انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

استیو جابز — Steve Jobs

بخش موضوعات متفرقه

Re: استیو جابز

پستتوسط Pooria Azimi » 25 ژانویه 2013, 22:21

ایلیا جان فکر کنم اشتباه کرده ای. این فیلم سونی نیست (که شخصی به نام ارن سرکین فیلمنامه ش رو داره می نویسه و احتمالاً نتیجه به چرندی Social Network، فیلم قبلی ایشون خواهد بود). این یک فیلم مستقل (indie) ـه که کلیپش در اومده. اون فیلم سونی شاید حتی از این فیلم مستقل هم مسخره تر باشه، اما حداقل کمی خوش ساخت تر خواهد بود (احتمالاً!).
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 25 ژانویه 2013, 22:37

متشکرم از دقتت پوریا جان!

این فیلم‌ها را بایستی فقط برای سرگرمی دید. باز جای شکرش باقیست که وازنیک هنوز زنده است و شخصیتش را میبینیم. جابز هم که ماشالا از یادمان نرفته. کلی هم از آن موقع مدرک و شاهد بجا مانده که بشود فهمید که داستان اصلش چه بوده.

چیزی که از این فیلم‌ها بنظر من خوب میشود فهمید این حقیقت است که نقل قول و گفتن داستانی که هنوز ۲ تا ۳۰ سال بیشتر از آن نگذشته چقدر با واقعیت، تفاوت پیدا میکند. و از همین پند گرفت و داستانهایی که چند صد، تا چند هزار سال از نقلشان میگذرد را اینقدر در بست بعنوان حقیقت محض نگرفت! :ـ)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط AliGhz » 26 ژانویه 2013, 16:07

Ilia نوشته است:[نمایش]
و از همین پند گرفت و داستانهایی که چند صد، تا چند هزار سال از نقلشان میگذرد را اینقدر در بست بعنوان حقیقت محض نگرفت! :ـ)

خیلی نکتۀ بجایی را اشاره کردی ایلیا جان. و اصولا، می‌گویند «حقیقت» یک چیز است اما به‌اندازۀ آدم‌ها، «واقعیت» وجود دارد. واقعیت، «برداشت» ما از حقیقت است. حتی خود من، ممکن است بخواهم داستان زندگی‌ام را بنویسم، ۱۰ بار که بنویسم ۱۰ شکل مختلف داشته باشد. یا در سال‌های مختلف و در برهه‌های سنی مختلف بنویسم، هر بار یک جور آن را روایت کنم. الان یاد یک ماجرای واقعی افتادم: چند سال پیش، سفیر یک کشوری را کشور میزبان اخراج کرده بود. رادیو بی‌بی‌سی گفت: کشور آ سفیر کشور ب را اخراج کرد. رادیو VOA گفت: کشور ب سفیرش را از کشور آ فراخواند. (الان یادم نیست کدام رادیو کدام جمله را گفت، و نام کشورها هم یادم نیست؛ اما این ماجرا را درست به‌خاطر دارم.) واقعا گاهی وقت‌ها چطور می‌شود فهمید حقیقت یک ماجرا چه بوده؟ :-)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Pooria Azimi » 26 ژانویه 2013, 18:55

[نمایش]
واقعا گاهی وقت‌ها چطور می‌شود فهمید حقیقت یک ماجرا چه بوده؟

http://google.com/search?q=political+fact+checking

البته به هبچ‌کدوم از این سایت‌ها نباید اعتماد محض کرد (چون نفسِ کار اصلاً زیر سؤال می‌ره! اگر قصد اعتماد به کسیه، به بی‌بی‌سی یا سی‌ان‌ان که مثلاً معتبرترین‌ها هستند باید اعتماد کرد!). باید مطالبی که گفته‌شده رو شخصاً بررسی کرد و در نهایت، خود شخص باید تصمیم بگیره که «حقیقت» کدومه، یا کدوم «حقیقت» محتمل‌تر هست. توی این پروسه شخص ناخودآگاه از تجربه‌های قبلی‌ش هم استفاده می‌کنه. مثلاً سیاستمداری که سالهاست دروغ پشت دروغ تحویل مردم داده، وقتی حرفی رو بزنه که کسی که کمی راستگوتر بوده اون رو رد می‌کنه، طبیعتاً آدم ناخودآگاه حرف سیاست‌مدارِ کمی راستگوتر رو بیشتر می‌پذیره.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ilia » 28 ژانویه 2013, 22:31

علی جان، اگر نکتهٔ جالبی را گفتی! اگر فکرش را بکنید، همهٔ ما بطور مستمر (به درجات مختلف) دروغ میگوییم، یا راستش را نمیگوییم، یا قسمتی از ماجرا را نمیگوییم یا حداقلش از خودمان چهره‌ای میسازیم که میدانیم که برای بقیه مقبول‌تر خواهد بود. این را از کودکی پدر و مادرها و معلم‌های ما به ما یاد داده‌اند و پاداش کسی که این قوائد را رعایت نمیکند، معمولا این است که از طرف بقیه یا بی‌ادب محسوب میشود و یا حداقل کم‌عقل و ابله و البته همیشه ساختار شکن.

حالا وقتی داستان به شرکت‌های بزرگ و دولت‌ها و خبرگزاری‌ها هم میرسد، همین ماجرا هست به ابعاد بسیار بزرگتر و سازمان یافته‌تر. اینها همه تشکیلاتی دارند (روابط عمومی، تبلیغات، سخنگو و غیره) که تخصصشان این است که با واقعیت‌ها چطور بازی کنند و چه نسخه‌ای از آن را نمایش بدهند و بسازند.

البته گفتن ندارد که همانطور که پوریا گفت، درجهٔ صداقت و سابقه‌شان، ذهنیت ما را از آنها میسازد. کسی که با وقاحت، مدام حقایق را وارونه نشان میدهد، در طولانی مدت، خودش را نشان خواهد داد. اما برای کسی که هدف خاصی دارد یا که مفری جز دروغگویی ندارد، گاهی این تنها راه است. چون هم بالاخره احمق هم در دنیا کم نیست و هم در خیلی از مواقع که مردم دسترسی به دیگر منابع خبر نداشته باشند، هر چقدر هم که نخواهی، پروپوگاندا اثرش را خواهد گذاشت (نکتهٔ کتاب ۱۹۸۴).

حالا باز آخرش میرسد به من و شما که این نکته‌ها را بدانیم و سعی کنیم که تا جایی که میتوانیم تصویر درست‌تر را از وسط این معجون بیرون بکشیم. حداقلش این باشد که حرف هیچ کس را دربست بعنوان تنها حقیقت قبول نکنیم و همانطور که اول گفتم، یادمان باشد که معمولا "همه دروغ میگویند"، یا "همهٔ ماجرا را نمیگویند"، یا "بعضی جاهای داستان را پر رنگ و یا کم‌رنگ‌تر میکنند" و غیره.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 31 ژانویه 2013, 22:56

این بیل گیتز آدم بسیار نازنینیه! بسیار خیّره و مشغول نجات جان بسیاری از مردم دنیاست.

این مصاحبه‌ایه که دیشب کولبرت با او داشته:
http://www.colbertnation.com/the-colber ... bill-gates

در آخر مصاحبه کولبرت (که بسیار شوخه) ازش میپرسه که شما داری اینهمه جان مردم رو نجات میدی، اما همه جابز رو بعنوان آدم "cool" میشناسند. این تو رو ناراحت نمیکنه؟ گیتز میخنده و جواب میده که "اون همیشه از من کول‌تر بود!. فکر کنم من گیک‌تر بودم. that is OK". :-)
پیوست‌ها
ColbertReport.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 12 فوریه 2013, 16:19

1JqrLVc.jpg

گیتس در یک AMA در reddit (که یه‌جورایی مصاحبهٔ مردمی شاید بهش گفت - کاربران سؤال می‌پرسند و ایشون جواب می‌ده) شرکت کرده که برای من که خیلی جالب بود:

http://www.reddit.com/r/IAmA/comments/1 ... nda_gates/

(در اون صفحه کامنت‌های thisisbillgates رو سرچ کنید). یک‌نفر اکثر جواب‌ها رو هم خلاصه این‌جا آورده:

http://www.reddit.com/r/IAmA/comments/1 ... es/c8dh8an

یکی از جواب‌هاش برای من خیلی جالب بود - هم جابز و هم Woz قبلاً گفته‌بودند که فیلم The Pirates of Sillicon Valley تصویر درستی ازشون نشون داده بوده. گیتس هم گفته که تصویر ارائه‌شده ازش در اون فیلم (که تا حدی آدم آب‌زیرکاه بوده) هم بسیار واقعی بوده...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 12 فوریه 2013, 16:22

گیتس این رو هم قبلاً گفته‌بود که قصد داره برای هر کدوم از فرزندانش فقط ۱۰ میلیون دلار ارثیه بگذاره. نقل‌قولی که ازش قبلاً دیده بودم و در اون تاپیک هم نقل‌شده بود طرز تفکر به‌نظر من جالبی رو نشون می‌ده:

Leave them enough money to do something, but not enough to do nothing
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پاسخ: استیو جابز

پستتوسط Masiha » 22 ژوئن 2013, 02:49

اولین تریلر رسمی فیلم استیو جابز:

Jobs Official Trailer #1 (2013) - Ashton Kutcher Movie HD
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط AliF » 04 ژوئیه 2013, 11:37

پوستر فیلم استیو جابز بزرگ که ۱۶ آگوست اکران میشه.
بسیار زیبا طراحی شده-امیدوارم فیلم خوبی باشه.
پیوست‌ها
1016674_10151816898903949_1191074435_n.jpg
پوستر رسمی فیلم جابز
AliF

پست‌ها : 67

پستتوسط Ilia » 10 سپتامبر 2013, 18:44

داستان اخراج استیو جابز از زبان جان اسکالی:
http://www.forbes.com/sites/randalllane ... rom-apple/

فیلم ویدئویی که در لینک بالا هست، جزئیات زیادی را شرح میده که به شنیدنش می‌ارزه.
پیوست‌ها
JohnScullyOnJobs.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 11 آوریل 2014, 23:11

این یک سری خاطرات معمولی Don Melton است که در اپل، سرپرست پروژهٔ سفای و وب‌کیت بوده:
http://donmelton.com/2014/04/10/memories-of-steve/

هنوز بعد از این همه سال خواندن این قبیل خاطرات اشک من رو در میاره…

بعضی در مورد جابز میگفتند که او مدیر بیرحمی بود. اما خاطرات کسانی که از نزدیک برای او کار میکردند، نشانه از علاقه و احترام فراوانیست که نسبت به او داشتند.

جدا یادش به خیر…
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 12 آوریل 2014, 00:45

:) ایلیا جان پس این رو هم بخون (از کامنتهای هکرنیوز در مورد همین خاطرات آقای ملتون) تا کمی هم لبخند بزنی!

[نمایش]
Back in 1999 or 2000, shortly after Steve had rejiggered the cafeteria staff, I was walking back to my office in another building with an "afternoon doughnut" - that is, one that hadn't sold in the morning at the coffee place in the main lobby, and probably sold at a discount.

I passed Steve in the hall and he glared at me as I walked with my doughnut. Steve was in great health in those days while I was pasty and obese. (Still am, sad to say.).

But I was happy with my doughnut. Steve glared at me but didn't say anything. I slunk away.

The next day, there were no more doughnuts at any of the cafés on the main campus. I don't think it's a coincidence.

https://news.ycombinator.com/item?id=7571276
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ilia » 12 آوریل 2014, 01:42

:-)

ممنونم پوریا جان!

این هم جالبه:
http://inventor-labs.com/blog/2011/10/1 ... -jobs.html

نکات جالبی درش هست. لینکش در کامنت‌های صفحه‌ای بود که شما گذاشته‌ای.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط eysun » 02 مه 2014, 00:30

امروز اتفاقی برخوردم به این ویدئوی کمیاب از استیو جابز که اون رو در حال خوش و بش با مهمونای مهم (VIP) درست بعد از تمام شدن Macworld 2007 (که در اون آیفون رو معرفی کرد) نشون میده. برای من خیلی جالب بود که با چند نفر از مهمونا خیلی صمیمی صحبت می کنه و بعضی رو بغل هم می کنه (از جمله Jony Ive)! یه کم هم احساساتی هست این صحنه ها.

اما جالب ترین بخش اونجاست که با Larry Page (یکی از بنیان گذاران Google) احوالپرسی می کنه و نظرش رو میپرسه. من توی چهره Larry استرس رو میبینم. انگار از آینده دوستیش با استیو نگرانه... بهش حق میدم البته

https://www.youtube.com/watch?v=6gB8JKdqBU4
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

قبلیبعدی

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 16 مهمان