انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کسی میتونه این نوشتار خوشنویسی شده رو تشخیص بده؟

بخش موضوعات متفرقه

کسی میتونه این نوشتار خوشنویسی شده رو تشخیص بده؟

پستتوسط aamir » 02 نوامبر 2012, 16:55

یه دوست گرافیست عرب دارم که از طریق فیس بوک باهام آشنا شد! متاسفانه انگلیسی اش هم افتضاحه و منظورش رو به بدترین شکل ممکن میرسونه!
امروز بهم یه ایمیل زده بود که یه فایل ضمیمه اش بودوگفته بود که cousin اش داره در دانشگاه فارسی میخونه و استادشون یه برگه داده که باید تشخیصش بدن و اونوبصورت TXT دربیارن!
والا من هرچی این رو خوندم فکرکردم که عربیه! بخاطر همین تو خوشبینانه ترین حالت که بتونم این خوشنویسی پر پیچ و خم رو تشخیص بدم فهمیدن این که منظور نویسنده چه کلمه ای بوده دیگه از توانم خارجه!
حالا فک کنید بخوای اینارو به کسی که دوزار انگلیسی بلد نیست و من هم دوزار عربی بلد نیستم توضیح بدی!
خلاصه تنها چیزی که تونستم به زبان ساده بهش بگم این بود که من از دوستانم که ممکنه زبان عربی رو بشناسند کمک میگیرم برات! اولین جایی هم که به ذهنم رسید ایرماگ و مخصوصا احمد عزیز بود.

یه لطفی بکنید یه نگاهی بهش بندازید ببینید قابل تشخیص هست یا نه!

مرسی خیلی زیاد
پیوست‌ها
20121017_1925221.jpg
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

Re: کسی میتونه این نوشتار خوشنویسی شده رو تشخیص بده؟

پستتوسط Ilia » 02 نوامبر 2012, 23:12

امیر جان، شکسته است و عربی است. اگر فارسی بود، من شاید میتوانستم بخوانم. اما عربیست و کلمات را بلد نیستم. شکسته‌اش هم که در خیلی جاها نقطه نداره، هیچ جور نمیشه حدس زد. اما این را یک کسی در حاشیهٔ کتاب نوشته. قدیم‌ها تاریخ تولد بچه‌ها یا وقایع مهمشان مثل ازدواج و غیره را اینطور در حاشیهٔ کتاب مینوشتند تا یادشان نرود.

یک کسی میخواهد که مثل احمد، عربی بلد باشد و خط شکسته و اصطلاحاتی که آن موقع مردم بکار میبردند را هم بلد باشد تا بتواند این را بخواند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Ahmad » 03 نوامبر 2012, 00:29

امیر جان با سلام،
من بعد از ظهر که این پست شما را خواندم این عکس را بزرگ کرده و چاپ کردم. یک ساعتی نیز از زاویه‌ها مختلف سعی کردم که مطلب عربی را بخوانم. مشکل اما این است که متن عربی توسط یک غیر عرب (مثلا یک آخوند ایرانی) نوشته است. فحوای نوشته نیز مسئله شرعی است در مورد پرداخت زکات حیوانات، مثلا اگر این تعداد گاو داشته باشی چقدر باید زکات بدهی (نمونه: مدارك الأحكام في شرح شرائع الإسلام -السيد محمّد بن علي الموسوي العاملي). من متاسفانه قادر به خواندن تعدادی از کلمات موجود در متن نیستم و گرنه اگر می‌توانستم تمام کلمات متن را بخوانم ترجمه‌اش احتمالا نباید کار سختی باشد. به هرحال متاسفم که در اینمورد کمکی از من برنمی‌آید.
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط aamir » 06 نوامبر 2012, 09:55

احمد و ایلیای عزیز
ممنون بابت وقتی که گذاشتید، من هم بهش ایمیل زدم و گفتم که کاغذی که در اختیار داره خیلی قابل خوندن نیست، یه تشکر هم ایشون ازتون کرد که بازم منتقل میکنم :-)
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 16 مهمان