انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

انتخاب بین Macbook Pro 13 و Dell XPS 15

بخش موضوعات متفرقه

انتخاب بین Macbook Pro 13 و Dell XPS 15

پستتوسط ercxar » 10 نوامبر 2010, 11:10

سلام به همه دوستان
من در فکر خرید مک بوک بودم اون هم ۱۳ اینج از طریق خود اپل استور ولی وقتی با یکی از دوستام در مورد این خرید و پیشنهاد داد که برم از طریق سایت دل مدل XPS رو خریداری کنم که از لحاظ قیمتی حدود ۱۰۰ دلار فرق داره (البته من کوپون تخفیف دل رو هم دارم و با استفاده از اون) با این تفاوت که مک بوک ۱۳ اینج هست و دل ۱۵ اینچ و مدل دل کاملا مدل روز هست ولی مک سخت افزارش قدیمی هست به نسبت (البته من بحثم فقط روی مدل ۱۳ اینج مک هست) مشخصات سیستمی این مدل دل رو هم این پایین نوشتم
حالا ممنون میشم که راهنمایی کنید من رو که کدوم سیستم رو خریداری کنم
Dell XPS 15 L501X
Style
Anodized Aluminium LCD Back Cover (for WWAN/6300 wireless/Tv tuner)
Build My Dell
Genuine Windows® 7 Home Premium 64bit (English)
Intel® Core™ i7-740QM Processor (1.73GHz, 4Core/8Threads, turbo boost up to 2.93Ghz, 6M cache)
2Yr Dell OnCall help
1Yr Ltd Hardware Warranty, InHome Service after Remote Diagnosis
McAfee® Security Center (Multi-Language) 15 Months Version
15.6 FHD (1920x1080) B+RGLED display with TrueLife™
6GB 1333MHz DDR3 SDRAM (1 x 2GB + 1 x 4GB) (operates at 1066MHZ for Core i5 processors)
640GB 7200RPM Hard Drive
Tray Load Fixed Blu-ray BD-ROM / DVD + /-RW Combo Drive
2GB NVIDIA® GeForce® GT 435M graphics
6 Cell Primary Battery
Intel Wireless Network Card 6300
No TV Tuner
ercxar

پست‌ها : 15

Re: انتخاب بین Macbook Pro 13 و Dell XPS 15

پستتوسط ercxar » 10 نوامبر 2010, 17:21

دوستان اگه بتونین زودتر راهنماییم کنید ممنون میشم چون هرچه زودتر باید تصمیمم رو بگیرم ممنون میشم اگه زودتر نظرتون رو بهم بگین
ercxar

پستتوسط Reza.Y » 10 نوامبر 2010, 18:03

خوب مساله اینه که دلیل خاصی برای استفاده از مک دارید؟
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط ercxar » 10 نوامبر 2010, 18:22

دلیل خاص که نه والی بیشتر بحس مالیش هاست چون اگه پولش بود بدنه شک میرفتم مکبوک ۱۵ اینچ با ان امکاناتی که میخواستم میخریدم ولی الان بیشتر از یه حدی نمیتونم و بین همین ۲ تا گزینه موندم
کلا هم علاقه زیادی به مکبوک دارم
برنامه ها و کارهایی هم که انجام میدم هم روی مک میشه کار کرد هم روی dell بیشرین چیزی هم که مرددم کرده سخت افزاره مک هست که قدیمیه
ولی عمره باتری مک فوق الاده است و سیستم عاملش که خیلی کار باهاش راحته
ercxar

پستتوسط abdol » 10 نوامبر 2010, 18:33

ercxar نوشته است:[نمایش]
دلیل خاص که نه والی بیشتر بحس مالیش هاست چون اگه پولش بود بدنه شک میرفتم مکبوک ۱۵ اینچ با ان امکاناتی که میخواستم میخریدم ولی الان بیشتر از یه حدی نمیتونم و بین همین ۲ تا گزینه موندم
کلا هم علاقه زیادی به مکبوک دارم
برنامه ها و کارهایی هم که انجام میدم هم روی مک میشه کار کرد هم روی dell بیشرین چیزی هم که مرددم کرده سخت افزاره مک هست که قدیمیه
ولی عمره باتری مک فوق الاده است و سیستم عاملش که خیلی کار باهاش راحته

عمر باتری مک بوک فوق العاده نیست و شما در ۸۰ در صد موارد به عمر باطری فوق العاده نیاز ندارید!
۱۵ اینچ سنگین است.
سخت افزار مک هم قدیمی است.
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط ercxar » 10 نوامبر 2010, 18:51

درسته پس با این حساب باتری عامل زیاد مهمی به حساب نمیاد
ولی همین سخت افزاره که باعث مردد بودن بیشتر من میشه
وزن ۱۵ اینچ هم برام زیاد مهم نیست ولی سوالی که دارم اینه که با همین قدیمی بودن سخت افزار مک و با استفاده از برنامه هایی که برای سیستم مک هست میشه کار های بروز امروزی رو از لحاظ طراحی بوسیله نرم افزار ها باهاش انجام داد؟
یا حتما همه اینها بستگی به سخت افزار دارن، نه سیستم عامل و اینجور چیزها؟ 
ercxar

پستتوسط Hosein89 » 10 نوامبر 2010, 19:15

بستگی داره میخواید چه استفاده ای کنید؟
اگه مثل من کارای روزمره مثل اینترنت و فیلم و ... میکنید و دیگه نهایت با فوتوشاپ کار میکنید که همون C2D کافیه
اگه میخواید کارای سنگین بکنید و از ویندوز هم استفاده خواهید کرد خوب دل بگیرید

البته من شخصا برا نوتبوک سایز بالای ۱۴ رو نمی پسندم
Hosein89

پست‌ها : 48

پستتوسط ercxar » 11 نوامبر 2010, 00:10

کارهای روزمره بعلاوه یک سری برنامه های مهندسی که اونهارو چک کردم راحت اجرا میشن روی ۱۳ اینچ
استفاده همزمان هم از وبنذوززیاد نیست میشه از پارالل استفاده کرد
ercxar

پستتوسط abdol » 11 نوامبر 2010, 02:37

ercxar نوشته است:[نمایش]
کارهای روزمره بعلاوه یک سری برنامه های مهندسی که اونهارو چک کردم راحت اجرا میشن روی ۱۳ اینچ
استفاده همزمان هم از وبنذوززیاد نیست میشه از پارالل استفاده کرد

دوست عزیز اول مطمین شوید که پاراللز با فارسی ورد مشکل نداشته باشد وگر نه اگر ورد لازم دارید و مشکل آن برقرار باشد مجبورید بوت کمپ نصب کنید.
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط ercxar » 11 نوامبر 2010, 16:11

ممنون از راهنمایی ولی از بحث اصلیمون دور نشیم حرف کلی من انتخاب بین این دو گزینه هست فقط اونم بیشتر از لحاظ سخت افزاری و مالی
بازم ممنون از راهنمایی ها ممنون میشم حتی اگه بیشتر هم راهنمایی کنید
ercxar

پستتوسط Ilia » 11 نوامبر 2010, 17:45

بطور خلاصه، در انتخاب فقط این دو گزینه، Dell برنده است. برای همین هم هست که بیشتر مردم Dell میخرند. چون با پول معادل میشود دستگاه قوی‌تری را خرید.

اما این جا چند اشکال وجود دارد؛

ـ مدل‌ مشابه آن Dell، مکبوک‌پروی ۱۵ اینچیست نه ۱۳ اینچی.
ـ Dell کیفیت اپل را ندارد.
ـ اپل به ظاهر و کیفیت کالا اهمیت میدهد و پولش را هم میگیرد (مثل BMW یا بنز).
ـ بر عکس خیلی از شرکت‌های دیگر، اپل در ساخت کامپیوترش مجموعه‌ای از نیاز و راحتی کار را در نظر میگیرد. مثلا برای اپل مهم است که نوتبوک ۱۳ اینچی‌اش سبک و قابل حمل باشد.
ـ سیستم عامل مکینتاش است که بیشتر کاربران مکینتاش را روی این پلتفرم نگه داشته است. اگر این برای شما مهم نیست، نصف قضیه حل است.

البته Dell هم مزایایی دارد مثل ارزان‌تر بودن یا احتمالا تعمیر راحت‌تر در ایران (که من نمیدانم که در چه حد است) و غیره.

حالا شما احتمالا بودجه‌ای که برای خرید در نظر گرفته‌اید به مک ۱۵ اینچی نمیرسد. پس بایستی ببینید که اولا آیا پراسسور مک ۱۳ اینچی کارتان را راه می‌اندازد یا نه و صرف اینکه مال Dell جدیدتر است را معیار قرار ندهید. بعد به موارد دیگری که ذکر شد هم فکر کنید و تصمیمتان را بگیرید.

موفق باشید،
ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط ercxar » 11 نوامبر 2010, 18:07

فقط من یه سوالی داشتم، اینکه برنامه ای که روی سیستم ویندوز با سخت افزار قویتر اجرا میشه همون کارایی رو میشه ازش رو سیستم عامل مکینتاش با سخت افزار ضعیفتر داشت؟
مثلا برنامه ای مانند فتوشاپ که نیاز به سخت افزار قوی ای دارد روی سیستم عامل مک با مشخصات مک بوک ۱۳ با همان کارایی ای اجرا میشه که روی سخت فزار قویتر دل اجرا میشه؟ و همینطور برنامه های دیگه که هم روی مکینتاش اجرا میشن هم ویندوز. (البته تا یه حدی فرق داره ولی منظورم تفاوت زیادش هست همینطور تفاوت سیستم های عامل)
ercxar

پستتوسط Pooria Azimi » 11 نوامبر 2010, 18:24

این رو هم توجه کنید که در ویندوز، شما نیاز به یک آنتی ویروس و فایروال و تروجان کش و ... دارید که بین 15 تا 20 درصد منابع سیستم رو می بلعند... در مک اما خبری از ویروس نیست و شما نیازی به این جور برنامه ها ندارید. و خود ویندوز هم با مدیریت ضعیف رم، باز هم باعث کندتر شدن کار می شه. پس خیلی هم با نگاه کردن به قدرت CPU و Ram بین این دو لپتاپ قضاوت نکنید.

همونجوری که ایلیای عزیز گفتند، مسأله ای که سبب می شه خیلی افراد (از جمله، تقریباً تمام کاربران این انجمن) خرید یک کامپیوتر اپل رو به یک دل یا HP قدرتمندتر ترجیح بدن، سیستم عامل مکینتاشه. خود من یک مکینتاش دو سال کار کرده رو به یک Dell نو ترجیح می دم (و واقعاً هم ترجیح داده م که مک بوک خریده م!) - ممکنه نظر دوستان دیگه غیر از این باشه، اما نظر من همینه.

این رو هم بهتره بگید که بیشتر از کامپیوترتون چه استفاده ای رو می خواهید بکنید؟ مثلاً آیا طراح هستید و قصد استفاده از اون برای شغلتون رو دارید و یا برنامه نویسید یا ... این جوری بهتر می شه نظر داد.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 11 نوامبر 2010, 18:26

مسلما روی سخت‌افزار سریعتر، سریعتر کار خواهد کرد، اما برای فتوشاپ چندان محسوس نخواهد بود. فتوشاپ برای کار روی فایل‌های معمولی احتیاج به چندان سیستم فوق‌العاده‌ای ندارد و هر دوی آنها بخوبی از پس آن بر می‌آیند. ولی داشتن رم بیشتر کمک بزرگی به فتوشاپ است مخصوصا برای فایل‌های بسیار بزرگ. اگر احتیاج به استفاده از برنامه‌هایی که به ویدئوکارت قوی احتیاج دارند (مثل برنامه‌های سه بعدی) دارید، ویدئوکارت مکبوک ۱۳ اینچی با اینکه کار را راه می‌اندازد، اما برای این کارها ساخته نشده است.

تفاوت سیستم‌های عامل هم که بحث طولانی دارد. که اگر بگردید در این ایرماگ هم قبلا روی آن بحث شده است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط .SorousH. » 11 نوامبر 2010, 18:27

مکینتاش به خاطر سبک بودنش نسبت به ویندوز این توانایی رو داره که مثلا برای اجرا و کار با فوتوشاپ روی مکینتاش با سیستم پایین رو با ویندوز در سیستم بالاتر برابری کنه.
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

بعدی

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 16 مهمان