انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

انتخاب بین Macbook Pro 13 و Dell XPS 15

بخش موضوعات متفرقه

Re: انتخاب بین Macbook Pro 13 و Dell XPS 15

پستتوسط AliGhz » 12 نوامبر 2010, 16:20

ایرج میرزا شعر معروفی دارد که قافیه‌اش "اما این کجا و آن کجا؟" است؛ بعضی از بیت‌هایش:

[نمایش]
نیزه داران در مصاف و بیضه داران در لحاف، هردو در رزمند اما این کجا و آن کجا
خشت سازان در بیابان، عشقبازان در اتاق، هر دو میمالند اما این کجا و آن کجا
چرخ و دنده زیر ماشین، مردوزن زیر لحاف، هر دو در گیرند اما این کجا و آن کجا
بوسه های دلبر و نقل و نبات و با قلوا، هردو شیرینند اما این کجا و آن کجا
دانه فلفل سیاه و خال مه رویان سیاه، هردو جانسوزند اما این کجا و آن کجا
شکر مازندران و شکر هندوستان، هردو شیرینند اما این کجا و آن کجا

به‌نظرم مقایسه مک با دل یا هر کامپیوتر دیگری، نظیر همین مقایسه‌هاست. هر دو کامپیوترند، اما این کجا و آن کجا؟!

من البته به هر کسی پیشنهاد نمی‌کنم که مک بخرد، چون نیازها و کاربردها و اصلا رویکرد افراد به کامپیوتر، با هم فرق دارد. اما شما به نظر می‌رسد که برای خرید مک مصمم شده‌اید و فقط می‌خواهید از آخرین تردیدهایتان هم دل بکنید. به نظر من، برای 500 دلار بیشتر، خودتان را یک عمر دیگر اسیر دنیای کوچک و خسته‌کننده و حقیر ویندوز نکنید.

اوج بگیرید و با مک، لذت زندگی با کامپیوتر را تجربه کنید. مک دستگاهی است که همه‌جوره به شعور شما احترام می‌گذارد و احساس لذت به شما می‌دهد. مثلا یکی از دوستان من بود که مدتی به خرید مک هم فکر می‌کرد. آخر سر hp خرید و وقتی سوال کردم، گفت توانستم با پول یک مک، دو تا اچ پی بخرم و راضی هم بود. اما مثلا برای تایپ در جای بی‌نور، باید لامپ یو اس بی به لپ‌تاپش وصل کند. در حالی که مک، در جای کم نور و بی‌نور، خودکار زمینه کلیدهایش روشن می‌شود. این فقط یک نمونه بسیار بسیار بسیار کوچک از احترامی است که مک به دارنده‌اش می گذارد.

نه این‌که مک بی‌اشکال باشد. به هر حال هیچ چیز کاملِ کامل نیست. اما در همین حیطه هم، این کجا و آن کجا...!

ویرایش/پی‌نوشت:
۱. صفحه معرفی این لپ‌تاپ در سایت دل، کپی ناشیانه‌ای از صفحات معرفی مک‌‌ها در سایت اپل است؛ خودتان مقایسه کنید:
دل: http://www.dell.com/us/p/xps-15/pd.aspx
مک: http://www.apple.com/macbookpro/features.html
مخصوصا آنجا که در مانیتور "شارپ" در سایت دل، تصویری از پیشتازان فضاست که آی‌مک‌ها چندی پیش با آن تصویر رونمایی شدند.
آقای دل، خودت باش! اصالت داشته باش!
۲. بالا از ایرج میرزا مثال زدم، بگذارید از مولانا هم نقل‌قولی بیاورم آنجا که در "حکایت بقال و طوطی و روغن ریختن طوطی در دکان" در دفتر اول مثنوی، قیاس طوطی را باطل می‌داند و می‌فرماید(http://ganjoor.net/moulavi/masnavi/daftar1/sh11):
[نمایش]
...هر دو گون زنبور خوردند از محل
لیک شد زان نیش و زین دیگر عسل
هر دو گون آهو گیا خوردند و آب
زین یکی سرگین شد و زان مشک ناب
هر دو نی خوردند از یک آب‌خور
این یکی خالی و آن پر از شکر
صد هزاران این چنین اشباه بین
فرقشان هفتاد ساله راه بین...

یعنی که -به‌نظر من- مقایسه کامپیوتر دیگری با مک، بر مبنای این‌که هر دو رم و سی‌پی‌یو و کارت گرافیک و... دارند و صرفا برمبنای توان اسمی این اجزا قضاوت کردن، قیاس نادرستی است.
۳. بالا هم نوشتم که مک را برای هر کسی مناسب نمی‌دانم و اصولا دلیلی ندارد که همه از مک خوششان بیاید. من صرفا نظر شخصی خودم را نوشته‌ام و ممکن است کسی این نوشته را ببیند که این "دل" یا هر کامپیوتر غیرمکی دیگری را داشته باشد یا بخواهد بخرد. من برای انتخاب و نظر آن افراد احترام قائلم.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

قبلی

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان