انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

زباله‌های الکترونیکی

بخش موضوعات متفرقه

زباله‌های الکترونیکی

پستتوسط pooriya.kh » 16 اکتبر 2012, 00:40

با سلام خدمت همه ی شما دوستان عزیز
مدتیه که مشکلی برام پیش اومده و اونهم زباله های الکترونیکی هست !!! مثلا من ۳،۴ تا موبایل دارم که بدرد نمیخورن ولی کلی از اجزا اون ها مثل صفحه نمایش درست کار میکنند . از طرفی کلی آشغال تو اتاقم جمع شده و از طرفی دوست ندارم که بندازمشون بین آشغال میوه ها چون کلی از چیزای اونا بدرد بقیه مردم یا حتی صنایع میخوره ! شما با زباله های الکترونیکی خودتون چه میکنید در ایران ؟؟؟؟؟!!!!!
ممنون از کمک شما
pooriya.kh

پست‌ها : 530

Re: زباله های الکترونیکی

پستتوسط Microsoft24 » 16 اکتبر 2012, 03:23

من باشم همه رو میریزم دور :d
از کجا باید شروع کرد ، درد دل که گفتنی نیست ، قصه ی من خیلی وقته که دیگه شنیدنی نیست .
نماد کاربر
Microsoft24

پست‌ها : 349

پستتوسط Ali.Tajik » 16 اکتبر 2012, 03:41

اگر بار نوستالژیک داشته باشد که نگهشان می‌دارم. مثلا من یک گوشی سونی Z5 دارم که الان تقریبا ۷ - ۸ سال است که استفاده اش نکردم، پین کدش را هم گم کردم و آداپتور هم ندارد، اما همینطوری روی قفسه کتابخانه‌ام مانده. هیچ وقت هم به چشم زباله یا «جا تنگ کن» به‌اش نگاه نکردم! اما بجایش کلی قطعات کامپیوتری دارم که یک سری‌هایش را ریختم سطل زباله (و بله، می‌دانم که آلوده کننده‌ی محیط زیست بودند، اما خب ... !) یک سری‌هایش را هم، یک جعبه ی کیس کامپیوتر برداشته‌ام و همه را ریخته‌ام تویش، گذاشتم‌اش توی انباری!
شرکتی که من در اش کار می‌کنم، متاسفانه کارگرانی دارد که وضعیت اقتصادی خوبی ندارند، بیشتر وقت‌ها خب کاری از دست امثال من بر نمی‌آید که برایشان انجام دهیم، کارفرما و صاحب‌کار کسان دیگری هستند و ریش و قیچی هم دست آن‌هاست، که اگر دست ما هم بود، با این وضع بازار و رقابت، شاید ما هم بعض آنها نبودیم. اما در این حد بگویم که یکی از این کارگرها که من بیشتر باید کارش را کنترل می‌کردم (به خاطر حساسیت قسمتی که او در آن کار می کرد، نه خودش) برایم تعریف کرد که به دخترش قول داده که اگر معدلش نمی دانم فلان بشود برایش موبایل می خرد، حالا معدل آن بچه خوب شده و این هم پول ندارد که موبایل برایش بخرد، من هم به اش گفتم که یک سامسونگ خیلی قدیمی دارم که حتی همان دوربین vga اش هم خراب است، اما ظاهرش خوب و تمیز است، خیلی کم هم استفاده شده است، برایت می آورم، اگر به درد بخور بود که چه خوب، اگر نه ببر بفروش و بیست سی تومان شاید که کمک باشد به‌ات. بردم برایش. می خواهم بگویم می توانی پیدا کنی بازارچه‌های خیریه‌ای، نمی‌دانم، این مدارس مهاجران افغانی (که از حال و روز یکی‌شان خبر دارم و تاسف‌بار است) جاهایی که موبایل های قدیمی، حداقل اسباب بازی بچه‌های عده‌ای می‌شود. قطعات کامپوتری را اما بیشتر به سطل زباله «مخصوص قطعات الکتریکی و الکترونیکی» بیندازید (اگر که پیدا کردید)!
MBAir 6.2
نماد کاربر
Ali.Tajik

پست‌ها : 142

پستتوسط AliGhz » 16 اکتبر 2012, 16:02

توی ایران از دفع زباله‌های الکترونیکی صحبت کنی، اکثرا می‌خندند و فکر می‌کنند شوخی می‌کنی! من باتری دوربین‌ام عمرش را کرده بود و یک باتری جدید خریدم، از فروشنده سوال کردم نمایندگی نیکون در ایران این باتری را تحویل نمی‌گیرد، واکنش‌اش همان بود که نوشتم. من هم به‌ناچار انداختم‌اش سطل آشغال، قاطی همۀ آشغال‌ها. دو تا هارد خراب را هم با کلنگ :shock: خرد کردم و انداختم سطل آشغال! البته کامپیوتر متعلق به آن هارد را دادم به یک فرد نیازمند، به‌همراه یک پرینتر رنگی hp که نیاز به تعمیرات داشت؛ اما دیگر به کار من نمی‌آمد.

اما گویا یکی از نمایندگی‌های نوکیا در ایران، برنامۀ بازیافت دارد.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 16 مهمان