انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

Mac فقط Mac !

بخش موضوعات متفرقه

Mac فقط Mac !

پستتوسط goldingname » 22 اوت 2009, 19:56

کلی حرف برای گفتن دارم که این مک زندگیم را چطوری تحت پوشش قرار داده :lol:
در بین همه ی ابعادی که تحت پوشش قرار گرفته بعد برنامه نویسیش برای من مثل یک رویاست.
از اینکه چقدر xCode برای مدیریت پروژه ها خوووفه و زبان Objective-C چقدر بر خلاف ظاهر ترسناکش دلچسبه و .... . با اینکه هنوز به خیلی از ابعاد برنامه نویسیش تسلط ندارم ولی هرکاری خواستم بکنم تونستم!. به لطف Document های غنی ای که Apple آماده کرده یادگیری به سرعت فجیعی بالاست که همین به من انرژی میده که مصمم تر در زمینه یادگیریش فعال باشم.
تنها ناراحتی ای که دارم اینه که من امسال تازه وارد پیش دانشگاهی شدم و با توجه به سیستم آموزشی ایران فرصت زیادی برای کارکردن روی این مسئله ندارم.
اینم چندتا نمونه از کارهایی که با مک کردم.

۱- اولین پروژه ای که روش کار کردم xMary فارسی نویس برای مک بود که البته هنوز تا نسخه ۰.۶ اش بیشتر نیومده.
تصویر

۲- دومین چیزی که درست کردم شبیه ساز حرکت روبات فوتبالیست بود. برای اینکه بتونم حرکات روبات را پیش بینی کنم الگوریتم روبات را روی برنامه میذاشتم و تست میکردم
تصویر

۳-بعدش تجربیات Reverse Engineering ای که توی ویندوز داشتم را روی آيفون به کار بردم و با Objective-C اینو درست کردم
تصویر

روی آیفون(Jailbreak شده) یک Library هست به اسم libsubstrate که با اون برنامه نویسها میتونن به طور کامل روی برنامه های اجرایی آيفون Hook شن. اینو با Hook شدن روی SpringBoard آيفون و نوشتن تابعی جدید (لفظ تابع توی Objective-c غلطه. باید بگیم پیغام!) تونستم بسازمش! انجام این کار آرزوی دیرینه ام بود :lol:
البته همینجا ولش نکردم و این کار را هم کردم
تصویر
قبلیو ریلیز کردم ولی اینو چون فرصت تکمیل نداشتم ریلیزش نکردم.(فعلا فقط روی گوشی خودم هست :-D)

۴- برنامه نویسی برای آيفون. این SDK ای که اپل داده بیرون برای آیفون فوق العادس. البته یکسری محدودیتهایی داره منتاها شخصا در قید اون محدودیت ها نیستم(همونطور که در عکسهای قبلی مشخص بود :-D) بعد از اونجایی که برنامه نویسی براش مثل Mac میمونه خیلی کیف میکنم!
زیاد فرصت نکردم ایده برنامه نویسی از خودم در کنم ولی یک چیزی بود که لازم داشتم. یک برنامه که Progress از کارایی که انجام میدم نشون بده. مثلا الان دارم کتابهای پیش را میخونم. بم Progress نشون بده. توی AppStore که پیدا نکردم نشستم نوشتم!
تصویر

در کل زندگی من به طرز فاجعه باری عوض شده و هیچ وقت از خرید MacBook پشیمون نشدم!
:lol:
البته پشیمونم که چرا رم چهار گیگ نگرفتم و الان که بش نیاز دارم هیچ جای ایران رم های چهارگیگ اصل اپل(سامسونگهایی که مشکل هنگ کردن با یونی بادی ندارن) گیر نمیاد که بخرم !
تصویر
تصویر
تصویر
نماد کاربر
goldingname

پست‌ها : 122

پاسخ: Mac فقط Mac !

پستتوسط Pooria Azimi » 22 اوت 2009, 21:37

به به تبریک می گم. من که امروز از شر پروژه‌هام خلاص شدم و می‌تونم بشینم کاری که ۸ ماهه می‌خوام بکنم ( برنامه‌نویسی objC ) رو شروع کنم. :-)

منم پارسال برای کنکور دقیقاً یه برنامه ( البته برنامهٔ فلش ) مثل برنامهٔ شمارهٔ ۴ شما ( Progress ) نوشتم چون احتیاج داشتم و برنامهٔ مشابه آدم‌واری هم پیدا نکردم. چه شباهتی :-)

پاراگراف اولتون خیلی حالمو جا آورد. مخصوصاً که همین الآن بعد از مدتها مطالعهٔ همینجوری می‌خوام objective-C رو شروع کنم... هر چند عمراً به سادگی جاوا نمی‌شه. من که شدیداً به جاوا علاقه مند شده م انقدر بعضی کارها رو ساده کرده. مدیریت حاظه و ... - تا جایی که می دونم ObjC هم مدیریت خودکار حافظه داره و یه چیزی شبیه Garbage Collection هم داره ولی با هم فکر می کنم بیشتر به CPP شبیه باشه تا جاوا ... دستورات یه جورایی ساختار قدیمی دارن و به مدرنی جاوا نیستن . البته اینها همه ش تصورات منه و هنوز خیلی با این زبون آشنا نیستم.
ولی هر چقدر هم که از جاوا بدتر باشه ( اگه اصلاً بدتر باشه ) محیط XCode قابل مقایسه با هیچ کدوم از IDE ـهای جاوا نیست...
و این که در جاوا نوشتن یه برنامه با گرافیک خوفناک و قشنگ و مثل برنامه‌های مک گه بهش عادا داریم واقعاً کار سختیه. واقعاً. و این برای من مهمترین دلیله که به ObjC کوچ کنم. حتی اگر به سختی فورترن هم باشه!!! :-)

موفق باشید. اگر با وجود کنکور هنوز هم فعالیت داشتید حتماً از تجربیات بهره می‌گیریم :o
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 23 اوت 2009, 06:01

زنده باد!

goldingname جان، انگار آیفون و مکت مجال مطالعهٔ تعلیمات دینی رو ازت گرفته! :-)

از شوخی گذشته، امیدوارم که هر دوی شما در کارتان موفق بشوید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط mani3552 » 23 اوت 2009, 15:41

سلام دوست عزیز goldingname امکانش هست لینک برنامه Objective-C رو سایت قرار بدید من هم علاقه فراوانی به برنامه نویسی در مک دارم
MacBook 13.3" - 2.4GHz, 2GB RAM, 250 GB HDD | MB467LL/A - 10.5.8
Qazvin | ADSL2+ 128kbps
MacBook Air (Early 2013), macOS 11.1
MacBook Pro (Early 2020), macOS 11.1
iPhone 3GS 16GB
نماد کاربر
mani3552

پست‌ها : 93

Re: پاسخ: Mac فقط Mac !

پستتوسط goldingname » 23 اوت 2009, 17:50

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
به به تبریک می گم. من که امروز از شر پروژه‌هام خلاص شدم و می‌تونم بشینم کاری که ۸ ماهه می‌خوام بکنم ( برنامه‌نویسی objC ) رو شروع کنم. :-)

منم پارسال برای کنکور دقیقاً یه برنامه ( البته برنامهٔ فلش ) مثل برنامهٔ شمارهٔ ۴ شما ( Progress ) نوشتم چون احتیاج داشتم و برنامهٔ مشابه آدم‌واری هم پیدا نکردم. چه شباهتی :-)

پاراگراف اولتون خیلی حالمو جا آورد. مخصوصاً که همین الآن بعد از مدتها مطالعهٔ همینجوری می‌خوام objective-C رو شروع کنم... هر چند عمراً به سادگی جاوا نمی‌شه. من که شدیداً به جاوا علاقه مند شده م انقدر بعضی کارها رو ساده کرده. مدیریت حاظه و ... - تا جایی که می دونم ObjC هم مدیریت خودکار حافظه داره و یه چیزی شبیه Garbage Collection هم داره ولی با هم فکر می کنم بیشتر به CPP شبیه باشه تا جاوا ... دستورات یه جورایی ساختار قدیمی دارن و به مدرنی جاوا نیستن . البته اینها همه ش تصورات منه و هنوز خیلی با این زبون آشنا نیستم.
ولی هر چقدر هم که از جاوا بدتر باشه ( اگه اصلاً بدتر باشه ) محیط XCode قابل مقایسه با هیچ کدوم از IDE ـهای جاوا نیست...
و این که در جاوا نوشتن یه برنامه با گرافیک خوفناک و قشنگ و مثل برنامه‌های مک گه بهش عادا داریم واقعاً کار سختیه. واقعاً. و این برای من مهمترین دلیله که به ObjC کوچ کنم. حتی اگر به سختی فورترن هم باشه!!! :-)

موفق باشید. اگر با وجود کنکور هنوز هم فعالیت داشتید حتماً از تجربیات بهره می‌گیریم :o

:-D
من ساده بودن Java را قبول دارم ولی
نکته ی جالبی که داره اینه که Obj-c در ظاهر سخته و پیچیده و وقت تلف کنیه.
به عنوان مثال. من توی ویندوز که بودم آهنگهام همش پخش و پلا بود از هر گوشه هارد یک آهنگ داشتم و با ویندوز میدیا پلیر دنیای خودم را داشتم.
اومدم مک. خواستم آهنگ گوش کنم. هرچی میزدم باز شه iTunes میفرستاد توی لایبرری. بعد مجبور بودم برای جلو گیری از حافظه زیاد گرفتن یکی از فایلهارو پاک کنم. و هزاران تغییر دیگه که برای یک کاربر ویندوز که به شلخته بودن عادت کرده زیاد جالب نیست!
اما حالا را نگاه میکنم. میبینم چقدر مدیریت کردن آهنگهام ساده تر شده و از Playlist و .. هم استفاده های فراوونی میکنم.
نتیجه گیری ای که میخواستم بکنم اینه. من مطمئنم اتفاق مشابه برای تمام دوستانی که کوچ کردن پیش اومده و آخرش مثل من به این نتیجه رسیدن که چقدر از این تغییرات نتایج مثبتی داشته نهایتا.
برنامه نویسی Obj-c هم دقیقا اینطوریه. توی وهله ی اول برای کارهای ساده ات باید کلی وقت بزاری. ولی نهایتا با گسترش پروژه هم برنامه نوشتنش ساده تر میشه و هم تمیز و دقیق تر.
در مقابلش مثلا توی Visual Studio میخوایی یک پروژه درست کنی. اگر در تمام مراحل حواست نباشه که برنامه نویسیت را تمیز نگه داری غیر ممکن نتیجه آخرش یک چیز تمیز باشه و معمولا باگ گرفتن از توش هم سخت تر میشه!
بعد تازه فقط این نیست. من زبانهای c, c++ , PHP , Java , html , pascal ,asm x86,VB
کار کردم(تسلط به هیچ کدومش ندارم. ولی خیلی باشون کار کردم. مخصوصا اسمبلی و ++C)
هیچ وقت احساس نکردم که دارم یک زبان جدید یاد میگیرم! از بس همشون مثل هم هستند. یعنی مثلا در عرض ۱ ساعت سینتکس خوندن میتونی توشون هرکاری بکنی. حتی اسمبلی هم مثل کدهای C میمونه!(نه در ظاهر ولی آخرش اگر دقت کنی مثل بسط کدهای C میمونه!)(مثال بارز ترش مثل این میمونه که فارسی بلد باشی. تفاوتش با دری و پشتو در اون حد نیست یا حتی تفاوت لهجه ها هم که اصلا دیگه زبان نمیزارن اسمشون را)
اما نکته ی جالب Obj-c اینه که مثل زبانهای قبلی نیست! یعنی وقتی یاد بگیری قشنگ احساس میکنی داری یک چیز جدید یاد میگیری! این اولش اعصاب خورد کنه. چون مثلا زبانهای قبلی را خیلی سریع یاد میگرفتی ولی میبینی این یکی را نمیتونی!
بعد یک خوبی هم که داره اینه که هرجاش عشقت کشید میتونی بری توی فاز C و ++C :-))
من اولاش خیلی عادت داشتم این کار را کنم ولی کم کم عادت را گذاشتمش کنار.

این تفاوت برنامه نویسی مخصوصا توی آیفون که بری دیگه ناجور هویدا میشه! ولی خوب بازم تقریبا مثل همن.
دیگه سرت را درد نمیارم. آره مشابه Garbage Collection داره. میتونی هم دستی مدیریت کنی. توی آیفون به خاطر محدودیت حافظه (۲۰ مگ قدیمی ۱۴۸ مگ جدید) دقت توی مدیریت حافظه خیلی مهمه ولی توی مک زیاد لازم نیست خودت را به در و دیوار بکوبی :-D . (مگر اینکه پروژه سنگین بنویسی)

بعد مثلا یک چیز دیگه ای هم که من باش حال کردم Core Data Foundation بود. من توی ویندوز و ویژوال استودیو از دتابیس استفاده نکردم. توی مک اولین تجربه ام بود و خیلی هم باش حال کردم. حدس میزنم که هسته اش SQL باشه! چون خیلی شبیه اشه.

اینم عکس از xMary نسخه 0.9 که دارم آماده اش میکنم.
تصویر

این بار تصمیم گرفتم یک چیز تر و تمیز تحویل بدم! که روم هم بشه توی سایت Apple ثبتش کنم :lol:

Ilia نوشته است:[نمایش]
زنده باد!

goldingname جان، انگار آیفون و مکت مجال مطالعهٔ تعلیمات دینی رو ازت گرفته! :-)

از شوخی گذشته، امیدوارم که هر دوی شما در کارتان موفق بشوید.

:-))
متشکرم
دینی را در ۳ روز میشه خوند. ولی دیفرانسیل را هیچ کس نمیتونه ادعا کنه که توی سه روز یاد گرفته!
برای همین فعلا دارم کله گنده هاشو کنار میزنم تا بعدا سر فرصت برم خدمت جناب دینی.
باز هم متشکرم

mani3552 نوشته است:[نمایش]
سلام دوست عزیز goldingname امکانش هست لینک برنامه Objective-C رو سایت قرار بدید من هم علاقه فراوانی به برنامه نویسی در مک دارم
Qazvin | ADSL2+ 128kbps

روی DVD ایه مک یک برنامه هست xCode . اونو نصب کن.
البته حدس میزنم که نسخه قدیمی باشه. نسخه جدیدش را میتونی از سایت اپل دانلود کنی. ۱ گیگه.
(میتونی هم SDK آیفون را بگیری که ۲ گیگه وآخرین نسخه xCode هم داره)
تصویر
تصویر
تصویر
نماد کاربر
goldingname

پست‌ها : 122

پاسخ: Re: پاسخ: Mac فقط Mac !

پستتوسط iSam » 24 اوت 2009, 20:04

آقایون امیدوارم هر دو موفق باشید. من هم یکساله (البته تحصیلاتم روی IT است و تخصصم شبکه و وب دیزاین) ریدایرکت شدم رو برنامه نویسی و چه حالی میده و ... خلاصه گاها دست ما را هم بگیرید. فقط اینکه اگر میخواهید در آینده برنامه نویسی کنید و هیچوقت زبانتون قدیمی و رده خارج نشه, Java و ++C را فراموش نکنید.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Reza.Y » 25 اوت 2009, 00:06

goldingname خیلی خوبه که یک نفر Objective C کار در ایرماگ داریم. فقط این رو در نظر داشته باش که C و ++C و جاوا همه بر پایه یک ساختار سینتکس هستند. در صورتی که مثلا اگر با Lisp و Smalltalk سر و کله زده باشی، تفاوت‌هاشون رو می‌بینی. به علاوه که همین پیغام‌بازی‌ها ناشی از تاثیر smalltalk هست.
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط mani3552 » 25 اوت 2009, 16:23

با سلام به دوستان عزیز
من روی مک بوکم mac OS X 10.5.8 نصبه اگه بخواهم سیستم عامل sonw Leopard رو بخرم و به صورت upgarde رو مک بوک نصب کنم امکانش وجود داره؟ یا باید ویزا کارت بخرم و از این طریق سیستم عامل sonw Leopard بشه ؟ دوم اینکه از کجا در ایران بخرم ؟ به شرکت نقش در تهران تماس گرفتم اطلاعاتی نداشتند با تشکر از راهنمایی دوستان (محمد مانی)
Qazvin | ADSL2+ 128kbps
MacBook Air (Early 2013), macOS 11.1
MacBook Pro (Early 2020), macOS 11.1
iPhone 3GS 16GB
نماد کاربر
mani3552

پست‌ها : 93

پستتوسط javadkh65 » 25 اوت 2009, 18:40

مانی جان
سیستم عامل Snow Leopard هنوز به صورت رسمی به بازار نیومده و همه ی ماها منتظریم تا روز جمعه بیاد
من می گیرمش و اگر دوست داری پیغام خصوصی بفرست تا در مورد این که چگونه بهت برسونمش با هم بحث کنیم
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 20 مهمان