انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

سفر به ماه، واقعیت یا دروغ؟

بخش موضوعات متفرقه

پاسخ: سفر به ماه، واقعیت یا دروغ؟

پستتوسط Ilia » 17 ژانویه 2017, 10:14

پیوست‌ها
IMG_0031.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 5505

پاسخ: سفر به ماه، واقعیت یا دروغ؟

پستتوسط AliGhz » 21 ژانویه 2017, 22:46

اگر آمریکا به ماه نرفته باشد:

۱. چه سیستم پرفکتی وجود دارد که ده‌ها هزار کارمند ناسا را متقاعد کرده این سفر واقعاً انجام شده، یا همهٔ آنها را واداشته هیچ حرفی در این همه سال از دروغین بودن آن نزنند. ما شاهدیم که اپل، که انگشت کوچیکهٔ ناسا هم نیست (از لحاظ تعدد کارمندان و اهمیت پروژه‌ها) نمی‌تواند جلوی درز اخبار محرمانه را بگیرد.

۲. شوروی که رقیب سرسخت آمریکا بوده، متوجه شده اما هییییییییییییییییییییچ واکنشی نشان نداده است؟

۳. نیل آرمسترانگ آن نقش کذایی را بازی کرده اما زیر فشار این همه دروغ، …خل نشده است؟

من و شما متخصص امور فضایی نیستیم و هم حرف‌های معتقدان سفر به ماه و هم حرف‌های مخالفان، می‌تواند به نظرمان درست برسد. پس اصلاً اشتباه است که از راهی به این مسئله وارد شویم که در حیطهٔ تخصص ما نیست. اما با یک تحلیل منطقی ساده، متوجه می‌شویم اگر واقعاً این سفر یک شوی تلویزیونی در جایی از زمین بود، تا الان رسوا شده بود. اگر نشده، پس این سفر انجام شده، و آدم هوشمند و آگاه و خردمند سعی می‌کند با مطالعه دربارهٔ این سفر و کار بزرگی که انسان و بشریت انجام داده، برای زندگی خودش درس بگیرد. کمترین‌اش، خواندن سخنرانی جان اف. کندی است که می‌گوید ما عزم کرده‌ایم به ماه برویم، نه برای اینکه هدفی آسان است، بلکه برای اینکه سخت است.

بهنام عزیز هم به نکتهٔ خوبی اشاره کرد. انسان است و پرسش‌هایش. سطح فکری یک انسان را از پر‌سش‌هایی که می‌پرسد می‌توان سنجید، نه از پاسخ‌هایی که می‌دهد. انسان‌های بزرگ، پرسش‌های بزرگ و ارزشمند می‌پرسند. روایت است که بزرگی در اواخر عمر، مردم را جمع کرد و گفت من به بسیاری از اسرار آگاهم، هر چه می‌خواهید در این فرصت کوتاه از من بپرسید. کسی از میان جمع بلند شد و گفت، به من بگو چند تار مو در سر من هست!

سفر به ماه که بماند، امروزه عده‌ای به جد معتقدند که زمین مسطح است و تصور زمین کروی، توطئهٔ ناسا و دانشمندان است. یا اینکه داروی درمان سرطان کشف شده و موجود است، اما عدم عرضهٔ آن به خاطر توطئهٔ شرکت‌های داروسازی و پزشکان است که می‌خواهند سود بیشتری به جیب بزنند.

کاش در مدارس به جای انتگرال ایکس و زد، کمی به ما نحوهٔ فکر کردن، تحلیل و تفکر انتقادی را یاد می دادند.

ببخشید اگر لحن نوشتهٔ من کمی تند بود. خطابم هم به فرد خاصی نبود. به همه‌مان بود. چون اولاً ایرماگ محیط فرهیخته‌ای است که از تفکر منطقی و خرد استقبال می‌کند، دو اینکه در امور جدی، گاهی لازم است خیلی جدی صحبت شود شاید که آن تلنگر اثر کند.

همگی موفق باشیم.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 1804

قبلی

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 2 مهمان