انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

ساخت فونت

بخش موضوعات متفرقه

ساخت فونت

پستتوسط نیما » 03 سپتامبر 2010, 21:59

دنبال یه برنامه برای ساخت فونت بودم. گفتم از تجربیات دوستان مطلع بشم. (سراغ پست های قبلی رفتم اما خیلی شلوغ بود )
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

Re: ساخت فونت

پستتوسط نیما » 04 سپتامبر 2010, 00:07

من Fontographer را گرفتم . حروف فارسی را چه طور بهش اضافه کنم؟
نماد کاربر
نیما

پستتوسط نیما » 04 سپتامبر 2010, 01:01

برام عجیبه این جناب http://www.fontlab.com/ چقدر اپلیکیشن برای ساخت فونت داره؟؟ فرقشون چیه؟؟

http://www.fontlab.com/font-editor/fontlab-studio/
http://www.fontlab.com/font-editor/fontographer/
http://www.fontlab.com/photofont/bitfonter/

این سه تا فرقشون چیه ؟

این نوع BitFonter چیه؟
نماد کاربر
نیما

پستتوسط نیما » 04 سپتامبر 2010, 01:08

یه نکته دیگه .

من برای دیدن متن فارسی رو گوشیم باید فونت روش بریزم .تو تست هایی که کردم فقط با قلم Sans-serif تونستم متن ها را ببینم . با تاهوما و... هم امتحان کردم نشد. مگه Sans-serif چی داره ؟

گوشی این جانب p990i
نماد کاربر
نیما

پستتوسط saeidk » 04 سپتامبر 2010, 01:30

فونت لب برنامه حرفه اي كار با فونت است
فونتوگرافر برنامه قديمي ساخت فونت است كه براي ماكرومديا بود و آن را رها كرده بود كه فونت لب آن را خريد و براي سيستم عاملهاي جديد توسعه داد تا جنسش جور باشد
بيت فونت هم كه فقط براي فونتهاي بيت مپاست كه به صورت وكتور نيستند و اگر بزرگ شوند به صورت رنجه يا دندانه دندانه ديده مي شوند
براي ٠٩٠ هم يك سري فةنت هست كه مي ريزي داخل گوشي و فارسي مي شود
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط نیما » 04 سپتامبر 2010, 17:26

من گفتم چرا همه فونت ها کار نمی دن؟
نماد کاربر
نیما

پستتوسط نیما » 08 سپتامبر 2010, 10:31

workflow فانت ها چیه؟
نماد کاربر
نیما

پستتوسط feridoon mokhof » 08 سپتامبر 2010, 14:31

عزیزان سلام
چطور می‌توانم فایل اصلی source file فونت نیلوفر را داشته باشم که بتوانم روی برخی از فونتها کار کنم؟ از کمکتان متشکرم.
فریدون
feridoon mokhof

پست‌ها : 1

پستتوسط Behnam » 12 سپتامبر 2010, 19:09

feridoon mokhof نوشته است:[نمایش]
عزیزان سلام
چطور می‌توانم فایل اصلی source file فونت نیلوفر را داشته باشم که بتوانم روی برخی از فونتها کار کنم؟ از کمکتان متشکرم.
فریدون

عزیز جان من از سورس فایل مورس فایل چیزی سر در نمی‌آورم. احتمالاً سورس فایل نیلوفر در ابزار قلم‌سازی FontLab نهفته است که ساختن آن را برای من ممکن کرده است. من خودم با قلم و ساختار آن همینطور رفته رفته آشنا شدم که آنها را با FontLab باز می‌کردم و ویژگی‌های آنها را بررسی می‌کردم. بهتر است که به دانش کسانی که ابزار ویژهٔ این کار را می‌سازند اعتماد کنیم چون موضوعات مربوط به متن و تکنولوژی متن یکی از پیچیده‌ترین و دانشگاهی ترین مباحث عرصهٔ کامپیوتری است. البته چون زیاد «سکسی» نیست برجسته‌ترین متخصصان تکنولوژی کامپیوتر که در این عرصه فعالیت دارند را کسی نمی‌شناسد و گمنام مانده‌اند!
نیما نوشته است:[نمایش]
workflow فانت ها چیه؟

مثلاً یک پاراگراف از یک متن ویرایش شده در OpenOffice را کپی و پِیست می‌کنی در یک برنامهٔ ویدئو برای زیرنویس. اگر فونت قابلیت کار در هر محیطی را نداشته باشد، متن یا با آن فونت به نمایش داده نمی‌شود و یا خراب نمایش داده می‌شود و «روال کار» روزمره مختل می‌شود.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط نیما » 12 سپتامبر 2010, 23:40

نیما نوشته است:[نمایش]
من Fontographer را گرفتم . حروف فارسی را چه طور بهش اضافه کنم؟

الان مشکلم اضافه کردن کاراکتر های فارسی به این جدول از پیش ساخته هست. انگلیسی داره اما فارسی نه.
نماد کاربر
نیما

پستتوسط Behnam » 13 سپتامبر 2010, 04:55

نیما جان Fontographer امکان انتخاب جدول رو نداره؟ من اصلاً با Fontographer کار نکرده‌ام و نمی‌دانم قضیه از چه قرار است. بهر حال FontLab هم که جدول (codepage) فارسی مک و ویندوز رو هم داره چندان به کار نمیاد چون این جداول همه عتیقه شده‌اند و امروزه همه چیز دور یونیکد می‌چرخه.
بهرحال من تقریباً مطمئنم که اگر جدول فارسی نداره، جدولی برای یکی از زبان‌های غربی -غیر از انگلیسی- داره. کلاً باید بری ببینی این جداول پیشفرض رو Fontographer کجا توی برنامه‌اش ذخیره می‌کنه، از یکیش یک کپی تهیه کنی و بعد با مقداری تحقیق و جستجو در مورد کُدهای حروف فارسی، جدولی مطابق زبان فارسی براش درست کنی. چیزی مشابه کاری که من برای تعمیر قلم‌های سری W برای FontLab کردم. اصلاً این کاری که من برای W کردم من رو به فکر انداخته که یک جدول کامل به روز شده برای فارسی برای FontLab درست کنم. چیزی که هست اینه که FontLab یک بانک اسامی Adobe در برنامه‌اش ذخیره داره و به محض اینکه یک کُد یونیکد رو برای جدولی تعیین می‌کنی، میره و نام مناسب آن کُد رو در بانک اسامی گلیف ادوبی پیدا می‌کنه و اونجا قرار می‌ده. این شاید از عهدهٔ Fontographer بر نیاد. ولی کلاً دست خودت رو می‌بوسه چون وضع پشتیبانی از زبان فارسی در ابزار قلم‌سازی خراب‌تر از اون چیزی هست که فکر می‌کنی. اگر بتونی فایل مأخذ جدول Fontograher رو پیدا کنی، امید هست که بشه بر اساس آن یک جدول مناسب فارسی هم دست و پا کرد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 17 مهمان