انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

استیو جابز — Steve Jobs

بخش موضوعات متفرقه

Re: استیو جابز

پستتوسط mpaknahad » 01 آوریل 2012, 13:23

مثل اینکه بعضی دوستان از توهین کردن خوششون میاد.
۱. اولا قسمتی از متن این پست در سایت ما آورده شده و در آخر متن هم به همین پست لینک داده شده تا متن کامل را در اینجا بخوانند.
فقط هدف اطلاع رسانی بوده که در این پست از این سایت نقد ترجمه ها در جریان است.
۲. در مورد فونت ها هم من اونها رو از روی دی وی دی های ابزارهای مک (دل ایران گروپ) گذاشتم که در اونجا هم اشاره ای به نام سازنده نشده است.
۳. در مورد مقالات بررسی هم در تمام عکس ها و در آخر مطلب نام جی اس ام آمده (کسی نیست که ندونه سایت جی اس ام همون gsm.ir است.)
mpaknahad

پست‌ها : 2

پستتوسط Pooria Azimi » 01 آوریل 2012, 19:12

سلام.

به‌نظر تعریف من و شما در مورد توهین متفاوته... بگذریم.

اولاً که نه «قسمتی»، بلکه «تقریباً تمام» پست ایشون (نقد از ترجمهٔ رقیب) در سایت آورده شده، و ثانیاً لینکی به ایرماگ داده نشده (آدرس لینک، http://i-book.ir/\ ـه که به ناکجاآباد می‌ره) و نامی هم از نویسندهٔ این نقد یا ایرماگ آورده نشده. تنها مطلبی که از «نقد» نه‌چندان طولانی ایشون پاک شده، جملهٔ آخره:

[نمایش]
تا جایی که من می‌دانم، تنها ترجمه‌های منتشرشده از «استیو جابز» اثر «والتر ایزاکسون»، تا این لحظه فقط نسخۀ الکترونیک سایت نارنجی، و نسخۀ چاپی انتشارات صانعی است.

ایرماگ درآمدی از راه تبلیغات نداره و دلیل ناراحتی من کم‌شدن پول تبلیغاتم نیست. من کلاً با این فلسفهٔ «کپی کردن تمام متنی که یک نفر زحمتش رو کشیده، بدون/با لینک دادن» مخالفم. تنها روش اخلاقی، کپی کردن یک یا دو پاراگراف و لینک دادن به مطلب اصلی (با عنوانی مثل ادامه در ...) ـه. مثلاً نویسندهٔ سایت gsm.ir (که من در عمرم وارد سایتشون نشده‌م و در گوگل سرچ کردم «سایت جی اس ام» تا سایتشون رو پیدا کردم) از راه تبلیغات در سایتشه که زندگی‌ش رو می‌چرخونه. وقتی شما «تمام» مطلب ۳ پستش رو در بلاگ خودتون کپی می‌کنید، اون دیگه تبلیغی نمی‌گیره و این درست نیست.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Payman.Rad » 01 آوریل 2012, 20:38

[نمایش]
۱. اولا قسمتی از متن این پست در سایت ما آورده شده و در آخر متن هم به همین پست لینک داده شده تا متن کامل را در اینجا بخوانند.

اون لینک که در آخر مطلب گذاشته شده بود، یعنی همانجایی که نوشته شده:

ادامه نقد ترجمه های سایت نارنجی و انتشارات صانعی (چند نقد توسط چند نویسنده)

همانطور که پوریا گفته تا یکی دو ساعت پیش واقعاً به ناکجا آباد می‌رفت! ولی ظاهراً فعلاً درست شده :-)

در مورد قلم‌های فارسی بهنام هم که گویا پس از اطلاع از منبع اصلی هنوز اقدامی جهت ذکر منبع اصلی و اصلاح آن صورت نگرفته است.
پیمان
Payman.Rad

پست‌ها : 93

پستتوسط Pooria Azimi » 01 آوریل 2012, 20:52

در ضمن، فراموش کردم بگم که «منبع: جی‌اس‌ام» هم امروز اضافه شده. در کش گوگل اگر نگاه بکنید، اثری از این ارجاع نیست:

کد: انتخاب همهٔ
http://webcache.googleusercontent.com/search?num=50&hl=en&safe=off&site=&source=hp&q=cache%3Ahttp%3A%2F%2Fi-book.ir%2Farticles.php%3Fid%3D2%26t%3Dبررسی-تخصصی-آیپد-۲&oq=cache%3Ahttp%3A%2F%2Fi-book.ir%2Farticles.php%3Fid%3D2%26t%3Dبررسی-تخصصی-آیپد-۲&aq=f&aqi=g10&aql=&gs_l=hp.3..0l10.451l1400l0l1572l7l7l0l0l0l0l265l595l4j1j1l6l0.frgbld.

کد: انتخاب همهٔ
http://webcache.googleusercontent.com/search?num=50&hl=en&safe=off&site=&source=hp&q=cache%3Ahttp%3A%2F%2Fi-book.ir%2Fnews.php%3Fid%3D7%26t%3Dنقد-ترجمه-های-سایت-نارنجی-و-انتشارات-صانعی&oq=cache%3Ahttp%3A%2F%2Fi-book.ir%2Fnews.php%3Fid%3D7%26t%3Dنقد-ترجمه-های-سایت-نارنجی-و-انتشارات-صانعی&aq=f&aqi=g10&aql=&gs_l=hp.3..0l10.428l1601l0l1767l7l7l0l0l0l0l259l893l2j1j3l6l0.frgbld.

* این بی‌ربطه، اما چون تجربه بهم نشون داده اکثریت بی‌خبر هستند از این مسأله، این‌جا می‌آرمش: اگر بخواهید کش گوگل از یک صفحه رو بیارید، در گوگل تایپ کنید cache: (اول cache و بعد دو نقطه) و بعد آدرس صفحه و بعد کلید enter رو بزنید... این کش گوگل مخصوصاً به‌درد همچین مواقعی می‌خوره!
پیوست‌ها
Screen Shot 2012-04-01 at 8.51.00 PM.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط mpaknahad » 01 آوریل 2012, 22:54

اون ناکجا آباد که شما می گید بخاطر اشتباه آدرس دهی بوده و قصد عمدی در کار نبوده، که اگه بود جمله ادامه ... هم نمی اومد.
در ثانی مقالات یک بخش کاملا فرعی در سایته که تقریبا بازدید کننده ای هم نداشته چون تمام فعالیت سایت روی کتاب بوده و خواهد بود و بزودی آن مقالات هم حذف خواهند شد.
۳ تا بررسی بود، یکی منبع داشت و دو تا نه که برای هر ۳ تا اضافه شد. ضمنا در عکس های هر ۳ تا اسم جی اس ام آمده بود. که شما هم از روی همونها سایت منبع رو پیدا کرده بودید.
در ضمن جی اس ام سایت معروفیه و تقریبا همه می شناسندش . پر بازدیدترین سایت موبایل در ایران
در مورد فونت ها هم من منبعم رو گفتم. اگه قراره از کسی شکایت کنید باید از کسی شکایت کنید که داره اونا رو در قالب یک پک می فروشه. (ابزارهای مک)
mpaknahad

پست‌ها : 2

پستتوسط kurosh_1349 » 02 آوریل 2012, 00:08

با درود
جناب پاکنهاد
ضمن عرض تبریک سال نو و خیر مقدم
شما بامجموعه ای در ارتباط هستید که سالهای سال است با گشاده رویی و بی هیچ چشم داشتی در راه کمک به استفاده کنندگان فارسی زبان مکینتاش فعال است و تابه اینجاکه بنده میدانم و طی سالهای که از محتوا و راهنمایی های اعضای این سایت بهره مند بودم در پی نفع مادی نبوده اند.
اما از شما به عنوان فردی فرهیخته و فرهنگی با عنوان نویسنده و مترجم که همواره باید به اصل مطلب صادق باشد والگویی برای جوانان جویای نام بیشتر انتظار است که با پی بردن به واقعیت موضوع کوتاه ترین راه را برای بیان حق مطلب طی نمایید.

گرچه این سایت مدیران لایقی دارد که همواره بهترین راهکار را در چنین مواردی اتخاذ نموده اند اما به عنوان عضو کوچکی از این سایت که همواره علاقه مندم پیش پا افتاده ترین گفتگو ها و موضوعات به شایستگی و برازنده ترین شکل در جریان باشد بیان این مطالب را بر خودم واجب دانستم .
کورش خورشیدفر
www.cheshmack.ir
photocheshmack.persianblog.ir
https://instagram.com/kourosh khorshidfar/
نماد کاربر
kurosh_1349

پست‌ها : 145

پستتوسط AliGhz » 02 آوریل 2012, 21:12

آقای پاک‌نهاد،

بازنشر سر و دم بریده مطلب من در ابتدا بدون دادن لینک، نقض کپی رایت بوده و الان هم با دادن این لینکی که به صفحات میانی این تاپیک می آید، همچنان نقض کپی رایت و نقض حقوق معنوی من است. سایت های مختلف سیاست های بازنشر گوناگون دارند؛ اما در یک فروم، بنا بر این است که مالک هر نوشته/پست، نویسنده آن است و بی اجازه از نویسنده درست نیست که آن مطلب جای دیگری بازنشر شود. نوع استفاده شما از مطلب هم مصداق fair use نبوده است. ضمنا، این نقدها یک مقاله انتقادی سیستماتیک نبوده اند و فقط در context این فروم و این مبحث معنا دارند و بازنشرشان به همین شکل خام در جای دیگر، موجب گمراهی خواننده احتمالی خواهد شد (همه هم که روی لینک انتهای مطلب کلیک نمی کنند و تازه اگر کنند، به صفحات میانی این تاپیک می آیند و بیشتر سردرگم می شوند).

بنابراین، شما لطف می کنید و به محض خواندن این پست، آن مطلب را از سایتتان حذف می‌کنید.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Pooria Azimi » 02 آوریل 2012, 21:58

در فیلمی مستقل که از زندگی جابز (قبل از بازگشت دومش به اپل) ساخته خواهد شد (یک فیلم اصلی و رسمی توسط سونی از روی کتاب آیزاکسن ساخته خواهد شد)، «اشتون کوچر»، که انگار مهمترین نقشش در فیلم The Butterfly Effect بوده بازی خواهد کرد:

تصویر

من که امیدوارم در فیلم سونی، Noah Wyle (که در شبه‌مستند Pirates of Silicon Valley نقش جابز رو بازی می‌کرد) باز هم به‌جای جابز بازی بکنه:

تصویر

از http://www.macrumors.com/2012/04/01/ash ... film-jobs/
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 05 آوریل 2012, 20:20

اولین بار که با «پاورپوینت» آشنا شدم فکر کنم سال ۷۹ در دانشگاه شریف بود. «ارائه»های ما در دوره فوق لیسانس در آن زمان هنوز با ترانسپارنت و اورهد (اگر اسم هایشان درست یادم مانده باشد) بود که درست کردنش سخت و حاصلش کسالت آور بود. وقتی یکی از بچه ها اسلایدهای خوش آب و رنگ را نشان داد، کنجکاو شدیم که بدانیم با چه برنامه ای آنها را درست کرده، و به سرعت پاورپوینت آنقدر رواج یافت که هیچ ارائه و جلسه دفاعیه بدون آن تقریبا معنا نداشت. بعدا هم در یک شرکت مطالعات ترافیکی همراه با جلسات خسته کننده، پاورپوینت هم بود و وقت زیادی که برای درست کردن آن صرف میشد و اصراری که برای هر چه خوش آب و رنگ تر کردن آن با افکت ها و انیمیشن های مختلف وجود داشت. حتی آن شرکت یک واحد انفورماتیک داشت که یکی از مهم ترین وظایف مدیرش، درست کردن پاورپوینت برای مدیرعامل شرکت بود!!!

جلسات پاورپوینتی عموما و غالبا خسته کننده و کم نتیجه هستند، و اگر انرژی و وقتی که برای درست کردن پاورپوینت صرف میشود، روی پروراندن محتوا گذاشته شود، احتمالا حاصل بهتری دارد. (یا شاید چون حرف به درد بخوری ندارند، پاورپوینت های خوش آب و رنگ درست میکنند تا نشان بدهند کاری کرده اند!) پاورپوینت برای من غیر از آن ذوق اولین بار یا شاید در دفعات اول، یک احساس کسالت داشته و یادآور جلسات خسته کننده فرمالیته بوده که بهترین قسمتش پذیرایی است، وگرنه معمولا ارائه کننده مثل ضبط صوت حرف میزند و دیگران هم جسمشان آنجاست و فکرشان هزار جای دیگر، و خوشحالم که مدتهاست با این برنامه نفرت انگیز مایکروسافتی و آن جور جلسات اداری فرمالیته خسته کننده سروکار نداشته ام؛ و همه اینها زمانی برایم زنده شد که در کتاب استیو جابز خواندم که او هم چقدر از پاورپوینت و جلسات این مدلی بدش می آمده.

گفتم این را بنویسم شاید ایرماگ هم از رخوت بعد از تعطیلات درآید :-) انگار اینجا بعد از پایان تعطیلات عید همه رفته اند تعطیلات!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Ilia » 16 آوریل 2012, 23:26

مقالهٔ جالبی از آیزاکسون در بارهٔ مدیریت استیو جابز در Harvard Business Review:
http://hbr.org/2012/04/the-real-leaders ... jobs/ar/pr

One of the last times I saw him, after I had finished writing most of the book, I asked him again about his tendency to be rough on people. “Look at the results,” he replied. “These are all smart people I work with, and any of them could get a top job at another place if they were truly feeling brutalized. But they don’t.” Then he paused for a few moments and said, almost wistfully, “And we got some amazing things done.” Indeed, he and Apple had had a string of hits over the past dozen years that was greater than that of any other innovative company in modern times: iMac, iPod, iPod nano, iTunes Store, Apple Stores, MacBook, iPhone, iPad, App Store, OS X Lion—not to mention every Pixar film. And as he battled his final illness, Jobs was surrounded by an intensely loyal cadre of colleagues who had been inspired by him for years and a very loving wife, sister, and four children.

So I think the real lessons from Steve Jobs have to be drawn from looking at what he actually accomplished. I once asked him what he thought was his most important creation, thinking he would answer the iPad or the Macintosh. Instead he said it was Apple the company. Making an enduring company, he said, was both far harder and more important than making a great product. How did he do it?…

در یکی از آخرین بارهایی که او را دیدم، بعد از آنکه نوشتن بیشتر کتاب را تمام کرده بودم، بار دیگر از او در بارهٔ این تمایل مردم که او در برخورد با زیر دستانش خشن است سوال کردم. او در جواب گفت؛ "به نتیجه نگاه کن". "تمام کسانی که من با آنها کار میکنم، همه اشخاص بسیار باهوشی هستند، و اگر احساس کنند که با آنها به ناملایمتی رفتار شده، همه قادرند که در جای دیگری کار پیدا کنند. اما این کار را نمیکنند". سپس برای چند لحظه مکث کرد و تقریبا حسرت‌مندانه ادامه داد؛ "و ما کارهای شگفت‌آوری را انجام دادیم".

واقعا او و اپل زنجیره‌ای از محصولات موفقیت‌آمیز را دههٔ گذشته داشته‌اند، بیش از همهٔ شرکت‌های نوآور دیگر؛ آیمک، آیپاد، آیپاد نانو، فروشگاه آیتونز، فروشگاه‌های اپل، مکبوک، آیفون، آیپد، اپ‌استور، سیستم عامل مک و همچنین، تمامی فیلم‌های پیکسار. و در هنگام مواجهه با آخرین موج بیماریش، جابز توسط دوست‌داران وفادار و همکارانش که سال‌ها از او الهام میگرفتند و همسری مهربان و چهار فرزند و خواهرش احاطه شده بود.

من فکر میکنم که درس واقعی از استیو جابز، بایستی با نگاه به آنچه او به آن نائل شد، آموخته شود. یکبار از او پرسیدم که بنظر او مهمترین چیزی که او خلق کرده، چه بوده است. فکر میکردم که پاسخ خواهد داد که آیپد یا مکینتاش، در عوض او جواب داد که شرکت اپل. ساخت شرکتی پایدار و ماندنی هم بسیار مشکل‌تر و هم مهمتر بود تا ساخت یک محصول. چطور او این کار را انجام داد؟…

…خواندن بقیه‌اش با خودتان.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط AliGhz » 16 آوریل 2012, 23:48

دوست داشتم این مقاله را بخوانم. مجله اش در zinio.com گران بود. ممنون از لینک ایلیا جان.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط alireza3335 » 17 آوریل 2012, 06:22

AliGhz نوشته است:[نمایش]
پاورپوینت برای من غیر از آن ذوق اولین بار یا شاید در دفعات اول، یک احساس کسالت داشته و یادآور جلسات خسته کننده فرمالیته بوده که بهترین قسمتش پذیرایی است،

:-)
موافق
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط AliGhz » 19 آوریل 2012, 00:05

وقتی کتابی را دست میگیری، ضمن لذت بردن از خواندنش، دوست داری در زمانی معقول تمامش کنی؛ و به پایان رساندنِ خواندنِ یک کتاب، موفقیتی لذت بخش است. خواندن کتاب Steve Jobs اثر والتر آیزاکسن را یکم اسفند ۹۰ روی آیفون در قطار مترویی که به سمت شریعتی میرفت شروع کردم و امشب سی‌ام فروردین ۹۱ در خانه باز هم روی آیفون تمامش کردم. در این میانه بارها روی آیپد هم سوییچ کردم، اما واقعا این دستگاه جادویی آیفون با آن صفحه رتینای بی نظیر و اپلیکیشن دوست داشتنی آیبوکز بود که کمک کرد از وقتهای مرده ام بهترین استفاده را کنم و این کتاب حدود ۷۰۰ صفحه ای را در دو ماه با کلی هایلایت و نت و تفکر درباره مطالبش و بسیار الهام گرفتن از آن تمام کنم. کتاب آیزاکسن ایراد کم ندارد، اما من میخواهم در اینجا از او تشکر کنم که به هر ترتیبی بود، این کتاب را نوشت؛ کتابی که توسط آن سرکی به دنیای شخصی و کاری و خانوادگی و فکری جابز کشیدم و در این مسیر بسیار چیزهای نو آموختم.

This journey was definitely the reward.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 26 آوریل 2012, 19:43

جابز قصد داشته به‌سبک «ویلی وانکا» (کتاب «چارلی و کارخانهٔ شکلات‌سازی» رولد دال) یک بلیط طلائی در ۱ میلیونیومین (!) آی‌مک قرار بده و به برندهٔ خوش‌شانس، یک تور در اطراف شرکت اپل بده (با لباس و کلاه مسخرهٔ ویلی وانکا) - یک‌جور شوی تبلیغاتی برای اعلام‌کردن این‌که اپل روزهای بدش رو پشت سر گذاشته. اما متأسفانه قوانین کالیفرنیا این اجازه رو نمی دادند...

داستان کامل در http://www.macrumors.com/2012/04/26/ste ... onth-imac/
پیوست‌ها
wonka-jobs.png
wonka-jobs.png (189.06 KiB) - بازدید 13975 بار
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ilia » 22 مه 2012, 21:48

بزرگداشت استیو جابز در Webbys:
http://watch.webbyawards.com/webbyaward ... d=30049632

دو و نیم رییس جمهور و کلی هنرمند در این ویدئو هستند.
پیوست‌ها
Webbys_Snap.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

قبلیبعدی

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 15 مهمان