انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

ماجرای این روزهای ایرماگ

تصویر

دوستان گرامی
با سلام

از بامداد ۹ آذر، سایت ایرماگ بدون اطلاع قبلی فیلتر شده است. ما هم مثل شما دلیل این اتفاق را نمی‌دانیم. در مراجعه به سایت کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، می‌بینیم مثلا سایت‌هایی که حقوق مالکیت معنوی را نقض می‌کنند در فهرست مواردی قرار دارند که می‌توانند فیلتر شوند. همانطور که می‌دانید، ایرماگ به حقوق مادی و معنوی تولیدکنندگان محتوا احترام می‌گذارد و در قوانین سایت هم آن را ذکر کرده است. مراجعه‌ای به تاپیک‌های سایت هم نشان می‌دهد که چقدر این موضوع در ایرماگ پیگیری می‌شود و در حد خود، برای فرهنگ سازی در این زمینه تلاش می‌کند. از این رو، برای ما بسیار عجیب است که چرا سایت مفیدی مثل ایرماگ (که جز این، مرجعی مطمئن و پرمراجعه برای حل مشکلات کاربران مک در ایران است) باید فیلتر شود، و تصور می‌کنیم سوء تفاهمی در این میان روی داده است.

از سوی دیگر، ایرماگ سایتی متعلق به کاربرانش است. ما در گروه مدیریت، پشتیبانی فنی از سایت و ایجاد نظم اجرایی در انجمن را به عهده داریم. در زمینه تولید محتوا، ما هم مثل شما صرفا یک کاربر ایرماگ هستیم. بنابراین به عنوان یک کاربر درخواست رفع فیلتر سایت را دادیم که متاسفانه با این پیغام مواجه شدیم:
«تقاضای رفع فیلتر این تارنما صرفا با درخواست مدیر تارنما امکان پذیر است.»

ایرماگ به دلیل ماهیت خود و اینکه سایتی کاربرمحور است، نمی‌تواند رفع فیلتر را از جایگاه مدیر سایت پیگیری کند. از آنجایی که مدیران سایت مسئولیتی در قبال نوشته‌های کاربران ندارند، قادر به دادن تعهد نیز در اینباره نیستند.

امیدواریم که سوء تفاهم برطرف و ایرماگ رفع فیلتر شود. تا آن زمان می‌توانید از نشانی زیر وارد انجمن شوید:
http://forum.irmug.com

با سپاس
گروه مدیریت ایرماگ