سیم برای این کار کمک بگیریم.
انواع پرزنتر:
در حال حاضر سه دسته وسیله جانبی مناسب این کار در اختیار ما وجود دارد:
اول، ماوس‌های بی‌سیم! مزیت اینها این است که دم دست‌تر هستند و کاربرد دیگری (همان ماوس بودن) هم دارند، بنابراین شاید برای کسی که خیلی کار نمی‌کند، انتخاب خوبی باشند. البته ایراد آنها این است که اولاً قابلیت‌های کمتری دارند (فقط جلو و عقب بردن اسلاید) و کنترل آنها (چرخ ماوس) خیلی دقیق نیست و احتمال تغییر تصادفی با برخورد ناخواسته دست وجود ندارد؛ ثانیاً قرار گرفتن آن در دست راحت و خوشایند نیست و احتمال افتادن آن وجود دارد. ضمن اینکه نور زیر ماوس هم در محیط تاریک جلب توجه می‌کند و تمرکز مخاطب را کم می‌نماید.
دوم، تلفن‌های هوشمند! اینجا دو نوع ابزار داریم، دسته اول برنامه‌هایی هستند که ماوس یا کی‌بورد مجازی می‌سازند یا برای برنامه‌های میشود میانبر تعریف کرد؛ تعداد اینها زیاد است و هر کدام مزایا یا معایبی دارند، دسته دوم برنامه‌های مخصوص پرزنت هستند که علاوه بر کار‌های عادی، اطلاعاتی در خصوص زمان و اسلاید‌ها و… نیز نمایش می‌دهند. اگر از کی‌نوت در مک و آی‌دیواس‌ها استفاده کنید، خود کی‌نوتِ iOS بهترین گزینه است. شما می‌توانید در حالت عادی بین اسلاید فعلی و بعدی و یادداشت های خودتان یک یا دو تا را انتخاب کنید که به صورت عمودی یا افقی نمایش داده شوند، ساعت یا زمان گذشته یا باقیمانده را هم می‌شود نشان داد؛ علاوه بر اینها، امکان سیاه یا سفید کردن صفحه و همچنین قلم برای نوشتن و لیزر پوینتر مجازی هم دارد. همچنین می‌شود لیست کل اسلاید‌ها زا هم دید و سریع به اسلاید مورد نظر پرید. اما عیب این دسته اولا بزرگ بودن دستگاه است که در دست گرفتنش را سخت می‌کند، و دوم اتصال آن به مک که وای‌فای می‌خواهد و تازه اگر کیفیت شبکه خوب نباشد، ممکن است وسط کار قطع شود. (ساعت اپل هم کی‌نوت دارد! ولی به فلسفه استفاده از پرزنتر جور در نمی‌آید، مگر آنکه بندش را جدا کنیم و به تنهایی در دست بگیریم که آنوقت خیلی عالی می‌شود)
سوم، پرزنترهای حرفه‌ای! اینها در واقع کی‌بورد های وایرلسی هستند که فقط چند دکمه بخصوص را دارند و با دانگل خودشان و یا بلوتوث به کامپیوتر وصل می‌شوند. اکثر آنها پوینتر لیزری هم دارند (بعداً توضیح می‌دهم که چرا بهتر است تا حد امکان سراغ آن نرویم) و بعضی‌ها نمایشگر کوچکی هم دارند که اطلاعات مختصری مثل شماره اسلاید یا زمان و… را نشان می‌دهد. اینها را در دو دسته دستی و انگشتی (حلقه‌ای) می‌شود پیدا کرد که روی جمع و جور و خوش‌دست بودنشان هم خیلی کار شده است. اکثر سخنرانان حرفه ای اینها را ترجیح می‌دهند و معمولا چند تا تهیه می‌کنند تا در سخنرانی های گروهی یا به عنوان بک‌آپ استفاده کنند.
اما workflowی شخصی من: اول این را بگویم که انتخاب اول من داشتن یک پرزنتر درست و حسابی است، ولی چون چیز خوبی که با مک هم سازگاری کامل و قطعی داشته باشد در بازار ایران پیدا نکرده‌ام، فعلا از آیفون و آیپد به روندی که در ادامه توضیح می‌دهم استفاده می‌کنم.
کنترل اصلی را با آیفون که راحتتر در دست جا می‌گیرد انجام می‌دهم، به این صورت که روی نمایشگر آن یاداشت ها را که نکات کلیدی و کلمات خاص آن اسلاید و اشاره ای به اسلاید بعدی هستند نمایش می‌دهد و با کشیدن دست به چپ و راست، اسلاید‌ها را تغییر می‌دهم. به این ترتیب فقط در صورتی که چیزی را فراموش کنم، نیاز به دیدن صفحه گوشی دارم و در سایر موارد فقط گوشی در کف دستم محکم شده و اگشت شست روی آن کشیده می‌شود.
با توجه به اینکه نگاه کردن های پی در پی به پرده نمایش یا مکث بعد از هر اسلاید، نشان ضعف و عدم تسلط بر مطلب است، در سالن های سخنرانی حرفه‌ای تعداد زیادی نمایشگر در جلوی سن و انهای سالن نصب شده که اسلاید های فعلی و بعدی و نوت‌ها را نمایش دهند، ولی چون برای امثال من خیلی کم پیش می‌آید در چنین سالنی صحبت کنیم (تا جایی که می‌دانم چنین امکاناتی بصورت آماده در هیچکدام از سالنهای همایش ایران نیست!)، معمولا مک و آیپد را به عنوان این نمایشگرها در دو طرف (چپ و راست) قرار می‌دهم تا در حین اینکه دارم مخاطب را نگاه می‌کنم، با یک نگاه زیر چشمی، اولا از درست بودن اسلاید مطمئن شوم و ثانیا یادم بماند که اسلاید بعدی در مورد چیست و بتوانم جملات مناسب را برای ربط دادن مطلب به بعدی بکار ببرم.
همانطور که گفتم، برگشتن زیاد به سمت پرده، رفتاری حرفه‌ای نیست! به همین دلیل استفاده از پوینتر لیزری در اکثر کتب جدید منع شده است! چرا که درطول کار با آن شما باید پشتتان را به مخاطب بکنید تا پرده را ببینید و دستتان را ثابت نگه دارید و حواستان به این باشد که نور لیزر به قسمت مورد نظر بتابد، بنابراین هم تمرکزتان به کلام از بین می‌رود و هم توانایی استفاده از حالت چهره و حرکات دست و بدن را نخواهید داشت. ضمناً این زنگ خطری است که نشان می‌دهد مطالب یک اسلاید زیادتر از حد قابل قبول است و احتمالا متون بیش از حد طولانی یا تصاویر بیش از حد پیچیده دارد! بنابراین اولین کار این که اسلاید را تا حد امکان ساده تر و احتمالا به چند اسلاید یا چند مرحله انیمیشن، تقسیم کنید و اگر واقعاً امکان ساده سازی نبود، آنوقت از شکلی مثل دایره یا فلش که در زمان و مکان مناسب در تصویر ظاهر شود، استفاده کنید.
این برای صحبت یک طرفه جواب می‌دهد، ولی برای ارائه تعاملی مثل سخنرانی‌هایی که آخرشان پرسش و پاسخ انجام می‌شود، یا تدریس، ممکن است اسلاید مناسب پیشبینی نشده باشد و ناچار به نوشتن و علامت گذاری روی یک اسلاید یا استفاده از پوینتر شویم. در اینجا هم من استفاده از آیفون را ترجیح می‌دهم و اگر بدانم که نوشتن زیاد نیاز دارد، سراغ آیپد می‌روم. توضیح آنکه در پاورپوینت، هم پوینتر ماوس، هم پوینتر مجازی و هم قلم های مختلف در نسخه دسکتاپ وجود دارد، ولی اپل ترجیح داده (به نظرم انتخاب فکر درستی بوده) که اینها را فقط در آیفون و آیپد (چه در حالت ارائه با خودشان و چه در حالت ریموت) قرار دهد. با فعال کردن این حالت، برای عوض کردن اسلاید، باید فلش های دو طرف نمایشگر را زد و در عوض یک پوینتر و چند قلم رنگی در پایین تصویر که می‌شود هر کدام را انتخاب و استفاده کرد.
استفاده موردی از آیفون به عنوان لیزر،خیلی سخت نیست! کافی است آن را انتخاب کنید و فقط چند لحظه زیر چشمی به گوشی نگاه کنید تا مطمئن شوید دستتان را جای درست گذاشته اید. اما برای نوشتن یا اگر خیلی نیاز به پوینتر باشد، آیپد را با یک دست گرفتن و با دست دیگر اشاره کردن، یا اگر میز بلندی در اختیار باشد، آن را با استفاده از کیس، در حالت شیب کم قرار دادن، تصمیم بهتری است. مخصوصا برای نوشتن، مخاطب درک خواها د کرد که مجبورید خودتان را به آن شرایط محدود کنید. و البته آن قلم سه-چهار دلاری گریفین که قبلا خبر خریدنش را دادم، کار نوشتن را نسبت به انگشت، حرفه‌ای تر و راحتتر می‌کند!

_____
ویرایش: چقدر طولانی شد! تازه سعی کردم فقط در مورد پرزنتر بنویسم و خیلی حاشیه نرم!
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط perse » 20 نوامبر 2015, 23:56

امیر جان واقعا ممنون. واقعا واسه من مفید بود. ممنون میشم ادامه بدید درمورد همون حاشیه‌هایی که واردش نشدید ؛)
نماد کاربر
perse

پست‌ها : 188

پستتوسط Amir_S » 21 نوامبر 2015, 09:36

perse نوشته است:[نمایش]
امیر جان واقعا ممنون. واقعا واسه من مفید بود. ممنون میشم ادامه بدید درمورد همون حاشیه‌هایی که واردش نشدید ؛)

مطمئنم که اینجا کسانی هستند که در جامعهٔ رقابتی‌تری نسبت به من زندگی می‌کنند و به خاطر همین نیازشان، تجربه بسیار بیشتری نسبت به من دارند. برای همین، امیدوارم که سایر دوستان هم در این زمینه مشارکت کنند و من هم از تجربیاتشان استفاده کنم.
اما راستش مدتی است که تصمیم دارم جزوه ای در این زمینه تهیه کنم، الان مشغول کاری هستم که تقریباً یک ماه زمان می‌برد، بعد از آن به امید خدا دست به کار این جزوه می‌شود و سعی می‌کنم چکیده‌اش را در حین نوشتن اینجا هم به بحث بگذارم؛ بعد هم که کامل شد، کل‌ش را بصورت الکترونیکی منتشر خواهم کرد.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط iSam » 26 نوامبر 2015, 20:13

امیر جان در تاپیک زیر گفته بودم که شرکت برایم تهیه کنه.
viewtopic.php?f=2&t=3898&view=unread#unread
الآن برایم تهیه کرده که در لینک زیر می توانی ببینی کدام محصول است. این تولید یک شرکت آلمانی است که مخصوص مک پرزنتور ساخته و بسیار هم عالی هست. البته مدل های پیشترفته تر از اینکه من تهیه کردم هم دارد که می توانی در محصولاتش یا لینک دوم یکی از آنها را ببینی. باز هم ازت متشکرم.
http://www.inateck.com/de/inateck-wp100 ... -Pen/info/
http://www.inateck.com/de/inateck-wp100 ... pen-black/
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Amir_S » 27 نوامبر 2015, 00:24

سامان جان از پیگیری‌ات ممنونم…
بین مدل ۱۰۰۱ اینها و ۴۰۰ لاجیتک، من مال لاجیتک را ترجیح می‌دهم، چون هم ظاهر باکیفیت تری دارد و هم قدری کوچکتر و جمع و جور تر است.
اما آن مدل های مدادی (۱۰۰۲به بالا) اگر قدری طولشان کمتر بود خیلی وسوسه کننده می‌شدند!
نظر کلی من اینست که تا حد امکان نباید از چیزی استفاده کرد که جلب توجه کند و همینطور در مورد پرزنتر، تا حد امکان باید بشود آن را بین کف دست و انگشت کوچکتر (یا حداکثر دو انگشت) مهار کرد تا چهار انگشت دیگر برای ژست های مورد نیاز آزاد بمانند.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط iSam » 27 نوامبر 2015, 01:50

البته از نظر کنترل کیفی اروپا، از لاجیتک نمره بالاتری گرفته و اینو تو آمازون دیدم یکی از کسانیکه کامنت گذاشته بود، لینک داده بود. ضمن اینکه مخصوص مک تولید میکنه.
من مدل مدادی را سفارش دادم و زیاد بزرگ نیست و در کف دست من جا می گیرد، حالا نمی دانم معقول است یا دست من کمی بزرگ است :)
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Amir_S » 27 نوامبر 2015, 10:47

مدل مدادی‌اش چیز شکیل و خوبی به نظر می‌آید و مخصوصا باریک بودنش خیلی عالی است. اما یادم رفت که بگویم ظاهرا اینها هم همان مساله را دارند… در صفحه مدل غیر مدادی نوشته که بعضی عملکردها ممکن است در بعضی برنامه ها در مک کار نکنند. که این باتوجه به سیستم عملکردشان که نوعی کی‌بورد هستند بدیهی است. مگر اینکه از یک مدل، نسخه ای مخصوص کی‌نوت و نسخه ای مخصوص ویندوز و پاورپوینت بسازند. البته در مورد مدل مدادی چیزی ننوشته بود.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط iSam » 27 نوامبر 2015, 22:38

مدل مدادی مخصوص کی نوت هست و برای من همه امکاناتش کار می کند و مشکلی نیست :)
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Amir_S » 27 نوامبر 2015, 23:34

با این اوصاف اگر گیرم بیاید، یکی می‌گیرم :))
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط iSam » 28 نوامبر 2015, 00:13

حتما گیر آوردی بگیر. ضمنا تولید چین هم نیست، کلا آلمانی است ;)
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 18 مهمان