انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کپی‌رایت و حمایت از حقوق تولیدکنندگان محتوا

بخش موضوعات متفرقه

پاسخ: کپی‌رایت و حمایت از حقوق تولیدکنندگان محتوا

پستتوسط Amir_S » 24 دسامبر 2013, 23:30

اینو قبلا هم فکر کنم گفته بودم!؟ من یه بار یه اپیزود از یه سریال رو از آیتونز گرفتم و هم توی یه مک دیگه و هم با چند تا پخش کننده تو سیستم خودم امتحان کردم و بدون مشکل باز میشد!
البته اون اپیزود رایگان بود و ممکنه به همین دلیل بدون DRM بوده باشه!؟
از طرفی یادمه که پوریا یه بار گفت اپل ناشر ها رو راضی کرده و بدون سر و صدا DRM آهنگ ها رو برداشته!؟ برای همین میشه احتمال داد که این اتفاق اگه الان نیفتاده باشه، در آینده برای فیلم و سریال ها هم بیفته!؟ البته باید در نظر داشت که یک تک آهنگ ۹۹ سنت ه که حتی از پول کرایه یه فیلم فول اچ‌دی هم خیلی کمتره!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Ali.Rastegar » 25 دسامبر 2013, 00:04

من ۲ سال پیش فیلمی از آیتیونز خریدم که DRM داشت. تا جایی که من می‌دونم اپل DRM رو از موسیقی برداشته نه از فیلم.
شاید اگر خود تولید کننده محتوا بخواد ویدئو رو بدون DRM بده مشکلی نباشه، مطمئن نیستم.
به هر حال مشکل اینه که اکثر فیلم‌ها در نسخه DVD و Blu-ray محافظ‌های ضد کپی دارن و rip کردن اون فیلم‌ها برای استفاده خود شخص هم می‌تونه یک نوع نقض حقوق ناشر حساب بشه! پس اپل هم برای راضی نگهداشتن ناشرهای ویدئو مجبوره DRM ویدئو رو نگهداره.
در نتیجه متاسفانه به نظر می‌رسه اونهایی که فیلم‌های اصلی رو می‌خرن، صرف نظر از اینکه دانلود دیجیتال یا روی دیسک باشه، خیلی محدودیت‌های بیشتری دارن نسبت به اونهایی که نسخه کپی رو مجانی دانلود کردن.

استیو جابز در D8 سال ۲۰۱۰ با انتقاد مشابهی مواجه شده بود و جواب داده بود که این مشکل رو درک می‌کنه ولی اپل مجبوره با شرایط تولیدکننده‌های محتوا کنار بیاد:
[نمایش]
Q: I bought the movie Up on DVD, it had a digital download. I put it on my iPad. I hooked up my VGA adapter and tried to play it... but I couldn't because of HDCP. Can you tell me how you're helping with this?

A: We didn't invent this stuff...

Q: But you did deploy it...

A: Well the content creators are trying to protect this stuff, and they're grabbing at straws. Sometimes they grab the right ones, and sometimes they don't. If we want access to this stuff, we have to play by some of their rules. I feel your pain.

البته در این پیاده‌سازی متنی این جمله جا افتاده که جابز میگه صنعت سینما نمی‌خواد همون بلایی که سر صنعت موسیقی اومد سرش بیاد.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پاسخ: نمی‌دونم چرا این رو اینجا می‌نویسم…!

پستتوسط Amir_S » 22 ژوئن 2015, 21:58

نمی‌دونم چرا این رو اینجا می‌نویسم؛ شاید هم باید اینجا می‌نوشتم: viewtopic.php?f=16&t=2351&start=45
•••
این سایت رو احتمالا می‌شناسید!؟ و اگه نه! فکر کنم برای اکثر دوستان اینجا احساس همزاد پنداری ایجاد کنه…
http://clientsfromhell.net سایتی‌ه که افرادی که تو زمینه‌های خلاقه کار می‌کنن، خاطراتشون رو از مشتری‌های جهنمی‌شون به اشتراک میذارن…
•••
من هم البته از این قبیل تجربیات زیاد دارم، ولی این آخری که تو این چند روز تجربه کردم شاهکار بود (ببخشید که طولانی‌ه ولی فکرکنم سرگرم کننده باشه :) ) :
هفته پیش افتتاحیه نمایشگاه مشترک عکس من و یکی از دوستان بود؛ این نمایشگاه در یک موسسه به اصطلاح «علمی-فرهنگی-…» و در کنار یک سری برنامه های دیگه برگزار می‌شد و با توجه به موضوع عکس‌ها، به عنوان یه حرکت فرهنگی در کارنامه کاری اونا قرار می‌گرفت و به همین خاطر بخشی از هزینه‌های اون رو هم خودشون به عهده گرفتن که تا اینجای کار جای تشکر داره…
روز افتتاح دوربینم رو همراه داشتم و از نمایشگاه خودمون و بقیه برنامه‌هایی که برگزار شد، تعدادی عکس گرفتم. البته عکاس روابط عمومی اونها هم حضور داشت و تعداد زیادی عکس هم گرفت.
اما داستان از اینجا شروع شد که در زمان استراحت، آقای عکاس که نمی‌دونست نمایشگاه به کارهای من مربوط میشه من رو صدا کرد و عکس‌هام رو دید و کلی ایراد بنی اسرائیلی گرفت: از اینکه چرا اینقدر کم عکس گرفتی تا اینکه چرا «اینطوری» عکس گرفتی و سعی کن مثل من «اینجوری» عکس بگیری و این حرف‌ها! ( کلمات اینجوری و اینطوری رو من برای خلاصه سازی، جایگزین حرفهاشون نکردم خود ایشون این کلمات رو گفتن!!!) من هم صرف احترام به ایشون، خودم رو معرفی کردم و گفتم همونطور که می‌بینید، زمینه کاری من فرق میکنه و تبحری تو عکاسی خبری ندارم.
پرده بعد: موقع خروج از اونجا، کسی که زحمت هماهنگی های نمایشگاه رو کشیده بود، ازم خواست عکس هایی رو که گرفتم به اونها هم بدم تا در سایت سازمان‌شون بذارن؛ منم برای قدردانی از زحماتشون، اول وقت روز بعد، ده-دوازده تا از عکس‌های بهتر رو که ویرایش هم شده بود، با سایز اصلی و بدون واترمارک در اختیار ایشون گذاشتم.
پرده سوم: دیروز بعد از یک روز کار طولانی و با خستگی زیاد تصمیم گرفتم گشتی تو اینترنت بزنم و اتفاقا به این فکر افتادم که سایت اونها رو هم ببینم… و در کمال تعجب، در گزارش تصویری که کار شده بود ۹ عکس وجود داشت که چهار تای اون، کار‌های من بود با کیفیت افتضاح! و البته روی همه واتر مارک خورده بود که «عکاس: آقای فلانی» یعنی همون عکاس روابط عمومی!!!
خوب این یه «دزدی آشکار» بود از کسی که اصلا من رو به عنوان عکاس قبول نداشت؛ اما من تصمیم گرفتم که از طریق همون بنده خدایی که عکس‌ها رو بهش داده بودم پیگیری کنم تا اگه بشه دوستانه موضوع رو حل و فصل کنیم. بنابراین صبح امروز پیش ایشون رفتم و گفتم که یه اتفاق زشتی افتاده و بعد ماجرا رو شرح دادم و تهدید کردم که ازشون شکایت می‌کنم؛ ایشون به راست یا محض دلجویی، گفت که کارهای من بهتر از کار های عکاس خودشون بوده و به همین خاطر خودش این مجموعه رو انتخاب کرده و به مسئول سایت تحویل داده و شاید چون اونا خبر نداشتن که عکاس دیگه ای هم بوده، به اشتباه این واترمارک رو زدن! منم ازش خواستم که یه فلش بهم بده تا دوباره عکس ها رو با کیفیت بهتر و با امضا و واترمارک خودم بهش بدم تا جایگزین کنن. ایشون هم همون فلشی رو که باهاش عکس ها رو به قول خودش به سایت داده بود بهم داد تا نشون بده که ماجرا واقعا همونطور بوده.
اما ماجرا جالبتر شد! چون زمان ویرایش شدن عکس ها (احتمالا برای تغییر سایز و اضافه کردن واترمارک) در مورد عکس های خودشون قبل از وقتی بود که من عکس ها رو داده بودم و برای عکس های من چند ساعت بعد از اون! و زمان کپی شدن عکس ها روی فلش (احتمالا برای تحویل به سایت!؟) هم برای همه عکسها همزمان و چند دقیقه بعد از ویرایش شده عکس های من بود… و این نشون می‌داد که اولا واترمارک قبل از تحویل به سایت اعمال شده و ثانیا با توجه به تفاوت زمانی، مشخص بوده که اینا مبدا این عکس ها شخص دیگه‌ای بوده و احتمال اشتباه خیلی کم بوده.
با اینحال و ضمن اینکه همین موضوع رو به این دوستمون گفتم، باز هم فرض رو بر سوتفاهم گذاشتم و البته تهدید کردم که اگر عکس ها اصلاح نشه، نمایشگاه خودم رو که قرار بود تا چند هفته دیگه برقرار باشه، جمع می‌کنم و شرح کامل ماجرا رو هم با ذکر نام اون موسسه و شخص عکاس، تو سایت‌های مرتبط با عکاسی و سایر انجمن هایی که عضو هستم عنوان می‌کنم. ایشون هم دوباره اطمینان داد که اشتباه شده و موضوع رو، برای رفع مشکل، تا ظهر امروز پیگیری می‌کنه.
پرده آخر: بعد از ظهر امروز، از روابط عمومی با من تماس گرفتن و گفتن که ما چون ساختار خبرگزاری نداریم، معمولا واترمارک نمی‌زنیم برامون مهم نیست که از عکس‌هامون استفاده بشه و این یکی دو خبر اخیر رو هم به اصرار مدیرمون واترمارک زدیم و شما هم زیادی حساس شدی. من جواب دادم که منم این موضوع رو می‌دونم و برای همین واترمارک نذاشتم و الان هم حرفی ندارم و اگه عکس با واترمارک امضای خودم یا حتی با هر شرایطی بجز «اسم شخص دیگه به عنوان عکاس» در سایت قرار داده بشه، اعتراضی ندارم و عذرخواهی رسمی هم نمی‌خوام.
و جواب ایشون این بود که: این عکس ها همچین چیز جالب و «مال»ی هم نیست که اینقدر بیخودی حساسیت نشون می‌دی!!!؟
و من که تا به حال اینقدر و اونم از جانب یه «دزد!» بهم توهین نشده بود باز هم با احترام کامل ازشون خواهش کردم که کار‌های بی ارزش من رو از روی سایتشون بردارن.
و البته چند ساعت بعد سه تا از عکس‌های من و یکی از عکس‌های خودشون رو از سایت پاک کردن!!! :)
•••
تصمیم دارم فردا با اون دوستی که رابط من بود صحبت کنم و بگم که به احترام این ماه، از حق خودم گذشتم؛ ولی بعد از پایان این نمایشگاه، دیگه هیچ کمکی به اون موسسه که تا الان چندین میلیون تومان براشون کار رایگان انجام دادم، نخواهم کرد.
•••
شما اگه به جای من بودید چطور رفتار می‌کردید.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط Ilia » 23 ژوئن 2015, 01:25

احتمالا منهم همین کارهایی رو میکردم که شما کردی. اما احتمالا یه یادداشت ذهنی برای خودم میگذاشتم که از این به بعد عکس‌هایم رو بدون واترمارک به جاهای متفرقه به هیچ عنوان ندم.

متأسفانه دنیا پر از آدم‌های متقلبه. وقتی به بیزینس میرسه، تا جایی که میشه باید مبنا رو بر حفظ خودت بگذاری تا بعدش دردسرت کمتر بشه. اگر نکردی، بعدش خودت رو هم باید حداقل به اندازهٔ آن متقلب مذمت کنی.

البته خیلی از مواقع انجام این کار خیلی مشکله. اما وقتی به بازاری‌های موفق یا وکلا میرسه، هیچوقت رودربایسی رو با بیزینس مخلوط نمیکنند. حتی اگه طرف برادرشون باشه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Amir_S » 23 ژوئن 2015, 04:21

دقیقا همینطوره ایلیا جان.
مساله اینجاست که الان مدت هاست که من حتی عکس های که از دوستان و اقوام می‌گیرم هم فقط با واترمارک (حداقل یه اسم کوچیک زیر عکس) و فقط در سایز کوچیک (زیر یک مگا پیکسل) بهشون میدم. این یک مورد رو فقط به امید کمک به یه کار فرهنگی استثنا کردم و البته که این کار نه استفاده مالی برای من داشت و نه برای اونا… و نه اون سایت و نه عکس‌ها چیز خیلی مهمی بودن که بخواد روی هویت حرفه‌ای من یا اونا تاثیری بذاره…
ولی بقول شما این تجربه‌ای شد که حتی تو کارهای خیریه‌ای هم همچین اشتباهی نکنم…
ولو اینکه این موسسه زیر مجموعه ای داره که مدیرش رو خیلی دوست دارم و ایشون هم خیلی به من لطف داره و اون چند میلیون تومان کاری رو که گفتم (شامل عکس و بروشور و پوستر و صفحه بندی کتاب و…) برای ایشون و بدون هیچ چشم‌داشتی انجام دادم و از این بابت هم اصلا پشیمون نیستم. و حتی الان دلم نمیاد (و نمی‌خواد!) که دفعه بعدی که ازم کاری خواستم، مجبور باشم که این ماجرا رو براش تعریف کنم و درخواستش رو رد کنم. اما چه کنم که با این اوضاع چاره ای ندارم.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط Behnam » 23 ژوئن 2015, 04:26

خب اگر عکس‌هایت را اینجوری گرفته بودی این مشکل برات پیش نمی‌آمد!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 23 ژوئن 2015, 04:51

میخوای براشون کار نکنی نکن. اما گناه کسی رو بپای کس دیگه نباید نوشت.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 23 ژوئن 2015, 08:23

بهنام جان به نکته خیلی خوب و ظریفی اشاره کردی… من خودم رو تو این موارد خیلی تیز می‌دونم، ولی تقریباً پنج دقیقه طول کشید تا نکته رو بگیرم :)
•••
این رو یادم رفت دفعه قبل بنویسم که این موسسه، اصلا یه جای بی‌نام و نشان نیست و مطمئنم که حتی خیلی از غیر ایرانی هم هم می‌شناسنش و گردش مالی سالیانه‌ش هم بیش از صد میلیارد تومان‌ه!
این که گفتم برای اون زیرمجموعه هم کار (رایگان) نخواهم کرد، دلیلش این بود که بر اساس اصول سازمانی‌شون، باید اسم و لوگوی همین روابط عمومی گذایی روی همه کارها وجود داشته باشه و در واقع این کار، وظیفه اوناست و به اسم اونا تموم می‌شه. که البته تا الان برام مهم نبود…
اما ایلیا عزیز! به نکته‌ای اشاره کردی که باعث شد روی این موضوع بیشتر فکر کنم و شاید تجدید نظر بکنم…
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 23 ژوئن 2015, 08:40

امیر جان حس ات رو کامل درک میکنم و چند نکته به ذهنم میرسه:
۱. دنیا همینیه که هست. هرگز ۱۰۰٪ به دلخواه ما نمیشود. "اصل عدم قطعیت" که از اصول بنیادی فیزیک هست، در تمام امور زندگی صادقه.
۲. هر تجربه ای رو میشه به یک درس ارزشمند تبدیل کرد. اشتباه اگر دو بار تکرار نشه، دیگه اشتباه نیست و یک درسه.
۳. همیشه هزینه های یک کار رو بسنج. آیا می ارزه وقت و فکر و انرژی یا حتی پولت رو صرف کنی تا با ایشون مقابله کنی یا روش رو کم کنی؟ اگه می ارزه، انجامش بده. اگه نه، به کار مفید تری بپرداز.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Amir_S » 23 ژوئن 2015, 13:12

بله علی جان، در مورد اول و دوم کاملا حق با شماست و در مورد سوم… اصلا ارزش‌ش رو نداره که با این قبیل افراد وقتم رو تلف کنم.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط Ilia » 23 ژوئن 2015, 16:49

امیر جان، من این بحث رو به این تاپیک که خودت هم اولش قصدش را داشتی انتقال دادم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 23 ژوئن 2015, 17:24

امیر جان من بر خلاف دوستان هیچ پیشنهادی برات ندارم چون اگر عرضه‌اش رو داشتم خودم کاری می‌کردم توی این سال‌ها که این قدر سرم کلاه نره. من اون ور دنیا رو نمی‌دونم ولی توی مملکت کوروش، نوادگان این مرد بزرگ، قالتاق‌تر از این حرفها هستن که بشه ترفندهاشون رو خوند. وقتی در رأس فعالیت‌های فرهنگی یه عده بازاری نشسته باشند، داستان همین است. فقط پس از گذشت مدتی و خوردن چند مار، ما هم تبدیل به افعی می‌شویم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

با یک اشارهٔ انگشت تیلور سوییفت، اپل عقب‌نشینی کرد!

پستتوسط Behnam » 25 ژوئن 2015, 03:00

اپل خیال داشت پرداخت حق مؤلف را برای دورهٔ آزمایشی سه ماههٔ سرویس streaming جدید آیتونز نپردازد. منطق آن ظاهراً بر این اساس بود که در قیاس سرویس‌های رقیب نظیر Spotify، Rhapsody و Deezer که ۷۰٪ حق مؤلف می‌پردازند، اپل خیال داشت که تا ۷۱٬۵٪ بپردازد ولی در عوض برای دورهٔ آزمایشی سه ماههٔ راه‌اندازی این سرویس streaming آیتیونز، هیچی نپردازد! این لطمهٔ بزرگی به هنرمندان گمنام وارد می‌کرد. اما آن کسی که در مقابل این سیاست اپل ایستاد گمنام نبود.
Taylor Swift که از خوانندگان مشهور و بسیار موفق است (گویا!) با اعتراض نسبت به این سیاست اپل باعث شد که اپل به سرعت عقب‌نشینی کند و حق مؤلف را در دورهٔ آزمایشی هم پرداخت نماید.

تصویر
Taylor Swift performing in Germany on Friday. Credit Sascha Schuermann/Getty Images for Tas

از نیویورک تایمز:
http://www.nytimes.com/2015/06/23/business/media/as-quick-as-a-taylor-swift-tweet-apple-had-to-change-its-tune.html
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

قبلی

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 19 مهمان